Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Nano Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=205)
-   -   reef tank junior (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91245)

voas 16-03-16 21:25

reef tank junior
 
2 Συνημμένο(α)
καλησπέρα σε ολους!εδω και 6 χρονια διατηρω ένα φυτεμενο ενυδρειο στο υπνοδωματιο μου.Συνημμένο Αρχείο 77743

Συνημμένο Αρχείο 77744κάποια πραγματα,καποιες αγαπες κάποια στιγμη φτανουν όλα στο τελος τους και καλο είναι όταν τερματίζουν να χωρίζουν με αγάπη και στοργή,ετσι έπραξα και εγώ και δώρισα τα ψαράκια μου σε συγγενικά μου πρόσωπα και τα φυτά στον καλο μου φιλο τακη(μοδ) που ξερω ότι θα τους δωσει ακόμα περισσότερη φροντίδα από ότι θα μπορούσα εγώ πλέων να δώσω.

voas 16-03-16 21:37

το ενυδρείο που εχω μυαλο μου είναι ένα ρεεφ χαμηλών απαιτήσεων (όπως λεει και ο τιτλος)μα προπάντων να είναι εντελως αθορυβο για θαλασσινο(κατι που ακούγεται παρα πολύ δυσκολο) διότι θα είναι στο υπνοδωμάτιο μου και εχω τα θέματα μου με τον υπνο:D

voas 16-03-16 21:51

1 Συνημμένο(α)
πρώτα χαιρέτησα τα ζωντανά και μετα άδειασα το ενυδρείο:)
Συνημμένο Αρχείο 77748......στην συνεχεία έβγαλα εξω ολο τον εξοπλισμο τον καθάρισα καλα και τον φυλαξα,βγαζω και από το ενυδρείο την αμμο και το υπόστρωμα και μετα βγαζω εξω και το ενυδρείο στο μπαλόνι και το πλενω με νερο καλα αφήνοντας το εξω αφου το γέμισα ξανα με νερο βαζοντας και ξυδι για μερικες μερες.

voas 16-03-16 22:33

6 Συνημμένο(α)
παντα κατι δεν μου καθόταν καλα στο έπιπλο που είναι το ενυδρειο.Συνημμένο Αρχείο 77749το ειχα παρει από ικεα και είναι με 3 ανοιγομένα συρτάρια το οποιο ηθελα να ενίσχυσω με ξύλινες κόντρες ετσι ώστε να γινει ακομα πιο σταθερο αλλά και για να μου φυγει τελειως το αγχοςΣυνημμένο Αρχείο 77750Συνημμένο Αρχείο 77751
ετσι πηγα λερου και πηρα ξυλα(12ευρω εδωσα) για κοντρεςΣυνημμένο Αρχείο 77752,σοκοροταινια ειχα,σίδερο για τα ρουχα επίσης και ετσι ιδού τα αποτελέσματα
Συνημμένο Αρχείο 77753Συνημμένο Αρχείο 77754

st@vros 16-03-16 22:51

Με το καλό φίλε μου.Σε ζηλεύω (με την καλή έννοια) γιατί κι εγώ είμαι σε σκέψη,εδώ και μήνες,για reef αλλά το κόστος για το ξεκίνημα (κυρίως στον φωτισμό) με κάνει να μένω στην σκέψη.
Σου εύχομαι να το κάνεις όπως ακριβώς το θες και να το απολαύσεις ;-)

stanisalus18 16-03-16 22:54

Με το καλό να γίνει και αυτό το ενυδρείο :D Όσο για το έπιπλο, βρε συ, έχω ένα παρόμοιο από το ΙΚΕΑ, δεν είναι για να κρατάνε ενυδρεία αυτά. Το δικό μου έχει κάνει καμπύλη κιόλας πάνω πάνω από τα πράγματα που έχω βάλει. Πως και δεν έχει κάνει σε σένα καμπύλη τόσο καιρό?

voas 16-03-16 23:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από st@vros (Μήνυμα 930269)
Με το καλό φίλε μου.Σε ζηλεύω (με την καλή έννοια) γιατί κι εγώ είμαι σε σκέψη,εδώ και μήνες,για reef αλλά το κόστος για το ξεκίνημα (κυρίως στον φωτισμό) με κάνει να μένω στην σκέψη.
Σου εύχομαι να το κάνεις όπως ακριβώς το θες και να το απολαύσεις ;-)

γεια σου φιλε σταυρο!ευχαριστω για τα καλα σου λογια!ενας βασικος λογος που ξεκίνησα αυτό το θεμα είναι για να δουμε ποσο εύκολο η δυσκολο είναι να κανουμε μια μετατροπή από φυτεμένο σε ρεεφακι χαμηλών απαιτήσεων
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 930271)
Με το καλό να γίνει και αυτό το ενυδρείο :D Όσο για το έπιπλο, βρε συ, έχω ένα παρόμοιο από το ΙΚΕΑ, δεν είναι για να κρατάνε ενυδρεία αυτά. Το δικό μου έχει κάνει καμπύλη κιόλας πάνω πάνω από τα πράγματα που έχω βάλει. Πως και δεν έχει κάνει σε σένα καμπύλη τόσο καιρό?

γεια σου φιλε καλε γιαννη!να εισαι καλα και εσυ και σε ευχαριστω....:p
το έπιπλο δεν ειχε θεμα ευστάθειας απλα ηθελα να το σιγουρέψω και βρηκα την ευκαιρια,τωρα αντεχει πολλα κιλα.

voas 16-03-16 23:56

5 Συνημμένο(α)
επανέρχομαι!καπου εκει μπαινει και η υπόθεση σαμπ:D αλλα υπνοδωμάτιο με ενυδρείο και σαμπ είναι λιγο δυσκολο για εμενα οποτε καπου εκει δανείστηκα μια ιδεα και κατασκευη του καλου φιλου μιχαλη(mixalakis) και εφτιαξα από υπάρχον ξυλα που ειχα(ένα ρετάλι αγόρασα στο τελος)ένα επιπλακι στο μπαλκονιΣυνημμένο Αρχείο 77757 μεσοτοιχία με το ενυδρειο οπου εκει θα φιλοξενηθεί το σαμπ το οποιο είναι ενυδρειο 60λιτρων που ειχα παροπλισμένο στην αποθήκη...
[ATTACH][ATTACH][ATTACH]Συνημμένο Αρχείο 77765[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]

Artemisia 17-03-16 00:33

Με το καλό να φτιάξεις το θαλασσινό σου και να το χαρείς :D:D

leonardos 17-03-16 01:14

καλα Νικο με τετοια φωρα που εχεις παρει προσεχε μην βουλωσεις τις τρυπες στο σπιτι και το κανεις ρεφ και τον κατω οροφο σαμπ!!! χαχαχαχαχα :D:D:D

αντε αντε με το καλο!!!

πες και σε μας πως πειθεις την γυναικα?? υπνοπαιδια?? το προσπαθω καιρο τωρα αλλα δεν πιανει!!! χαχαχα

Τάκης 17-03-16 08:21

Για σου βρε Νίκο χρυσοχέρη :)
Όντως πήρες φόρα με τα reef και τα θαλασσινά, άντε τώρα και μεσογειακό σε κανα μπαλκόνι :)

voas 17-03-16 09:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 930286)
Με το καλό να φτιάξεις το θαλασσινό σου και να το χαρείς :D:D

σε ευχαριστω!να εισαι καλα αρτεμισια:p
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonardos (Μήνυμα 930288)
καλα Νικο με τετοια φωρα που εχεις παρει προσεχε μην βουλωσεις τις τρυπες στο σπιτι και το κανεις ρεφ και τον κατω οροφο σαμπ!!! χαχαχαχαχα :D:D:D

αντε αντε με το καλο!!!

πες και σε μας πως πειθεις την γυναικα?? υπνοπαιδια?? το προσπαθω καιρο τωρα αλλα δεν πιανει!!! χαχαχα

χαχαχαχα!ακομα κλαιω!μπραβο ρε λεων:p
το ειχα ρε τρελε απλα μετατροπή του κανω οποτε μια η αλλη ειναι για εκεινη....
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 930302)
Για σου βρε Νίκο χρυσοχέρη :)
Όντως πήρες φόρα με τα reef και τα θαλασσινά, άντε τώρα και μεσογειακό σε κανα μπαλκόνι :)

καλημερα τακη!ευχαριστω για τα καλα σου λογια:p
χαχαχα λες κανενα μπαλκονατο?μου τελειωσαν και τα μπαλκονια πλεων

voas 17-03-16 12:36

1 Συνημμένο(α)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ παιδια!αφου τελειωσα το επιπλακι του σαμπ στο μπαλκονι,εφτιαξα ενα μικρο κουτακι απο ξυλο για να μπει το δοχειο αυτ. αναπ/σης:)
Συνημμένο Αρχείο 77770καπου εδω μου τελείωσε το ξυλο και πηρα ενα κομμάτι απο λερου για να το βαλω(ποιοτικά δεν συγκινήθηκα αλλα πάλι καλα ηταν μικρο):)

Τάκης 17-03-16 12:42

Νίκο αυτό εξωτερικά το περνάς με συντηρητικό ξύλου και μετά το ξεχνάς :)

voas 17-03-16 12:45

1 Συνημμένο(α)
μετα ξεκίνησα την βαρετή διαδικασία του:
στοκάρισμα ,τρίψιμο,αστάρωμα ξανα τρίψιμο και μετα βάψιμο:(
Συνημμένο Αρχείο 77772

voas 17-03-16 12:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 930345)
Νίκο αυτό εξωτερικά το περνάς με συντηρητικό ξύλου και μετά το ξεχνάς :)

το πέρασα τακη βελατουρα 3 χέρια αφου το ειχα στοκάρει και μετα το βάψιμο πέρασα τα γωνιάσματα στους τοίχους με σιλικόνη
το ξύλο ειναι κόντρα πλακέ θαλάσσης που ειχε μείνει οταν έκανα του μεγαλου ενυδρειου τα ντουλαπια:D

voas 17-03-16 13:18

4 Συνημμένο(α)
στην συνεχεια περασα ενα πολυμπριζο μεσα στο επιπλο και εφτιαξα και ενα φωτιστικο για το χωρο του σαμπ(12ευρω συνολο πηγε)

voas 17-03-16 13:33

2 Συνημμένο(α)
και μετά πήγα πήρα μισο κιλο πλαστικό χρώμα μπλε και έβαψα την πλάτη του ενυδρειου:)
Συνημμένο Αρχείο 77778

Συνημμένο Αρχείο 77779

voas 17-03-16 13:43

1 Συνημμένο(α)
πλέων αφου τελείωσα τα κατασκευαστικα λείπει να ανοίξω μια διαμπερές τρύπα στον τοιχο για να περάσουν οι 3 σωλήνες(2υπερ/ση και μια για την αντλια επ.)
Συνημμένο Αρχείο 77781
και αυριο θα ερθει ο νινταλ να ανοιξουμε τις τρυπες στο ενυδρειο....:)

stanisalus18 17-03-16 14:14

μερακλίδικα πράγματα :D

voas 17-03-16 14:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 930369)
μερακλίδικα πράγματα :D

να εισαι καλα γιαννη!και οι δικές σου δουλειές επαγγελματικες ειναι:)

odin79 17-03-16 14:45

καλη συνεχεια φιλε μου μια χαρα το πας.το σαμπ θα ειναι εξω προσεχε με τις θερμοκρασιες το χειμωνα και πιο πολυ ο καλοκαιρι μπορει να εχεις θεμα βαλε μια μονοση στο επιπλο φελιζολ περιμετρικα μεσα στο ντουλαπι..α προσεξε και τις κουρτινες μην πεσει παντοφλα..

leonardos 17-03-16 15:17

καλα ρε ΝΙκο τι εγεινε εδω?? δεν σε προλαβενω!!! χαχαχα ετσι οπος το πας σε 3-4 μερες θα βαλεις και ψαρια!!!!!!!:grin::grin::grin:

Sakisdraminos 17-03-16 15:18

Έχεις Ξεφύγειιιιιιιιιιι λεμε!

Sakisdraminos 17-03-16 15:20

Καλή αρχή φίλος!
Δεν σε φοβαμαι είσαι ασταμάτητος!:smt120

voas 17-03-16 15:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 930375)
καλη συνεχεια φιλε μου μια χαρα το πας.το σαμπ θα ειναι εξω προσεχε με τις θερμοκρασιες το χειμωνα και πιο πολυ ο καλοκαιρι μπορει να εχεις θεμα βαλε μια μονοση στο επιπλο φελιζολ περιμετρικα μεσα στο ντουλαπι..α προσεξε και τις κουρτινες μην πεσει παντοφλα..

ευχαριστω φιλε!να εισαι καλα για τα καλα σου λογια :p
το καλο ειναι οτι το μπαλκονι δεν το βλεπει ο ηλιος παρα μονο οταν εχει γυρισει:cool:
καλα λες ομως θα το εχω στα υπόψιν μου:)
την παντόφλα την αντέχω το τσουκαρο μου πέφτει βαρυ:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonardos (Μήνυμα 930385)
καλα ρε ΝΙκο τι εγεινε εδω?? δεν σε προλαβενω!!! χαχαχα ετσι οπος το πας σε 3-4 μερες θα βαλεις και ψαρια!!!!!!!:grin::grin::grin:

λεων εισαι απίστευτος φιλε!μπράβο μπράβο :smt052
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 930386)
Έχεις Ξεφύγειιιιιιιιιιι λεμε!

έμπλεξα με κακές παρεες:D:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 930389)
Καλή αρχή φίλος!
Δεν σε φοβαμαι είσαι ασταμάτητος!:smt120

ευχαριστω σακηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη:)

st@vros 17-03-16 19:14

:smt120
Τι να πω...με έχουν προλάβει τα άλλα παιδιά.
Ανυπομονώ να το δω ολοκληρωμένο...
λογικά αύριο το πρωί :D:p;)
Με φωτισμό τι έχεις στο νου?

voas 17-03-16 22:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από st@vros (Μήνυμα 930465)
:smt120
Τι να πω...με έχουν προλάβει τα άλλα παιδιά.
Ανυπομονώ να το δω ολοκληρωμένο...
λογικά αύριο το πρωί :D:p;)
Με φωτισμό τι έχεις στο νου?

χαχαχα :pευχαριστω σταυρο,λες να το τελειωσω αυριο:D μακαρι αλλα δεν γινεται :cool:

kostas82 17-03-16 22:49

Καλή αρχή Νίκο !! ,από εξοπλισμό με τι θα παίξεις σε αυτό ;

voas 17-03-16 23:13

καλησπέρα παιδια!φτανοντας σιγά σιγά :grin: στο τελος των εργασιών περιμένω αύριο τον νινταλ να έρθει να κάνουμε τις τρύπες στο ενυδρείο και θεου θελοντος μετα θα ανοίξω την διαμπερές τρυπα στον τοίχο στο υψος της υπερχείλισης για να περάσουν στην ευθεία οι σωλήνες.θα μπορούσα να την εχω ανοίξει την τρυπα στον τοίχο αλλα ο λογος που δεν εγινε είναι ότι θελω πρώτα να ανοιχτούν οι τρύπες της υπερ/σης και μετα του τοίχου...
το κανω αυτό(και εδώ είναι το πείραμα που θα κανω)γιατί θελω οι δυο σωλήνες στο γώνιασμα τους και η εκτόνωση του αερα στο κατέβασμα για το σαμπ να γίνεται από την εξωτερικη μεριά του τοίχου,ετσι πιστευω ότι θα μηδενιστεί ο ηχος της ανακύκλωσης του νερου στο υπνοδωμάτιο!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 930536)
Καλή αρχή Νίκο !! ,από εξοπλισμό με τι θα παίξεις σε αυτό ;

γεια σου κωστα!:)
-------------------------
η επόμενη φαση του Project αφορά τον εξοπλισμο και έχουμε και λεμε:
αντλία επιστροφής εχω μια jebao 3000 στο κουτι της
παράγγειλα 2 jebao rw 8
σκιμμερ θα παραγγείλω ένα coral BOX d500
αυτόματη αναπλ/ση εχω
και θα παρω έναν ελ.θερμακρασιας
και ένα θερμοστατη scego tit 300w
τωρα φωτιστικο θα κανω μετατροπή εσωτερικά στο υπάρχον και θα του περασω 4 τ5.αργοτερα βλέπουμε


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02933 seconds with 11 queries