Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   κατασκευή φίλτρου 150 λιτ. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54869)

κ.ω.σ.τ.α.ς. 27-07-11 18:26

κατασκευή φίλτρου 150 λιτ.
 
Θέλω να κατασκευάσω ένα εξωτερικό φίλτρο από πλαστικό βαρέλι τροφίμων τα γνωστά καφέ με μαύρο καπάκι βιδωτό,και αυτό γιατί δεν μπορώ να βάλω σάμπ στο έπιπλο του ενυδρείου,θέλω να χρησιμοποιήσω εξωτερική αντλία,θα μπορούσατε να μου συστήσετε κάποια αξιόπιστη και με αρκετά λίτρα την ώρα που να έχετε δοκιμάσει,και με μικρή κατανάλωση,γιατί ψάχνοντας οι επιλογές είναι πολλές και δεν ξέρω ποια να πάρω.Το βαρέλι θα είναι 150 λιτ.Το φίλτρο θα δουλεύει όπως όλα τα εξωτερικά φίλτρα του εμπορίου.Θα ανεβάσω και φωτογραφίες όταν αρχίσω την κατασκευή και καταλήξω με την αντλία και τα διαχωριστικά διαμερίσματα του φίλτρου και την στεγανότητα του καπακιού που ελπίζω να στεγανοποιήσω με φλάτζα δικής μου κατασκευής(καουτσούκ).

redman88 27-07-11 18:38

πολυ ενδιαφερον
ειχα σκεφτει να κανω και εγω κατι τετοιο αλλα μικροτερο αλλα λογω ελειψης χρονου το αφησα

θα μπορουσες παντως να εχεις και εσωτερικη αντλια...

κ.ω.σ.τ.α.ς. 28-07-11 01:13

θα μπορουσα αλλα το καλοδιο??

redman88 28-07-11 02:40

θα κοπει το καλωδιο κοντα στην πριζα θα ανοιξεις μια μικρη τρυπουλα στο παρελι για να περασει απο μεσα και την ξανακλεινεις με μπολικι σιλικονι και ξανακολλας το καλωδιο

εννοειται οτι ολες οι τρυπες που θα χρειαστεις θα γινουν οσο πιο ψηλα γινετε στο σωμα του βαρελιου(οχι στο καπακι) για να εχεις τις μικροτερες πιεσεις

αν τελικα το κανεις θελω αναλυτικη παρουσιαση

κ.ω.σ.τ.α.ς. 28-07-11 16:27

ενταξει.θα το κανω τωρα.να παρω την αντλια δεν ακουσα καμια γνωμη.δεν προκειτε να κολιση με σιλικονι αυτη η τριπα θελει εξωτερικη αντλια ειναι καλυτερα και δυσκολευομαι πως να κανω τα εσωτερικα καλαθακια, ας το πουμε, δεν ξερω ακομη.τη λετε για αυτη eheim universal pump 126001 autdoor

χαρης12666 29-08-11 11:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman88 (Μήνυμα 610377)
πολυ ενδιαφερον
ειχα σκεφτει να κανω και εγω κατι τετοιο αλλα μικροτερο αλλα λογω ελειψης χρονου το αφησα

θα μπορουσες παντως να εχεις και εσωτερικη αντλια...


δεν κανουν αυτα ειναι μαλακο το πλαστικο του βαρελιου και δεν εχει καλη στεγανοποιηση (ξεχνα τα παλια πλαστικα βαρελια)
το δοκιμασα εγω. και κατελιξα στην σωλινα αποχετευσης κυτα εδω

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...12666-th_1.jpg

ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ 29-08-11 13:49

Συμφωνω με τον Χαρη,:smt018δεν κανουν.Αν τα σηκωσεις προς τον ηλιο ,θα δεις οτι το πλαστικο δεν ειναι ομοιομορφο παντου.Υπαρχουν παντος τα βιομηχανικα (μπλε) βαρελια,που εχουν παχυ τοιχωμα,αλλα δεν ξερω αν κανουν για τροφημα.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 29-08-11 17:00

6 Συνημμένο(α)
Ο σολινας ποσα λιτρα ειναι? για το καπακι προφανος μου λες οτι θα χανι νερο κατι θα γινι και για αυτο,θα το δουμε ,μερικα πραγματα του φιλτρου.Η αντλια δεν ξερο τη ειναι???(καπιος που την εχει η που την ξερι)????Και σορι το βαρελι ειναι 60λιτ και παλι ειναι πολι μεγαλο. εκανα το αλλο150λιτ για της αλαγες με σταλονες στο αλλο θεμα.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 30-08-11 01:29

Κανενα σχολιο:(:(

delta66 30-08-11 07:47

Εχεις ψαξει καθολου στο νετ για κατασκευες παρομοιες?
Προβληματα και λυσεις που βρεθηκαν τοσο για τη στεγανοποηση και το στησιμο μεσα στο βαρελι, οσο και για την κυκλοφορια και την καταναλωση?

Σε ποσα λιτρα ενυδρειο θα παιξει το φιλτρο?

κ.ω.σ.τ.α.ς. 30-08-11 13:15

Για 350λιτ malawi και εχω ενα σερα 400 fil dioactive uv που δεν ειναι επαρκες και δεν μπορω να βαλω σαμπ,η αντλια στη φωτ πισο εχει καταναλοσι 40 βατ και 3000λιτ την ωρα.ειναι εξοτερικι αντλια.Θα εχει μεσα λιγο πανο απο τον πατο 12λιτ σιποραξ πανο σε μπλε σφουγγαρι απο πανο ξανα μπλε σφουγγαρι 5εκατοστα καιπανο απο αυτο δεν ξερο ακομι τι να βαλο και τελος το ασπρο σφουγγαρι που ειναι στη φωτο πιο πανο.θα περνι νερο απο κατο, κατο απο το σιποραξ και θα μπενι απο το πανο μερος του βαρελιου οχι απο το καπακι.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 06-09-11 15:42

4 Συνημμένο(α)
Φιλτρου σινεχια, αργα αλλα σταθερα, εκανα δοκιμι στην αντλια και ειναι πολι δινατι και αθοριβι η σινδεσις που φενωντε στης φωτ πιο κατο δεν χανουν.Μαλον θα θελι και δεφτερι επιστροφι απο το ενειδρυο αφου η αντλια αδιαζι το βαρελι 60 λιτ πολι γριγορα.Αντε καλι σινεχια δεν θα μου ποι κανενας:D:D:p

Κλεόβουλος 06-09-11 17:47

Καλή συνέχεια Κώστα και καλή επιτυχία!:):)

κ.ω.σ.τ.α.ς. 13-10-11 21:52

14 Συνημμένο(α)
Το φιλτρο μπηκε σε λειτουργια σημερα πριν 6 ωρες και λειτουργι κανονικα, ειχα ενα θεμα με την στεγανοποιηση του καπακιου που ελυσα με ενειδρυακι σιλικονι που δεν κολαει, αλα φτιαχνει μια φλατζα στο καπακι, και με σωστο σφηξιμο.Τωρα δουλευω και τα δυο φιλτρα παραλειλα μεχρι να αναπτυξει βιολογια το μεγαλυτερο φιλτρο, ποσο να τα δουλεψω παραλειλα?? εγω ελεγα 2 εβδομαδες σωστο η λαθος??Τα υλικα που εχει ειναι, απο δυχτι ελεοσυλλογης που διπλωσα προσεκτικα και εδεσα με δεματικα εκανα αυτα που φαινοντε στις φωτογραφιες και εβαλα κατο κατο καπου 50, απο πανο 5ποντους μπλε σφουγγαρι,και πανω 10λιτ σιποραξ,και απο πανο 10ποντους μπλε σφουγγαρι,και πιο πανο και τελευταιο 800γραμ περιπου ενειδρυακο βαμβακι.Το φιλτρο ειναι σχεδον αθορυβο, και μεσα στο ντουλαπι δεν εχει κανενα θορυβο.Αυτο που διαπιστωσα με την κατασκευη αυτη ειναι οτι ολι η δυσκολια βρισκετε στο καπακι να το στεγανποιησης κατα τα αλα ειναι πανευκολο,ο χρονος θα διξει:grin:

tsoum 13-10-11 22:00

Απ'οτι καταλαβα η ροή στο φίλτρο ειναι απο πανω προς τα κατω. Σωστά; Σε αυτη την περίπτωση τα υλικα δεν θα έπρεπε να είναι αναποδα; Πρωτα το μηχανικο μετα το σφουγγαρι και το ενυδρειακο βαμβακι και μετα το βιολογικο, απο πανω προς τα κατω. Αν είναι ετσι και καταλαβα λάθος, σόρρυ!

Πολύ ωραία η κατασκευή σου! Γιατί δεν βάζεις και ενα spraybar για να διαχωρίζεται η ροή; Δεν υπάρχει παρα πολυ μεγαλη ροή τώρα;

BTW χωρούσε όλο αυτό και δεν χωρούσε ενα σαμπακι; :D :p

κ.ω.σ.τ.α.ς. 13-10-11 22:11

Υπηρχαν και αλλη λογοι που δεν εβαλα σαμπ που δεν ειναι τις παρουσις:D τα υλικα τα εβαλα οπως λες.δεν με ενδιαφερει για το σαμπ γιατι δουλεβι καλα για τορα τουλαχιστον το φιλτρο.

redman88 13-10-11 22:19

κωστα πολυ καλη η δουλεια που εκανες και ελπιζω να μην υπαρξουν προβληματα στη συνεχεια!
πλεον θα εχεις μια πολυ καλη φιλτρανση!!

για να το στρωσεις αμεσως θα μπορουσες να αδειασεις το αλλο φιλτρο μεσα στο βαρελι και θα ησουν ετοιμος...

τι σιλικονη ειναι αυτη που χρησιμοποιησες??δεν το επιασα.

ποιο ηταν το κοστος της κατασκευης??
Κοστος=βαρελι+σωληνες+χρονος+σιλικονη

κ.ω.σ.τ.α.ς. 13-10-11 22:37

200 ευρω περιπου,ντεν μπραβεν ακουα, δεν κολαει στο πλαστικο,αν ξεβιδοσεις το καπακι και τραβηξεις το μεσα καπακι θα ξεκολισει αφου το εχεις καλισει βεβαια.Δεν μπορουσα να το μπολιασο γιατι δεν ειμαι σιγουρος για το φιλτρο θα εμενα χωρεις βιολογια πρεπει να περασουν καποιες μερες, δεν το σκεφτηκα καλα σε αυτο το θεμα γιατι ειχα το ανχος με το καπακι. Η αντλια εχει το μεγαλυτερο κοστος,και ρισκο, 110 ευρω.Θα βαλο και σπρει μπαρ πολυ ροι πραγματι.Με τετοια ροι θα μπορουσε να ειχε απο τις τρεις πλευρες σπρει μπαρ, θα δουμε.

tsoum 13-10-11 22:56

Και μικροτερη αντλια αν επερνες... :rolleyes: Υπαρχει περιπτωση να την παρει πισω το μαγαζι και να σου δωσουν μικροτερη;

Για την βιολογια, και εγω θα τα αφηνα να δουλεψουν μαζι λιγο καιρο, και μετα κανε αυτο που λεει ο redman. Βαλε ολα τα υλικα του φιλτρου στο βαρελι. 2-3 εβδομαδες νομιζω ειναι καλα.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 13-10-11 23:13

Οταν θα μπορο θα παο σε μεγαλιτερο ενειδρυο αλα με αυτι τιν καταστασι θα δουμε,παντος το εχω στο μελον να το κανο.Δεν ειναι απλο το ανιξε κλισε το καπακι.Χορις να το μπολιασο ποσο να το αφισο παρακαλο:grin:

irongud 14-10-11 02:09

χωρις να θελω να μειωσω τη δουλεια που εκανες με 200 ευρω επαιρνες ενα μεταχειρισμενο εξωτερικο φιλτρο για 600 λιτρα μουρλια... και θα δουλευε και σωστα χωρις προβληματα στο καπακι κλπ.

kwstas_original 14-10-11 05:36

Εξαιρετικη δουλεια, πολλα συγχαριτηρια!+-3

Ειναι κατι ευκολο και η μονη δυσκολια ειναι οντως στη μονωση του καπακιου.
Με αυτο που εκανες εσυ πρεπει σε καθε ανοιγμα να ξεκολλας και να ξανακολλας, αλλα ποσο συχνα να ανοιξεις ενα φιλτρο 150 λιτρων...:D

Γνωμη μου μην βαλεις με τιποτα μικροτερη αντλια.
Εγω θα εβαζα και μεγαλητερη ακομη...:rolleyes:

Επισης, θα σου προτεινα στο πρωτο ανοιγμα που θα κανεις για καθαρισμα, να φτιαξεις μια βανα χαμηλα κοντα στον πατο, την οποια θα ανοιγεις για να φυγει η μουργα που θα κατακαθεται...με τα σωστα υλικα στον πατο του βαρελιου θα βγαζει παντα πολυ πραμα και θα κρατας υλικα σου καθαρα.

Κατι τετοιο εννοω:

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...z-imgp0868.jpg

Τελος πιστευω και εγω πως πρεπει να αλλαξεις την διαταξη των υλικων μεσα, ακριβως αντιθετα.

Και παλι μπραβο!!:cool:

κ.ω.σ.τ.α.ς. 14-10-11 19:07

Ευχαριστώ kwstas original τα υλικα με ποια σειρα λες να τα βαλω?το συποραξ ειναι λιγο πανω απο τον πατο περιπου 15 ποντους και κατω απο αυτο μπλε σφουγγαρι 5 ποντους και απο κατω αυτο με το δυχτι που φαινεται στην πρωτη φωτογραφια,πανω απο το συποραξ εχει 10 ποντους μπλε σφουγγαρι και απο πανω περιπου 800 γρ. ενυδριακο βαμβακι πανω πανω στο καπακι.
irongud,εχω φιλτρο 1200 λ. την ωρα ηθελα κατι πιο μεγαλο για να το εχω για το μεγαλυτερο ενυδρειο που θελω να φτιαξω που μαλλον θα τα χρησιμοποιησω και τα 2 ή θα φτιαξω ενα ιδιο.Αυτο που θα φτιαξω θα ειναι 228Χ50Χ70 καλως ερχοντων τον πραγματων:D.

redman88 14-10-11 21:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. (Μήνυμα 624342)
200 ευρω περιπου,ντεν μπραβεν ακουα, δεν κολαει στο πλαστικο,αν ξεβιδοσεις το καπακι και τραβηξεις το μεσα καπακι θα ξεκολισει αφου το εχεις καλισει βεβαια.Δεν μπορουσα να το μπολιασο γιατι δεν ειμαι σιγουρος για το φιλτρο θα εμενα χωρεις βιολογια πρεπει να περασουν καποιες μερες, δεν το σκεφτηκα καλα σε αυτο το θεμα γιατι ειχα το ανχος με το καπακι. Η αντλια εχει το μεγαλυτερο κοστος,και ρισκο, 110 ευρω.Θα βαλο και σπρει μπαρ πολυ ροι πραγματι.Με τετοια ροι θα μπορουσε να ειχε απο τις τρεις πλευρες σπρει μπαρ, θα δουμε.

200€ για το βαρελι, τους σωληνες και την σιλικονη??σαν πολλα μου φιανοντε...:confused:

κ.ω.σ.τ.α.ς. 14-10-11 22:52

110 αντλια 15 βαρελι 15 σολινες 50 σιποραξ 30 σφουγγαρια,μιση σιλικονη 3ευρω.:)και ωντος θελει κολυμμα ξεκολυμμα το καπακι αλλα οχι συχνα,γιαυτο θα κρατησω το φιλτρο που ειχα και θα μεταφερω υλικα απο το ενα στο αλλο για το καθαρισμα του μεγαλυτερου.τα πειρα ολα σταδιακα και σε βαθος χρονου,δεν με ενδιαφερει το κοστος αλλα οι κατοικοι του ενυδρειου,να το πο καθαρο το νερο θα ειναι λιγο,περφεκτ.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 23-10-11 20:06

24 Συνημμένο(α)
Το φιλτρο δουλευει κανονικα 10 μερες τωρα,με καλει αναταραξη επιφανειας,το νερο του ενυδρειου ειναι πολυ καθαρο.Βρηκα τροπω να μπολιασω το φιλτρο χωρις να το ανηξω και σταματησα το μικρο.Η ροη της αντλιας ειναι πολυ καλυ και δεν δημιουργει προβλημα, δεν ειναι μεγαλη,και εχει ιδια καταναλωση με το sera 400+ uv.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 02-11-11 01:35

Αλλες 10 μερες και το φιλτρο δουλευει κανονικα, με πολυ καλο αποτελεσμα.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 16-11-11 01:12

Ακομι δουλευει κανονικα!!!!:smt047 αντε!!!!!!!:smt006

κ.ω.σ.τ.α.ς. 27-11-17 23:24

Καλησπέρα,το φίλτρο δουλεύει 7 χρόνια τώρα ασταμάτητα, το ανοίγω κάθε δυο χρόνια για καθάρισμα,και το βρίσκω αρκετά καθαρό,σε αυτο πιστεύω παίζει ρόλο η στανταρ αλλαγές νερού κάθε δυο εβδομαδες 160λιτρ.

WiSe 28-11-17 11:18

Ωραια πατεντα φιλος. Τα εβγαλε τα λεφτα του κ ας σου βγηκε ακριβουτσικη η αντλια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02955 seconds with 11 queries