Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Aquael Leddy 75 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=103855)

StelMex 22-05-20 21:35

Aquael Leddy 75
 
Καλησπέρα παιδιά. Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το συγκεκριμένο ενυδρείο? Θέλω να δω απόψεις σχετικά με ποιότητα κατασκευής κλπ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

sarpijk 22-05-20 23:36

Γεια σου, το πηρα περσι τον Ιουλιο σε μαυρο χρωμα. Για τα λεφτα του πολυ αξιολογη κατασκευή, καλο το φωτιστικό και εαν θες παιρνεις και δευτερη λαμπα πιο μετα.

Για εμενα αξιζει!

StelMex 23-05-20 00:09

Το καπακι ειναι φθηνιαρικο? Εχει ατελειες η ειναι καλη και στιβαρη κατασκευη? Ευχαριστω για την απαντηση.

sarpijk 23-05-20 00:45

Οχι δεν θα το χαρακτήριζα φτηνιαρικο. Προσωπικά εχω μεινει ευχαριστημένος το εχω ενα χρονο σχεδόν και εχω στησει και σε φιλο το αντίστοιχο των 60 λιτρων.


Με 100 € περίπου ενυδρείο, καπακι με φωτισμο led, θερμοστατη και φιλτρο ειναι value for money.

Μη περιμένεις ποιοτητα ADA. Ειναι ενα αξιοπρεπες σετ σε καλη τιμη.

StelMex 23-05-20 16:50

Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις πρηροφοριες. Καποιο καλυτερης ποιοτητας στα ιδια λιτρα (105) υπαρχει στο εμποριο?

sarpijk 23-05-20 18:09

Δες τα jewel.

https://misirlis-aquarium.gr/enydria...573253801.html

StelMex 23-05-20 20:07

Καπου διαβασα οτι το συγκεκριμενο ειναι κι αυτο φθηνιαροκο. Βεβαια δεν εχω δει κανενα απο κοντα οποτε δεν εχω μετρο συγκρισης.

sarpijk 23-05-20 22:44

Πόσα λεφτά θες να δωσεις? Το φτηνιαρικο ειναι υποκειμενικό. Jewel και Aquel δεν ειναι μικρές εταιρείες.

StelMex 24-05-20 01:42

Εεε εχω καταληξει αναμεσα σε αυτα τα 2...juwel primo 110 και aquael leddy 75 (σε αυτα τα χρηματα κινουμαι) . Ποιο θεωρειται καλυτερο?

makis206 24-05-20 06:57

Όσο σκέφτομαι ότι το Juwel Rio 125 μου τρέχει από το 2008 εντελώς απροβλημάτιστα ‐μονο με τον φωτισμό ειχα πρόβλημα μετά από χρόνια (λογικό ) τον οποίο και αντικατέστησα με νέο Multilux led της ίδιας εταιρίας- προσωπικα δεν θα μπορούσα να μην σου προτείνω τη Juwel ανεπιφύλακτα.

Κι έχει περάσει και 2 μετακομίσεις χωρίς να ξεστηθεί, απλώς κατέβασα τη στάθμη του νερού πολύ χαμηλά.

Ίσως η 12ετια που σου ανέφερα να μην λέει και πολλά, ίσως όμως και να λέει τελικα. [emoji846]

StelMex 24-05-20 11:01

Μαλιστα. Φυσικα και λεει πολλα αυτο. Ευχαριστω πολυ! Και κατι αλλο. Για ενα ενυδρειο σε αυτα τα λιτρα κανει το eheim 2211 που εχω απο παλια? Μιας και θα εχω κατα κυριο λογο red cherry μεσα, αντε και καμια 10αρια κοπαδοψαρα (εννοειται φυτεμενο). Το λεω γιατι γενικα οι γαριδες δε θελους ιδιαιτερη απαιτηση σε φιλτρανση.

dongvc 24-05-20 13:09

Καλησπέρα! Να πω και εγώ αν δεν πειράζει την άποψη μου. Το primo 110 το ειχα 2 χρόνια. εντελώς απροβλημάτιστο και εύκολο στην συντήρηση. έχει τοπ φίλτρο μέσα, έτοιμο. χωρίς πολλά πολά στον καθαρισμό. απλά προσθέτεις βιολογικό στην θέση ενός σφουγγαριού που έχει γιατί έρχεται με 3 σγουγγάρια. το μπλέ το κλασσικό, ένα πράσινο και ένα άνθρακα καθώς και ένα λεπτό βαμβάκι. είχα αφήσει μόνο το μπλέ και το βαμβάκι στην σίτα εισόδου και από κάτω full siporax. αν θυμαμαι καλά με το πόσο σφουγγάρι είχα βάλει, περίπου 4cm μπλε και 1cm βαμβάκι είχε πάρει περίπου 1.5 λίτρο βιθολογικό. Κάτι που με είχε αφήσει με ανοιχτό το στώμα γιατί βλέπωντας το φίλτρο δεν περίμενα πτιο θα πάρει τόσο. Ένα ακόμα συν που του δίνω είναι ότι τα έχει όλα μαζεμένα και οργανώμένα σε ένα κουτι μέσα σε μια γωνίτσα..Βγάζεις το καλαθάκι που είναι στοιχισμένα τα σφουγγάρια και το βιολογικό, βγάζεις ένα διαχωριστικό που έχει, βγάζεις θερμοστάτη καθαρίζεις τα πάντα. Σου δίνει χέρι να καθαρίσεις και εσωτερικά το φίλτρο. διαδικασία βαρια βαρια 20-30 λεπτά. επίσης μια ακόμα μαγκιά που έχει το φίλτρο είναι ότι έχει δύο εισόδους. Ο γερμανός έχει προνοήσει ότι για οποιοδήποτε λόγο μπορεί να μπουκώσει η είσοδος με τα σφουγγάρια και το βιολογικό έχει δώσει στην αντλία ακόμα μια είσοδο νερού ώστε η γυάλά να μην μένει από ροή.
Στο καπάκι έτοιμες θέσεις για ακόμα δύο λάμπες σε σχέση με αυτή που έρχεται (Novolux 80)
Στο καπάκι υπάρχει ένα μικρό πορτάκι στην περίπτωση που βάλεις ταιστρα, η οποία δεν εμποδίζεται και αν έχεις πιάσει και τις τρεις θέσεις με λάμπες.
Σιλοκόνες...πολύ καλά κολλήματα, δεν μπόρεσα να καταλάβω ποτέ αν είναι με χέρι περασμένες η με μηχάνημα...

makis206 24-05-20 18:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 1058869)
Και κατι αλλο. Για ενα ενυδρειο σε αυτα τα λιτρα κανει το eheim 2211 που εχω απο παλια?

Δύο Eheim 2211 του έχω εγώ (αφαίρεσα το εσωτερικό του από τον πρώτο κιόλας χρόνο) για ακόμα καλυτερη φιλτρανση, χρυσοψαραδικο γαρ..[emoji6]

Απλά στο "δικό" του έπιπλο χρειάστηκε να σηκώσω λίγο το μεσαίο ραφάκι εσωτερικά για να χωράει το 2211 στο ύψος. Τίποτα δύσκολο, ίσα 4 τρύπες για να πατησουν τα ποδαράκια του ραφιού λίγο πιο ψηλά.
Τρέχει έτσι για πάνω από 8-9 χρόνια.[emoji846]

StelMex 25-05-20 17:25

Ευχαριστω πολυ παιδια. Για το primo με κοβω και ισως παρω ενα eheim 2213 και να εχω το 2211 για καβατζα αν χρειαστει.

StelMex 21-11-20 19:37

Καλησπέρα και πάλι, επανήλθα. Άλλη μια ερώτηση έχω. Το juwel primo 110 έχει και απο τις 2 πλευρές στο καπάκι κοψίματα για να περάσουν σωλήνες εξωτερικού φίλτου, καλώδια κλπ?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01567 seconds with 11 queries