Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Apistogramma Iniridae (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86403)

Savou 05-05-15 18:02

Apistogramma Iniridae
 
Καλησπέρα παιδια!
Έχουμε καμία πληροφορία για αυτά τα ψάρια?
Μάλλον μέσα στον μήνα θα μου έρθουν, έχω διαβάσει κάποια πράγματα σε ξένα Forum αλλά τα αγγλικά μου δεν είναι τόσο κατάλληλα για να καταλάβω τα πάντα!

Κλεόβουλος 05-05-15 18:15

Άγριες θα είναι?
Τι θέλεις ακριβώς να μάθεις?
Η φροντίδα και οι απαιτήσεις τους δεν νομίζω να διαφέρουν απ' τα υπόλοιπα απίστο.

Savou 05-05-15 19:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 888191)
Άγριες θα είναι?
Τι θέλεις ακριβώς να μάθεις?
Η φροντίδα και οι απαιτήσεις τους δεν νομίζω να διαφέρουν απ' τα υπόλοιπα απίστο.

Ναι μονο αγριες βρηκα! Νερα, συμπεριφορα στις γεννες και ολα τα σχετικα θελω να μαθω!

Κλεόβουλος 05-05-15 19:36

Είναι ψάρια του Ριο Νέγκρο οπότε προτιμούν (ιδιαίτερα αφού είναι άγρια) νερό με πολύ χαμηλό Ph, αρκετά φυτά και φωλιές (καμιά καρύδα).
Τα συγκεκριμένα δεν τα βλέπουμε συχνά και δεν ξέρω αν κάποιος έχει εμπειρία αλλά γενικά τα απίστο μπαίνουν σε ζευγάρια ή χαρέμι. Προστατεύουν τα μικρά αλλά η δυσκολία είναι να πετύχεις τις κατάλληλες συνθήκες για την εκκόλαψη των αυγών.
Με το καλό να έρθουν και καλή επιτυχία!

Savou 05-05-15 19:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 888211)
Είναι ψάρια του Ριο Νέγκρο οπότε προτιμούν (ιδιαίτερα αφού είναι άγρια) νερό με πολύ χαμηλό Ph, αρκετά φυτά και φωλιές (καμιά καρύδα).
Τα συγκεκριμένα δεν τα βλέπουμε συχνά και δεν ξέρω αν κάποιος έχει εμπειρία αλλά γενικά τα απίστο μπαίνουν σε ζευγάρια ή χαρέμι. Προστατεύουν τα μικρά αλλά η δυσκολία είναι να πετύχεις τις κατάλληλες συνθήκες για την εκκόλαψη των αυγών.
Με το καλό να έρθουν και καλή επιτυχία!

Το νερό θα είναι από Α/Ο.
Σας ευχαριστώ πολύ!

dinos99 11-05-15 14:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 888211)
Τα συγκεκριμένα δεν τα βλέπουμε συχνά και δεν ξέρω αν κάποιος έχει εμπειρία αλλά γενικά τα απίστο μπαίνουν σε ζευγάρια ή χαρέμι.

Κλεο δεν ισχυουν για ολα τα απιστο τα ιδια δεδομενα.Συνηθως εξαρταται απο το απιστο γκρουπ στο οποιο ανηκουν.τα iniridae ανηκουν στο iniridae γκρουπ και ειναι μονογαμικα.Η καλύτερη λυση σε ενα μονογαμικο απιστο ειναι να παρουμε 1 αρσενικο και 2-3 θυληκα και να αφησουμε τα ψαρια(τα θυληκα-ατιμη κενονια:D) να επιλεξουν.μετα τον σχηματισμο ζευγαριου τα υπολοιπα ψάρια απομακρύνονται....

dinos99 11-05-15 14:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Savou (Μήνυμα 888187)
Έχουμε καμία πληροφορία για αυτά τα ψάρια?
Μάλλον μέσα στον μήνα θα μου έρθουν, έχω διαβάσει κάποια πράγματα σε ξένα Forum αλλά τα αγγλικά μου δεν είναι τόσο κατάλληλα για να καταλάβω τα πάντα!

Δεν θεωρουνται ιδιαιτερα επιθετικα (για απιστο).το πχ σου πρεπει να ειναι χαμηλο(πολυ) και το νερο μαλακο(πολυ).Συνεπως αν θες φυτα στο ενυδρειο δεν.......για γεννα το πχ πρεπει να ειναι χαμηλοτερο του 5.To καλητερο θα ηταν να κινηθεις σε blackwater καταστασεις.Με τετοια ψαρια:smt060 τι να τα κανεις τα φυτα....;).Ποσα ειναι τα λιτρα σου?μονα θα τα βαλεις τα ψαρια?

Savou 11-05-15 16:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinos99 (Μήνυμα 888962)
Δεν θεωρουνται ιδιαιτερα επιθετικα (για απιστο).το πχ σου πρεπει να ειναι χαμηλο(πολυ) και το νερο μαλακο(πολυ).Συνεπως αν θες φυτα στο ενυδρειο δεν.......για γεννα το πχ πρεπει να ειναι χαμηλοτερο του 5.To καλητερο θα ηταν να κινηθεις σε blackwater καταστασεις.Με τετοια ψαρια:smt060 τι να τα κανεις τα φυτα....;).Ποσα ειναι τα λιτρα σου?μονα θα τα βαλεις τα ψαρια?

Το ενυδρειο ειναι κοντα στα 110-120 λιτρα καθαρα! 85x37x43! Φυτα μονο επιφανειας και σιγουρα blackwater! Τα ψαρια θα μπουν μονα τους ! Το ποσα αρσενικα και ποσα θυληκα δεν το γνωριζω με σιγουρια θα προσπαθησουμε παντως 1 αρσ 3 θυλ. Το νερο θα ειναι α/ο 100 % !

Savou 22-05-15 23:01

Καλησπέρα παιδιά! Τα ψάρια δεν έχουν έρθει ακόμα! Έχω μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν!
Από τροφές (μιας και τα ψάρια θα είναι άγρια) αρχικά να δώσω μόνο κατεψυγμένες και μόλις προσαρμοστούν να δοκιμάσω flake?

Giorgos 25-05-15 21:07

Το ιδανικοτερο θα ηταν να εβρισκες ζωντανη τροφη. Αν δεν τα καταφερεις, κανε αυτο που ειπες... ξεκινας με κατεψυγμενες τροφες και σιγα σιγα το γυρνας σε ξηρες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01553 seconds with 11 queries