Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   New kids in town - Syno (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94353)

Κλεόβουλος 26-10-16 20:04

New kids in town - Syno
 
4 Συνημμένο(α)
Με χαρά σας δείχνω μερικές (ομολογουμένως όχι καλές :-?) φωτογραφίες από
τα 4 νεαρά Synodontis petricola που μου παραχώρησε φίλος.
Έχουν μπει σε ενυδρείο 150 λίτρων μόνα τους με φιλόδοξο στόχο να πετύχω αναπαραγωγή τους. Δεν έχει ακόμα φτιαχτεί η ειδική κατασκευή που χρειάζεται και είναι κάτι τέτοιο http://sacramentoaquariumsociety.inf...ap_600x400.jpg αλλά είμαστε σε καλό δρόμο :p
Ιδού τα συνοδοντάκια

απαραίτητο edit στο θέμα : http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...3&postcount=64

tsoui 26-10-16 20:12

Καλως τα δεχτηκες Κλεοβουλε!!!
Μ αρεσουν αυτα τα project :D καλη επιτυχια σου ευχομαι δωσε λεπτομερειες!

dinos99 26-10-16 20:13

Καλως τα δεχτηκες Κλεο και καλες γεννες οταν ελθει η ωρα...:p

Υ.Γ. Αυτες οι μαυρες μπιλιες τι ακριβως ειναι?

tolisn 26-10-16 20:17

Άντε, με το καλό

makisperama 26-10-16 20:30

Πανέμορφα
Είμαι σίγουρος ότι θα το πετύχεις το στόχο σου κλεο

Dimis 26-10-16 20:31

Παίζουνε με μπιλιετακια για να ερθουν σε οιστρο? :smt030

tsoui 26-10-16 20:35

Πες μου οτι τα επωαζουν σε ξενιστη να τρελαθω.....

tsodkostas 26-10-16 20:46

Αν πετύχεις και γέννα..... τι να πω?
Απο ότι γνωρίζω, τουλάχιστον για τα ελληνικά δεδομένα, δεν έχει επιτευχθεί αναπαραγωγή σε ενυδρείο και αν πάλι έχει γίνει αποτελεί εξαίρεση.
Σε ενυδρείο είναι πολύ δύσκολο γιατί κάνουν εποχικες αναπαραγωγες. Παρ όλα αυτά σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Να μας κρατάς ενήμερους mister cichlid..... ;)

stanisalus18 26-10-16 22:48

:smt041:smt041:smt041

nazgul 26-10-16 23:30

Καλη τυχη Κλεο!

Tanganyiκας 26-10-16 23:42

Μακάρι να το πετύχεις Κλεό!

Τάκης 27-10-16 07:16

Καλή επιτυχία Κλεόβουλε
Και καλώς τα δέχτηκες :)

Κλεόβουλος 27-10-16 08:09

Ευχαριστώ για τις ευχές! :)
Έψαχνα καιρό το ξαδελφάκι του, S.lucipinnis που η βασική του διαφορά είναι ότι γίνεται λίγο μικρότερο.
Αυτά τα 4 ήρθαν σε μια εισαγωγή της Αβύσσου και επειδή όποιο άλλο έχει εμφανισθεί στην αγορά μας ήταν υβρίδιο*, δεν αφήσαμε την ευκαιρία.
Δεν έχει αναφερθεί πετυχημένη αναπαραγωγή του στην Ελλάδα από χομπίστα απ' όσο γνωρίζω.
Στο εξωτερικό (Αμερική και Γαλλία κυρίως) που εισάγονται συχνά, έχουν γίνει πολλές.
Δεν χρειάζεται ξενιστή για να γεννήσει στο ενυδρείο και δεν είναι σίγουρο αν χρησιμοποιεί την "τεχνική του κούκου" στη φύση
(σε ενυδρείο δεν έχει παρατηρηθεί) όπως άλλα συγγενικά είδη.
Εδώ αναφέρω τον τρόπο που χρησιμοποιούμε για να πάρουμε τα αυγά πριν τα φάει το ζευγάρι http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70465
Μακάρι να κινηθεί το ενδιαφέρον και άλλων φίλων
και να ασχοληθούν μ' αυτά τα πανέμορφα και ιδιαίτερα γατόψαρα της Τανγκανίκα, να τα αναπαράγουμε και να τα διαδώσουμε ;)

* έχω δει δυστυχώς και πρόσφατα υβρίδιο σε μαγαζί με την παραπλανητική ονομασία Synodontis sp. petricola (τέτοια ονομασία δεν υπάρχει) και πιθανά είναι υβρίδιο με S.polli

Λάμπρος.Τ 27-10-16 08:22

Μπράβο "Μάστερ".... :smt041:smt041:smt041

αυτά είναι ωραία πράγματα !!!

sarpijk 27-10-16 08:32

Να τα χαρείς Κλεο! Πολύ όμορφα είναι!

amalia 27-10-16 09:29

Ομορφοι! Ευχομαι να πετυχεις το στοχο:)

Μεγαλη αδυναμια οι syno :cool:

tsala 27-10-16 11:32

Με το καλο Κλεο!
ομορφα ψαρακια!:p

egeorgiou 27-10-16 13:52

Με το καλό και καλές αναπαραγωγές.
Από ότι θυμάμε αυτά δεν είναι το είδος που χρησιμοποιεί ξενιστή για την αναπαραγωγή.
Επίσης θα χρειαστείς tumbler.

Κλεόβουλος 27-10-16 18:00

Έχω μελετήσει πολύ γι αυτά τα γατόψαρα :)
Tubler δεν χρειάζεται γιατί τα αυγά εκκολάπτονται σε 2-3 μέρες.
Η όλη διαδικασία θέλει μεγάλη υπομονή και τύχη.
Τα ψάρια που έχω είναι νεαρά και δεν έχω ακόμη εξακριβώσει το φύλο.
Χομπίστες που έχουν πετύχει αναπαραγωγή αναφέρουν διάφορες τεχνικές (διαχωρισμό θηλ-αρσ σε διαφορετικά ενυδρεία και εισαγωγή τους σε κοινό ενυδρείο όταν είναι έτοιμα, την γνωστή αλλαγή νερού που δίνει ώθηση στην αναπαραγωγή, τροφή πλούσια σε ζωική πρωτεΐνη κλπ) αλλά εγώ θα αφήσω αβίαστα να εξελιχθούν τα πράγματα και βλέπουμε.
Το πρόβλημα μου προς το παρόν είναι πως θα δω μέσα στο μπολ έγκαιρα τα αυγά (που υπάρχει κίνδυνος να πιάσουν μύκητες) και πως θα υπάρχει αρκετή κυκλοφορία νερού εκεί μέσα. Μάλλον θα φτιάξω και ένα εφεδρικό τέτοιο μπολ και όταν παρατηρήσω κινήσεις ζευγαρώματος θα κάνω καθημερινές αλλαγές μπολ ελέγχοντας και για αυγά.

imichal 27-10-16 18:31

Καλη αρχή Κλεοβουλε και καλη τυχη!

Κλεόβουλος 28-10-16 09:23

Μια παρατήρηση που έκανα όταν έκλεισα το φίλτρο για να κάνω αλλαγή νερού
είναι πως μάλλον δεν τους αρέσει η δυνατή ροή του νερού αφού βγήκαν αμέσως από τις φωλιές τους και άρχισαν τις βόλτες.
Λογικό μου φαίνεται, αφού σε αντίθεση με τα ποταμίσια γατόψαρα, αυτά ζουν στον βυθό της λίμνης όπου η ροή είναι μικρή.
Πρέπει να αλλάξω φίλτρο ή να βρω τρόπο να μειώσω την ένταση στην έξοδο :smt017

tsoui 28-10-16 12:39

Ειμαστε σε καλο δρομο:) καλυτερα να μειωσης τη ροη θα ελεγα εγω δεν εχει ρυθμιση το φιλτρο?

imichal 28-10-16 13:29

Τι φίλτρο τους έχεις ? Εξωτερικό ή εσωτερικο ? Και τι κυκλοφορια ?

tsantos 28-10-16 14:29

Μπραβο Κλεο,τωρα το ειδα!!!:smt052
Επρεπε να γινει αυτη η κινηση καποια στιγμη,μας ελειπε αυτο το ψαρι!Εναν εχω "καθαρο"που δεν ξερω φιλο και αλλους δεν βρηκα με τιποτα!πολυ χαιρομαι που επεσαν στα δικα σου χερια,ειμαι σιγουρος πως θα τα καταφερεις!!!
Αν χρειαστεις και τον δικο μου πες μου να στον στειλω.
Καλη επιτυχια ;)

Κλεόβουλος 28-10-16 18:55

Λόγω θέσης του ενυδρείου, τους έχω εσωτερικό φίλτρο με 2 δοχεία (ελαφρόπετρα και σφουγγάρι) και ροή 800 λ/ω. Θα προσπαθήσω να βάλω σπρεϋμπαρ μήπως κόψει, αλλά το πιο πιθανό είναι να τους βάλω το εξωτερικό eheim aquacompact 60 (350 l/h) που ήταν η αρχική επιλογή και δεν το έβαλα γιατί πρέπει να κόψω το καπάκι (βλακεία της eheim ο σχεδιασμός αυτού του φίλτρου που βολεύει μόνο σε ανοιχτά).

Αλέξανδρε ευχαριστώ για την προσφορά. Έχεις καμιά φωτο απ' το δικό σου?

tsantos 28-10-16 19:19

Οχι Κλεο φωτο δεν εχω,αν τα καταφερω και τραβηξω θα σου πω.
Στο βιντεο παρακατω φαινετε να περναει αλλα δεν ειναι καλη ποιοτητα.
Τελικο μεγεθος ειναι!

https://www.youtube.com/watch?v=Vg40...ature=youtu.be

Κλεόβουλος 28-10-16 19:22

7 Συνημμένο(α)
μερικές ακόμη φωτο (ησυχία δεν έχουν :p)

Κλεόβουλος 28-10-16 19:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsantos (Μήνυμα 976216)
Οχι Κλεο φωτο δεν εχω,αν τα καταφερω και τραβηξω θα σου πω.

για προσπάθησε, μ' ενδιαφέρει ;)
τον εντόπισα στο βιντεο (με την ευκαιρία είδαμε και τα ωραία σου :p) αλλά δεν φαίνεται καθαρά....μοιάζει με τα δικά μου?....οι βούλες στο κεφάλι είναι μικρότερες απ' αυτές του σώματος ή ίδιες?

tsantos 29-10-16 07:56

Το ξερω οτι σε ενδιαφερει :smt052 Ιδιος ειναι με τα διαολια σου!
Θα κοιταξω τωρα το βραδυ που θα παω σπιτι και θα σου πω,νομιζω ναι οτι ειναι ποιο μικρες στο κεφαλι.
-------------------------
Καλημερα,Κλεο φωτο δεν καταφερα να τον βγαλω μιας και παει σφαιρα,εχει ποιο μικρες βουλες στο κεφαλι,ιδιος με τα δικα σου ειναι.
Καμια ιδεα για παγιδα???

Κλεόβουλος 29-10-16 08:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsantos (Μήνυμα 976220)
Καλημερα,Κλεο φωτο δεν καταφερα να τον βγαλω μιας και παει σφαιρα,εχει ποιο μικρες βουλες στο κεφαλι,ιδιος με τα δικα σου ειναι.
Καμια ιδεα για παγιδα???

:D ζόρι η φωτογράφιση....κάποτε είχα γείτονα τον περιβόητο Ζ.Χ.
και μου έλυνε το πρόβλημα.
Με 3 μεγάλες απόχες, το περιορίζεις σε μια γωνία και με ζογκλερική επιδεξιότητα το πιάνεις :p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02291 seconds with 11 queries