Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Ενυδρείο malawi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80185)

nikosm1 20-05-14 22:24

Ενυδρείο malawi
 
18 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:183 x 61 x 61
Όγκος: 680 lt
Κατηγορία: malawi
Φυτά:anubia, crinum calamistratum
Ψάρια / Άλλα είδη: Labidochromis sp."Hongi" Sweden (μωρά), Metriaclima sp. "Msobo" (δεν ξεχώρισε ακόμα το φύλο), Pseudotropheus demasoni (μικρά), Pseudotropheus crabro (δεν ξεχώρισε ακόμα το φύλο), Metriaclima callainos, Pseudotropheus sp. "Red Top Ndumbi", Pseudotropheus sp. "Acei" (μωρά), Labeotropheus trewavasae "Mpanga" , Pseudotropheus sp. "Williamsi North".
Διακοσμητικά υλικά: πολές πέτρες
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: βαμμένο μπλέ
Φωτισμός: 4 Τ8
Διάρκεια φωτισμού: 6 ώρες
Φιλτράρισμα: eheim 2080
Θερμοστάτης: eheim 300 W, Fluval E300
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH: 7.4
Γενική σκληρότητα (GH): N/A
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): N/A
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 20
Αλλαγές νερού: 30% μία φορά την εβδομάδα
Θερμοκρασία:25ο
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

Μετά από 18 μήνες χωρίς ενυδρείο λόγω μετανάστευσης είπα να γευτώ τις γλύκες της malawi. Μέχρι τώρα δεν απογοητεύθηκα.
Τα ψαράκια έχουν καταπληκτικές συμπεριφορές άν και είναι πολύ νωρίς ακόμα γιατί τα περισσότερα είναι μωρά.
Η επιλογή των ψαριών έγινε με την υπόδειξη - διαταγή του γκουρού του είδους Κλεόβουλου που δεν γίνεται να μην τον ευχαριστήσω δημόσια.

Xristos1978 20-05-14 22:31

πολυ ομορφο,να το χαιρεσαι,κ πολυ καλες επιλογες απο ψαρια.ακου τον κλεοβουλο και δεν θα χασεις!

nazgul 20-05-14 22:33

Ειμαι σιγουρος οτι σε διεταξε να βαλεις και το crinum! :D

Να το χαιρεσαι, πολυ ωραια κατασταση!

κ.ω.σ.τ.α.ς. 20-05-14 22:36

Τα ψαρια σου ειναι πανεμορφα να τα χαιρεσαι.

Το φιλτρο σου ειναι αρκετα μεγαλο για τα λιτρα σου?


Νιτρικά (ΝΟ3): 20. Θες κανα φυτο λες?

nikosm1 20-05-14 22:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 838620)
Ειμαι σιγουρος οτι σε διεταξε να βαλεις και το crinum! :D

.....

Όχι δεν με διέταξε. Ως παληός μποστανάς αυτό το φυτό είναι από τα αγαπημένα μου.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. (Μήνυμα 838622)
.......

Το φιλτρο σου ειναι αρκετα μεγαλο για τα λιτρα σου?


....................

Μέχρι τώρα καλά πάει. Δεν τόκανε πλυντήριο. ϊσως επειδή έχω βάλει spray bars κατά μήκος του ενυδρείου και έχει απώλειες στην πίεση.

nazgul 20-05-14 22:42

Μαλλον εννοει αν επαρκει για τα λιτρα (και τα ψαρια σου) στο μελλον, αν καταλαβα καλα. Θα μπορουσες να βαλεις και ενα δευτερο φιλτρο, παντως.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 20-05-14 22:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikosm1 (Μήνυμα 838623)
Όχι δεν με διέταξε. Ως παληός μποστανάς αυτό το φυτό είναι από τα αγαπημένα μου.
-------------------------


Μέχρι τώρα καλά πάει. Δεν τόκανε πλυντήριο. ϊσως επειδή έχω βάλει spray bars κατά μήκος του ενυδρείου και έχει απώλειες στην πίεση.



Ερωτηση εκανα, ποσα λιτρα ειναι ανα ωρα?(ερωτηματικο).Θελεις καλη φιλτρανση.

nikosm1 20-05-14 22:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 838628)
Μαλλον εννοει αν επαρκει για τα λιτρα (και τα ψαρια σου) στο μελλον, αν καταλαβα καλα. Θα μπορουσες να βαλεις και ενα δευτερο φιλτρο, παντως.

Υπάρχει παρακαταθήκη ένα eheim 3e 2076, ένα eheim 2075 (νάσαι καλά Αλέξανδρε- Alex-Salonica που πήγες και τα ξεχώρισες από το σπίτι), ένα All Pond Solutions 2000 και ένα Aqua One 1000 και είναι έτοιμα για χρήση. Μόλις δώ οτι κάτι δεν πάει καλά θα μπούν μπροστά.

nazgul 20-05-14 22:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikosm1
Yπάρχει παρακαταθήκη ένα eheim 3e 2076, ένα eheim 2075 (νάσαι καλά Αλέξανδρε- Alex-Salonica που πήγες και τα ξεχώρισες από το σπίτι), ένα All Pond Solutions 2000 και ένα Aqua One 1000 και είναι έτοιμα για χρήση. Μόλις δώ οτι κάτι δεν πάει καλά θα μπούν μπροστά.

Μια χαρα σε βλεπω ;)

κ.ω.σ.τ.α.ς. 20-05-14 22:54

Μπορεις να βαλεις 2 και να εχεις το ενα στο ρευμα συνδεμενα παραλληλα,ενα βιολογια ενα να καθαριζει.

Παντος να γυρνας το νερο 4 με 5 φορες την ωρα(απο τορα):)

st@vros 20-05-14 22:55

Απίστευτο ενυδρείο,πανέμορφα ψάρια,όσα μπράβο κι αν σου πω δεν είναι αρκετά,συγχαρητήρια.

nikosm1 20-05-14 23:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. (Μήνυμα 838636)
Μπορεις να βαλεις 2 και να εχεις το ενα στο ρευμα συνδεμενα παραλληλα,ενα βιολογια ενα να καθαριζει.

Προς το παρόν (εδώ και ενάμιση μήνα) τρέχει καλά. Αργότερα όταν σιγουρευτώ και στρώσει καλά το ενυδρείο μπορεί να δώ και καμιά τέτοια πατέντα.

Πάνος 20-05-14 23:08

επιτελους!!! η επιστροφη του ασωτου :D
υπεροχο ενυδρειο...πανεμορφα ψαρια!!!!!
εχω ηδη ζηλεψει πολλα απο τα ειδη σου :rolleyes:
να τα χαιρεσαι φιλε μου....και οταν ερθεις προς τα εδω...φερε και κανα γονο...να μη μας τρεχουν τα σαλια μονο.

υ.γ. το θερμοστατη τι τον θελεις φατσα φορα στο κεντρο?? σου χαλαει ολο το prestige... :D

nikosm1 20-05-14 23:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 838648)
...........................

υ.γ. το θερμοστατη τι τον θελεις φατσα φορα στο κεντρο?? σου χαλαει ολο το prestige... :D

post-industrial artistic point:confused::confused:

pas4 20-05-14 23:14

Συγχαρητήρια φίλε, πολύ όμορφο ενυδρείο! Όσο για τα ψάρια δεν έχω λόγια! Τα μισά από αυτά που έχεις έχω φιλοξενήσει ή φιλοξενώ ακόμη, αλλά αυτός ο συνδυασμός είναι τέλειος! Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι θα σε ανταμείψουν! Επειδή δεν ξέρω από πού είσαι, να ρωτήσω; Μήπως είσαι από τα μέρη μας για να το χαζέψω και από κοντά :D

nikosm1 20-05-14 23:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pas4 (Μήνυμα 838653)
......................... Επειδή δεν ξέρω από πού είσαι, να ρωτήσω; Μήπως είσαι από τα μέρη μας για να το χαζέψω και από κοντά :D

Μέχρι πρίν από ενάμιση χρόνο έμενα στο Φίλυρο όπως ξέρουν οι πιό παληοί στο forum. Μετά μετανάστευσα στο Λονδίνο. Άν περάσεις από δώ, πολύ ευχαρίστως να τα δείς!!

Alex_Salonica 20-05-14 23:32

Καταπληκτικο ενυδρειο Νικο!

Ελπιζω να μπορεσω να το δω και απο κοντα.

pas4 20-05-14 23:35

Μακάρι να βολέψει και να κατέβω καθώς έχω πολλά ενυδρεία σημειωμένα για χάζεμα από Αθήνα!

Κλεόβουλος 21-05-14 08:21

Ονειρεμένα λίτρα και πανέμορφα είδη (εδώ κοπιάζουμε πολύ για να τα βρούμε).
Έκανες κάποιες ατασθαλίες :smt016 αλλά κι εγώ στη θέση σου θα έμπαινα στον πειρασμό. Msobo- trewavasae-williamsi φοβερά.
Να τα χαίρεσαι Νικόλα και μη μας λυπάσαι...θέλουμε φωτορεπορτάζ από την εξέλιξη:)

kixlidatos 21-05-14 08:40

Να τα χαιρεσαι φιλε μου,πανεμορφα ψαρακια,σε ονειρεμενα λιτρα.

Παντος πες στον μεντορασου οτι ειναι πολυ ασχετος:D

genecr 21-05-14 19:42

Πανέμορφα ψάρια να τα χαίρεσαι! !!

nikosm1 24-05-14 12:23

8 Συνημμένο(α)
Είναι ή μου φαίνεται; (μήπως ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται;)

Δείτε στις φωτογραφίες τη θηλυκιά Labeotropheus trewavasae Mpangha:

Κλεόβουλος 24-05-14 12:38

Είναι :smt041

nikosm1 24-05-14 12:40

Να ετοιμάσω λοιπόν πάνες και βρακάκια!

nikosm1 02-06-14 21:57

12 Συνημμένο(α)
Τα νεώτερα:
1.Labeotropheus trawavasae "Mpangha"
Η νεαρή μπουκωμένη τρώει το κυνηγητό της ζωής της από το αρσενικό αλλά και από το θηλυκό!! Για την ιστορία από γνωστό εκτροφέα τηε Αγγλίας παραγγέλθηκαν αυτά τα ψαράκια 4 τον αριθμό με προοπτική να μου βγεί κανένα χαρέμι. Αυτός όμως μου έστειλε δύο ζευγάρια. Το ένα έτοιμο όπως αποδείχθηκε για αναπαραγωγή και το άλλο λιγο πιό μικρό.
Ελπίζω η νεαρά "έγκυος" να μήν καταπιεί τα αυγουλάκια από τον πανικό της.
(Οι πρώτες τρείς φωτογραφίες)

2. Pseudotropheus sp. "Red Top Ndumbi"
Αρχίσανε τα όργανα. Από τον ίδιο εκτροφέα παράγγειλα 4 από το παραπάνω είδος. Αυτός μου έστειλε 6 (φοβερός επαγγελματίας!) εκ τώ οποίων τα δύο αρσενικά. Οι φωτό Νο 4,5,6 και 7 δείχνουν πώς ο κυρίαρχος αρσενικός κατάντησε τον άλλον. Όλως περιέργως τις τελευταίες μέρες σταμάτησε το ατέλειωτο κυνηγητό.

3. Metriaclima callainos
οι υπόλοιπες φωτό δείχνουν άλλη μία μέλλουσα μαμά!!!

κ.ω.σ.τ.α.ς. 02-06-14 22:48

πολυ ωραια να τα χαιρεσαι.

kostaskich 02-06-14 22:55

kostaskich
 
:smt041:smt041:smt041 πολυ ομορφα να τα χαιρεσαι

nikosm1 02-06-14 23:32

Σας ευχαριστώ πολύ!

Κλεόβουλος 03-06-14 07:17

Με το καλό φίλε!
Κάτι έχει το νερό του Τάμεση? :D

Alex_Salonica 03-06-14 17:17

Άντε με το καλό Νίκο,
Για τα σαλιγκάρια που με ρώτησες... για τα λίτρα σου βάλε καμιά 5άδα zebra nerite και καθάρισες από άλγες


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02262 seconds with 11 queries