Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   νεος αφρικανος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50428)

kostas78 12-03-11 23:28

νεος αφρικανος
 
καλησπερα σε ολους.αυριο θα φερω το ενυδρειο στο σπιτι(ευγενικη χορηγια του αδερφου μου),ενα ριο 240,οποτε ξεκιναει σιγα-σιγα το στησιμο.σκεφτομαι για mbunas αλλα για ποια ακριβως αργοτερα.εχω διαβασει αρκετα πριν ξεκινησω αλλα θα ολο και κατι μου διαφευγει.σκεφτομαι να βαλω αμμο θαλασσης η χαλαζιακη μπεζ αμμο.εχω διαβασει και για αραγωνιτη αλλα επειδη ειναι ακριβος μισο αραγωνιτη,μισο αμμο.ποια ειναι η μεση τιμη του αραγωνιτη το κιλο περιπου?οποιος γνωριζει παρακαλω τα φωτα του:cool:

κ.ω.σ.τ.α.ς. 13-03-11 00:01

κ.ω.
 
Διαβασε κ αλλο,!! ολλες η απαντησεις υπαρχουν!!!!

QS-Plan 13-03-11 00:12

Δες εδώ http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1838 και εδώ http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=697

zipo 13-03-11 01:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan (Μήνυμα 565674)

Φυσικά,το δεύτερο είναι κατάλευκος αραγωνίτης.Μπορείς να δεις και αυτόν σαν πιο οικονομική λύση που ίσως δεν είναι τόσο λευκός,αλλά θα σου κάνει την ίδια δουλειά στις τιμές του νερού.

Κλεόβουλος 13-03-11 09:34

Επειδή το νερό της βρύσης στα περισσότερα δίκτυα της χώρας είναι αρκετά σκληρό (έχεις καμιά μέτρηση του νερού στην περιοχή σου?) δεν είναι απαραίτητο να βάλεις αραγωνίτη. Με άμμο θαλάσσης ή χαλαζιακή θα κάνεις τη δουλειά σου (μικρή κοκκομετρία όμως).
Αν βάλεις και αραγωνίτη βάλε αυτόν που λέει κι ο zipo.
Καλή αρχή και όχι βιαστικές κινήσεις στο στρώσιμο και στην επιλογή ψαριών ;)

paliosdimitris 13-03-11 17:26

Έγώ ψηφίζω τον πιο μπεζ αραγωνίτη για να σηκώνει άλγη και βρωμιά.
Καλό ταξίδι στν κόσμο της αφρικής και καλό +-4

kostas78 14-03-11 21:21

ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον και τις πληροφοριες.πηγα σημερα να παρω πετρες και αμμο και ενω ξεκινησα για φεγγαροπετρα(λογω αβεστολιθικοτητας και εμφανισης) και αμμο θαλασσης γυρισα σπιτι με βαλσατη και προς το κιτρινο,χαλαζιακη αμμο.πλυσιμο καλο και αποπειρα στησιματος εκτος ενυδρειου δοκιμαστικα.
το αποτελεσμα δεν με δικαιωσε οποτε πηγα και πηρα φεγγαροπετρα και αμμο θαλασσης.παλι πλυσιμο απο την αρχη ολο το απογευμα και απο αυριο ξεκιναω.

θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο για γνωμες.
και μια ερωτηση.οι πετρες μπορουν να ακουμπανε στο τζαμι?

zipo 14-03-11 21:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas78 (Μήνυμα 566519)
οι πετρες μπορουν να ακουμπανε στο τζαμι?

Να ακουμπάνε δεν πειράζει -πέρα από ψιλογρατσουνίτσες στο τζάμι- αλλά δεν πρέπει να ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ στο τζάμι.

kostas78 14-03-11 22:00

ευχαριστω.μπορει να μην ειναι του παροντος αλλα επειδη δεν εχω εμπειρια απο αμμο σε ενυδρειο,σκουπα κανουμε στην αμμο?

zipo 14-03-11 22:12

Είναι ανάλογα το κάθε ενυδρείο.Αν έχεις καλή κυκλοφορία και σηκώνει τις βρωμιές από την άμμο,δε θα χρειαστείς σκούπα μάλλον ποτέ.Αν η κυκλοφορία είναι μέτρια και η βρωμιά μαζεύεται σε ορισμένα σημεία,μπορείς να βάζεις σκούπα σε αυτά τα σημεία και με το λάστιχο της αλλαγής νερού όποτε θυμηθείς.Αν δεν έχεις καλή κυκλοφορία,τότε μπορείς να βάζεις πιο συχνά όταν βλέπεις πολύ βρωμιά.Η πιο μπεζ άμμος δε θέλει τόσο πολύ σκούπα γιατί δεν χτυπάν στο μάτι οι βρωμιές που κάθονται πάνω.

kostas78 16-03-11 23:02

καλησπερα σε ολους.εστησα τις πετρες πανω σε φενιζολ 3 ποντους μπλε και τις κολλησα με σιλικονη.σε ποσες μερες στεγνωνει για να βαλω την αμμο και το νερο?

zipo 17-03-11 01:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas78 (Μήνυμα 567376)
καλησπερα σε ολους.εστησα τις πετρες πανω σε φενιζολ 3 ποντους μπλε και τις κολλησα με σιλικονη.σε ποσες μερες στεγνωνει για να βαλω την αμμο και το νερο?

Θα πρέπει να λέει πάνω στη σιλικόνη σε πόσες μέρες στεγνώνει.Νομίζω ότι σε ένα 24 ίσως και 36 ώρες θα είσαι καλά αν το πάχος της σιλικόνης δεν είναι πολύ μεγάλο στις κολλήσεις.

kostas78 17-03-11 19:04

εχεις δικιο.γραφει επανω.για ενα χιλιοστο 24 ωρες και για μισο ποντο μια εβδομαδα.η σιλικονη ειναι της bison.
εν το μεταξυ δεν μου αναβε το φωτιστικο.δοκιμασα μηπως εχουν καει οι λαμπες αλλα τιποτα.το πηγα σε μαγαζι που δουλευει την juwel και μου λεει πως εχει χαλασει ολο το φωτιστικο και δεν φτιαχνεται.το καινουργιο εχει 150 ευρω και χωρις τις λαμπες και μου επεσαν τα δοντια.οποτε παω για diy και ο θεος βοηθος.

zipo 17-03-11 19:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas78 (Μήνυμα 567625)
εχεις δικιο.γραφει επανω.για ενα χιλιοστο 24 ωρες και για μισο ποντο μια εβδομαδα.η σιλικονη ειναι της bison.
εν το μεταξυ δεν μου αναβε το φωτιστικο.δοκιμασα μηπως εχουν καει οι λαμπες αλλα τιποτα.το πηγα σε μαγαζι που δουλευει την juwel και μου λεει πως εχει χαλασει ολο το φωτιστικο και δεν φτιαχνεται.το καινουργιο εχει 150 ευρω και χωρις τις λαμπες και μου επεσαν τα δοντια.οποτε παω για diy και ο θεος βοηθος.

Προτού πας για άλλο φωτιστικό,σιγουρέψου ότι δεν υπάρχει καμμένη λάμπα,γιατί σε πολλά Juwel φωτιστικά,όταν καίγεται η μία λάμπα,η άλλη δεν ανάβει.

kostas78 18-03-11 21:44

στο μαγαζι που πηγα το φωτιστικο αλλαξε και τις δυο λαμπες και παλι δεν αναβε.πηγα σημερα και πηρα ballast (11 ευρω) παλι για Τ8 και εβγαλα απο το παλιο τα ντουι.θα παρω και κοντρα πλακε θαλασσης και θα το φτιαξω οποιος το εργοστασιακο.δεν ειμαι και πολυ του <φτιαχτο μονο σου> αλλα το θεωρω κοροιδια 150 ευρω.προτιμω με αυτα τα λεφτα να παρω ενα καλο εξωτερικο φιλτρο.

QS-Plan 18-03-11 21:47

όλο και κανένα μεταχειρισμένο μπορείς να πετύχεις εδώ... ή στο e-bay...

kostas78 18-03-11 22:19

το σκεφτηκα αυτο που λες αλλα μου φαινεται λιγο δυσκολο να βρεθει και ποτε να βρεθει.η αληθεια ειναι οτι δεν επειγει γιατι ακομα δεν εχω το γεμισει νερο οποτε μεχρι να στρωθει,να μπουνε ψαρια εχω περιθωριο.αν ειναι θα ριξω μια ματια η θα βαλω μια αναζητηση.

kostas78 20-03-11 17:15

4 Συνημμένο(α)
να μερικές φωτογραφίες απο το στησιμο.

zipo 20-03-11 17:33

Ωραίο το στήσιμο.Αν σου αρέσει,μπορείς να βάλεις και μερικές πέτρες <<εδώ και εκεί>> για να μη φαίνονται απλά σα δύο σωροί,αλλά να δώσεις ένα πιο φυσικό αποτέλεσμα.Είναι καλά στερεωμένες οι πέτρες?Έχουν κολληθεί?

kostas78 20-03-11 17:41

ευχαριστω.αναμεσα απο τους δυο σωρους εχουν μπει δυο-τρεις πετρες που τους ενωνουν.επειδη χθες το βραδυ εριξα την αμμο θαλασσης και το γεμισα νερο ειναι ακομα θολο για να τραβηξω μια φωτο.τις πετρες τις κολλησα σχεδον ολες(εκτος απο την πρωτη σειρα) για καλο και για κακο μιας και ειναι η πρωτη φορα που κανω κατι τετοιο.για στρωσιμο τις προτεινεις?ποια μεθοδο?

zipo 20-03-11 17:45

Το πιο εύκολο και γρήγορο είναι το μπόλιασμα από ένα υγειές ενυδρείο.Μπορείς να βάλεις μια αγγελία και θα βρεις μπόλι.

kostas78 20-03-11 21:44

σκεφτομουν τα το στρωσω με αμμωνια.δεν το εχω ξανακανει αλλα θελω να δω αν θα τα καταφερω.

zipo 20-03-11 22:27

Θα τα καταφέρεις και με αμμωνία.Εγώ έτσι έστρωσα την πρώτη φορά που έστησα ενυδρείο.Αλλά με το μπόλι ξεμπερδεύεις αμέσως και ούτε έχεις να κάνεις πολλές μετρήσεις.Από την άλλη στρώνοντας με αμμωνία κατανοείς καλά τον κύκλο του αζώτου.Διάβασε τα σχετικά υπομνήματα και αποφάσισε.Εγώ απλά προτείνω το μπόλι για ευκολία και τίποτα άλλο.

kostas78 21-03-11 21:19

:smt023
-------------------------
για λαμπες καμμια προταση?σκεφτομουν για καποιες που να δινουν μπλε αποχρωση στο ενυδρειο.

zipo 21-03-11 21:46

Από τη στιγμή που δεν έχεις φυτά,βάζεις ο,τι σου αρέσει στο μάτι.Το μπλε μπορεί να ταιριάζει καλύτερα σε ψάρια που ζουν πιο βαθυά (haps),αλλά αν σου αρέσει στο μάτι το δοκιμάζεις και σε mbuna.Εγώ σε Malawi χρησιμοποιώ λάμπες κοντά στα 9000Κ (Day).

kostas78 21-03-11 21:51

μια λαμπα η δυο?καπου ειχα διαβασει οτι δεν χρειαζονται πολυ φως και πως με μια κανεις δουλεια.το λεω περισσοτερο και για οικονομια στο ρευμα.

zipo 21-03-11 22:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas78 (Μήνυμα 569532)
μια λαμπα η δυο?καπου ειχα διαβασει οτι δεν χρειαζονται πολυ φως και πως με μια κανεις δουλεια.το λεω περισσοτερο και για οικονομια στο ρευμα.

Μία καλύτερα.Από εκεί και πέρα,όσο φως σου αρέσει δίνεις,παίζοντας με τους ανακλαστήρες.Πολύ φως δε χρειάζονται.Δεν υπάρχει λόγος να ξοδεύεις ρεύμα για δύο λάμπες.

kostas78 21-03-11 22:12

:smt023ευχαριστω.
-------------------------
μηπως θυμασαι ποσο αμμωνια εριξες στην αρχη του στρωσιματος?

zipo 21-03-11 22:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas78 (Μήνυμα 569537)
μηπως θυμασαι ποσο αμμωνια εριξες στην αρχη του στρωσιματος?

Δεν μπορώ να θυμηθώ πόσα ml έριχνα στα 180L.Το διάλυμμα που χρησιμοποιούσα ήταν 10% και προσπαθούσα να έχω συγκέντρωση 3mg/L.Αποφάσισες,τελικά,να στρώσεις με αμμωνία ε?Και με τροφή είναι εξίσου καλή ιδέα.Ξανασκέψου,όμως,το μπόλι,εκτός κι αν δε βιάζεσαι καθόλου.

kostas78 22-03-11 22:13

να σου πω την αληθεια δεν εχω αποφασισει.στο πρωτο ενυδρειο βιαστηκα να βαλω ψαρια και την πατησα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02441 seconds with 11 queries