Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Eheim 2213 και 80λτ ενυδρείο/Oξυγονωση του νερού (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9399)

pStathis 02-11-05 20:22

Eheim 2213 και 80λτ ενυδρείο/Oξυγονωση του νερού
 
Σκέφτομαι να παραγγείλω ενα eheim 2213 (440λτ/ω) apo aquaristic για το φυτεμένο 80λτ μου καθότι απεχθάνομαι το εσωτερικό φίλτρο που χρησιμοποιώ (κυρίως με εκνευρίζει η έντονη ανατάραξη της επιφάνειας που δημιουργεί , και οτι καταλαμβάνει πολύτιμο χώρο απο το ενυδρείο), και η τιμή του έχει πέσει αρκετά. Χρησιμοποιώ το ίδιο φίλτρο στο 100λτ μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος, μήπως όμως είναι λίγο υπερβολικό για 80 λίτρα? (κακό δεν θα κάνει πάντως, σίγουρα). Αν το χρησιμοποιήσω σε συνδυασμό με αεράντλια που έχω ήδη , θα έχω ικανοποιητική ανατάραξη και οξυγόνωση του νερού , έτσι δεν είναι?

koulio 02-11-05 20:28

το φιλτρο μια χαρα θα ειναι .....αλλα ενα λαθος

φυτεμενο + αεραντλια +αναταραξη :smt075 :smt021 :smt076 :smt076

στο φυτεμενο δεν θελουμε αναταραξη της επιφανειας του νερου
και την οξυγονωση θα την κανουν τα ιδια τα φυτα σου .

Υ.Σ φυσικα μιλαμε για φυτεμενο ενυδρειο και οχι για να βαλουμε
2 ανουμπιες σε 80 λιτρα ετσι??

pStathis 02-11-05 20:38

ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση, Δηλαδή το μόνο που χρειάζομαι με το 2213 είναι να είναι "heavy planted" το ενυδρείο? κατα την διάρκεια όμως της νύχτας τα φυτά επειδή δεν μπορούν να φωτοσυνθέσουν απορροφούν οξυγόνο για τις καύσεις τους, έτσι δεν είναι? τι γίνεται τότε με τα ψάρια?

Juan 03-11-05 00:13

Σωστή σκέψη αλλά μην φοβάσαι , δεν θα έχεις πρόβλημα.
Ακόμα και ενυδρεία που τροφοδοτούντε με CO2 ακόμα και την νύχτα πάλι δεν έχουν πρόβλήμα. (πάντα σε λογικά πλαίσια)

AngleV 11-11-05 18:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από koulio
το φιλτρο μια χαρα θα ειναι .....αλλα ενα λαθος

φυτεμενο + αεραντλια +αναταραξη :smt075 :smt021 :smt076 :smt076

στο φυτεμενο δεν θελουμε αναταραξη της επιφανειας του νερου
και την οξυγονωση θα την κανουν τα ιδια τα φυτα σου .

Υ.Σ φυσικα μιλαμε για φυτεμενο ενυδρειο και οχι για να βαλουμε
2 ανουμπιες σε 80 λιτρα ετσι??

Δηλαδή ρε παιδιά εγώ που έχω ένα heavy planted 80 λιτρα και κάνω ανατάραξη στην επιφάνεια με το 2213 θαχω πρόβλημα ;;;

koulio 11-11-05 19:09

απλως με την αναταραξη της επιφανειας του νερου φευγει ολο το διοξειδιο το οποιο ειναι απαραιτητο στα φυτα μας .

τωρα αν εσυ βαζεις διοξειδιο με καποιο τροπο (εσυ θα μας πεις ) και εχεις και πολυ αναταραξη απο την εξοδο του φιλτρου ενα μεγαλο μερος co2 παει χαμενο . βγαλτω και θα δεις βελτιωση ;)

και σε ενυδρεια που δεν βαζουμε διοξειδιο αν δεν προκαλουμε αναταραξη στην επιφανεια εχουμε και παλι μικρες απωλειες των ποσοστου διοξειδιο ( οσο εχει φυσικα )

Υ.Σ ας παραμεινουμε στο θεμα μας γιατι ξεφευγουμε

netblues 11-11-05 20:04

μην τρελαινομαστε.. τα φυτα παρεχουν οξυγονο, αλλα μονο κατα τη διαρκεια της ημερας. αντιθετα το ατμοσφαιρικο οξυγονο ειναι διαθεσιμο συνεχως.
μια ελαφρια αναταραξη με την επιστροφη του φιλτρου εξασφαλιζει αρκετο οξυγονο για τα ψαρια χωρις να διωχνει πολυ απο το πολυτιμο για τα φυτα διοξειδιο

AngleV 12-11-05 18:50

Είμαι στην 6η μέρα στρώσιματος με αρκετή ανατάραξη της επιφάνειας.
Τώρα τελευταία βλέπω και φουσκαλίτσες στην επιφάνεια.
Υπάρχουν και 5 ειδών φυτά μέσα. 2 Anubias, 1 Ceratophyllum, 1 Hygrophila corymbosa και 1 Eleocharis parvulus.
Λέτε να βυθίσω πιό κάτω την έξοδο του φίλτρου ;
Έτσι όμως δεν θα βάζω λιγότερο οξυγόνο στο νερό ;

Υ.Σ
Όντως ξεφεύγουμε απο το Θέμα.
Ζητώ συγγνώμη.

Juan 12-11-05 19:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AngleV
Λέτε να βυθίσω πιό κάτω την έξοδο του φίλτρου ;
Έτσι όμως δεν θα βάζω λιγότερο οξυγόνο στο νερό ;

Το θέμα δεν είναι να βάλεις οξυγόνο για τα φυτά αλλά διοξείδιο (CO2) αυτό καταναλώνουν και αναπτύσονται.
Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις ανατάραξη.
Θεωρητικά (χωρίς ανατάραξη) είναι καλύτερα για τα φυτά όπως λέει ο koulio.

pStathis 12-11-05 19:18

Μάλλον δεν εννοεί να βάλεις οξυγόνο για τα φυτά, αλλά μήπως πρέπει να οξυγονόνεται λίγο το νερό για τα ψάρια??,(αλλά και να διαφεύγει λιγο co2 αφού ιδιαίτερα την νύχτα που τα επίπεδα co2 αυξάνονται αρκετά) τιν ίδια απορία έχω και έγω.

Tolis 12-11-05 19:35

Εαν βαλεις το spray bar με την επιστροφη του νερου απο το φιλτρο ακριβως κατω απο την επιφανεια (1 εκ), με τη ροη παραλληλα με την επιφανεια, εχεις καλη κυκλοφορια στην επιφανεια του νερου, και καλη οξυγονωση, χωρις να φευγει CO2.

Juan 13-11-05 14:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pStathis
Μάλλον δεν εννοεί να βάλεις οξυγόνο για τα φυτά, αλλά μήπως πρέπει να οξυγονόνεται λίγο το νερό για τα ψάρια??,(αλλά και να διαφεύγει λιγο co2 αφού ιδιαίτερα την νύχτα που τα επίπεδα co2 αυξάνονται αρκετά) τιν ίδια απορία έχω και έγω.

Μας έχει πει ότι δεν έχει ψάρια . .

netblues 14-11-05 00:02

ενυδρειο χωρις ψαρια?? εστω και ετσι.. μια μικρη κυκλοφορια νερου πρεπει παντα να υπαρχει.
για να μην τρελενομαστε.
το διοξειδιο που βγαζουν τα φυτα το βραδυ ειναι αμελητεο για τα ψαρια.
το οξυγονο που βγαζουν τα φυτα την ημερα ειναι επισης αμελητεο για τα ψαρια.
ο μονος τροπος να προκαλεσουμε προβλημα υπερβολικου διοξειδιου σε ενυδρειο πανω απο 100 λιτρα ειναι με φυάλη.
τα ψαρια αναπνεουν ατμοσφαιρικο οξυγονο που διαλυεται στο νερο απο την ελαφρα αναταραξη της επιφανειας του.
οποτεδηποτε υπαρξει προβλημα αναπνοης, τα ψαρια προειδοποιουν, ανεβαινοντας ολα μαζι στην επιφανεια.

smoof 14-11-05 15:43

Εχω μια ιδεα για την αναταραξη που μπορει να ειναι χαζομαρα.. Αν σε μια γωνια του ενυδρειου κολησουμε ενα τζαμακι και (αν το βλεπουμε απο πανω) κλεισουμε ενα τριγωνο στο ποιο θα βαλουμε την εξοδο του φιλτρου απο ψηλα ωστε να δημιουργει φυσαλιδες αλλα να μην αναταρασεται η υπολοιπη επιφανεια δεν θα καταφερουμε να μην χανεται διοξειδιο αλλα και να εχουμε οξυγονο??

Tolis 14-11-05 21:05

:smt018

halvas69 14-11-05 22:51

Όχι δεν είναι σωστό.
Η ποσότητα του Οξυγόνου που προσλαμβάνεται από την ανταλλαγή αερίων είναι ανάλογη της επιφάνειας του ενυδρείου.
Να στο πω πιό απλά, όσο μεγαλύτερη η επιφάνεια που έρχεται σε επαφή με τον ατμοσφαρικό αέρα τόσο περισσότερο οξυγόνο θα λαμβάνει.
Οπότε το να έχεις μία μικρή επιφάνεια σε κατάσταση "τσουνάμι" δεν θα ωφελήσει σε τίποτα.

Theokyr 16-11-05 12:19

Από την άλλη για δεδομένες διαστάσεις πλάτους μήκους, η δημιουργία αναταράξεων συμβάλει στην αύξηση της επιφάνειας του νερού που έρχεται σε επαφή με τον αέρα.

Θεόφιλος

ΥΓ. Κάτι σαν το υπεραερισμό :D

halvas69 16-11-05 16:15

Yeap ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01974 seconds with 11 queries