Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Το μικρο malawi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59539)

snakepanos 24-01-12 10:10

Το μικρο malawi
 
Παιδια πριν με κραξεται να σας πω οτι δεν εχω χωρο για μεγαλυτερο ...
Το ξερω οτι ειναι μικρο αλλα αυτα τα ψαρακια μου αρεσουν πολυ ,,και θελω να παρω καμια γεννα.


Ειναι
5 Labidochromis sp yellow


Μετρησεις

KH 13

GH 14

PH 7,2

ΠΕΤΡΕΣ Φεγγαροπετρες

ΑΜΜΟΣ Ιερησσος χαλκιδηκης.

ΦΥΤΑ Βαλισνεριες Ανουμπιες.

ΛΙΤΡΑ 85


ΦΙΛΤΡΑ ενα 2213 EHEIM
,,,,,,,,,,,,,, ενα 103 FLUVAL.

Φωτισμος 6 ωρες .

ΦΩΤΟ

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...s-dsc00802.jpg


Τα ψαρακια ειναι Κρυμμένα


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...s-dsc00789.jpg

mikele 24-01-12 10:23

ομορφο το εχεις κανει τα ψαρακια που ειναι? κρυμενα πισω?

\/ag 24-01-12 10:23

Το ξέρεις και μόνος σου οτι το ενυδρειο σου είναι πολυ μικρό για αυτο το είδος!Τι διαστάσεις έχει;

Τα ψαράκια τι μέγεθος έχουν;

Γεννες λογικά θα πάρεις γιατί είναι εύκολα ψαράκια..καταλαβαίνω ότι σου αρέσουν αυτα,αλλα γιατί δεν κοιταξες για καμία νανοκιχλιδα που να κάνει στα λίτρα σου ώστε να το ευχαριστηθεις και να το χαρεις για καιρο;Γιατί να ξέρεις ότι ο χρόνος αυτού του ενυδρειου έχει ΄ ημερομηνία ληξης ΄..

Παναγιώτης Κ 24-01-12 10:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από \/ag (Μήνυμα 647336)
Γιατί να ξέρεις ότι ο χρόνος αυτού του ενυδρειου έχει ΄ ημερομηνία ληξης ΄..

Τι εννοείς? Ως προς ποιά άποψη?

snakepanos 24-01-12 11:03

2 Συνημμένο(α)
Αμα ειχα ενα ενυδρειο 120 λιτρα και ειχα μεσα 15 κιχλιδες θα ητανε καλα?
Τα λιτρα ειναι λιγα το ξερω τα ψαρακια ειναι μικρα ενα ζευγαρι δεν θα παρω.

Παναγιώτης Κ 24-01-12 11:11

Ναι υπερβολή είναι! Αλλά ούτως η άλλος αργά η γρήγορα θα σου γίνουν 15 απο τις συνεχείς γέννες που θα έχεις!

snakepanos 24-01-12 11:20

Θα δειξη φιλος ,,ας βγαλω εγω και μετα βλεπουμε .
Και με της liflili ετσι εγινε εβγαλα 4 γεννες.

Samian 24-01-12 11:30

Οι συνχομπίστες παραπάνω έχουν πολύ δίκιο που σου μιλούν για περισσότερο όγκο.
Δες τη δική μου περίπτωση http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47852 και θα καταλάβεις. Εγώ πήρα 2 γέννες πριν τα βάλω σε 200λιτρο (πάλι μικρό είναι), αλλά η ουσιαστική διαφορά φάνηκε μετά. Τα διαρκώς φοβισμένα και έντονα στρεσαρισμένα ψαράκια εξελίχθηκαν σε πραγματικά κατοικίδια (ακολουθούν όποιον περνάει από μπροστά τους), με απίθανες συμπεριφορές (κυριαρχίας, ζευγαρώματος κλπ) και φαντάσου τι άλλο σε κάποιο πιο μεγάλο ενυδρείο.
Κάθε μέγεθος ενυδρείου είναι για συγκεκριμένο αριθμό και είδη ψαριών...ΒΑΣΙΚΟ ΚΑΝΟΝΑΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΦΙΛΙΑΣ.
Καλή συνέχεια

\/ag 24-01-12 11:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 647342)
Τι εννοείς? Ως προς ποιά άποψη?

Εννοώ ότι αυτο το ενυδρειο δεν μπορεί να μείνει με αυτη την ψαροσυνθεση για καιρο!Για σκέψου όταν θα μεγαλώσουν τα ψάρια..θα είναι 3-4 ψάρια των 10+ εκατοστων σε τόσο μικρό χώρο;Θα αρχίσεις να βλέπεις τις θηλυκες στις γωνίες στην επιφάνεια..και δεν σου βάζω μέσα τα μικρά απτις γεννες..

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 647347)
Αμα ειχα ενα ενυδρειο 120 λιτρα και ειχα μεσα 15 κιχλιδες θα ητανε καλα?

Αυτο που κολλάει;Γιατί το αναφέρεις;

tsoum 24-01-12 11:40

Πολύ όμορφο Πάνο! Φαντάζομαι τι θα έκανες σε μεγαλύτερο! Για ψάρια απο tanganyika δεν το σκέφτεσαι; Κανενα julidochromis ή κανενα daffodil?

ινα 24-01-12 13:26

πολυ ομορφο εγινε πανο! συγουρα μικρο ενυδρειο αλλα μην βαρατε βρε παιδια και εσεις-με τοσα ενυδρεια που εχει που να βαλει μεγαλυτερο..ενυδρειο ισον γυναικα/παντοφλα!:smt062
πανο,σου ειπα,ελλα σπιτη για καφεδακι με την συζηγο-εεε..τι στο καλω,θα την πισουμε!

\/ag 24-01-12 13:40

Κανείς δεν βαράει..συμβουλές του δίνουμε για να το χαρεί κ αυτός κ τα ψαράκια του!Γιαυτο του πρότεινα να κοιτάξει για κάποιο άλλο είδος..

snakepanos 24-01-12 13:46

Γιωργο ακομα δεν εφτασα σε ταγκανικα ,στο μελλον θα κανω ενα,τωρα θα μηνω με αυτο και βλεπουμε.



ΣΤα 120 λιτρα αμα ειχα ποσα θα εβαζα ,αυτο λεω 15.


Ινα εσυ ξερεις το θεμα που εχω και με καταλαβενεις απολυτα ,καποια στιγμη θα ερθω για καφε.



Παντως ευχαριστω ολα τα παιδια που εγραψαν.
-------------------------
Καποια στιγμη θα ανεβασω και το φυτεμενω μου να το δειτε ,και το που εχω Δυτικης Αφρικης,αλλα θα κανω καποιες αλλαγες σε λιτρα και σε διακοσμηση.

kapamarou 24-01-12 14:43

φιλε μου εγω δεν θα σου πω τιποτα αφου ξερεις τις αδυναμιες του εν λογο ενυδρειου και θελω να πιστευω οτι στο αμμεσο μελλον θα φτιαξεις το θεμα του χωρου;)
απο την αλλη το ακουασπεις ειναι ακριβως του γουστου μου,μου αρεσει παρα πολυ...
προσωπικα θα περιμενω την παρουσιασει του και των υπολοιπων ενυδρειων σου και αν κρινω απο αυτο το ακουασπεις τα αλλα θα ειναι το ιδιο σουπερ:)

snakepanos 24-01-12 21:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kapamarou (Μήνυμα 647441)
φιλε μου εγω δεν θα σου πω τιποτα αφου ξερεις τις αδυναμιες του εν λογο ενυδρειου και θελω να πιστευω οτι στο αμμεσο μελλον θα φτιαξεις το θεμα του χωρου;)
απο την αλλη το ακουασπεις ειναι ακριβως του γουστου μου,μου αρεσει παρα πολυ...
προσωπικα θα περιμενω την παρουσιασει του και των υπολοιπων ενυδρειων σου και αν κρινω απο αυτο το ακουασπεις τα αλλα θα ειναι το ιδιο σουπερ:)

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια ,και εγω αυτο ελεγα στον εαυτο μου τη θα εκανα αμα ειχα ακομα 60 ποντους μηκος.
Τελος παντον θα δω τη θα κανω στο μελλον προς το παρον τα μικρα ειναι μια χαρα.
Οταν τελειωσω θα ανεβασω φωτο και απο τα αλλα.

ababapanos 25-01-12 12:37

φιλε μου τις Φεγγαροπετρες απο που τις προμηθευτικες ?

snakepanos 25-01-12 12:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ababapanos (Μήνυμα 647693)
φιλε μου τις Φεγγαροπετρες απο που τις προμηθευτικες ?

Της πηρα απο το λεροει μερλιν Θεσσαλονικη οταν εφεραν της μπαλετες και πηρα αυτες που ηθελα.

Σημερα πηγα στην Παγγαια και ειχε και εκει φεγγαροπετρες και μικρες και μεγαλες.
Εχουμε ενα παιδι που δουλευη στο λεροει μερλιν το νικναιμ του ειναι σεραφινο .

Αυτος με πηρε τηλ οταν εφεραν της πετρες και πηγα και τις πηρα γιατι ειναι θεμα ωρων να μηνουν η μικρες πετρες.

Απο που εισαι φιλος???

ababapanos 25-01-12 12:51

Δυστηχως δεν εχει Λεροει μερλιν εδω που ειμαι, ειμαι απο κερκυρα

snakepanos 24-02-12 10:49

περειμενω γεννα μερα με την μερα ενα ψαρακι ειναι μπουκομενο.

Παναγιώτης Κ 25-02-12 00:40

Καλως να τα δεχτείς!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01957 seconds with 11 queries