Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Background juwel 600 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40599)

chria 22-05-10 12:06

Background juwel 600
 
Γεια σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει συνδιάσει ένα ROCK με 2 ROOT backgrounds της JUWEL. Εάν ναι, πώς φαίνεται η γραμμή που χωρίζει το ένα από το άλλο? Είναι σχετικά διακριτική? Ή πρέπει να βάλω τρια όμοια backgrounds για να καλύψω την επιφάνεια του VISION 450?


Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Χρήστος

Κλεόβουλος 22-05-10 12:14

Καλώς ήρθες.
Οι ενώσεις θα φαίνονται.Χάνεις ωφέλιμο χώρο απο το ενυδρείο.Υπάρχουν αναφορές ότι με τον καιρό οι πλάτες της juwel φθείρονται.
Γιατί δεν βάζεις ένα σκούρο χαρτόνι?

chria 22-05-10 12:24

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Ο χώρος που χάνω είναι νομίζω πολύ μικρός σε σχέση με το υπόλοιπο ενυδρείο γιατί το πάχος του background είναι περίπου 4cm. Συνεπώς για μίκος 150cm και ύψος 60cm ο όγκος είναι 0.04x1.5x0.6=0.036m3 ή 3.6lit, ήτοι 0.8% του συνολικού όγκου νερού. Βέβαια μειώνεται αρκετά το πλάτος του ενυδρείου και αυτό είναι ένα θέμα που πρέπει να εξετάσουμε.

Από την άλλη μ' αρέσει πολύ όπως το είδα σε φωτογραφίες. Για το θέμα της φθοράς στο χρόνο, δεν μπορώ να πω κάτι, μπορεί να είναι φήμη, μπορεί και όχι.

Επειδή είναι καινούριο το ενυδρείο (το παράγγειλα πριν από μία ώρα και είμαι ενθουσιασμένος!!!) θα το πάρω. Και για να μη φαίνεται η γραμμή θα πάρω 3 όμοια (root juwel 600).

Χαίρομαι πολύ που θα ασχοληθώ κι εγώ με το άθλημα. Πριν καν ξεκινήσω έχω πορωθεί άσχημα!!!

Κλεόβουλος 22-05-10 12:52

καλορίζικο και καλή επιτυχία!

akis7 22-05-10 12:56

και που σαι ακομα!!εχεις να καψεις πολλα κυτταρα εδω μεσα!!!(με την καλη εννοια παντα)
καλη αρχη και καλο διαβασμα γτ θα δεις οτι δε θα χορταινεις γνωσεις!
αντε με το καλο αναμενουμε και παρουσιαση!

Γιώργος Κ 22-05-10 13:06

Καλως ηρθες!!! :p:p

chria 22-05-10 14:10

Σας ευχαριστώ όλους για τη θερμή υποδοχή! Ναι! Ήδη έχω μάθει (θεωρητικά πάντα) πάρα πολλά πράγματα. Είναι ένας νέος κόσμος που προσφέρεται για εξερεύνηση. Όπως είπα και πιο πριν ΠΟΡΩΣΗ!

Μια ερώτηση: Επειδή το waterinn δεν εχει επάρκεια σε πλάτες JUVEL ROCK και ROOT (ενδιαφέρομαι για 2 ROCK) μήπως θα μπορούσατε να μου δώσετε διευθύνσεις ή τηλέφωνα από άλλα μεγάλα καταστήματα μπας και βρω? Γιατί οι πλάτες πρεπει να μπουν πριν ρίξω νεράκι στο ενυδρείο μου. Και δεν θέλω να το βλέπω πολύ καιρό άδειο... με καταλαβαίνετε, είμαι σίγουρος!!!

exelix 22-05-10 14:18

Καλώς όρισες και ετοιμάσου να τρελαθείς κι άλλο!

Κοίτα εδώ:http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=14

Και να έχεις ανοιχτά τα μάτια σου για τις προσφορές που κάνουν κάποια από τα μαγαζιά κατά καιρούς! (τις ανακοινώνουν εδώ μέσα συνήθως)

chria 22-05-10 14:42

Αν τα παραγγείλω από το site της JUWEL μήπως ξέρετε πόσο καιρό θα κάνουν να τα στείλουν?

nikosm1 22-05-10 15:21

Καλώς όρισες!
Χάνεις 36 lt και όχι 3,6 lt (1 m3 έχει 1000 lt και όχι 100)

chria 22-05-10 15:46

Ναι, έχεις δίκαιο πίσω στην 2α γυμνασίου :-( !!! Ειναι όντως μεγάλη ποσότητα. Τώρα όμως τα παράγγειλα, θα τα βάλω και όταν μεγαλώσουν τα ψαράκια τα βγαζω, αν χρειάζονται τα επιπλέον λίτρα. Ελπίζω οι σιλικόνη απο το τζάμι (γιατί με σιλικόνη κολιούνται) να φεύγει εύκολα!

nikosm1 22-05-10 15:58

Δυστυχώς δεν φεύγει εύκολα

chria 22-05-10 16:04

Ωχ πάνε δηλαδή τζάμπα κοντά στα 160 Ευρώ... Εκτιμάς ότι για ένα δισκοενυδρείο που μάλλον προσανατολίζομαι να φτιάξω 7-8 δίσκων (αν και δεν το έχω αποφασίσει ακόμα) τα λίτρα αυτά είναι καθοριστικής σημασίας?

Και μιας που το έφερε η κουβέντα μέσα σε ένα τέτοιο ενυδρειο χωράνε και 1-2 κοπαδια μικρών ψαριών? Είναι ταιριαστός συνδιασμός?

Γιώργος Κ 22-05-10 16:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chria (Μήνυμα 448256)
Ωχ πάνε δηλαδή τζάμπα κοντά στα 160 Ευρώ... Εκτιμάς ότι για ένα δισκοενυδρείο που μάλλον προσανατολίζομαι να φτιάξω 7-8 δίσκων (αν και δεν το έχω αποφασίσει ακόμα) τα λίτρα αυτά είναι καθοριστικής σημασίας?

Και μιας που το έφερε η κουβέντα μέσα σε ένα τέτοιο ενυδρειο χωράνε και 1-2 κοπαδια μικρών ψαριών? Είναι ταιριαστός συνδιασμός?

Για 8 δισκους π.χ. χρειαζεσαι τουλαχιστον 400 καθαρα λιτρα!! ;) Αν θες και κοπαδοψαρα πας για περισσοτερα λιτρα αν και θα σου προτεινα να βαλεις μονο δισκους για πολλους λογους!!

Θα σου ελεγα μη βαλεις πλατες κ.λ. ολη την ομορφια θα την εχουν οι ιδιοι οι δισκοι ... ασε που χανεις πολλα λιτρα με αυτα!!

chria 22-05-10 16:18

Συγνώμη ρε παιδιά για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά newbie στον χώρο είμαι, όλοι πέρασαν απ αυτό το στάδιο.

Την πλάτη αυτή την ξέρετε? Μιλάω πάντα για την JUWEL 600 Background. Ο υπάλληλος του Petshop μου είπε ότι έχει κάποιο μικρό πάχος και από μόνος μου υπέθεσα 3-4 cm. Μήπως κάνω λάθος και είναι περισσότερα ή λιγότερα cm? Στο επίσημο site δεν βρήκα χαρακτηριστικά

exelix 22-05-10 16:20

http://www.juwel-aquarium.de/en/moti...e_felsen57.htm

chria 22-05-10 16:27

Μ' αρέσει πουμπήκα πριν στο site και δεν το είδα!!! Να σαι καλά φίλε exelix...

Λοιπόν τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα

5cm shma;inoyn gia to VISION 450 45lit χαμένου χώρου. Δηλαδή περίπου 1 δίσκος λιγότερος. Κρίμα! Τι κάνουμε σ' αυτήν την περίπτωση? Η παραγγελία έγινε από waterinn σαι seame. Υπάρχει περίπτωση αλλαγής της παραγγελίας? Το waterinn μέχρι σήμερα είχε προσφορά 25% κάτω σε όλα τα είδη. Ελπίζω να δεχτούν την αλλαγή. Με το seame τι παίζει? Τους πλήρωσα αυτούς μέσω paypal. Να τους στείλω Mail? Μπορω να αγοράσω κάτι αντίστοιχο πχ αντίστροφη όσμωση. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία με αυτούς?

Κρίμα γιατί οι πλάτες φαίνονται κούκλες :-( :-(


Ευχαριστώ πολύ όλους σας

Πάνος 22-05-10 19:27

καλως ηρθες πατριδα!!!:p

chria 22-05-10 19:41

Να σαι καλά Πάνο. Παίζει κατα δω κανένας σύλλογος για ενυδρεία?

prospathw 22-05-10 21:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chria (Μήνυμα 448306)
Να σαι καλά Πάνο. Παίζει κατα δω κανένας σύλλογος για ενυδρεία?

http://www.aquarist.gr/PSFE/proedreio.htm ;)

Πάνος 24-05-10 12:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 448320)

+-3..........;)

prospathw 24-05-10 13:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 448757)
+-3..........;)

:p:D:rolleyes::smt052:smt020
Αυτα...:D

chria 24-05-10 14:40

Τελικά ακύρωσα τις πλάτες. Δεν θέλω να χάσω χώρο στο ενυδρείο μου. Χαρτόνι απ' έξω ή αν βρώ καμιά καλαίσθητη (όχι κιτς) αφισούλα.

Αύριο μου το στέλνουν (ελπίζω)!!!!

Giorgos 25-05-10 09:28

Μαυρο χαρτονι και δεν θα το μετανιωσεις! ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02009 seconds with 11 queries