Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Βοηθειαααααααααααααααααααααα!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58309)

Stelios12 11-12-11 11:27

Βοηθειαααααααααααααααααααααα!!!
 
Καλημερα......παιδια εκανα μια χοντρη βλακεια και τωρα δεν ξερω τη να κανω....πηγα και εβαλα για υποστρωμα μια πολυ λεπτη ασπρη αμμο η οποια σιγα σιγα λογο οτι ειναι τοσο λεπτη αρχισε να πηγαινει πανω στους βραχους και να κολλαει εκει και να μην μπορω σχεδον να την βγαλω ακομα και αν σηκωσω τους βραχους και τους κουνησω.Ειδα εδω στο φορουμ οτι πολυ καλο υποστρωμα ειναι το τριμμενο κοραλι.Σας παρακαλω πολυ πειτε μου την γνωμη σας και αν πρεπει να κανω αλλαγη υποστρωματος θα ειναι καλο να την κανω μια και εξω???

freediver 11-12-11 12:51

Δεν είναι λάθος η επιλογή του λεπτόκοκκου υποστρώματος. Είναι συνηθέστατη η επιλογή του στα θαλασσινά ενυδρεία. Μήπως έχεις κάποιο κυκλοφορητή να χτυπάει πάνω του; Αν ναι, δοκίμασε να τον στρέψεις προς άλλη κατεύθυνη ώστε να έχεις καλή κυκλοφορία, αλλά να μη σου ανακατεύει το υπόστρωμα...;)

Stelios12 11-12-11 12:59

ειναι τοσο μουφα αυτη η αμμος που οπου και αν στρεψω τον κυκλοφορητη σηκωνετε πανω παρολο που ο κυκλοφορητης δεν ειναι δυνατος.ελεγα να βαλω αυτο το κοραλι το τριμενο να βρω την υσηχια μου αλλα εχω αστερια αμμου και δεν ξερω αν ειναι καλο για αυτον μηπως ξερεις???τωρα που διαβαζα στο ιντερνετ βρηκα ενα υποστρωμα που λεγετε "sea sand aragonite" εχεις καμια γνωμη γι αυτο και θα μπορεσει ο αστεριας μου να εχει ομορφες συνθηκες ζωης??ειλικρινα παιδια το ενυδρειακι μου πηγαινε παρα μα παρα πολυ ωραια πριν κανω αυτην την βλακεια παρακαλω πολυ βοηθηστε με.

freediver 11-12-11 13:01

Ποιόν αστερία έχεις, δηλαδή? Τι άμμο, ακριβώς, έβαλες; Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου; Και κυκλοφορία; Πόση;

Stelios12 11-12-11 13:12

mou ton poulhsan san asteria ammou,einai gkrizos me aspro tha psaksw na ton brw sto internet na ston deiksw,thn ammo mou thn dwsane xyma enas eksypnos petshopas pou ap oti katalaba twra apla h8ele na thn poulhsei na mhn pw kamia asxhmh koubenta twra.thn kykloforia pws thn metrame??exw ena kykloforhth pou gyrnaei 500 litra ana wra.to enydreio mou einai 70x40x40
-------------------------
o asterias legete sand starfish

freediver 11-12-11 13:21

Προσωπικά, εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο λεπτόκοκκος αραγωνίτης (αν έβαλες αραγωνίτη) δε φταίει, ο φουκαράς... Και 500 λίτρα ανά ώρα δεν είναι και τρομερή κυκλοφορία, αν και τα 40 εκατοστά (ύψος νερού?) μου φαίνεται σε οδηγούν να τοποθετήσεις τον κυκλοφορητή κοντά στον πυθμένα... Βάλε καμμία φωτό, αν γίνεται και ας ακούσουμε και κάποια 2η γνώμη...

Α! και ελληνικά, βρε...

Stelios12 11-12-11 13:27

δεν ειναι αραγωνιτης σκετη λεπτη αμμο ειναι,φαντασου οτι εχει κολλησει στο τζαμι και δεν φευγει ακομα και με το μαγνητακι να την τριψω,ναι υψος ειναι το 45,εγω απλα θελω να μου πεις φυσικα αν ξερεις βεβαια αν βαλω αυτο το sea sand aragonite θα μπορεσει ο αστεριας μου να ζησει ομορφα και ωραια?? :)

freediver 11-12-11 13:50

Αν είναι λεπτή άμμος, τότε νίπτω τας χείρας μου... Αραγωνίτη και πάλι αραγωνίτη (και λεπτόκοκκο) και όλα θα πάνε κατ'ευχήν. Θα ταλαιπωρηθείς λιγάκι για την αλλαγή, πιστεύω, αλλά θα αξίζει. Η απόφαση δική σου. Και πρόσεχε με το συνδυασμό μαγνήτη-άμμου, να μη γρατσουνίσεις τα κρύσταλλα.

Stelios12 11-12-11 14:02

χιλια ευχαριστω φιλε μου να σε καλα που ασχοληθηκες μαζι μου

freediver 11-12-11 16:19

Να έχεις καλά αποτελέσματα και να μας κάνεις μια όμορφη παρουσίαση... ;)

sps4ever(niktso) 11-12-11 20:36

Ρε σύντεκνε ο αστερίας της άμμου θέλει παλιό,μεγάλο ενυδρείο για να τρώει από τα ζωύφια που θα βρει εκεί. Η άμμος αν είναι sugar size και ειδικά στην αρχή "πετάει" στο ενυδρείο και φοβάμαι ότι εσύ είσαι σε φρεσκότατο ενυδρείο.

Stelios12 12-12-11 01:14

1 χρονο λειτουργει το ενυδρειο,απλα εκανα αυτη την χαζομαρα με την αμμο και τωρα εχω ανγχωθει απιστευτα και ψαχνω να βρω υποστρωμα απο την αρχη και οτι γινει

sps4ever(niktso) 12-12-11 20:49

Αν η άμμος είναι φρέσκια πάλι δεν θα έχει αρκετή ζωή για να τραφεί ο αστερίας.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01407 seconds with 11 queries