Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Αρρωστοσ Μονομαχοσ Sos!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14207)

Eagle 14-11-06 11:30

Αρρωστοσ Μονομαχοσ Sos!!!
 
Καλημερα,
Διαθετω Εναν Αρσενικο Μονομαχο Εδω Και Ενα Χρονο Περιπου.μεχρι Πριν Απο 4 Ημερες Ηταν Υγειεστατος Αλλα Ξαφνικα Εχει Την Ταση Να Καθεται Μονο Στην Επιφανεια Και Σε Πλαγια Θεση.φαινεται Σαν Να Εχει Χασει Την Ισορροπια του Και Κολυμπαει Με Ασταθεια.πηγα Αμεσως Στο Pet Shop Και Μου Εδωσαν Καποιο Βακτηριοκτονο.τις Δυο Πρωτες Ημερες της θεραπειας Το Ψαρακι Επανηλθε Απο Χθες Ομως Παλι Τα Ιδια!!! Κοιταξα Στο Διαδικτυο Αλλα Δεν Βλεπω Καποια σχετικη Ασθενεια Με Αυτα Τα Συμπτωματα.μπορει Καποιος Να Βοηθησει? Δεν Θελω Να Αρχισω Να Ετοιμαζομαι Για Τα Χειροτερα ....
Το χρωμα του ειναι φυσιολογικο και δεν βλεπω πρηξιμο, κηλιδες και στιγματα!!!

netblues 14-11-06 11:33

Τι αντιβιοτικό, σε τι δοσολογια, λιτρα ενυδρειου, θερμοκρασια...
Υπολοιπες συνθηκες νερου?, φιλτρανση?

PascM 14-11-06 11:35

Χωρίς να θέλω να γίνω προάγγελος κακών τον έχεις ένα χρόνο εσύ ήταν και περίπου έξι μηνών όταν τον αγόρασες κοντεύουμε στα δυο χρόνια! Πες μας και τις συνθήκες διαβιωσής του για να μπορούμε να πούμε περισσότερα!

notos 14-11-06 11:44

Δεν ξερω αν εχεις θερμοστατη μεσα... Περσι τετοιο καιρο αρρωστησε και ο δικος μου μονομαχος με παρομοια συμπτωματα. Εαν δεν εχεις θερμοστατη ειναι πολυ πιθανον να κρυωνει. Ειναι βεβαια και μεγαλος. Τωρα, αν δεν φταιει η θερμοκρασια του νερου, θα αφησω να σου απαντησουν πιο εμπειροι απο μενα.

Eagle 14-11-06 11:52

Κατ'αρχην Ευχαριστω Για Το Ενδιαφερον

Η Γυαλα Ειναι Πλαστικη Χωριτικοτητας 2lt Περιπου (ισως Κ Λιγο Παραπανω) Και Εχει Σχημα Ορθογωνιο. Δεν Εχω Καποιο Συστημα Για Να Φιλτραρω το Νερο Ουτε Συστημα Για Να Ρυθμιζει Την Θερμοκρασια. Αλλαζω Το Νερο 2 Φορες Την Εβδομαδα Και Βαζω 3 Σταγονες Αντιχλωριο (συμφωνα Με Τις Οδηγιες Του Pet Shop). Τον Ταιζω 1 Φορα Την Ημερα. Η Τροφη Ειναι Ειδικη Για Bettas Και Αποτελειτε Απο Σκουληκακια Και Κοκκινα Flakes. Τωρα Οσον Αφορα Την Θεραπεια Μου Ειπαν να κανω Τα Εξης:
Το Βακτηριοκτονο Ονομαζεται Aqua Kali. Μου Ειπαν Να Βαζω 2 Σταγονες Την Ημερα Για Μια Εβδομαδα Χωρις Να Αλλαξω Το Νερο Για Αυτο Το Διαστημα!!!
Καθε Φορα Θα Πρεπει Να Αφαιρω Δυο Δαχτυλα Νερο Και Να Προσθετω Καινουριο Με Το Φαρμακο.Αυτα!
Το Παραδοξο Ειναι Οτι Ενω Σαββατο Και Κυριακη Το Ψαρι Ειχε Επανελθει Και Φαινοταν Καλα Την Δευτερα Ξαναρχισε Τα Ιδια Συμπτωματα.Τωρα Καθεται Συνεχεια Σε Πλαγια Θεση Στην Επιφανεια Και Μονο Αν Το Ενοχλησω Εγω Κινειται!!!

notos 14-11-06 12:57

φροντισε κατ αρχην να τον κρατας ζεστο. Αν μπορεις βαλτον κοντα σε καλοριφερ να ζεσταινεται λιγο. Και μια και δεν εχεις φιλτρο αλλαζε το νερο του συχνα και σκουπιζε και το βυθο απο τις ακαθαρσιες. Ελπιζω να μην ειναι κατι πιο σοβαρο...

Eagle 19-02-07 23:47

Δυστυχως ......
 
Δυστυχως μετα απο 2,5 μηνες προσπαθειες ο μονομαχος δεν τα καταφερε και ενω εδειξε σημαδια βελτιωσης.:(:( Πολυ κριμα, ελπιζω το επομενο ψαρακι να ζησει ακομα πιο πολυ!

PascM 19-02-07 23:59

Με τις κατάλληλες συνθήκες να είσαι σίγουρος/η οτι θα ζήσει. Κρίμα για το ψαράκι σου!

mariah 20-02-07 00:29

:smt085 Κριμα.Σιγουρα το επομενο θα ειναι πιο τυχερο!Καλη τυχη!

stav 20-02-07 09:54

Βαλε οπωσδηποτε θερμαντικο σωμα,ειναι απαραιτητο για τους μονομαχους.

Eagle 25-02-07 13:22

Νεο ενυδρειάκι !!!
 
Χθες μου έκαναν δώρο οι φίλοι μου ένα μικρό ενυδρείο 8 περίπου lt με φίλτρο και θερμοστάτη (25wt) για τον νεο μονομάχο που αγόρασα!!! Δεν είχα ποτέ τέτοιο εξοπλισμό είμαι ενθουσιασμένος ..... :p

stav 26-02-07 09:15

Φροντισε το φιλτρο να εχει χαμηλη ροη.

Eagle 26-02-07 21:42

Φίλτρο και Θερμοστάτης
 
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Ρύθμισα την ροή ώστε να μην ενοχλεί το ψάρι γιατί στην αρχή δεν μπορούσε να κολυμπήσει λόγω της δυνατής ροής του φίλτρου. Υπάρχει κάποιο άλλο στοιχέιο που θα πρέπει να προσέξω? Μου είπανε να αλλάζω το νερό κάθε 15 ημέρες! Σας ακούγεται λογικό? Γνωρίζει κάποιος κάθε πότε θα πρέπει να αντικαθιστώ το φίλτρο? Τον θερμοστάτη τον έχω ρυθμίσει στους 25 βαθμούς και μου φαίνεται μια χαρά.
:):):)

stav 27-02-07 08:41

Την θερμοκρασια βαλτην να ειναι στους 26 βαθμους,το φιλτρο δεν το αλλαζουμε απλα πλενουμε το σφουγγαρι οταν βλεπουμε οτι μειωνεται η ροη
του φιλτρου με νερο του ενυδρειου που αλλαζουμε.Αλλαγες νερου κανε
καθε εβδομαδα περιπου τρια λιτρα αφου το ενυδρειο σου ειναι 8 λιτρα.
Στην αλλαγη του νερου να προσθετεις αντιχλωριο την ποσοτητα που αναλογει στα τρια λιτρα.

Eagle 27-02-07 13:09

STAV απ' ότι κατάλαβα εννοείς να ανανεώνω περίπου το 1/3 του νερού κάθε 1 εβδομάδα? Στον πάτο υπάρχουν πέτρες. Έχω κατά καιρούς διαβάσει σε διάφορα topic ότι καθαρίζουμε τον πάτο καλά (για υπολείματα τροφής, ακαθαρσίες κλπ). Αυτό ισχύει μόνο σε περίπτωση που δεν υπάρχει φίλτρο ή θα πρέπει να το κάνω και εγώ?Αν ναι, γνωρίζείς την συχνότητα? Και κάτι ακόμη. Αν και έχω μειώσει την ροή του φίλτρου στο ελάχιστο και πάλι είναι κάποια σημεία στα οποία ο μονομάχος δυσκολευέται να κολυμπήσει και αφήνεται στο ρεύμα. Είναι αυτό κάτι για το οποίο θα πρέπει μακροπρόθεσμα να ανησυχώ?

Συγνώμη εαν οι απορίες μου είναι αφελείς και κουραστικές αλλά είναι η πρώτη φορά που έχω ενυδρείο (έστω και μικρό) !!! ;)

stav 27-02-07 15:09

Ναι εννοω να αλλαζεις το 1/3 του νερου πολυ πρεσεχτικα μ' ενα πλαστικο
ποτηρι που θα εχεις για τις αλλαγες και οταν θα συμπληρωνεις νερο θα ριχνεις πολυ απαλα το νερο στο ενυδρειο και θα βαζεις αντιχλωριο.Μια φορα
τον μηνα αναμοχλευε τον βυθο πολυ απαλα και αυτα που θα σηκωθουν βγαλτα με το νερο που θα κανεις αλλαγη.Αυτα ολα γινονται πολυ προσεχτικα γιατι οι μονομαχοι στρεσαρονται ευκολα.Οσον αφορα την μειωση
της ροης του φιλτρου δες bettas BETTA επιτελους του georgetax oπου
υπαρχει παντετα μειωσης της ροης του φιλτρου.

Eagle 02-03-07 14:04

Thnks!!!
 
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις οδηγίες! Είναι πολύ πιο ευέλικτο αυτό που μου πρότεινες για αλλαγή του 1/3 του νερού κάθε φορά. Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου !!! :cool:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02005 seconds with 11 queries