Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Διατροφή (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=157)
-   -   Clown loach (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76299)

Stavros7 12-12-13 15:50

Clown loach
 
Καλησπερα εχω 3 κλοουν λοτς,ποσες ταμπλετες και καθε ποτε ταισμα προτείνται??

korasidikos 12-12-13 15:56

καλως ηρθες καταρχην!αν εχεις μονο αυτα μεσα στο ενυδρειο πιστευω 1-2 ταμπλετες καθε δυο μερες θα ειναι οκ!τωρα αν εχεις και αλλα ψαρακια και ταιζεις σιγουρα θα βρισκουν να τρωνε οποτε μειωνεις στο μισο!

Stavros7 12-12-13 16:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 806466)
καλως ηρθες καταρχην!αν εχεις μονο αυτα μεσα στο ενυδρειο πιστευω 1-2 ταμπλετες καθε δυο μερες θα ειναι οκ!τωρα αν εχεις και αλλα ψαρακια και ταιζεις σιγουρα θα βρισκουν να τρωνε οποτε μειωνεις στο μισο!

Σε ευχαριστω πολυ,εχω και black widow μεσα οποτε κατι θα παιρνουν και απο εκει... μια ανα δυο μερες λοιπον?

exelix 12-12-13 17:00

Σε πόσα λίτρα τα έχεις;

korasidikos 12-12-13 17:00

πιστευω ναι!ας περιμενουμε και τη γνωμη των αλλων παιδιων!!;)

Stavros7 12-12-13 19:40

380l ..Να ρωτησω κατι ακομα,,κανει η αμμος για τους clown loach η υπαρχει περιπτωση να τραυματισουν τα βραχια τους?

delta66 12-12-13 23:06

Η αμμος ειναι οτι πρεπει για clown.
Ομως ειναι κοπαδοψαρο και διατηρειται πιο σωστα απο 6 και πανω ατομα.
Γινεται και μεγαλο 30+ εκ.
Προσοχη στην ιχθυοφορτωση και στους ρυπους της.

Stavros7 13-12-13 10:52

ρυπους τι εννοεις? εχω ενα κοπαδι black widow tetra μεσα,τι αλλο μπορω να βαλω?επισεις εχω εχινοδορο μεσα και δεν εχω καταλαβει πως τον κλαδευω για μεταφυτευση,δηλαδη πιο μερος του?βγαζει νεο φυλο με τον κορμο ας το πω που το κραταει,πρεπει να σκαψω λιγο στην αμμο,και να δω που καταλιγει ο 'κορμος' του φυλου και να το κοψω με λιγο ριζα?

Stavros7 07-01-14 17:21

Να ρωτησω κατι ακομα,κλοουν λοατς με πλεκο ταιριαζει?

Commando 07-01-14 17:39

κοιταξε οι clown loach οπως προανεφερε και delta 66 ειναι κοπαδοψαρο,ειχα και εγω βεβαια 3 και δεν ειχαν καποιο προβλημα και επισης δεν πιστευω να εχεις προβλημα με το μεγεθος τους διοτι μεγαλωνουν πολυυυυυυυυυυυ αργα!οσον αφορα τον πλεκο ανεφερε ποιο συγκεκριμενο ειδος θες να βαλεις μεσα για να σου απαντησουν τα παιδια που ξερουν αν ταιριαζει αλλα εγω να σου πω πως ειναι ψαρια που στρεσαρονται ευκολα και καλο ειναι να μην βαλεις αλλα ψαρια που να κινουνται στον βυθο,αμα θες προσθεσε 1-2 ακομα clown.επισης να τους βαλεις και καμια κρυψωνα για να κρυβονται.ελπιζω να βοηθησα~1

Τάκης 07-01-14 17:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Commando (Μήνυμα 811368)
κοιταξε οι clown loach οπως προανεφερε και delta 66 ειναι κοπαδοψαρο,ειχα και εγω βεβαια 3 και δεν ειχαν καποιο προβλημα και επισης δεν πιστευω να εχεις προβλημα με το μεγεθος τους διοτι μεγαλωνουν πολυυυυυυυυυυυ αργα!οσον αφορα τον πλεκο ανεφερε ποιο συγκεκριμενο ειδος θες να βαλεις μεσα για να σου απαντησουν τα παιδια που ξερουν αν ταιριαζει αλλα εγω να σου πω πως ειναι ψαρια που στρεσαρονται ευκολα και καλο ειναι να μην βαλεις αλλα ψαρια που να κινουνται στον βυθο,αμα θες προσθεσε 1-2 ακομα clown.επισης να τους βαλεις και καμια κρυψωνα για να κρυβονται.ελπιζω να βοηθησα~1

Θα συμφωνήσω, είναι προτιμότερο να αυξήσεις το κοπάδι παρά να βάλεις πλεκο μαζί, και όταν είναι κοπάδι θα τα βλέπεις τακτικότερα να παίζουν μεταξύ τους, αλλά όχι υπερβολές στην ιχθυοφόρτιση

harris samos 07-01-14 18:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 806466)
καλως ηρθες καταρχην!αν εχεις μονο αυτα μεσα στο ενυδρειο πιστευω 1-2 ταμπλετες καθε δυο μερες θα ειναι οκ!τωρα αν εχεις και αλλα ψαρακια και ταιζεις σιγουρα θα βρισκουν να τρωνε οποτε μειωνεις στο μισο!

εσυ τρως ανα 2 μερες ?

Commando 07-01-14 18:23

καλα λεει ο χαρης,ξεχασα να σου πω να τα ταιζζεις μια φορα τη μερα απο 1-2 ταμπλετες το καθε ενα....(εξαρτατε τις ταμπλετες).....ποια τροφη τους εχεις παρει???

harris samos 07-01-14 18:29

οι κλοουν θελουν κοπαδι πανω των 10+ για να δειτε συμπεριφορες κοπαδιου

εχω 5-6 στο 700 ρι πρεπει να βαλω αλλους 10 σιγουρα :rolleyes:

τα ψαρια τα ταιζουμε αναλογα το μεγεθος τους εγω τους ταιζω αυτην εδω και εχω δει τρωμερα αποτελεσματα BORKED
και δε ταιζουμε μονο ταμπλετες θελουν και τα σκουλικακια τους θελουν πολλα και σαλιγκαρακια για τα δοντια τους

αλλιωw θα δειτε πολυ γρηγορα να χανετε το μαυρο και να γινετε γκρι απο μικρη ηλικια :rolleyes:

Commando 07-01-14 18:34

και εγω αυτη ταιζα στους κλοουν μου/επισης τον χειμωνα τους εδινα γεωσκωληκες που ειχα μαζαψει απο δικο μου χωραφι χωρις λιπασματα!

delta66 07-01-14 19:16

Συμφωνω σε ολα οσα εγραψε ο Χαρης. (και για το ταισμα)

Εχω δει κοπαδι 20 κλοουν και δεν εχει καμια σχεση με αυτα που βλεπουμε.
Το κοπαδακι 6 ατομων ειναι ισα ισα για να μην εχουν τα ψαρια σοβαρο προβλημα αγχους, οχι για ιδιαιτερο θεαμα.

Μπορεις ωστοσο να βαλεις αν περισσευουν λιτρα και για αλλα ψαρια και δεν ανεβει πολυ η ιχθυοφορτωση, ενα ancistrus.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01690 seconds with 11 queries