Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Μεσογειακό (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=35)
-   -   Μεσογειακό 100 λίτρων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7075)

ΑΡΤΕΜΗΣ 11-01-05 21:14

Μεσογειακό 100 λίτρων
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΗΝΗΣΩ ΕΝΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ 100 ΛΙΤΡΩΝ?

manosdr 11-01-05 21:37

Γειά σου Αρτέμη :!: Πολλά πρέπει να κάνεις αλλά πές μας τί εμπειρία έχεις
στο χόμπυ και άρχισε να μελετάς από την αρχή τον χώρο του θαλασσινού
ενυδρείου στο forum.Θα σου λυθούν πολλές απορίες.
Ενδιαφέρεσαι για fish only :?:

ΑΡΤΕΜΗΣ 12-01-05 19:27

ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΝΑΙ
 
ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΝΑΙ.ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΤΑ ΑΓΡΙΑ (ΕΛΛΗΝΙΚΑ)ΨΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΩΛΥΧΡΩΜΑ ,ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΚΑΙ ΜΑΛΟΝ ΘΑ ΣΚΟΤΩΣΩ ΑΡΚΕΤΑ ΑΘΕΛΑ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΒΙΟΤΟΠΟ ΤΟΥΣ.ΓΙΑΥΤΟ ΜΑΛΟΝ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΑ ΨΑΡΙΑ

kangouras 13-01-05 10:40

XMMMM..... και που θα βρεις τα ψάρια ?

Discos 13-01-05 10:45

Ποιος σου ειπε πως τα δικα μας ψαρια ειναι ποιο ανθεκτικα? Επειδη ισως τα εχουμε στα ποδια μας και τα τρωμε κατα περισταση? (με ουζακι...π.χ. :roll: :cry: ).

Τα στειδια που εχουμε εδω απο τις τροπικες περιοχες τα παιρνουμε πανακριβα, εκει τα τρωνε σαν ενα εκλεκτο πιατο σε εστιατορια. Ολα εχουν τα δικα τους ορια και ολα τα θαλλασινα εχουν τις δικες τους ευαισθησιες.

Διαβασε τα παλαιοτερα θεματα και θα σε καλυψουν σε τεραστιο βαθμο για οτι δεν ξερεις.

ΑΡΤΕΜΗΣ 13-01-05 16:42

ΒΑΣΙΚΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΣΑΝ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΑΣ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΥΓΡΟ ΑΥΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΩ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΓΙΑ ΧΟΜΠΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΚΟΣΜΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΠΙΑΣΩ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ΟΤΑΝ ΣΤΗΣΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ
ΚΑΙ ΣΤΕΙΛΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ. :lol:

ΑΡΤΕΜΗΣ 14-01-05 23:01

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΑΤΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΩ

oscar 17-01-05 11:52

Καλή προσπάθεια.
Να υποθέσω πως η πλάτη είναι φελιζόλ με επίστρωση άμμου έτσι :D :D

Υ.Γ. Γράφε με μικρά γράμματα γιατί μας έβγαλες τα μάτια :shock: :shock: , επίσης γράφοντας με κεφαλαία είναι σαν να φωνάζεις.

lasal 17-01-05 12:15

Re: ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΝΑΙ
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΡΤΕΜΗΣ
ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΚΑΙ ΜΑΛΟΝ ΘΑ ΣΚΟΤΩΣΩ ΑΡΚΕΤΑ ΑΘΕΛΑ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΒΙΟΤΟΠΟ ΤΟΥΣ.ΓΙΑΥΤΟ ΜΑΛΟΝ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΑ ΨΑΡΙΑ

Απότι καταλαβαίνω λόγω της φοβίας σου θα προσθέσεις ψάρια που θα τα πιάσεις ο ίδιος.
Νομίζω πως αν διαβάσεις αρκετά και με την βοήθεια όλων μπορείς να κάνεις ενα καλό ξεκίνημα.
Καλή αρχή με το backround.
Δοκίμασες να προσθέσεις νερό για να δείς την άνωση του?
Οι θαλασινοί τι γνώμη εχουν για το backround απο φελιζόλ?
Ετσι για την πληροφορία.

Discos 17-01-05 12:24

Re: ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΝΑΙ
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal
Οι θαλασινοί τι γνώμη εχουν για το backround απο φελιζόλ?
Ετσι για την πληροφορία.

Σωστη τοποθετηση :wink: . Το εκανα και εγω οταν ξεκινησα το δικο μου κοντα στον 1,5 με 2 χρονια πριν και μολις εβαλα σαλιγκαρια μεσα μετα απο 1 μηνα ειχε μεινει μονο η σιλικονη στο φελιζολ...Δεν λεει για θαλλασα το συγκεκριμενο συστημα. Το εχω αναφερει σε καποιο παλαιοτερο τοπικ νομιζω.

γαυρος 17-01-05 17:13

ουτε φυσικα για mbuna !!!!!!!
μενει μονο το φελιζολ χωρις τη σιλικονη!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ΑΡΤΕΜΗΣ 17-01-05 18:50

Αυτή την στιγμή είναι γεμάτο και δεν υπάρχει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα
Με την άνωση του φενιζολ είμαι μια χαρα.οσο για το εάν ξεκολλάει η άμμο
Προσπάθησα να βγάλω λίγη με το χέρι και δείχνει να είναι καλά κολλημένη.
Τώρα εάν καταφέρουν με κάποιο τρόπο να την βγάλουν τα ψαριά που θα βάλω σαφώς και καλά να πάθω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01463 seconds with 11 queries