Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   70 λίτρα λίγο πριν την εισαγωγή ψαριών (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49389)

ioannis_79 16-02-11 23:44

70 λίτρα λίγο πριν την εισαγωγή ψαριών
 
1 Συνημμένο(α)
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα!
Το ενυδρείο μου έχει ως φαίνεται στη φωτό.
Λειτουργεί από τις 10/01, ενώ από τις 17/01 υπάρχει ένα χρυσοψαράκι.
Σταδιακά πρόσθετα διακόσμηση (ξύλα, κορμός) και φυτά.
Το ενυδρείο αποτελείται από:

Valisneria asiatica (2η ζώνη πίσω)
Valisneria spiralis (πίσω)
Anubia nana (μπροστά αριστερά)
Ceratophylum demersum (πίσω αριστερά)
Cabomba caroliana (πίσω κέντρο) και
Microsorium pteropus (δεξιά μπροστά)

Τα ψάρια που θα βάλω είναι:

8 Neon Tetra
4 Corydoras Panda
1 ζευγάρι Mikrogeuphagus Ramirezi (Blue Ram)
και με σκέψη ένα Ancistrus

Χθες έκανα μετρήσεις και έχω:
Ph 7.2
Kh 6
7<Gh<14
NO2 και NO3 μηδενικά

Σκέφτομαι να εισάγω πρώτα τα corys που βρίσκονται στα επίπεδα που έχω, αλλά μετά θα πρέπει να μαλακώσω το νερό μου για τα υπόλοιπα......
Καμιά εύκολη λύση? Τύρφη?
Θα μπορώ να αλλάξω σκληρότητα με τα corys μέσα ή θα υποστούν "σοκ"?

Τελευταία θα βάλω τα ramirezi

Κάθε συμβουλή και κριτική καλοδεχούμενη...

Σας ευχαριστώ:p

Πάνος 06-03-11 00:58

με μηδεν νιτρικα μαλλον αστρωτο ειναι το ενυδρειο σου θα μας βοηθησεις ομως αν μας πεις ακριβεις μετρησεις απο ολες τις παραμετρους. μας ενδιαφερει πολυ και η αμμωνια.
αν ειναι ετσι (αστρωτο) το χρυσοψαρο δεινοπαθει...καλυτερα στρωσιμο χωρις ψαρια.
επισης προτεινω να φερεις το νερο εκει που θελεις και μετα να αρχισεις την εισαγωγη ψαριων. το χαλικι σου μου φαινεται αρκετα χοντρο -αν και ειναι μακρινη η φωτο- για κορυ. θα προτιμουσαν αμμο.
σε 70 λιτρα υπαρχει παντα το ενδεχομενο να αντιμετωπισεις προβλημα με τα ραμ αν δε τα βρουν. θα πρεπει να εχεις αρκετες κρυψωνες.

delta66 06-03-11 10:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 562531)
επισης προτεινω να φερεις το νερο εκει που θελεις και μετα να αρχισεις την εισαγωγη ψαριων.

Μηπως θα ηταν προτιμοτερο να στρωσει απλα το ενυδρειο του χωρις να αλλαξει παραμετρους σε σκληροτητα και οξυτητα, να βαλει τα ψαρια και μετα να φερει το νερο σταδιακα σε σωστες παραμετρους, αφου και το πετσοπ σε νερο βρυσης θα εχει πιθανοτατα τα ψαρια?

blondi 06-03-11 11:21

το Microsorium pteropus δεσε το πανω στο ξυλο γιατι αν ειδα καλα το εχεις φυτεψει, επισης και το κερατοφυλο δεν φυτευεται (αν ειδα καλα παλι) ειναι φυτο επιφανειας.

ioannis_79 06-03-11 19:29

Το Microsorium pteropus το έχω δεμένο κι όχι φυτεμένο.....
επίσης αυτό που φαίνεται δεν είναι κερατόφυλλο, αλλά cabomba caroliana

ευχαριστώ για την επισήμανση

Πάνος 07-03-11 00:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 562589)
Μηπως θα ηταν προτιμοτερο να στρωσει απλα το ενυδρειο του χωρις να αλλαξει παραμετρους σε σκληροτητα και οξυτητα, να βαλει τα ψαρια και μετα να φερει το νερο σταδιακα σε σωστες παραμετρους, αφου και το πετσοπ σε νερο βρυσης θα εχει πιθανοτατα τα ψαρια?

αναλογα το απο που θα παρει τα ψαρια και σε τι συνθηκες βρισκονται. καποια πετ (ακομη κι εδω αλεξανδρουπολη οσο απιστευτο και να φαινεται) δινουν μαλακο νερο σε καποια ψαρια μαλακου νερου.
επισης τα ταλευταια χρονια ψαρια μαλακου νερου δεν εχω αγορασει παρα εχω παρει μονο απο συγχομπιστες και ηδη ζουσαν σε νερο καταλληλο για αυτα. οποτε ειναι λιγο σχετικο.
συμφωνω ομως οτι το καλυτερο ειναι να μαθει σε τι νερο ζουν τα ψαρια που θελει να προμηθευτει και να ετοιμασει παρομοιο. αν αυτο ειναι ακαταλληλο..το φερνει στα μετρα που πρεπει σιγα σιγα οπως προτεινεις..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01321 seconds with 11 queries