Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Διαροη σε Eheim 2073.Πρωτες Βοηθειες..... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61648)

komori 18-04-12 14:41

Διαροη σε Eheim 2073.Πρωτες Βοηθειες.....
 
Πριν απο δεκα μερες παρατηρησα να χανει λιγο νερο απο την κεφαλη στο σημειο οπου βγαινει το καλωδιο.Αφου εκανα συντηρηση με το ειδικο σπρει σημερα παλι τα ιδια αλλα δυστυχως δεν το προλαβα με αποτελεσμα να φουσκωσει το επιπλο αρκετα.Υπαρχει περιπτωση να διαλυσει το επιπλο?
Εχω ακομα ενα φιλτρο 2071.Αν αλλαξω τους καδους θα εχω προβλημα?

panos_auk 18-04-12 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από komori (Μήνυμα 664510)
Πριν απο δεκα μερες παρατηρησα να χανει λιγο νερο απο την κεφαλη στο σημειο οπου βγαινει το καλωδιο.Αφου εκανα συντηρηση με το ειδικο σπρει σημερα παλι τα ιδια αλλα δυστυχως δεν το προλαβα με αποτελεσμα να φουσκωσει το επιπλο αρκετα.Υπαρχει περιπτωση να διαλυσει το επιπλο?
Εχω ακομα ενα φιλτρο 2071.Αν αλλαξω τους καδους θα εχω προβλημα?

ειναι γνωστο προβλημα/ελαττωμα της σειρας αυτης. Αν δεν κανω λαθος πιο πολυ σε 2075 εχει παρουσιαστει.
Θελει αλλαγη η κεφαλη. Αν ειναι εντος εγγυησης το φιλτρο σου τοτε το αναλαμβανει η εταιρεια.
σν ψαξεις λιγο στο φορουμ θα βρεις κι αλλα ποστ γι'αυτο το θεμα κυριως για 2075...

κ.ω.σ.τ.α.ς. 18-04-12 15:34

Και οπου φουσκοσει το ξυλο καταστρεφεται, βαλε απο κατω καποια λεκανη κατι τετοιο να μην βρεχεται το ξυλο αλλο.Και να μαζευεις το νερο με ενα σφουγγαρι μεχρει να το φτιαξεις.

Εκει που φουσκωσε εχει χαλασει το ξυλο, θελει αντικατασταση.

panos_auk 18-04-12 15:40

βαλε το αλλο φιλτρο σε λειτουργια μεχρι να φτιαξεις το 2073 για να μην τρεχουν και τα νερα.

milion 18-04-12 15:51

το προβλημα αυτο παρουσιαζετε στα 2071,2073,2075 αλλα και στο 2074e.
Μιλα με την αντιπροσωπεια στην αθηνα και αν δεν βγαλεις ακρη με την eheim Γερμανιας. Και εκτος εγγυησης να ειναι θα σου το αλλαξουν μιας και ειναι εργοστασιακο προβλημα.
εχω αλλαξει ενα 2071 και 2 2075. ολα μια χαρα...
Υ.Γ. Μονο τα προτα φιλτρα ειχαν προβλημα, μετα διορθωθηκε το προβλημα...
Μην αρκεστεις στις δικαιολογιες του ελληνα αντιπροσώπου...

komori 20-06-12 11:07

Μετα απο εναμιση μηνα μου ηρθε νεα κεφαλη απο 2075.Ολα καλα αλλα ο χρονος ειναι ενα θεμα.

Kostis-Salonika 20-06-12 17:31

Αναμένουμε ξανά post, μετά από λίγο καιρό, για το εάν λύνεται οριστικά ή όχι το γνωστό πρόβλημα αυτής της σειράς φίλτρων.

Κλεόβουλος 20-06-12 17:55

Μ' αυτή τη σειρά έχασε η eheim την εμπιστοσύνη μου.
Απο τα εξωτερικά της μόνο τα classic (και το 2080) είναι εγγύηση.

maikl 20-06-12 18:22

Κλεοβουλε κατσε να δεις και τα καινουρια Fluval.....σειρα 106,206...κ.λ.π.
Σε γνωστο μου που πηρε το 406 σταματαει και ξεκιναει στα καλα καθουμενα.Προσφατα εμεινε σταματημενο κανενα 2ωρο και μετα πηρε παλι μπρος...:smt067
(Ασε που σε ολα τα φορουμ στο εξωτερικο μιλανε για το ιδιο προβλημα..)
Για μενα η Eheim ειναι παλι ψηλα παρολα τα προβληματα που εμφανησαν τα prof 3
Απορω πως ο Ιαπωνας δεν μπαινει δυναμικα στο χωρο...

caverman 04-07-12 22:32

Απο τότε που άλαξα κεφαλή στο 2075 (πρέπει να κοντευει χρόνος) όλα καλά αλλά επειδή άμα καείς στο χυλό φυσάς και το γιαούρτι αποφεύγω την χρήση του prime....

xrele24 14-07-12 15:57

και εγω ομοιοπαθεις με ενα 2071....
Αλλαξα μεσω εγγυησης την κεφαλη ολοκληρη και διορθωθηκε το προβλημα...

faniskriti 26-07-12 14:15

εχω και εγω ενα 2073 με το ιδιο προβλημα καθεται σχεδον ενα χρονο και λεω να το φτιαξω μιας και η εγγυηση του ληγει σε 15 ημερες ξερει καποιος που μπορω να απευθυνθω; classic δουλευω τωρα ειναι τα καλυτερα απλα κανουν πιο πολυ θορυβο..:(

komori 26-07-12 15:50

Πρεπει να πας στο μαγαζι απο οπου το πηρες.Η αντιπροσωπεια εδω στην Ελλαδα της Eheim δεν δεχεται απο ιδιωτες γιατι δουλευει μονο χονδρικης.
Αν το πηρες απο εξω τοτε απευθυνεσαι στην αντιπροσωπεια (Pet Line) και ζητας τον υπευθυνο για τα ενυδρειακα.
Εμενα μου πηρε πανω κατω ενα μηνα μεχρι να μου στειλουν την νεα κεφαλη.
Καλη επιτυχια...

faniskriti 27-07-12 12:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από komori (Μήνυμα 681799)
Πρεπει να πας στο μαγαζι απο οπου το πηρες.Η αντιπροσωπεια εδω στην Ελλαδα της Eheim δεν δεχεται απο ιδιωτες γιατι δουλευει μονο χονδρικης.
Αν το πηρες απο εξω τοτε απευθυνεσαι στην αντιπροσωπεια (Pet Line) και ζητας τον υπευθυνο για τα ενυδρειακα.
Εμενα μου πηρε πανω κατω ενα μηνα μεχρι να μου στειλουν την νεα κεφαλη.
Καλη επιτυχια...

οκ ευχαριστω φιλε μου αυτο θα κανω;)......


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01519 seconds with 11 queries