Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Νεο Φυρεμενο, HELP (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30003)

kakouras 07-02-09 21:57

Νεο Φυρεμενο, HELP
 
Kαλησπερα & καλως σας βρηκα, κανω την πρωτη μου αποπειρα να φυτεψω ενυδρειο. Το ενυδρειο που θα φυτεψω ειναι 60l με 2 εσωτερικα φιλτρα 380l/h & 600l/h, μια λαμπα 15w και ενα θερμοστατη 100w. Αυτη τη στιγμη εχω βαλει υποστρωμα & στρωνω το νερο προσπαθωντας παραλληλα να βγαλω ακρη ως προς το πια φυτα μπορω να βαλω σε αυτο με τον υπαρχον εξοπλισμο. Θα χρειστω επιπλεων λιπασματα τον πρωτο καιρο ή οτιδειποτε αλλο? Μετα απο ποσο καιρο να βαλω ψαρια μεσα? Ευχαριστω εκ των προτερων.

thu vu 07-02-09 22:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kakouras (Μήνυμα 330700)
Kαλησπερα & καλως σας βρηκα, κανω την πρωτη μου αποπειρα να φυτεψω ενυδρειο. Το ενυδρειο που θα φυτεψω ειναι 60l με 2 εσωτερικα φιλτρα 380l/h & 600l/h, μια λαμπα 15w και ενα θερμοστατη 100w. Αυτη τη στιγμη εχω βαλει υποστρωμα & στρωνω το νερο προσπαθωντας παραλληλα να βγαλω ακρη ως προς το πια φυτα μπορω να βαλω σε αυτο με τον υπαρχον εξοπλισμο. Θα χρειστω επιπλεων λιπασματα τον πρωτο καιρο ή οτιδειποτε αλλο? Μετα απο ποσο καιρο να βαλω ψαρια μεσα? Ευχαριστω εκ των προτερων.

καλοσορισες στο forum.αρχικα θελω να σε ρωτησω γιατι εβαλες 2 φιλτρα?το στρωσιμο μπορει να σου παρει 20 ημερες,μπορει λιγοτερο μπορει και περισσοτερο.θα το ελενξεις με τεστ.(κανε αναζητηση στο forum για να διαβασεις για το στρωσιμο).στον υπαρχον εξοπλισμο θα βαλεις ευκολα φυτα οπως βαλισμεριες,ανουμπιες(κανε αναζητηση στο forum).διαβασε και αν σου δημιουργηθει καποια απορια εδω ειμαστε

kakouras 07-02-09 22:43

Τα 2 τα φιλτρακια τα εβαλα γιατι υπηρχαν και αν κρινω απο το ροη τους δεν ειναι τοσο υπερβολη η χρηση τους. Δηλαδη η ονομαστικη ροη τους δεν νομιζω να ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα. Μαλλον δεν εθεσα σωστα την ερωτηση, οταν το νερο ειναι οκ μπορω να βαλω και φυτα και ψαρια μαζι?

Πάνος 08-02-09 01:37

τι σημαινει "ειναι οκ το νερο??" τα φυτα μπορεις να τα βαλεις απο την αρχη....τα ψαρια ομως πρεπει να μπουν σε στρωμενο ενυδρειο απαραιτητα!

..και καλως ηρθες!!!!

kakouras 08-02-09 02:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 330727)
τι σημαινει "ειναι οκ το νερο??" τα φυτα μπορεις να τα βαλεις απο την αρχη....τα ψαρια ομως πρεπει να μπουν σε στρωμενο ενυδρειο απαραιτητα!

..και καλως ηρθες!!!!



Οταν λεω "ειναι οκ το νερο" εννοω οτι εχω στρωσει το ενυδρειο μου. Ωστε μπορω να το φυτεψω απο τωρα μαλιστα...Αλλες 2 ερωτησεις μηπως να αφηνα την μια αντλια? Μπορει να κανω βλακεια που τις εχω και τις 2 να δουλευουν? Σε αυτες εχω μονο σφουγγαρι μεσα, την τυρφη που ειχανε την αφαιρεσα, μηπως χρειαζοταν?

Πάνος 08-02-09 23:27

τυρφη χρειαζεσαι η οχι αναλογα το ενυδρειο που θελεις να κανεις...τι ακριβως θελεις να κανεις??

kakouras 09-02-09 21:23

Θελω να το φυτεψω με ευκολα φυατακια και να του βαλω καμμια δεκαρια Guppy και 1-2 Corydoras. Να βγαλω τη μια απο τις 2 αντλιες? Αλλο θεμα που με απασχολει ειναι οτι κανουν αρκετο θορυβο (οταν κολλησεις το αυτι σου στο ενυδρειο) δεν θα ενοχλει τα ψαρακια αυτο? Τυρφη δεν νομιζω να χρειαζομαι το νερο της βρυση μου εχει ph 7.4-7.5

eve_gr2000 09-02-09 21:27

Τα guppies θέλουν σκληρό νερό, η τύρφη μαλακώνει το νερό, άρα τύρφη όχι αν είναι να βάλεις guppies.

kakouras 10-02-09 18:38

Mε το θεμα του θορυβου στο ενυδρειο μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει?

sifnos 10-02-09 19:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kakouras (Μήνυμα 331484)
Mε το θεμα του θορυβου στο ενυδρειο μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει?

τι θορυβο απο που?

kakouras 10-02-09 20:33

Απο το φιλτρο μου (εσωτερικο). Δεν ξερω αν εχει προβλημα το φιτρο ή ειναι ιδεα μου παντως κανει αρκετο θορυβο. Αν κολλησεις το αυτι σου στο ενυδρειο δηλαδη ειναι αρκετα εντονο. Κανει εναν ηχο που θυμιζει αεραντλια. Ειναι ολα τα εσωτερικα φιλτρα ετσι? Δεν ενοχλει τα ψαρια αυτο?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01369 seconds with 11 queries