Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Ουρίτσες! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73719)

aias.george 28-08-13 20:56

Ουρίτσες!
 
Και καθώς κοιτάζω σήμερα το απόγευμα τα αυγά από τα σκαλάρια στο 370αρι μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71752) πιστεύοντας ότι έχουν χαλάσει τι να δω ουρίτσες!
Ας πάρω τα πράγματα από την αρχή: Την Κυριακή που ξεκίνησα να κάνω αλλαγή στο ενυδρείο είδα αυγά στην Ludwigia glandulosa. Δεν έκανα τελικά αλλαγή αφ ενός επειδή τα αυγά ήταν ψηλά και δεν ήθελα να βγουν έξω από το νερό και αφ ετέρου επειδή ήμουν περίεργος να δώ τι θα γίνει με τα αυγά. Αυτό το λεω επειδή έχω δει άλλες 2 φορές αυγά από άλλο μάλλον ζευγάρι τα οποία όμως όταν πήγαινα να τα δω την επόμενη ημέρα δεν υπήρχαν :(. Δεν ξέρω εάν τα έτρωγαν τα ίδια το βράδυ ή εάν είχε βάλει την ουρά του το αγκίστρους :confused:
Κοιτάζω λοιπόν την Δευτέρα τα αυγά ήταν στην θέση τους και οι δυο υποτειθέμενοι γονείς (δεν ήξερα ακόμα εάν είναι ζευγάρι) έδιωχναν πέραν των άλλων 4αρων σκαλαριών και οτιδήποτε άλλο επιχειρούσε να περάσει από εκείνη την περιοχή! Την Τρίτη πάλι τα ίδια, και σήμερα ενώ παω να δω υποτείθεται τα αυγά χαλασμένα βλέπω στο φύλλο τα αυγά να κουνιούνται έντονα. Ρίχνω μια καλύτερη ματιά και βλέπω ουρίτσες! Η χαρά μου φυσικά απερίγραπτη είχα μιάμιση ώρα να χαζεύω το ενυδρείο με την συμπεριφορά των γονιών μιας και καινούργιος στο χόμπι και δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο. Απλά έχω πάθει πλάκα+-8+-8
Αυτό που θέλω τώρα να ρωτήσω χρειάζεται να ταίσω τίποτα σήμερα, αν και βλέπω ότι τα ψαράκια είναι ακόμα με τους σάκους τους.
Σε λίγο θα ανεβάσω φωτό και βίντεο

john99 28-08-13 21:13

Καλησπέρα φίλε μου, πρώτον τι ψάρια υπάρχουν αυτή την στιγμή στο ενυδρείο σου εκτός από σκαλάρια; Δεύτερον αφού η γέννα έγινε την Κυριακή αυτό σημαίνει ότι το Σάββατο (σε 6 ημέρες ξεκινούν να κολυμπάνε) θα μπορούν να κολυμπίσουν και άρα θα θέλουν φαι :D γιαυτό ετοίμαζε αρτέμια, Τρίτον , εφόσον έχεις στο ενυδρείο σου τέτρα το να επιζήσουν τα μικρά δυσκολεύει πάρα πολύ, μπορείς να αφήσεις ένα φωτάκι το βράδυ για να βλέπουν οι γονείς τα μικρά και έτσι υπάρχει μία πιθανότητα να ζήσουν έτσω και κάποια λίγα... Εάν βέβαια έχεις έτοιμη γεννήστρα φυσικά και θα μπορούσες να τα βάλεις εκεί και εφόσον αυτή είναι 80 λίτρα και άνω, Τέταρτον, εφόσον γέννησαν μια φορά τώρα θα σου γεννάνε πολύ τακτικά, κάθε δύο εβδομάδες περίπου, τώρα εσένα πως σου βγήκανε ουρίτσες με την πρώτη δεν ξέρω μάλλον έχεις πολύ καρπερό αρσενικό :D Καλή συνέχεια φίλε και ότι άλλη βοήθεια θες ρώτα ;)

aias.george 28-08-13 21:35

6 Συνημμένο(α)
Στο ενυδρείο υπάρχουν ροδόστομοι, νεον και glowlight τετρα. Για τροφή έχω αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2042. Επίσης έχω και αυγά αρτέμιας για εκκόλαψη αλλά θα πρέπει να ετοιμάσω ένα 25αρι που έχω. Για γεννήστρα μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα πλαστικό δοχείο που έχω από το ΙΚΕΑ αλλά προς το παρόν μπήκαν τα άλλα 4 σκαλάρια έως ότου δοθούν την Παρασκευή σε φίλο. Αυτό με την λάμπα θα το δοκιμάσω και ότι γίνει, την επόμενη φορά θα είμαι προετοιμασμένος!

john99 28-08-13 21:46

Μπα δεν νομίζω να τα σώσεις με ροδόστομους μέσα και γενικά με τέτρα, η αρτέμια που έχεις κάνει όπως λέει και το σάιτ, όσον αφορά το πλαστικό κουτί δεν νομίζω να κάνει για γεννήστρα αλλά θα σου πούνε οι εμπειρότεροι, πόσα λίτρα είναι όμως;

aias.george 28-08-13 22:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από john99 (Μήνυμα 782630)
Μπα δεν νομίζω να τα σώσεις με ροδόστομους μέσα και γενικά με τέτρα, η αρτέμια που έχεις κάνει όπως λέει και το σάιτ, όσον αφορά το πλαστικό κουτί δεν νομίζω να κάνει για γεννήστρα αλλά θα σου πούνε οι εμπειρότεροι, πόσα λίτρα είναι όμως;

Μόλις μπήκε και η λάμπα. Για πρώτη φορά θα το παλέψω έτσι. Το δοχείο είναι γύρω στα 70 λίτρα

john99 28-08-13 22:24

Μακάρι να είναι επιτυχιμένη η πρώτη σου γέννα και να βγούνε όμορφα ψαράκια :)

aias.george 28-08-13 22:31

Τι να πω θα δείξει!
-------------------------
Και τα δυο βίντεο:

http://www.youtube.com/watch?v=q6CF-Po8Ck8

http://www.youtube.com/watch?v=nOEmgzc0pVo

john99 28-08-13 22:48

Ανούμπια έχεις στο ενυδρείο; Αν όχι θα σου πρότεινα να βάλεις ώστε την επόμενη φορά που θα ξαναγεννήσουν να τα βάλουν εκεί γιατί η ανούμπια έχει πλατιά φύλλα και χωράνε αρκετά αυγά.

aias.george 28-08-13 22:57

όχι ανούμπια δεν έχω σε αυτό το ενυδρείο, έχω στο ενυδρείο με τα multies αλλά δεν θέλω να την πάρω από εκεί.Εάν είναι θα πάρω μια άλλη

aias.george 01-09-13 21:21

Και ένα σημερινό βίντεο μετά από κλάδεμα και την προσθήκη μιας μικρής λωρίδας pogostemon. Επίσης φαίνεται ο γόνος των σκαλαριών που είναι εμφανός μεγαλύτερος από την προηγούμενη φορά

http://www.youtube.com/watch?v=xoKKm...ature=youtu.be

john99 01-09-13 21:59

Πόσες ημέρες έχουν περάσει από την γέννα;

aias.george 01-09-13 22:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από john99 (Μήνυμα 783175)
Πόσες ημέρες έχουν περάσει από την γέννα;

Τα αυγά γεννήθηκαν την προηγούμενη Κυριακή οπότε είμαστε στις 7 ημέρες μέχρι τώρα. Το τι ξύλο πέφτει στο ενυδρείο δεν μπορείς να φανταστείς, σε εκείνο το σημείο δεν πλησιάζει τίποτα. Επίσης αυτό που μου έχει κάνει ιδιαίτερη εντύπωση είναι ότι οι γονείς δεν αφήνουν τα μικρά ούτε κατά την ώρα του ταίσματος, ίσως να απομακρυνθεί ο ένας από τους δυο για να αρπάξει ένα φυλλαράκι τροφής αλλά μέχρι εκει!

john99 01-09-13 22:13

Τα μικρα αύριο ή κατά την διάρκεια του βραδιού μπορεί να αρχίσουν να κολυμπάνε οπότε θα θέλουνε φαγητό, αρτέμια έχεις ετοιμάσει; Αφού δεν έχουν φαγωθεί μέχρι τώρα πάλι καλά τυχερός είσαι όταν αρχίσουν να κολυμπάνε τότε θα είναι το δύσκολο... Εκείνο που σου είπα για το φως το βράδυ το έκανες;

aias.george 01-09-13 22:25

Αρτέμια θα τους δώσω από αυτή που έχω στο βαζάκι. Όσον αφορά για το φως το έκανα το ίδιο βράδυ που μου το πρότεινες, έβαλα μια λάμπα οικονομίας 5w η οποία δίνει ένα πολύ απαλό φως και μπορώ να σου πω ότι δείχνει και φανταστικά!

john99 01-09-13 22:29

Τι να πω άμα βγάλεις γέννα με την πρώτη είσαι αλάνι :D

aias.george 01-09-13 22:32

1 Συνημμένο(α)
Μια φωτογραφία του ενυδρείου με την λάμπα. Δεν δείχνει καλά στην φωτογραφία αλλά εάν δεις το ενυδρείο από κοντά είναι λες και είναι υπό του φως του φεγγαριού. Σκεφτόμουν να το αφήσω μόνιμα αλλά δεν ξέρω τι αντίκτυπο θα έχει στα ψάρια

john99 01-09-13 22:34

Το θέμα είναι να βλέπουν οι γονείς, άμα βλέπουν καλά είσαι.

aias.george 01-09-13 22:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από john99 (Μήνυμα 783190)
Το θέμα είναι να βλέπουν οι γονείς, άμα βλέπουν καλά είσαι.

Οι γονείς βλέπουν και μάλιστα αρκετά καλά. Δεν κουνιέται φύλλο στο σημείο που είναι τα μικρά, ότι περνάει από εκεί...:smt068

john99 01-09-13 22:48

Αύριο περιμένουμε φωτογραφίες με τα μικρά ε μην ξεχάσεις.

aias.george 01-09-13 23:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από john99 (Μήνυμα 783193)
Αύριο περιμένουμε φωτογραφίες με τα μικρά ε μην ξεχάσεις.

Να ξεχάσω; δεν είμαστε καλά. Να πάω για δουλειά μπορεί να ξεχάσω, τις φωτογραφίες όμως δεν νομίζω! +-6
Δεν κάνω άλλη δουλειά από την ημέρα που είδα τα αυγά με ένα κινητό στο χέρι είμαι, χώρια την γρίνια της γυναίκας :smt014 μιας και μου με χάνεις που με βρίσκεις στο ενυδρείο!

aias.george 02-09-13 20:29

3 Συνημμένο(α)
Σημερινές φωτογραφίες και ένα βίντεο: http://www.youtube.com/watch?v=enFqA3pUup4

Τα μικρά σήμερα τα'ί'στηκαν με αρτέμια και κολυμπούν και από λίγο κάτω από την επίβλεψη τον γονιών φυσικά, που δεν τα αφήνουν να φύγουν από το σημείο που βρίσκονται.

john99 02-09-13 21:58

Όμορφο θέαμα, εύχομαι να μην έχεις καμία απόλεια.

aias.george 02-09-13 22:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από john99 (Μήνυμα 783340)
Όμορφο θέαμα, εύχομαι να μην έχεις καμία απόλεια.

Σε ευχαριστώ φίλε μου αν και το βλέπω λίγο δύσκολο, τα υπόλοιπα ψάρια καραδοκούν για το παραμικρό λάθος!

john99 02-09-13 22:49

Τελικά εκείνο το πλαστικό κουτί που είχε μέσα κάτι σκαλάρια το άδιασες; Αν ναι βάλτα εκεί τα μικρά μπας και γλιτώσει κανένα με την προυπόθεση βέβαι ότι έχεις μέσα αεραντλία φίλτρο και θερμοστάτη, ο θερμοστάτης δεν νομίζω να χρειάζεται εφόσον έχει το νερό γύρω στους 29 βαθμους ( τόσους βαθμούς θέλουν τα μικρά ) , καλή συνέχεια ;)

aias.george 02-09-13 23:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από john99 (Μήνυμα 783346)
Τελικά εκείνο το πλαστικό κουτί που είχε μέσα κάτι σκαλάρια το άδιασες; Αν ναι βάλτα εκεί τα μικρά μπας και γλιτώσει κανένα με την προυπόθεση βέβαι ότι έχεις μέσα αεραντλία φίλτρο και θερμοστάτη, ο θερμοστάτης δεν νομίζω να χρειάζεται εφόσον έχει το νερό γύρω στους 29 βαθμους ( τόσους βαθμούς θέλουν τα μικρά ) , καλή συνέχεια ;)

Εκείνα τα σκαλάρια έφυγαν από την Παρασκευή. Θα το ετοιμάσω το πρωι πριν φύγω για την δουλειά. Εύχομαι να προλάβω!

john99 02-09-13 23:18

Άντε μακάρι να προλάβεις και αύριο να τα δούμε να κολυμπάνε.

aias.george 02-09-13 23:22

Επειδή δεν με χωράει ο τόπος παω να τα βάλω τώρα προς το παρρόν σε ένα 25αλιτρο που έχω. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν έχω αεραντλία αλλά θα δω τι θα κάνω αύριο.

john99 02-09-13 23:25

25 λίτρα είναι καλά προς το παρόν, σε καμιά 20αρία μέρες όμως θα πρέπει να τα βγάλεις ;)

aias.george 02-09-13 23:51

Ουφ αποστολή εξετελέσθει, τα αποτελέσματα θα τα δούμε αύριο! Ας την παλέψουν προς το παρρόν εδώ και μετά βλέπουμε...

john99 04-09-13 20:39

Τι έγινε Γιώργο τα ψαράκια ζήσαν τελικά;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02272 seconds with 11 queries