Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   ΨΥΞΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24439)

moudi 17-04-08 09:47

ΨΥΞΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
 
Ερχεται καλοκαιρακι και το θεμα διατηρησης της θερμοκρασιας στο ενυδρειο, με απασχολει σοβαρα.:confused: Κλιματιστικο δεν υπαρχει στο σπιτι λογο ''αισθητικης'' παραξενιας της γυναικας μου, οποτε και σκεφτομαι για chiller. Aρκετα ακριβο ομως. Ανεμιστηρακια θελω να τα αποφυγω λογο παρενεργειων.... (εξατμιση νερο και επακολουθα). Σκεφτηκα λοιπον την εξης λυση- πατεντα:D . Να τοποθετησω το εξωτερικο φιλτρο σε ενα φορητο ψυγειακι 12volt αυτοκινητου, το οποιο θα χωραει κατω στο ντουλαπι του ενυδρειου, και με δυο καταλληλες τρυπες να βγαινουν οι σωληνες του φιλτρου εξω με καποια μονωση να μην χανεται η ψυξη.Εχω βρει αυτο το ψυγειακι...
http://www.telemarketing.gr/default....59&ct=183&la=1

Βεβαια θα πρεπει να λυσω και το θεμα θερμοστατη το οποιο δεν ειναι και κατι δυσκολο! Μου φαινεται αρκετα οικονομικη λυση, εσεις τι λετε θα ειναι λειτουργικο το ολο project?

paulos 17-04-08 09:57

να δουλευε και το λινκ καλα θα ηταν :)

accnt 17-04-08 10:07

Κατάλαβα τι θες να κάνεις.
Είχα προσπαθήσει και εγώ παλιότερα με ένα ψυγειάκι κανονικό. Είχα περάσει εσωτερικά του λάστιχο και το νερό επέστρεφε στο ενυδρείο μέσω μιας αντλίας αλλά δυστυχώς δεν έγινε τπτ. Καμιά μεταβολή. Ίσως ήθελε σωλήνα τιτανίου.

Στην δική σου περίπτωση δεν ξέρω αν θα δουλέψει. Το πρόβλημα όμως που βλέπω είναι πως θα ρυθμίσεις την υπερβολική ψύξη (αν λειτουργήσει βέβαια). Γιατί με θερμοστάτη δεν μπορείς να κλείσεις την ροή του φίλτρου. Επίσης και να κλείνεις το ίδιο το ψυγείο, μάλλον θα αργεί πολύ να ξανακατεβάσει θερμοκρασία με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί. Τέλος δεν ξέρω τι ζημιά θα γίνει στο βιολογικό υλικό, όταν είναι συνεχώς σε χαμηλή θερμοκρασία.

moudi 17-04-08 10:28

Αντικαθιστωντας το θερμοστατη του ψυγειου, ο οποιος φυσιολογικα ενεργοποιει τον compresor (αν το γραφω σωστα) οταν η θερμοκρασια υπερβει τους 5-7 βαθμους κελσιου με ενα θερμοστατη ο οποιος κανει την ιδια δουλεια ρυθμισμενος στους 24-27 κελσιου.Ετσι η ψυξη του ψυγειου δεν θα πεφτει ποτε κατω απο τους 24 βαθμους και δεν θα υπαρχει ενδεχομενη ζημια στη βιολογια του φιλτρου.Εχω καπου λαθος?

accnt 17-04-08 10:50

Δεν είμαι και σίγουρος, αλλά αν το ψυγείο σου το ρυθμίσεις μόνο στους 24 βαθμούς δεν θα κάνεις τπτ.
Το chillerαλήθεια σε τι βαθμούς ψύχει το νερό που περνά από μέσα του?

Στο δικό μου πείραμα που προανέφερα η θερμοκρασία του ψυγείου ήταν στο χαμηλότερο σημείο.

moudi 17-04-08 11:10

Ισως και να εχεις δικιο για τους 24 βαθμους επειδη η ποσοτητα νερου που χωραει ο καδος του φιλτρου ειναι μικροτερη απο την ποσοτητα του ενυδρειου.Οποτε μαλλον θα πρεπει να ρυθμισουμε το θερμοστατη του ψυγειου στο χαμηλοτερο.Οσο για την βιολογια του φιλτρου δεν πρεπει να επηρρεαζεται γιατι με την παραπανω σκεψη η θερμοκρασια του νερου του ενυδρειου, επηρρεασμενη απο του περιβαλλοντος χωρου, θα εξισωνεται κατα καποιο τροπο με την θερμοκρασια του φιλτρου. Απλα ετσι δεν θα μπορουμε να κραταμε σταθερη ποτε την θερμοκρασια του ενυδρειου αφου εξαρταται απο την θερμοκρασια του περιβαλλοντος. Ελπιζω να εγινα κατανοητος. Καμμια καλη τιμη και επιλογη για καποιο chiller στα 190 λιτρα μικτα?:( (trigon 190).

accnt 17-04-08 11:19

Είναι ακριβά τα άτιμα....

Επίσης να ξέρεις ότι καταναλώνουν μπόλικο ρεύμα, κάνουν θόρυβο και το χειρότερο βγάζει πολύ πολύ ζέστη.... Αν δεν μπορείς να το έχεις εκτός σπιτιού, τότε δεν το συνιστώ (ιδίως σε σαλόνι....).

R/O έχεις? Αν ναι πρέπει να σκεφτείς σοβαρά το θέμα με τα ανεμιστηράκια. Μια απλή αυτόματη αναπλήρωση νερού by Stathis και είσαι οκ!

Σκέψου το....

moudi 17-04-08 11:46

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΕΕΕ! Ευχαριστω για το χρονο σου και τις συμβουλες.Θα δω τι θα κανω καθως δεν εχω και α/ο.
-------------------------
Κατι τελευταιο... μπορω να αναπληρωνο το νερο απο την εξατμιση αν βαλω ανεμιστηρακια με απιονισμενο νερο απο το super market?

steady 17-04-08 12:01

ναι μπορεις

moudi 17-04-08 12:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 255329)
ναι μπορεις

Thanks:rolleyes:

thanasis76 17-04-08 19:28

καλησπερα!!!
δεν ξερω τι ψυγειακι βρηκες στο τελεμαρκετιν αλλα θελω να σου πω οτι στα ειδη αυτοκινητου υπαρχουν ψυγειακια με δικο τους θερμοστατη για να κανεις την ρυθμηση που θελεις....
εχεις μεγαλες δηνατοτητες στην θερμοκρασια... αν θυμαμε καλα ειναι απο
-5 εως + 30
καπου εκει παιζουν...
εγω παντος μολις στυσω το θαλασσινο θα το δοκιμασω...
ειναι και πολυ πιο φτηνα απο τα τσιλερ οποτε αξιζει η δομιμη...:rolleyes: :rolleyes:

moudi 17-04-08 20:45

Το link για το ψυγειακι φαινεται στο πρωτο post. Aυτοκινητου ειναι κι αυτο αλλα δεν ξερω λεπτομεριες ουτε το εχω δει απο κοντα. Αν το δοκιμασεις ενημερωσε μας αν θελεις για το αποτελεσμα.Καλη επιτυχια;)

accnt 17-04-08 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 255457)
εγω παντος μολις στυσω το θαλασσινο θα το δοκιμασω...

Ναι περιμένουμε νέα σου!!!!! :p

thanasis76 17-04-08 21:44

μετα το καλοκαιρι που θα το στεισω θα το δειτε και θας σας πω αποτελεσματα...
εγω πιστευω οτι θα εχω καλα αποτελεσματα, λογο και οτι το σπιτι ειναι πετρινο και στις θερμοκρασιες ειμαι νορμαλ...
παντος θα το δοκιμασω σιγουρα...
θα το παρω και χοντρικη.... :D :D :D

stratos111 19-04-08 00:04

Εγώ σκέπτομαι κατι άλλο. Έχω ένα 450 λ. και θα το γυρίσω σε θαλασσινό.Κάτο έχω φτιάξει ένα sub 150λ. περίπου. Το έπιπλο είναι μονοκόμματο. Σκέφτομαι να το ντύσω με φελιζόλ εσωτερικά όσο καλύτερα μπορώ και στον πάτο να βάλω (πάνω από το φελιζολ) το αλουμινι που βάζουν στα ντουλάπια τις κουζίνας. Μέσα να βάλω ένα μηχανισμό ψυγείου 1 ΗΡ.Η κεντρική μονάδα θα είναι στην ταράτσα. Θα το ρυθμίσω σε μία θερμοκρασία (μετά από πειράματα) για να έχω σταθερή θερμοκρασία. Ο μηχανισμός πάει καινούργιος γύρω στα 500€. Ενώ ένα chiller για τα λίτρα αυτά πάει τα διπλά και βάλε.

Neoklis 19-04-08 13:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratos111 (Μήνυμα 255836)
Εγώ σκέπτομαι κατι άλλο. Έχω ένα 450 λ. και θα το γυρίσω σε θαλασσινό.Κάτο έχω φτιάξει ένα sub 150λ. περίπου. Το έπιπλο είναι μονοκόμματο. Σκέφτομαι να το ντύσω με φελιζόλ εσωτερικά όσο καλύτερα μπορώ και στον πάτο να βάλω (πάνω από το φελιζολ) το αλουμινι που βάζουν στα ντουλάπια τις κουζίνας. Μέσα να βάλω ένα μηχανισμό ψυγείου 1 ΗΡ.Η κεντρική μονάδα θα είναι στην ταράτσα. Θα το ρυθμίσω σε μία θερμοκρασία (μετά από πειράματα) για να έχω σταθερή θερμοκρασία. Ο μηχανισμός πάει καινούργιος γύρω στα 500€. Ενώ ένα chiller για τα λίτρα αυτά πάει τα διπλά και βάλε.

Με 700 ευρώ παίρνεις ένα chiller (Τeco 15) που θα σε καλύπτει σίγουρα σε αυτά τα λίτρα... ΙΜΟ δεν αξίζει να μπεις σε τέτοια διαδικασία για μια τετοια διαφορά... :rolleyes:

thanasis76 19-04-08 15:22

καλησπερα σε ολους...
θα συμφωνησω κι εγω με το Neokli...
τα ευρω ειναι πολλα για να κανεις δοκιμες και πατεντες,
πιο καλα αν ειναι για τοσα ευρω να πας σε ετοιμο....
εγω σκεφτηκα να δοκιμασω το ψυγειακι επιδη το κοστος ειναι πολυ μικρο και αξιζει το ρισκο...

stratos111 19-04-08 15:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 255913)
Με 700 ευρώ παίρνεις ένα chiller (Τeco 15) που θα σε καλύπτει σίγουρα σε αυτά τα λίτρα... ΙΜΟ δεν αξίζει να μπεις σε τέτοια διαδικασία για μια τετοια διαφορά... :rolleyes:

Που το βρίσκεις με 700€; Υπάρχει κάποιο link;

aaaooll 19-04-08 15:48

καπου ακουσα, ή διάβασα πρόσφατα, πολλά μέτρα σολίνα, απο την εξαγωγή του φίλτρου μεσα σε ψηγείο σε κουλούρα, δεν ξερω αν κάνει δουλεία αλλα δεν θα είναι η βιολογία σου μέσα...

Neoklis 19-04-08 16:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratos111 (Μήνυμα 255937)
Που το βρίσκεις με 700€; Υπάρχει κάποιο link;

Για παράδειγμα....
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...archparam/teco

αν και προσωπικά θα επιδίωκα να το παρω απο καπου Ελλάδα με μία συνεννόηση για να εξασφαλίσω και το service... αλλιώς χτύπα το...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aaaooll (Μήνυμα 255942)
καπου ακουσα, ή διάβασα πρόσφατα, πολλά μέτρα σολίνα, απο την εξαγωγή του φίλτρου μεσα σε ψηγείο σε κουλούρα, δεν ξερω αν κάνει δουλεία αλλα δεν θα είναι η βιολογία σου μέσα...

Απο μένα το είχες ακούσει παλιοαλήτη...:D:D:D
αυτο εκανε ενας τύπος...
http://www.3reef.com/forums/i-made/d...ler-42547.html

εγώ όταν το είδα γέλασα παρα πολυ:smt108, αλλά αν παρει καποιος καποια ιδεα και καταφερει τιποτα...:roll:

netblues 19-04-08 17:35

Δεν δουλευουν αυτα τα πραγματα με τα ψυγειακια.. Δυστυχως.
Ειναι καλα για να κρυωνουν μπυρες, οχι ομως ενυδρεια.

aaaooll 19-04-08 19:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 255944)
Απο μένα το είχες ακούσει παλιοαλήτη...:D:D:D
αυτο εκανε ενας τύπος...
http://www.3reef.com/forums/i-made/d...ler-42547.html

ραδιωφωνο, dj, ενυδρεία, που μυαλο...:D :D
τωρα αν καταφέρει καποιος να πετυχει κατι...

orck 19-04-08 20:41

κανω ποστ την φωτογραφια απο το θεμα που εστειλες Νεοκλη, γιατι νομιζω οτι ειναι καταπληκτικη προσπαθεια :)
λιγο αστειο μεν αλλα δειχνει μεχρι που μπορει να φτασει ο πωρωμενος χομπυστας, μπραβο του

ΘΑΥΜΑΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...s-dsc00936.jpg

moudi 19-04-08 20:55

Που ειναι οι μπυρες?????:D:D:D

netblues 19-04-08 20:56

Προφανως τις ηπιαν για να κανουν κατι τετοιο....

Tricky 19-04-08 22:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 255996)
Προφανως τις ηπιαν για να κανουν κατι τετοιο....

:smt005:smt030:D

accnt 20-04-08 21:23

Το ανέφερα στην αρχή.
Είχα δοκιμάσει το κόλπο με το σωλήνα και το ψυγείο και δεν πέτυχε.
Μάλλον δεν θέλει λάστιχο, αλλά μεταλλική σωλήνα. Χάλκινη δεν κάνει... άρα....:smt120

theofilos 01-05-08 20:24

Αυτη την ιδεα την ειχα καποτε αλλα ποτε δεν το προχωρησα... Μπραβο εχω αγωνια να ακουσω αν δουλευει!

netblues 02-05-08 00:29

Για ξαναδιαβασε ολο το ποστ απο την αρχη.... (γιατι σε βλεπω να μενεις με την αγωνια..) :P

theofilos 02-05-08 00:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 258354)
Για ξαναδιαβασε ολο το ποστ απο την αρχη.... (γιατι σε βλεπω να μενεις με την αγωνια..) :P

Η αγωνια κρατησε μονο 5 δευτερολεπτα γιατι ειδα το λινκ του τυπα :cool:.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02486 seconds with 11 queries