Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=111)
-   -   Βοήθεια για Χρυσόψαρο με βγαλμένο μάτι. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=98832)

mansos 11-11-17 20:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1027895)
Μπράβο Μάνο ! Όλα να πάνε καλά :D άν έχεις σκοπό και αυριο να ταίσεις, πρώτα τάισε μετά κάνε αλλαγή νερού και βάλε φάρμακο ;)

Ευχαριστώ να σαι καλα

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 11-11-17 20:46

Και εσύ Μάνο :D

delta66 12-11-17 14:09

1 Συνημμένο(α)
Καλη αναρρωση ευχομαι.
Προτεινω να βελτιωσεις το συστημα αλλαγης νερου.
Τουλαχιστον μπορεις να βαλεις ενα προστατευτικο στο λαστιχο, γιατι καποτε αργα ή γρηγορα γινεται και η αναποδια.
Αν εχει κανενα παλιο μπαστουνι απο φιλτρο, ειναι οτι πρεπει.

mansos 12-11-17 14:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 1027963)
Καλη αναρρωση ευχομαι.
Προτεινω να βελτιωσεις το συστημα αλλαγης νερου.
Τουλαχιστον μπορεις να βαλεις ενα προστατευτικο στο λαστιχο, γιατι καποτε αργα ή γρηγορα γινεται και η αναποδια.
Αν εχει κακενα παλιο μπαστουνι μαζι με το ποτηρακι του απο φιλτρο, ειναι οτι πρεπει.

Θα βάλω τούλι για αρχή σίγουρα γιατί χρησιμοποιείω ένα απλό αλφαδολαστιχο για τις αλλαγες.Ευχαριστω για τις ευχές σου.

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Να ενημερώσω.......
Το μάτι έπεσε το πρωϊ και επειδή δεν φαίνεται πια όπως το έβλεπα το πρωί , πιστεύω ότι το έφαγε(μπλιαχ)κιολας επειδή ο κύριουλης μας πεινάει πολύ.

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 12-11-17 14:19

Το έφαγε στάνταρ , έπρεπε να το βγάλεις όταν το είδες . Δεν θα πάθει τίποτα μην φοβάσαι . Ταίζε λίγο παραπάνω (βαζε και augmentin στην τροφή ) μετά αλλαγη και φαρμακο (συγνωμη που τα γραφω συνεχεια) μήπως τον βγάλουμε στις 6 μέρες απο την καραντίνα .
Πώς είναι μέσα ? Μπορείς να δείς? τι χρώμα έχει ?

mansos 12-11-17 14:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1027966)
Το έφαγε στάνταρ , έπρεπε να το βγάλεις όταν το είδες . Δεν θα πάθει τίποτα μην φοβάσαι . Ταίζε λίγο παραπάνω (βαζε και augmentin στην τροφή ) μετά αλλαγη και φαρμακο (συγνωμη που τα γραφω συνεχεια) μήπως τον βγάλουμε στις 6 μέρες απο την καραντίνα .
Πώς είναι μέσα ? Μπορείς να δείς? τι χρώμα έχει ?

Δεν είναι κόκκινος όπως ήταν,έχει αρχίσει και ψήνεται.
Αλλαγή 70% και αντιβίωση ,αναλογια για το 70% ή για όλα τα λίτρα του ενυδρείου?

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 12-11-17 14:31

Βάζεις όλη την δόση για τα λίτρα (ΟΧΙ της αλλαγης ) γιατι μέσα σε ένα 24ωρο οξειδώνεται η δραστική ουσία και γίνεται ανενεργή .
Καλά πάει , χαίρομαι ! Κράτα το νερό καθαρό και όλα θα πάνε καλά!
3η μέρα είναι σήμερα ?

mansos 12-11-17 14:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1027970)
Βάζεις όλη την δόση για τα λίτρα (ΟΧΙ της αλλαγης ) γιατι μέσα σε ένα 24ωρο οξειδώνεται η δραστική ουσία και γίνεται ανενεργή .
Καλά πάει , χαίρομαι ! Κράτα το νερό καθαρό και όλα θα πάνε καλά!
3η μέρα είναι σήμερα ?

Ναι 3η μερα είναι.
Έτσι νομίζω και εγώ ,ότι πάει καλά.
Σε ευχαριστώ ξανά.

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 12-11-17 14:56

Να είσαι καλά Μάνο :D συνεχισε και όλα θα πάνε καλά θα επιστρέψει γρήγορα στην παρέα του ;)

mansos 12-11-17 16:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1027975)
Να είσαι καλά Μάνο :D συνεχισε και όλα θα πάνε καλά θα επιστρέψει γρήγορα στην παρέα του ;)

[emoji106]

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Άδικα τον κατηγόρησα το καημένο,το μάτι δεν το είχε φάει.Το απομακρύνα εγώ με την απόχη.
Πάντως φαίνεται μια χαρα
Τι λέτε?
https://youtu.be/cB5-4Hmk6c0

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 12-11-17 16:58

Απο ζωντάνια καλά τα πάει :D Βγάλε την έξοδο του φίλτρου λίγο πάνω να έχεις ανατάραξη οξυγόνωση .
Του βγαλες το όνομα τζάμπα χαχαχαχαχα !
Κορίτσι είναι Μάνο ?

mansos 12-11-17 17:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1027998)
Απο ζωντάνια καλά τα πάει :D Βγάλε την έξοδο του φίλτρου λίγο πάνω να έχεις ανατάραξη οξυγόνωση .
Του βγαλες το όνομα τζάμπα χαχαχαχαχα !
Κορίτσι είναι Μάνο ?

Το βάζω συνέχεια το φίλτρο να κάνει ανατάραξη αλλά ξεκολλάνε το βεντούζακια του και συνέχεια πέφτει λίγο πιο κατω ρε γμτ.
Όχι Αγοράκι είναι και κυνηγάει συνεχώς το lionhead.Δεν το έχει αφήσει σε ησυχία.

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 12-11-17 17:20

Μάλιστα τον Κύριο moor :D
Κατέβασε το καλώδιο στο πάτωμα και βάλε κάτι πάνω του να κρατάει το βάρος του φίλτρου ;) ακόμα και να ξεκολλήσουν οι βεντούζες δεν έχει που να πάει .

mansos 13-11-17 02:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1028005)
Μάλιστα τον Κύριο moor :D
Κατέβασε το καλώδιο στο πάτωμα και βάλε κάτι πάνω του να κρατάει το βάρος του φίλτρου ;) ακόμα και να ξεκολλήσουν οι βεντούζες δεν έχει που να πάει .

[emoji106]

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Κατάλαβαινω ότι δεν είναι και οι καλύτερες φωτογραφίες αλλά δεν μπορουσα να βγάλω καλύτερες,από το τραυμαhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...9b3eb33090.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...d0d3db7b1a.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...1b5f9bfb94.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...cf2542d848.jpg

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 13-11-17 10:00

νταξει ειναι , δειχνει να αναρρωνει...
ευχομαι να επιστρεψει γρηγορα για κυνηγητα.

Diskus fan 13-11-17 17:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1028067)
νταξει ειναι , δειχνει να αναρρωνει...
ευχομαι να επιστρεψει γρηγορα για κυνηγητα.

Σου βγάζω το καπέλο... εγώ παρότι φόρεσα τα γυαλιά μου, ΔΕΝ κατάφερα να δω τίποτα, σε αυτές τις φωτογραφίες.- :D

mansos 13-11-17 20:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 1028095)
Σου βγάζω το καπέλο... εγώ παρότι φόρεσα τα γυαλιά μου, ΔΕΝ κατάφερα να δω τίποτα, σε αυτές τις φωτογραφίες.- :D

Δεν φαίνονται καλά.Απλα δείχνει ότι λείπει το μάτι σε σχέση με τις πρώτες φωτογραφίες.
Το σημαντικότερο είναι ότι έχει όρεξη και τρώει σαν τρελό και ότι δεν έχει χάσει καθόλου από την κινητικότητα που πάντα είχε.

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1028067)
νταξει ειναι , δειχνει να αναρρωνει...
ευχομαι να επιστρεψει γρηγορα για κυνηγητα.

Ευχαριστώ , δείχνει να παει πολύ καλα

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 14-11-17 09:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 1028095)
Σου βγάζω το καπέλο... εγώ παρότι φόρεσα τα γυαλιά μου, ΔΕΝ κατάφερα να δω τίποτα, σε αυτές τις φωτογραφίες.- :D

:D:D:D συμφωνω, θα ηθελα καλυτερες κι εγω:D

απλως φαινεται πως "επεσε" οτι ηταν να "πεσει" και το χρωμα δειχνει πως δεν ειναι εντονο (κοκκινο) , γι αυτο και η απαντηση μου ;)

ΔημήτρηςΤ 14-11-17 12:16

Αρτεμισια 24 ωρες κραταει η δραστικη του;;;

Artemisia 14-11-17 17:16

Δημήτρη , η δραστική του αρχίζει να αποδομείται με το που έρχεται σε επαφή με τον αέρα ή το νερό και σε 24 ώρες το μεγαλύτερο ποσοστό έχει αποδομηθεί. Οπότε κάνουμε αλλαγή νερού να βγάλουμε τα προιόντα αποδόμισης που μόνο τοξικότητα εμφανιζουν πλέον και βάζουμε καινούρια δραστική για να έχουμε αποτελέσματα . :D

Artemisia 14-11-17 17:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1028136)
:D:D:D συμφωνω, θα ηθελα καλυτερες κι εγω:D

απλως φαινεται πως "επεσε" οτι ηταν να "πεσει" και το χρωμα δειχνει πως δεν ειναι εντονο (κοκκινο) , γι αυτο και η απαντηση μου ;)

Ο Γιάννης έχει δίκαιο :D όσο ασπρίζει και δεν υπάρχουν έντονοι χρωματισμοί ή κάτι που να μοιάζει με κλωστές πάει καλά ! :D

Μάνο Μπράβο που το φροντίζεις :D Αν παρατηρήσεις οτιδήποτε το αναφέρεις :D

ΔημήτρηςΤ 14-11-17 17:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1028156)
Δημήτρη , η δραστική του αρχίζει να αποδομείται με το που έρχεται σε επαφή με τον αέρα ή το νερό και σε 24 ώρες το μεγαλύτερο ποσοστό έχει αποδομηθεί. Οπότε κάνουμε αλλαγή νερού να βγάλουμε τα προιόντα αποδόμισης που μόνο τοξικότητα εμφανιζουν πλέον και βάζουμε καινούρια δραστική για να έχουμε αποτελέσματα . :D

οκ νομιζα ειναι στο 8ωρο.

Artemisia 15-11-17 16:44

Mάνο καλησπέρα :D πές μου πώς πάει το ψάρι και αν είναι καλά στις 18 επιστρέφει στο ενυδρείο .

mansos 15-11-17 19:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1028212)
Mάνο καλησπέρα :D πές μου πώς πάει το ψάρι και αν είναι καλά στις 18 επιστρέφει στο ενυδρείο .

Καλησπέρα ,θα ενημερωσω σε λίγο .
Έχω λιώσει στη δουλειά,ξημεροβραδιαστηκα στο Αεροδρόμιο [emoji846]

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 15-11-17 19:12

οκ μην ανησυχείς :D καλή ξεκούραση !!! απλά αν δεν θα είμαι εδω, για να ξέρεις τι θα κάνεις ;)

mansos 15-11-17 21:14

Το ψάρι παραμένει κινητικό και τρώει κανονικοτατα .
Η πληγή δείχνει να πάει καλά .Φυσικά δεν έχει κλείσει απλά έχει γίνει γκρι και δεν είναι κόκκινη όπως ήταν την πρώτη μέρα.
Θα βάλω και κάποιες φωτογραφίες αργότερα.
Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι , δείχνει να έχει επηρεάστει έστω και λίγο η πλευσιμοτητα του ψαριού.
Δειχνει να γέρνει λίγο ,κυρίως από την πλευρά που λείπει το μάτι.
Θέλω να πιστεύω ότι οφείλεται στο γεγονός ότι υπάρχει ένα κενό σε εκείνο το σημείο και όχι σε κάτι χειρότερο (νηκτικη κύστη).
Ακούω γνώμες



Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 15-11-17 21:22

Μάνο καλα είναι μην ανησυχείς μάλλον γέρνει αν δεν καταλαβαίνει που είναι το φώς . Το κάνουν και στα κανονικά τους τα ψάρια αν ο φωτισμός δεν είναι απο πάνω :D
Παρακολούθα το και ότι θέλεις λές .

Τάκης 15-11-17 21:24

Μάνο ακόμα δεν έχει μάθει να κινείται με ένα μάτι , πιστεύω πως θα στρώσει

mansos 15-11-17 21:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1028241)
Μάνο ακόμα δεν έχει μάθει να κινείται με ένα μάτι , πιστεύω πως θα στρώσει

Ναι αυτό ελπίζω και εγώ Τάκη.

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mansos 19-11-17 22:34

Να ενημερωσω οτι το ψαρακι επέστρεψε στο Ενυδρείο ,υστερα απο Καραντινα 8 ημέρων σε augmentin.
Το ματι επεσε τη δεύτερη μέρα,η πληγη εχει κλεισει ,το ψαρι εχει ορεξη και τρώει κανονικά.
Το μονο θεμα ,που μπορώ να πω ότι εχει ειναι οτι προσπαθει να μάθει ακόμα να κολυμπαει με το ενα ματι, καθως μπατάρει λιγακι απο τη μια πλευρά.Πιστευω παντως οτι θα το ξεπεράσει με τον Καιρο.
Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τη βοήθεια τους και ιδιαίτερα την Αρτεμισια για την πολύτιμη βοήθεια της από την πρώτη στιγμή.
https://youtu.be/W-zT-uatr-E

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02717 seconds with 11 queries