Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Λιμνούλα 100-150 λιτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92617)

rozela120 20-06-16 15:17

Λιμνούλα 100-150 λιτρα
 
Γεια σας ζηλεψα και εγω βλεποντας τισ λιμνουλες σας και ειπα να μπω και εγω στον χορό...Ξεκινωντας μια γλαστρολιμνη καθος δεν υπαρχει χωρος για κανονικη...);

1)Πηρα εναν πλαστικο κουβα απο το πρακτικερ τησ οικοδομής οποτε ουτε να κλείνω τρυπεσ ειχα ουτε τιποτα ηταν ετοιμοσ ...(απλησίαστες σχεδον οι γλαστρεσ τυπου πηλινεσ η πολυ μεγαλες πλαστικες)

2)τον διακοσμησα με καλαμια (καλαμοτη) την οποια εκοψα στα μετρα μου και την εδεσα...μου αρεσε το αποτελεσμα αν χαλασει εχω καλυτερεσ ιδεεσ για αργοτερα αλλα για τωρα ειμαι καλυμμένος

3)πηρα και ασπρεσ πετρεσ απο το πρακτικερ παλι και τησ εβαλα στο βυθο για να κανει αντίθεση με το μαυρο πλαστικό

το θεμα των φυτων με ανησυχούσε πολυ καθωσ δεν περιμενα να βρω πουθενα νουφαρα και αλλα υδροχαρη φυτα αλλα η αρτεμισια κατευθειαν προσπαθησε να με βοηθήσει ..(ηταν ακι η δικη τησ εσωτερικη μονομαχιερα που με εβαλα να ξεκινήσω με λιμνουλα) και περνωντας σημερα απο ενα μεγαλο φυτωριο καταφερα και βρηκα καποια νουφαρα και 2 υακινθους του νερου...οποτε μπηκαν αυτα για αρχη και στην συνέχεια θα μπουν και καποια αλλα για να δείξει ποιο ομορφη !

τα νούφαρα ειχαν γλαστρα με εναν γκρι πηλό και μπηκαν οπωσ ηταν στο νερο χωρισ να λερωνουν εβαλα και καποια πετραδακια απο πανω για να μην φενετε η διαφορα στο χρωμα ..οι υάκινθοι επιπλέουν οποτε τουσ αφησα στην επιφάνεια...εβαλα και κάποιους πιστα ,και λευκοκεφαλα

μπηκαν και μερικα γκαπι που ειχα (αν και επειδη τα βλεπει πολυ ωρα ο ηλιος δυσκολα να την παλεψουν..

την λίμνη την εβαλα να την χτυπαει ο ηλιος αρκετεσ ωρεσ τη μερα...εκανα καλα η θα βράσει το νερο??
τουσ υακίνθους τουσ πειράζει η δεν εχουν θεμα?

η υπόλοιπη διακόσμηση ειναι σε αρχικο επιπεδο ακομα καθώς σκέφτομαι ν ακανω καποιο καταρακτη για να κυκλοφορήσει το νερο
https://s31.postimg.org/iad173ggb/20160620_154811.jpgimage upload no registration
[img=https://s31.postimg.org/rmxyct2mj/20160620_140229.jpg]screenshot tool
https://s32.postimg.org/br0gpy1p1/20160620_154804.jpghow to take a screen shot
-------------------------
https://s31.postimg.org/rmxyct2mj/20160620_140229.jpgscreenshot tool

Artemisia 20-06-16 15:23

ΑΑΑΑΑ Μπράβο βρε Γιώργο μου :smt041:smt041:smt041Τι ωραία !!!
Πάμε τωρα στα άλλα , απο Γκάμπι δεν ξέρω αλλά θα σου έλεγα να τα βγάλεις κρίμα είναι δεν νομίζω να αντεξουν χωρίς φίλτρανση και στην ντάλα - ήλιο . Θα σου πούνε τα παιδιά που ξέρουν καλύτερα ;)
Τα φυτά θα τα πάνε μια χαρά και θέλουν φούλ ήλιο μην τα φοβάσαι :D Να σου στείλω τα άλλα ή όχι ???
Για πές πόσο την πήρες την Λεκάνη γιατι πολλοί ψάχνουν.

rozela120 20-06-16 15:44

ναι αν μπορεισ στειλε μου τα ..γιατι δεν βρηκα σαν αυτα ...την πηρα 10 ευρω παιδια ...και 4 η καλαμια...

Artemisia 20-06-16 15:48

Έλα βρε Γιώργο , τίποτα :D:D και είναι πολύ καλές , κάνουν και για καραντίνες ;) Θα σου στείλω οκ :D
Να σου πώ , τα Νούφαρα έτσι όπως είναι δεν θα αναπτυχθούν σωστά . Θα σου έλεγα να τα βγάλεις απο τα καλαθάκια να πάρεις άμμο απλή ποταμίσια και να τα φυτέυσεις απευθείας μέσα στην Λεκάνη , θα δείς τα αποτελέσματα σε 1 χρόνο ;)
Τα Νούφαρα μεγαλώνουν κατα μήκος γι αυτο σου λέω , αν ζοριστούν εκεί θα αρχίσουν να σαπίζουν .

rozela120 20-06-16 16:02

σκεφτομουν να τα άφηνα τωρα για αρχη και μολισ μεγλωναν να τα κλαδευα απο κατω...ωτσε να μπορω να τα ελενχω και ποιο ευκολα ..ειδα και κατι diy μπουκαλια με μεγαλεσ τρυπεσ για να βγαινουν οι ριζεσ τουσ γιατι τωρα εχοθυν μονο απο ακτω τρυπεσ ..μπορει να το κανω και ετσι μολισ μεγαλωσουν..αλλα ειναι πολυ μικρα τωρα...

Artemisia 20-06-16 16:08

Γιώργο να κάνεις ότι νομίζεις εσύ καλύτερο , απλά να ξέρεις ότι τώρα που είναι μικρά δεν θα έχουν πρόβλημα . Αλλά του χρόνου δεν θα έχεις ούτε πολλά φύλλα ούτε λουλούδια αν δεν τους δώσεις χώρο .
Για να καταλάβεις , αυτό ειναι ένα Νούφαρο ενός έτους που έστειλα στον φίλο μου τον Γιάννη ;)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps3mdydv3j.jpg

rozela120 20-06-16 16:26

απιστευτο..πραγματικα πολυ μεγαλο...δεν θελω να μπλεξω με λασπεσ και χωματα για να μείνει πιο καθαρο το νερο...θενε οποσδηποτε χωμα,αμμο η μπορουν και σε πετραδακι να μπουν?τι να απρω να τουσ βαλω?και μετα αμα θελω ν τα χωρισω πως θα βγαινουν απο το βυθο?θα εχουν ριζεσ παντου.....με εβαλες σε δίλημμα τωρα

Artemisia 20-06-16 16:36

Απλή άμμο θέλουν ποταμίσια όσο χοντροκοκκη θέλεις εσύ και βάλε απο πάνω τα βότσαλα , δεν λερώνει το νερό με την άμμο μην φοβάσαι .
Απλά θα την ξεπλύνεις καλά πρώτα και φυσικά να μην είναι ασβεστολιθική αν θέλεις να έχεις ψαράκια :)
Δεν είναι πρόβλημα το χωρισμα του φυτού , ούτε έχει πολλές ρίζες . Η κεντρική ρίζα είναι σαν ανανάς (φαντάσου τον ξάπλα) όταν βγάζει αλλου φύλλα απλά το σπάς με το χέρι ή το κόβεις (πολύ ευκολα) .
Τίποτα δεν είναι, πανευκολα τα Νούφαρα :D

manos3 20-06-16 16:49

Μιας και το ανέφερε η Αρτεμισία για την άμμο παραπάνω, έχω την εντύπωση οτι οι άσπρες πέτρες του praktiker είναι μαρμαρόπετρες και θα σου επηρεάσουν τις παραμέτρους του νερού. Είχα κάνει δοκιμή παλιότερα με aquaforte και άφριζαν σαν τρελές.

Τάκης 20-06-16 16:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos3 (Μήνυμα 949095)
Μιας και το ανέφερε η Αρτεμισία για την άμμο παραπάνω, έχω την εντύπωση οτι οι άσπρες πέτρες του praktiker είναι μαρμαρόπετρες και θα σου επηρεάσουν τις παραμέτρους του νερού. Είχα κάνει δοκιμή παλιότερα με aquaforte και άφριζαν σαν τρελές.

Ναι, είναι αλήθεια, καθαρός ασβέστης είναι :)

Artemisia 20-06-16 17:06

Και γιατί δεν μου το λέτε βρέ παιδιά και αγόρασα 40 κιλά κοράλλια να ανεβάσω σκληρότητες? ???? Θα πάρω και βότσαλα ; )

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

rozela120 20-06-16 20:10

Οι σκληροτητες δεν με ενοχλουν καθως εχω βαλει ζωοοτοκα μερικα μεσα...δεν τα ενοχλει...μπορει να τα βγαλω κιολας..θα δω...θα φτιαξω και τον καταραχτη αυριο να εχω και καποια κινηση..μπορει να τον βαλω να περναει και απο καποιο βιολογικο υλικο η σφουγκαρι να καθαριζει και το νερο...:p:)

Artemisia 20-06-16 21:19

Γιώργο αν έχεις ανατάραξη τους Υακινθους χαιρέτησε τους απο τώρα :rolleyes: και στα νούφαρα δεν αρέσει αλλά εντάξει εκεί δεν θα έχεις θέμα πιστευω ....

rozela120 20-06-16 21:25

Ακομα και λιγο λες να εχω θεμα?

Artemisia 20-06-16 21:28

Δοκίμασε εύκολα τους βρήκες έτσι κ αλλιώς ;) εμένα πάντως αυτοί που ήταν κοντά σε ανατάραξη όχι μεγάλη , πάνε τους χαιρέτησα .....
Ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να τα πάνε και μια χαρά . Εδω εγω κρατάω φυτεμένο με 24 watt και κάτω φυτά με μια απλή λάμπα ;)

rozela120 20-06-16 21:42

Ελα ρε μια χαρα.μπορει να ειναι και αυτο οτι ο ηλιος τα βοηθαει δηλαδη περισσοτερο θα δω πως θα πανε και πρατω δεν θα εχει και πολυ αναταραξη...ισα ισα να φαινετε μονο..βαλω και τα αλλα και θα κοβεται και η πολυ κινηση..:D:p

aliens- 21-06-16 10:38

Αν είναι να φτιάξεις καταρράκτη βάλτο να περνάει από κάποιο βιολογικό υλικό να έχεις και μια φίλτρανση.

Με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα ότι οι απαιτήσεις στα γκάπυ είναι θερμοκρασία: 18-28°C (Ιδανικά: 23-25°C). Δεν είναι ψάρια που θα σου αντέξουν όλο τον χρόνο. Θα σου πρότεινα να βάλεις τα ξαδελφάκια τους, τα κουνουπόψαρα. Όχι τόσο ωραία αλλά αρκετά ποιο ανθεκτικά σε θερμοκρασίες αλλά και ποιότητα νερού.

Έχω να σου δώσω. Δουλεύω στο Ηράκλειο. Αν θες επικοινώνησε μαζί μου να σου φέρω...

Edit: Έχω και σαλιγκάρια ramshorn που προτείνει ο Τάκης ....

Τάκης 21-06-16 10:44

Βρες και βάλε σαλιγκάρια ramshorn, θα ξεχάσεις πως είναι η άλγη

rozela120 21-06-16 11:13

Εχω βαλει και ραμσχορν ξεχασα να το γραψω...ναι θα περναι απο βιολογικο υλικο για βιολογικη φιλτρανση..τα γκαπι τα δεινουν σε αυτες τις θερμοκρασιες αλλα τα εχω δει και σε ποιο ακραιες..αν δω οτι δεν την παλευουν θα τα βγαλω...τα ξερω τα κουνουποψαρα αλλαπρος το παρον δεν θελω...θελω να επικεντροθω στα φυτα περισσοτερο που μου αρεσουν παρα πολυ...!!!

manos3 21-06-16 12:47

Τα ramshorn επιζούν σε λίμνες ή νερό με θερμοκρασίες περιβάλλοντος?

Τάκης 21-06-16 13:23

Μέχρι 14 βαθμούς είχαν φτάσει τον Χειμώνα τα δικά μου

Artemisia 21-06-16 17:02

6 Συνημμένο(α)
Φίλε Γιώργο , διαδικασία χωρίσματος Νούφαρου :D Μισό δικό μου , Μισό δικό σου ;) Τωρα τι σου έστειλα δεν ξέρω ..... γιατι εχω και τον Mr Buzz μέσα στην Λίμνη και έχω μια ανησυχία ....
Αν είναι το μπλέ που αγόρασα πέρυσι απο μια δημοπρασία είσαι τυχερούλης , αλλιώς είναι άσπρο :rolleyes:

rozela120 27-06-16 17:05

αρτεμισια σε ευχαριστω και για το νουφαρο και για ολλα τα φυτα που μου εστειλες ....θα ανεβασω φωτο μολισ προλαβω να δειτε την εξελιξη ...τα νουφαρα πετανε καινουργια φυλαρακια..και ο υακινθος εβγαλε ο καθενας αλλα 2 παρακλαδια γεμιζει τη γλαστρα σιγα σιγα..

Artemisia 27-06-16 17:50

Τίποτα βρε Γιώργο μου:D να είσαι καλά να τα χαρείς :D:D:D Να γίνουν τουμπανο :D:D:D

EYH_SANTORINI 27-06-16 20:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 949305)
Φίλε Γιώργο , διαδικασία χωρίσματος Νούφαρου :D Μισό δικό μου , Μισό δικό σου ;) Τωρα τι σου έστειλα δεν ξέρω ..... γιατι εχω και τον Mr Buzz μέσα στην Λίμνη και έχω μια ανησυχία ....
Αν είναι το μπλέ που αγόρασα πέρυσι απο μια δημοπρασία είσαι τυχερούλης , αλλιώς είναι άσπρο :rolleyes:

Μπλεεεεε θέλω κ Εγώ μπλε :(

Artemisia 27-06-16 21:45

Ευη αν ανθίσει και μεγαλώσει θα το χωρίσω κοπελίτσα μου και θα σου στείλω :D:D

EYH_SANTORINI 28-06-16 00:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 950644)
Ευη αν ανθίσει και μεγαλώσει θα το χωρίσω κοπελίτσα μου και θα σου στείλω :D:D

:smt041 :smt041:smt041:smt041

EYH_SANTORINI 24-07-16 08:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EYH_SANTORINI (Μήνυμα 950678)
:smt041 :smt041:smt041:smt041

Νομίζω ήρθε η ώρα για κάτι μεγαλύτερο..... με τα φυτακια που έστειλα.... που θα χωρέσουν όλα αυτά.. ... :p

rozela120 24-07-16 18:49

θα το ηθελα πολυ το μεγαλυτερο αλλα δεν εχω χωρο για τετοια....γιναμαι 2 μεγαλοι πλαστικοι κουβαδες..ελπιζω να πιασουν ολλα τα φυτακια και μολις παρουν τα απνω τουσ θα βαλω και φωτο απο ολλλεσ τισ δωρεεες σας...ευχαριστω πολυ ευη και αρτεμισια ...!!!

Artemisia 24-07-16 19:32

Να είσαι καλά βρε Γιώργο :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02336 seconds with 11 queries