Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Το πρώτο μου ενυδρείο (Endlers, Red Cherry & Snails) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47398)

lingistis 26-12-10 02:23

Το πρώτο μου ενυδρείο (Endlers, Red Cherry & Snails)
 
1 Συνημμένο(α)
Το ενυδρείο αυτό σήμερα φιλοξενεί από ψάρια.. Endlers, από ασπόνδυλα.. γαρίδες Red Cherry καθώς και διάφορα κοινά σαλιγκάρια. Έχει μέσα και διάφορα φυτά.. όλα από τους φίλους συνχομπίστες.

Όπως λέει και ο τίτλος είναι το πρώτο μου ενυδρείο (δηλαδή το πρώτο που πλήρωσα εγώ!! δεν υπολογίζω ένα 100λιτρο που υπήρχε στο σπίτι για σύντομο διάστημα 1976 – 1978 … κατασκευάστηκε από εμένα το καλοκαίρι του 1986 και μου κόστισε τότε συνολικά 16.000 δρχ. (τζάμια, σιλικόνες, εξοπλισμός της RENA, ψάρια, φάρμακα κλπ). Ο καθαρός του όγκος νερού κάπου 40 λίτρα. Κατά διαστήματα έχει φιλοξενήσει διάφορα ψάρια και έχει μετακομίσει μαζί μου σε πάνω από 5 σπίτια… νομίζω είναι ότι πιο «παλιό» έχω στο σπίτι!!! Για ένα διάστημα είχε παραμείνει άδειο, αλλά πριν 4 χρόνια του ενίσχυσα τις σιλικόνες και από τότε δεν έχει σταματήσει ούτε μια μέρα. Πριν λίγους μήνες, μαζί με την 8χρονη κόρη μου :smt052 του δώσαμε το τελικό του look… το ξεστήσαμε για να το ξαναστήσουμε μαζί από την αρχή… και δεν νομίζω να το ξαναπειράξουμε. Έτσι το κάναμε σπίτι για μια ομάδα Endlers και RedCherry… στην πορεία αναπτύχθηκε η συμπάθεια της μικρής και σε κάτι σαλιγκάρια που είχαμε στα άλλα ενυδρεία οπότε ενσωματώθηκαν στην παρέα κάτι κεραμιδί Ramshorn, 5 μικρά κίτρινα Apple, καμιά 100 συν Melanoides tuberculata και κάτι άλλα μικρού μεγέθους κοινά pond… είχαμε και λίγα Physa spp. αλλά φάγανε σουτ :grin: Ελπίζουμε στην παρέα να μπουν και 2 σαλιγκάρια Tylomelania spp. και να κλείσουμε ;)

Από φυτά μη με ρωτάτε πολλά… ότι φυτά μου δόθηκαν κατά καιρούς και άντεξαν σε ένα μικρό φυτεμένο που έχουμε αποτέλεσαν την πηγή των φυτών που τοποθετήθηκαν εδώ. Υπάρχει μέσα Anubias, Echinodorus, Egeria, Microsorum, Riccia, Nymphaea, Taxiphyllum, Vallisneria, Pellia κ.λ.π. καθώς και κοινά φυτά που επιπλέουν (3 είδη). Από λίπανση, κατά την μεταφύτευση είχα βάλει ταμπλέτες της SERA και ρίχνω που και που καμιά σταγόνα SEACHEM Flourish Excel… Από φωτισμό 2 απλές λάμπες Τ4 12W η κάθε μια.

Το ενυδρείο υποστηρίζετε από φίλτρο πλάτης Eheim Liberty 2042 και θερμαντικό TetraTec T 50W. Τάισμα 2 φορές την ημέρα με ταΐστρα Eheim 3581. Αλλαγές νερού 25% κάθε εβδομάδα. Στο φρέσκο νερό βάζω μέσα από λίγο (συνολικά ένα κουταλάκι του γλυκού στα 10 λίτρα νερό): Epson salt (magnesium sulfate), αλάτι για θαλασσινά Instant Ocean, αλάτι χοντρό, Σόδα Ήλιος (Soda bicarbonate) και σταγόνες SEACHEM Prime.

Από φωτογραφία δυστυχώς είμαι άστα :( … έτσι έβαλα και κάτι βίντεο μπας και μπορέσετε να πάρετε μια ιδέα… ελπίζουμε να σας αρέσει :)


http://www.youtube.com/watch?v=5Tm9x_oFji0


http://www.youtube.com/watch?v=L09yZEsCl1U

http://www.youtube.com/watch?v=c34sLe5laXI


Πληροφορίες Συνοπτικά

Όγκος: κάπου 50 λίτρα
Κατηγορία:Endlers, Red Cherry & Snails
Φυτά:Anubias, Echinodorus, Egeria, Microsorum, Riccia, Nymphaea, Taxiphyllum, Vallisneria, Pellia κ.λ.π. καθώς και κοινά φυτά που επιπλέουν (3 είδη).
Ψάρια / Άλλα είδη: Endlers, Red Cherry, Ramshorn Apple και Melanoides tuberculata
Διακοσμητικά υλικά: driftwood, άμμο διαμέτρου από 1mm έως 2mm
Φόντο: μια ωραία φώτο :D
Φωτισμός: 2 απλές λάμπες Τ4 12W η κάθε μια
Διάρκεια φωτισμού: κάπου 7 ώρες
Φιλτράρισμα: φίλτρο πλάτης Eheim Liberty 2042
Θερμοστάτης: TetraTec T 50W
Λίπανση: ότι πατέχουν τα ζωντανά
Παροχή CO2: που και που καμιά σταγόνα SEACHEMFlourishExcel

Παράμετροι:

pH: 7.5
Θερμοκρασία: 25C

Αλέξης6 26-12-10 02:40

Είναι πολύ ωραίο, αλλά δεν βρίσκω το λινκ για το βίντεο... που είναι?

Το βρήκα, άκυρο...

bokostas 26-12-10 03:18

Aπίθανο Γιάννη, γεμάτο ζωή και κίνηση. Αλλά πολλά τα εντλεράκια, δώσε μερικές ...εκατοντάδες βρε παιδί μου.:D

achisael 26-12-10 04:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 527102)
Aπίθανο Γιάννη, γεμάτο ζωή και κίνηση. Αλλά πολλά τα εντλεράκια, δώσε μερικές ...εκατοντάδες βρε παιδί μου.:D


οντως στο πρωτο βιντεο που ειδα γινεται πανικος.. τρομερος συνοστισμος... :D:D:D

maikl 26-12-10 08:52

Κολαση!!!!!!
Που να πιασεις ψαρι εκει μεσα...:D
Αντε με το καλο να αρχισουν και οι γεννες....:cool:

nikosm1 26-12-10 11:19

Αρχίζουν να εκδηλώνονται οι κρυφομποστανάδες.:grin::grin:
Μπράβο Γιάννη!

Αλέξης6 26-12-10 13:14

Πάντως εαν άλλαζες και την φωτογραφία του φόντου με μαύρο χαρτόνι θα έδειχνε ακόμα περισσότερο λόγω αντίθεσης χρωμάτων...

Καλές γιορτές!!!

douran_p 26-12-10 13:54

πολυ ομορφο..... και παρα πολλα εντλερς...... σου δινουν την αισ8ηση οτι κοπαδι απο νεον....... μπραβο........

Πάνος 26-12-10 13:59

της κακομοιρας απο εντλερακια...:D
το ενυδρειο-ιστορικη αναδρομη. :p

george1981 26-12-10 16:01

Πολύ όμορφο και με τη πρώτη γέννα θα ήθελα κανα endler..... :D

paliosdimitris 26-12-10 16:16

+1:smt023

giannisaek 26-12-10 19:42

Πολύ όμορφο Γιάννη :smt041:smt041:smt041

lingistis 27-12-10 00:25

Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια. :)

Τα Endler είναι εκπαιδευμένα από την κόρη μου ώστε με το που δουν κίνηση στο δωμάτιο να βγαίνουν από παντού και να κολλάνε στο μπροστινό τσάμι… σε αντίθεση με τις γαρίδες που θέλουν δουλειά ακόμα :grin: Πληροφοριακά είναι καθαρόαιμα και μετά από την ανάμιξη με άλλες καθαρές γραμμές μπορώ να πω ότι είναι Endler lingistis.gr και υπάρχει εμφανή παραλλακτικότητα ανάμεσα στα αρσενικά… σε αρκετά υπάρχει το πράσινο «χρώμα», όχι τελείως πράσινα αλλά αρκετό που να τα διαφοροποιεί ;)

Βασικά σκέφτηκα να κάνω την παρουσίαση του ενυδρείου αρχικά για να τονίσω την πρόοδο που υπάρχει στο χόμπι ιδίως μέσω του συλλόγου, των συναντήσεων και των φόρουμ τα τελευταία χρόνια αλλά και για να ενθαρρύνω φίλους που έχουν μικρά παιδιά να το δοκιμάσουν να στήσουν ένα species tank με την συμμετοχή τους.

Ευχαριστίες…

Νιώθω την ανάγκη να ευχαριστήσω τα παρακάτω άτομα από τα οποία προμηθεύτηκα (δωρεάν ή με συμβολικό αντίτιμο) «υλικό» το οποίο χρησιμοποιήθηκε στο ενυδρείο… (η σειρά αναφοράς είναι τυχαία)

george1981, panos-alex/polis, bokostas … γιατί μας εμπιστεύτηκαν τα Endlers τους.

paco, nikosm1 … για τις πανέμορφες γαρίδες.

bokostas, maikl, nikosm1, kostaskich … για τα διάφορα σαλιγκάρια, «νόμιμα και λαθραία» :D

maikl, Filotas, lucy, MiziGr, panos-alex/polis, bokostas, nikosm1, drbig … που μας γεμίσανε φυτά.

lucy … για τα grindal!!!

maikl … για το φίλτρο της Eheim!!! :grin::grin::grin:

Raven, Alex_Salonica … για τις γνώσεις τους στα ασπόνδυλα.

Όλους όσους αγοράσανε κατά διαστήματα από τα endler και τις γαρίδες μας… τα έσοδα των οποίων πήγαν από την μικρή στο χόμπι.

Σας ευχαριστούμε όλους!!! :smt052

bokostas 27-12-10 00:44

Να είσαι καλά βρε Γιάννη κι εγώ σ' ευχαριστώ για το μπόλιασμα των δικών μου με φρέσκο αίμα από τα δικά σου.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis (Μήνυμα 527447)
Ευχαριστίες…
maikl … για το φίλτρο της Eheim!!! :grin::grin::grin:

Αυτό πέτα το, άχρηστο είναι, θα σου δώσω Κινέζικο που έχει φωτάκι νυχτός και παίζει νανουρίσματα για τη μικρή.:D

Raven 27-12-10 02:11

Μουσειακο κομματι , ενυδρειο απο τα 80'ς !!
Πολυ ομορφο Γιαννη , να το χαιρεστε μαζι με την κορουλα σου.:p

maikl 27-12-10 06:53

Και εγω να σε ευχαριστησω για τα Endler lingistis.gr που μου εχεις χαρισει ωστε να ανανεωσω τα "αιματα"....
Επισης για τη "γλυκα" που εφερες στο σπιτι μου με το υπεροχο μελι σου.;)
Βεβαια εξαιτιας αυτης της γλυκας δε μπορω να εκραστω πικρα(αλμυρα? οπως θελεις πεσ'το) για τα κινεζικα φιλτρα...:D

Alex_Salonica 27-12-10 11:46

Να τα χαίρεσαι Γιάννη, και το ενυδρείο και την κορούλα σου :p

lingistis 13-11-11 22:34

Ένα update με νέο βίντεο... όλα πάνε καλά :p

http://www.youtube.com/watch?v=exlKk_JNMSI

maikl 13-11-11 22:40

Αντε πολυς καιρος περασε...κανε καμια βολτα την Κυριακη να κατεβουμε και σε καμια συναντηση....να ξεφορτωσεις κανενα εντλερακι γιατι βλεπω ξεφυγε η κατασταση παλι....:p

lingistis 21-07-12 14:13

Ένα update με νέο βίντεο...

Αξίζει να προσέξετε την παραλλακτικότητα στα αρσενικά και το τελικό μέγεθος τον θηλυκών που είναι αρκετά πιο μεγάλα από τα ενήλικα αρσενικά.

http://www.youtube.com/watch?v=Tj670d5Bq1U&feature=plcp

Griegos Locos 03-08-12 16:12

Συγχαριτηρια
 
Κατ αρχήν Συγχαριτηρια για το ενυδρείο σας!!! Είναι υπέροχο!!! και τα Endler σας είναι πανέμορφα & γεμάτα ζωή!!! Έτσι ακριβώς θα ήθελα να φτιάξω και εγώ το ενυδρείο μου!! Και μαλιστα θα σας φανεί αστείο έχω διαβάσει αρκετά για τις red chary και τα σαλιγκαράκια και σκεφτόμουν και εγώ το ίδιο! Είναι οι καλύτεροι καθαριστές!! Έχω ένα ενυδρείο 54 λίτρων ,φίλτρο Eheim (αλλά είναι λίγο παλιό λέω να αγοράσω ένα καινούργιο) θερμοστάτη(τον όποιο δεν χρησιμοποιώ),αεραντλεία κλπ κλπ. Μεχρι στιγμής το ενυδρειάκι μου φιλοξενεί ένα πολυ όμορφο χρυσόψαρο όμως αποφασίσαμε να του αφίσουμε λίγο παραπάνω χόρο και σκεφτόμαστε να το χαρίσουμε στη λιμνούλα ενώς φίλου. Όμως τα Endlers δεν είναι τόσο ''διαδεδομένα'' ώστε να μπορώ να έχω σωστές πληροφορίες για τις συνθήκες νερού κλπ κλπ..! Και φυσικά είναι λίγο δύσκολο να τα βρώ επειδή μένω Σάμο. Σκέφτομαι λοιπόν να στρώσω το ενυδρείο μου με φυτά και μόλις έχω τις κατάλληλες συνθηκες να βάλω Endlers. Ποιές θα ήταν οι χρησιμότερες συμβουλές σας για τα ψαράκια αυτα;; απ οτι διαβασα και παραπάνω με ένα καλό θερμοστάτη στους 25C και 25%αλλαγές στο νερό και ενα συχνο έλενχο στο PH θα τα καταφέρουμε.

Πάνος 06-08-12 03:26

υπεροχο θεαμα!!
σου βγηκε κανενα πρασινο Γιαννη??

tsag 06-08-12 12:01

πολυ ωραιο ενυδρειο !!!!!!!

lingistis 06-08-12 12:49

Ευχαριστώ φίλοι μου για τα καλά σας λόγια :)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 683236)
σου βγηκε κανενα πρασινο?

Πάνο κατά διαστήματα εμφανίζονται αρσενικά με αρκετό πράσινο... οπότε το γονίδιο υπάρχει ;)

despot 19-08-12 00:12

Απο κοντά είναι απλά ένας μικρός παράδεισος το έχω δεί κ έμεινα άφωνος !

μπράβο ρε Γιάνναρε !

:p:p:p:p

lingistis 22-06-13 17:26

Το ενυδρείο έλαβε συμμετοχή στο διαγωνισμό του φόρουμ

Διαγωνισμός Aquascaping 2013

Σας ευχαριστώ όλους που του δώσατε ψήφο :)

Τίτλος ενυδρείου: “1986”


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps8c7446be.jpg

Διαστάσεις: 55 cm μήκος – 25 cm πλάτος – 35 cm ύψος ενυδρείου
Λίτρα: 48
Χρόνος λειτουργίας: με αυτή την μορφή από το 2010, και ως ενυδρείο από το 1986
Ρουτίνα-αλλαγές νερού: 25% κάθε 7 ημέρες
Φωτισμός: 2 απλές λάμπες Τ4 12W η κάθε μια, κάπου 7 ώρες την μέρα
Φίλτρανση:
φίλτρο πλάτης Eheim Liberty 2042
Θερμοκρασία:
25C
Διακοσμητικά υλικά: driftwood, κώνοι Σκλήθρου (alder cones)
Βυθός και υπόστρωμα: άμμο διαμέτρου από 1mm έως 2mm
Λίπανση:
ότι παρέχουν τα ζωντανά
pΗ:
7,5
GΗ:
8
KΗ:
6
Λίστα φυτών:
Αnubias, Microsorum, Taxiphyllum, Vallisneria, Monosolenium ''Pellia'' κ.λ.π. καθώς και κοινά φυτά που επιπλέουν
Λίστα ψαριών και ασπόνδυλων:
Ψάρια:
Endlers, Poecilia wingei - Laguna de Patos, Class Ρ
Σαλιγκάρια: Ramshorn Planorbarius corneus var. Blue, Malaysian Trumpet Snail Melanoides tuberculata
Γαρίδες: Γαλάζια Πέρλα (Blue Pearl) Neocaridina cf. palmata var. blue (πρώην zhangjiajiensis var. blue)

Κλεόβουλος 22-06-13 18:36

Γειά σου Γιάννη endler-ολόγε μας :)

twenty 22-06-13 20:06

Πολύ όμορφο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02669 seconds with 11 queries