Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   κατασκευη λιμνης κατω απο βελανιδια ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91357)

yiannis44 22-03-16 21:56

κατασκευη λιμνης κατω απο βελανιδια ?
 
καλησπερα σας

θα ηθελα να ρωτησω την γνωμη σας
αν ενδυκνειται η κατασκευη μιας λιμνης κατω απο μια βελανιδια
υπαρχει μια Μεγαλη Γερικη Βελανιδια ( η κομη της καλυπτει επιφανεια 200μ2 περιπου ) στο οικοπεδο μας και σκεφτομαστε
σε ενα χωρο περιπου 35μ2 κατω απο τα κλαδια της να κατασκευασουμε μια λιμνη το βαθος της μπορει να ειναι απο 40εκ εως 160εκ θα υπαρχει προβλημα το φθινοπωρο με το πεσιμο των φυλλων η τωρα την ανοιξη με την γυρη;
ευχαριστω

kgf12345 22-03-16 22:02

οι ριζες του δεντρου θαναι προβλημα.
και στο σκαψιμο,και για το δεντρο αλλα και για τη λιμνη αργοτερα.
θα εβαζα μια μεγαλη πλαστικη αφου δεν υπαρχει προβλημα χωρου.

σιγουρα δεν θα την εκανα χτιστη παντως...

yiannis44 22-03-16 22:05

οχι γιατι λογω διαμορφωσης του χωρου ο βυθος της λιμνης θα ειναι περιπου
50εκ πανω απο τη " βαση " του δεντρου
μαλλον να ανεβασω καμια φωτογραφια αυριο για καλυτερη αποψη

Artemisia 22-03-16 22:11

Καλησπέρα Γιάννη :D:D καλώς μας ήρθες στις Λίμνες , εμένα δεν με απασχολούν τόοοσο οι ρίζες του δέντρου αυτό λύνεται ;) Αυτό που δεν ξέρω είναι : αν αποδειχθούν τοξικά τα φύλλα ή οι καρποί του δέντρου ώς προς τα ψάρια που θα φιλοξενήσεις . Η Καρυδιά είναι τοξική για την Βελανιδιά δεν ξέρω θα το ψάξω όμως .
Περιμένουμε φωτό του χώρου :D:D

Kostas G. 22-03-16 22:13

Ακριβώς από κάτω της δεν ενδείκνυται μεταξύ άλλων γιατί καταστρέφεται το ριζικό σύστημα του δέντρου που ειναι επιφανειακό και πολύ εκτεταμένο. Όλες αυτές οι χοντρές ρίζες των δεκάδων μέτρων μήκος χάνονται από την περιοχή που θα σκαφτεί για την λίμνη. Αν σκοπεύεις να κάνεις την λίμνη πάνω σε υπάρχουσα κατασκευή, δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Αν σκοπεύεις όμως να σκάψεις σε κεκλιμένο έδαφος πιο πάνω από την βελανιδιά, τότε και πάλι υπάρχει πρόβλημα γιατί οι ρίζες ακολουθούν το έδαφος και μένουν επιφανειακά, οπότε πάλι θα έχεις σημαντική ζημιά στις ρίζες του δέντρου. Επίσης η αλλαγή των συνθηκών μαζί με την κοπή των ριζών μπορεί να φέρει το τέλος του δέντρου. Οπότε για την υγεία του δέντρου, δεν ενδείκνυται καθόλου και επειδή είναι και προστατευόμενο είδος, καλό θα ήταν να μην ενοχλήσεις το έδαφος από κάτω του.

Επίσης, κάτω από οποιοδήποτε δέντρο, θα πέφτουν ποσότητες φύλλων που θα πρέπει να αφαιρούνται εν μέρη τουλάχιστον για να μην γεμίζει η λίμνη. Η βελανιδιά δεν είναι τοξική αλλά οξινίζει το νερό το οποίο ειναι καλό για κάποια ψάρια, όχι και τόσο όμως για άλλα. Με το σκληρό νερό της βρύσης όμως, δεν νομίζω πως θα επηρεάσει ιδιαίτερα τις συνθήκες πάρα μόνο αν αφεθεί στην τύχη της η λίμνη χωρις ετήσιο καθαρισμό των φύλλων και χωρις αλλαγές νερού

Η λίμνη μπορεί όμως να φτιαχτεί έξω από τον θόλο του δέντρου, στο βόρειο ή ανατολικό μέρος κάποιου δέντρου ή κάποιας κατασκευής, αλλά και σε ανοιχτό χώρο και βάζεις σκίαση ή φυτεύεις κατάλληλα δέντρα(π.χ. φοίνικες που δεν ρίχνουν και φύλλα για να την γεμίζουν/αφαιρούνται εύκολα τα φύλλα δηλαδή) για σκίασή της

yiannis44 22-03-16 22:28

ευχαριστω για τις απαντησεις σας

θα προσπαθησω να ειμαι πιο κατανοητος
Κωστα ο Σεβασμος μας για το Δεντρο ειναι ειναι δεδομενος
καναμε πολυ μεγαλο αγωνα για να μην πειραξουμε ουτε ενα κλαδακι του κατα την διαρκεια της ανοικοδομησης

εχει ομως προκυψει ενας χωρος που θα ηταν ωραια να μπορουσε να δημιουργηθει μια λιμνουλα σε πιο ψηλο επιπεδο απο το δεντρο
πρεπει ομως να μην ειναι τοξικα ( φυλλα - καρποι ) για τα ψαρια
οπως επισημαινει η Αρτεμισια

ευχαριστω και παλι

Kostas G. 22-03-16 22:47

Ειναι υπέροχο που σέβεστε το δέντρο και ενδιαφέρεστε τόσο πολύ για αυτό. Αν μπορεί να φτιαχτεί η λίμνη χωρις να σκαφτεί το χώμα και χωρις να τσιμεντωθεί χώμα που τώρα είναι ελεύθερο, τότε δεν βλέπω πρόβλημα για το δέντρο. Σε άλλη περίπτωση όμως ο κίνδυνος για το δέντρο είναι σημαντικός

Τοξικότητα δεν θα υπάρξει όσο τα ξερά φύλλα και οι καρποί μαζεύονται πριν γίνουν παχύ στρώμα στον πυθμένα. Το καλό είναι οτι οι βελανιδιές ρίχνουν φύλλα μόνο χειμώνα/άνοιξη, οπότε μπορείς με 1-2 φορές καθάρισμα τον χρόνο να είσαι ok

Παρεπιπτόντως, υπάρχουν υπέροχα είδη φοινίκων, κυκάδων, δέντρων, aroids, bromeliads κτλ που μπορείς να μεγαλώσεις αν είσαι σε ζεστό μέρος στο Ρέθυμνο που μπορείς να κάνεις το μέρος όαση, με ή χωρίς εξωτερική λίμνη. Επίσης, αν είσαι σε ζεστό μέρος, μπορείς να κρατήσεις και τροπικά είδη ψαριών με λίγη θέρμανση...

Πάνος 22-03-16 22:54

τα ξερα φυλλα της βελανιδιας χρησιμοποιούνται στα ενυδρεια και στα βιβάρια οποτε μη σε απασχολει το θεμα της τοξικότητας. Φυσικα όπως ειπε ο Κωστας δε θα τα φηνεις να γινουν ολοκληρο στρωμα.

Artemisia 22-03-16 22:56

Κώστα είμαι σίγουρη ότι θα ξέρεις περισσότερα για την τοξικότητα :D:D Αλλά είσαι σίγουρος 100% ?? Γιατι τώρα διαβάζω ότι είναι τοξικό για ψάρια , άλογα και βοοειδη λόγο των τανίνων που περιέχουν τα νεαρά φύλλα και οι φρεσκοι καρποί .
Φυσικά αν η Λίμνη μπορεί να γίνει σε απόσταση απο το δέντρο δεν το συζητάμε :D:D
Πάνο το ξέρω καλέ μου , αλλά δεν νομίζω να πάμε σε τροπικά ψάρια :) Χρυσόψαρα και Κόι έχω στο μυαλό μου :)

yiannis44 22-03-16 22:58

βρηκα μια φωτογραφια αλλα για καποιο λογω δεν τη φορτωνει

Artemisia 22-03-16 23:01

Μάλλον είναι μεγάλη Γιάννη , μίκρυνέ την (μπορείς ?? )

yiannis44 22-03-16 23:04

τροπικα ψαρια εξω???:smt120:smt120:smt120:smt120

ασε Κωστα μου γιατι ηδη παω για μετοχος στην ΔΕΗ με το περιπου 800λιτρα
δισκους ..... μαλλον για Κοι παει
-------------------------
πως μικραινει

Πάνος 22-03-16 23:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 931924)
Γιατι τώρα διαβάζω ότι είναι τοξικό για ψάρια , άλογα και βοοειδη λόγο των τανίνων που περιέχουν τα νεαρά φύλλα και οι φρεσκοι καρποί .

Πάνο το ξέρω καλέ μου , αλλά δεν νομίζω να πάμε σε τροπικά ψάρια :) Χρυσόψαρα και Κόι έχω στο μυαλό μου :)

σαφως μιλατε για άλλη κατηγορια ψαριων...απλα αναφερω ότι από τη στιγμη που τα ξερα φυλλα (πεσμενα) χρησιμοποιούνται στα ενυδρεια και δεν είναι τοξικα για τα ψαρια αυτά...προφανως δε θα είναι και για τα κρυου νερου. Τωρα για τα νεαρα φυλλα και τους φρέσκους καρπους.....:confused:

Artemisia 22-03-16 23:11

Προβλήματα Πάνο μου οι Λίμνες :confused: άσε άσε έχω δεί δηλητηρίαση σε Κόι απο πριονίδια "άκακου" θεωρητικά δέντρου γι αυτο και δεν το συνιστώ να υπάρχει δέντρο κοντά :smt120

Artemisia 22-03-16 23:12

Γιάννη άνοιξε την με την Ζωγραφική και αποθηκευσε την έτσι ;)

Kostas G. 22-03-16 23:15

Θα είναι πολύ μεγάλο μέγεθος. Δοκίμασε να την μικρύνεις ή ανέβασέ τη σε κάποιο site photo hosting όπως π.χ. photobucket και βάλε link σε αυτήν

Οι τανίνες έχουν μια τοξικότητα για τα φυτοφάγα ζώα που εκδηλώνεται κυρίως ως πικρή γεύση και καθυστέρηση ανάπτυξης. Αν ένα ζώο ή φυτοφάγο ψάρι έτρωγε μόνο φυτά με υψηλή περιεκτικότητα σε τανίνες, η ανάπτυξή του θα έπασχε και θα εμφάνιζε ίσως και άλλα προβλήματα αλλά οι τανίνες στο νερό είναι κάτι φυσικό για πολλά ψάρια και πρακτικά δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν είναι σε μεγάλη περιεκτικότητα όλο το χρόνο. Όλα τα ξύλα στα ενυδρεία, τα φύλλα και τα ξηροκάρπια των Alder περιέχουν και απελευθερώνουν άφθονες τανίνες. Αυτές αφαιρούνται με τις αλλαγές νερού. Έτσι και στην λίμνη, αν τα φύλλα και οι καρποί δεν αφήνονται να γίνουν παχύ στρώμα, δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τα ψάρια. Επίσης οι αλλαγές νερού τις αφαιρούν και τα φύλλα/ξύλα/καρποί βγάζουν ποσότητες μόνο στην αρχή, οπότε μετα από λίγο καιρό το νερό θα έχει ελάχιστες τανίνες και πάλι, οπότε δεν θα υπάρχει πραγματικό πρόβλημα από οποιαδήποτε προσωρινή υψηλή συγκέντρωση. Οι τανίνες είναι ισχυρά αντιμικροβιακά, οπότε γενικά βοηθούν την υγεία των ψαριών

Εγώ πάντως μάλλον τροπικά θα έβαζα. Καιρό περιμένω να φτιάξω μια αντίστοιχη ημιεξωτερική(σε αίθριο/θερμοκήπιο) για τροπικά. Φυσικά και τα Koi είναι ψάρια με προσωπικότητα και αξίζουν

Artemisia 22-03-16 23:19

Ωραία Κώστα ευχαριστώ :smt023
Αλλά όσο πιο μακριά απο το δέντρο τόσο το καλύτερο και για τον Ιδιοκτήτη και για τα Κόι ;)

yiannis44 22-03-16 23:23

1 Συνημμένο(α)
μηπως ανεβηκε η φωτογραφια εχω σημαδεψει με μπλε τον υποψηφιο χωρο

Artemisia 22-03-16 23:27

Γιάννη Respect για την διαμόρφωση του χώρου :D:D Φανταστική όλη η αυλή και το δέντρο :D
Μια χαρά μου φαίνεται . Σαν πισίνα είναι αυτό που υπάρχει ??

yiannis44 22-03-16 23:31

ευχαριστω!!
η πλακοστρωση εγινε ετσι με μεγαλες πλακες και ειναι ακουμπιστες στο χωμα οπως και τα τοιχακια χωρις μπετον
για να προστατεψουμε τα ριζωματα του δεντρου

οχι δεν ειναι πισινα εγω το εβαψα στη φωτογραφια

εκει σκεφτομαστε να φτιαξουμε τη λιμνη

Artemisia 22-03-16 23:34

χαχαχαχχα το κατάλαβα ότι το έβαψες :D το τοιχίο πριν το μπλέ τι είναι ?? έχει και απο απέναντι ??

yiannis44 22-03-16 23:43

πετροτοιχος , πισω ειναι το τοιχιο μιας δεξαμενης απο μπετον για την συλογη ομβριων

θα ανεβασω αυριο καποιες φωτογραφιες με καλυτερη γωνια ληψης ωστε να γινετε αντιληπτος ο χωρος

Κωστα ευχαριστω για τις πληροφοριες σου οπως και ολους
μαλλον να το προχωρησουμε

θα χρειαστω την βοηθεια σας οπως και οταν εστηνα το δισκαδικο
η προθημεια των μελων ειναι παντα εντυπωσιακη

Kostas G. 22-03-16 23:44

Είναι ζορισμένο το δέντρο με τόση πλακόστρωση. Το οτι είναι απλά ακουμπισμένες βοηθάει κάπως, ιδιαίτερα αν περνάει ελεύθερα και το νερό, αλλά η απομάκρυνση των ξερών φύλλων του δέντρου φτωχαίνει το έδαφος με τα χρόνια. Αν αυξήθηκε η στάθμη χώματος στον κορμό του δέντρου με τις εργασίες, πρέπει να κατέβει στα αρχικά επίπεδα αλλιώς θα δεις σταδιακά το δέντρο να φθίνει με τα χρόνια αντί να πηγαίνει καλά

Αν στο μέρος της λίμνης δεν υπάρχουν ρίζες(αν σκάψεις μισό μέτρο και δεν βλέπεις χοντρές ρίζες), θα μπορούσες να την κάνεις όσον αφορά το δέντρο. Όμως λόγο κεκλιμένου εδάφους, αν το τοιχείο δεν έχει πολύ ισχυρή υποστήριξη με τσιμέντα και σίδερα, υπάρχει κίνδυνος η λίμνη να προκαλέσει υποχώρηση του τοιχείου με τον καιρό, να κατέβει δηλαδή σταδιακά όλοκληρη το κεκλιμένο έδαφος ή να ανοίξει. Θελει να το δεις με καλό μηχανικό.

Πάντως αν η στάθμη του χώματος άλλαξε πρόσφατα για την ανακαίνιση σε πολλά σημεία γύρω από το δέντρο, θα έχει πολλές απώλειες σε ριζικό σύστημα. Ότι μπορεις να επαναφέρεις στην αρχική στάθμη και όσο περισσότερο ελεύθερο(χωρίς πλακόστρωση και με κάλυψη φύλλων του δέντρου) χώμα μπορεις να αφήσεις, τόσο πιο υγειές θα είναι το δέντρο

yiannis44 23-03-16 00:03

η πεζουλα με τα τουβλακια που κτιστηκε μπροστα και διπλα δεν εχει καθολου θεμελιο
ειναι ακουμπιστα πανω σε μια μεγαλη πετρινη πλακα απο το ιδιο πετρωμα του χωραφιου ( και η πλακοστρωση επισης ειναι με ιδιο πετρωμα του χωραφιου ) ( για μενα ειναι ευκολο αυτο γιατι ειναι η δουλεια μου)
αν οι ριζες αποφασισουν να το ριγματωσουν η να το ριξουν ας το ριξουν
οπως και ο πετροτοιχος πριν το μπλε χρωμα
αξιοσημειωτη η παρατηρηση οτι μπορει να καταρευσει απο το βαρος του νερου πρεπει να το λαβω υποψιν

γυρω απο τον κορμο του δεντρου προστεθηκε λιγοτερο απο 15εκ χωμα
δεν εγινε καθολου αποξιση του χωματος που υπηρχε γυρω του δεν βρεθηκε καμια ριζα του

οι παρεμβασεις γιναν με τις συμβουλες δυο φιλων γεωπονων
και μου ειπαν και αυτοι το ιδιο πραγμα να μαζευω δηλαδη τα φυλλα και να τα ριχνω γυρω του

Kostas G. 23-03-16 00:16

15εκ χώμα δεν ειναι τραγικό για ένα ενήλικο δέντρο, ιδιαίτερα αν ήταν οργανικό χώμα και όχι πηλός. Το καλύτερο θα ήταν καθόλου προσθήκη χώματος και παχύ στρώμα ξερών φύλλων που θα δημιουργούσαν ένα ιδιαίτερο χώμα που τους αρέσει.
Μια χαρά :)

Ειναι δύσκολη η τοποθέτηση λιμνών σε αναχώματα αν δεν ειναι χτισμένα επι τούτου, με ισχυρό μπετό και σταυρωτές στηρίξεις με τον πίσω τοίχο ώστε να μην καταρρεύσουν από το βάρος της λίμνης είτε άμεσα είστε με τα χρόνια. Επίσης το βάρος και η συμπίεση που θα ασκήσει στο χώμα από κάτω θα προκαλέσουν έλλειψη οξυγόνου και θα νεκρώσουν τις ρίζες που περνάνε από κάτω

yiannis44 23-03-16 00:26

οκ ευχαριστω
θα προσεξω πολυ την κατασκευη ωστε να μηδενιστουν οι πιθανοτητες καταρευσης της πεζουλας εχει και 150εκ υψος και ο ογκος νερου μπορει να φθασει τα 35.000λιτρα

μαλλον θα ηταν καλυτερα η κατασκευη της να γινει απο μπετον
" κουστουμι " βαση -τοιχ ια
ιδεες ... αποψεις ...
-------------------------
αν ομως ειναι να βαλουμε σε κινδυνο τη Γερικη Βελανιδια
τοτε θα σταματησουν οι ιδεες......

Kostas G. 23-03-16 09:50

Αν η λίμνη μπορεί να γίνει τουλάχιστον 10μ μακριά από τον κορμό, θα έλεγα οτι δεν θα προκαλέσει μεγάλο πρόβλημα. Πιο κοντά όμως νομίζω πως αυξάνει ο κίνδυνος για το δέντρο με την νέκρωση κεντρικών ριζών που θα προκαλέσει αλλά και τις εστίες εισόδου παθογόνων στο δέντρο από τις ρίζες αυτές.

Για περιορισμό του αντίκτυπου στο δέντρο, δεν θα έκανα ιδιαίτερες παρεμβάσεις σε μια ακτίνα 10μ από το δέντρο. Περιορισμένες φυτεύσεις που δεν θέλουν πολύ πότισμα είναι εντάξη αλλά ότι αλλάζει πολύ τις συνθήκες που μεγάλωνε επί τόσα χρόνια, μπορεί να προκαλέσει και αρνητικές συνέπειες για το δέντρο επειδή δεν είναι προσαρμοσμένο σε αυτές

yiannis44 23-03-16 20:50

3 Συνημμένο(α)
καλησπερα σας

στις φωτογραφιες φαινεται το μερος που σκεφτομαστε για τη λιμνη
η αποσταση ειναι 5.50μ.

tsantos 23-03-16 21:44

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα σ αυτο το σημειο με το δεντρο,δεν υπαρχει κανενας κινδυνος για τις ριζες με τετοιο πετρωδες εδαφος,σκεψου πως οτι βλεπεις πανω απ τη γη αλλο τοσο και ποιο μεγαλο και σε τετοιο περιπου σχημα βρισκετε κατω απ τη γη.Εαν θα κοψεις καποια ριζα που σε αυτο το υψος το βλεπω αδυνατον,παρε μια παστα κλαδεματος και αλοιψε το κομματι που εκοψες καλα για να αποφυγεις μυκητες και ζωηφια που πιθανων να κανουν φωλια μεσα στη ριζα!Καλη επιτυχια και καλη δυναμη!!!

Artemisia 23-03-16 22:25

Καλησπέρα Γιάννη :D:D
Η τοποθεσία είναι φανταστική :smt041 Αυτό που πρέπει να σκεφτείς είναι
1 πόσα κυβικά νερού σκέφτεσαι ??
2 Liner η Μπετό Δεξαμενή ??
3 Φίλτρα έτοιμα ή diy ??

Υ.Γ. Όσο πιό πολλά τα Λίτρα τόσο πιο πολλά λεφτα στα μηχανήματα ;) Αν δεν τα δώσεις για "κάλα μηχανήματα" θα τα πληρώνεις χ 10 στην ΔΕΗ κάθε χρόνο:smt120


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02246 seconds with 11 queries