Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Έλεγχος θερμοκρασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=211)
-   -   Εσπασε ο θερμοστατης και με χτυπησε το ρευμα :p (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30513)

theofilos 27-02-09 01:59

Εσπασε ο θερμοστατης και με χτυπησε το ρευμα :p
 
Εβαλα σε λαθος σημειο το θερμοστατη στο sump και εμεινε εκτος νερου. Ξαφνικα ακουω ενα τσαφ μετα απο 10 λεπτα απο την μετακινηση και βλεπω οτι κατι εγινε με το θερμοστατη. Παω να τον σηκωσω και πριν αγγιξω το νερο καν ενιωσα να ηλεκτριζομαι. Ευτυχως δεν εβαλα το χερι μου στο νερο χεχε. Κατευθειαν το βγαζω απο τη πριζα και βλεπω οτι εχει σπασει ενα κομματι απο το γυαλι. Καπουτ αυτος. Το ενυδρειο μεσα δεν ειχε ψαρια. Παντως οτι ασπονδυλα εχω μεχρι στιγμης δεν ειδα καποια απωλεια. Ομως θα εχει καποια επιδραση?

Και μια βλακωδης ερωτηση αλλα οπως λεμε αμα καεις απο χυλο φυσας και το γιαουρτι τωρα δεν εχω κινδυνο να αγγιξω το νερο που εβγαλα το χαλασμενο φυσικα ε? :rolleyes:

gmanes 27-02-09 02:03

Το νερό το ακουμπάς κανονικά από τη στιγμή που έβγαλες το θερμοστάτη από μέσα... Τα υπόλοιπα θα στα πουν οι πιο έμπειροι από μένα...

Kostas G. 27-02-09 02:14

Συνάδελφε!:D
Το έκανα και εγώ αυτό το ωραίο στο sump του 2μετρού μου αλλά με βγαλμένο(νομίζω...) από τη μπρίζα το θερμοστάτη(αλλά ακόμα καυτό,δεν το σκέφτηκα εκείνη την ώρα όμως)...Τον έβαλα μάλιστα πρώτα πάνω σε ένα σφουγγάρι,μισό μέσα στο νερό και μισό έξω και άρχισε να καπνίζει(τι άραγε...:D),οπότε σηκώνοντάς τον από το λιγοστό νερό που ακούμπαγε,μετά από λίγο άκουσα και εγώ τον γνώριμο ήχο....και άρχισα να μαζεύω γυαλιά από το sump...:( Συναρμολογληθηκε μετά μια χαρά όμως,δεν έχω παράπονο:D Τουλάχιστον σπάνε σε μεγάλα κομμάτια και δεν μένουν γυαλιά στο ενυδρείο,είχε άψογη συναρμολόγηση ο δικός μου και εύκολη...Είναι παζλ λίγων κοματιών:D

theofilos 27-02-09 02:19

Εγω εχω μια περιεργη αισθηση στα χερια και στο κεφαλι. Δεν ξερεις τι χανεις οταν το συνδυαζεις με ηλεκτροπληξια! Διπλη απολαυση.

Δεν ειναι να δουλευω στο ενυδρειο μετα τις 1:30 - 2:00. Την αλλη φορα πλυμμηρισα το σαλονι (ευτυχως μονο καμμια 50-70 αρια λιτρα). :cool:

vasilakis 27-02-09 02:25

Ρε φιλε δεν σκεφτεσαι να μαζευεις γραμματοσημα αντι να ασχολεισαι με ενυδρεια?
Ξερεις εχουν και αυτα ενδιαφερον...:D:smt054

theofilos 27-02-09 02:27

Μπα μαζευω ενυδρεια γιατι χρειαζομαι πιο μικρες ποσοτητες. Ιδιο ειναι ενα ενυδρειο και ιδιο να μαζεψεις 3.000 γραμματοσημα? Που να τα βαλεις τοσα γραμματοσημα? ;)

Kostas G. 27-02-09 02:29

:(

Και εγώ είχα μερικές πλημμύρες τους περασμένους μήνες αλλά στο υπόγειο και με νερό όσμωσης κυρίως...(αυτά συμβαίνουν αμα τη ξεχνάς ανοιχτή:D)Τίποτα όμως σαν μια θαλασσινή πλημμύρα φαντάζομαι...Εκεί το κλαις διπλά ενώ με νερό όσμωσης,ούτε λίγα άλατα δεν αφήνει!Μήπως να ασχολείσαι με γλυκό μετά τις 1:30 - 2:00;Και μικρότερη αγωγιμότητα και λιγότερα άλατα...:p:D

beat89 27-02-09 02:34

περαστικα θεοφιλε....
να φανταστω οτι τα μαλλια εγιναν καρφακια?:smt031

harilaos 27-02-09 02:47

Ευκαιρία δεν είναι μέσα στο 3ήμερο να γειώσεις το ενυδρείο σου..;

theofilos 27-02-09 02:48

Το μονο που ξερω απο ηλεκτρολογικα ειναι πως να με χτυπαει το ρευμα. :o

harilaos 27-02-09 03:10

Ρίξε μια ματιά στο thread αυτό.
Η κατασκευή αυτή καθαυτή δεν είναι δύσκολη πάντως..

Λιβέρης Σταύρος 27-02-09 10:01

Αφού τη γλύτωσες με τιναγματάκι καλά είναι !!! Επίσης καλά έκανες και ανέφερες το συμβάν για να προσέχουμε όλοι παρόμοια περιστατικά.

Yannis_K 27-02-09 10:16

Για όσους έχουν controller θερμοκρασίας οι θερμαντήρες τιτανίου έχουν γείωση οπότε δεν χρειάζεται τίποτα άλλο και φυσικά δεν σπάνε/χαλάνε http://www.aquaristic.net/shop.php/s...tanium%20tube/

Raven 27-02-09 12:05

Θεοφιλε, ευτυχως φιλε, ησουν τυχερος που την γλιτωσες με μικρο ηλεκτροσοκ.
"της νυχτας τα καμωματα.." :D

theofilos 27-02-09 12:21

Ρε σεις με χτυπησε το ρευμα πριν βαλω το χερι μεσα στο νερο. Λογικα λογω της υγρασιας που αιωρειται απο πανω. Φαντασου να χα βαλει το χερι μεσα :smt033.

netblues 27-02-09 12:46

Καλα, ρελε διαφυγης δεν εχει το σπιτι?
Οσο για τους θερμαντηρες τιτανιου σε οποιοδηποτε ενυδρειο που ξεφευγει απο την πεπατημενη (με sump κλπ) ειναι μονοδρομος...

Kostas G. 27-02-09 13:00

Γιατί;:)

netblues 27-02-09 13:01

Γιατι το κοστος τους σε σχεση με το συνολικο κοστος του ενυδρειου ειναι μηδαμινο, ενω τα μειονεκτηματα των γυαλινων πολλα...

Kostas G. 27-02-09 13:04

Σίγουρα το κόστος τους δεν είναι υπολογίσιμο όταν κάποιος φτιάχνει sump κτλ. αλλά γιατί να τους προτιμήσει από τους γυάλινους;Για αποφυγή ατυχημάτων όπως το παραπάνω ή για κάποιο άλλο λόγο;Απλά απο περιέργεια:)

netblues 27-02-09 13:07

1. Γιατι ειναι γειωμενοι
2. Γιατι δεν σπανε
3. Γιατι ειναι καλυτερα αδιαβροχοποιημενοι (μιας και δεν εχουν θερμοστατη/ρυθμιση)
4. Γιατι βγαινουν σε μεγαλη ισχυ (μεχρι 600watt)
5. Γιατι ειναι μικροτεροι σε μεγεθος απο τους γυαλινους.
Μπορει να ξεχασα και τιποτε...

Kostas G. 27-02-09 13:14

Ok,σε ευχαριστώ!Υποθέτω πως η επιλογή είναι κυρίως θέμα προτεραιοτήτων στο ποιά πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα θεωρεί κάποιος πιο σημαντικά...

theofilos 27-02-09 13:30

Θα παραγγειλω εναν 600αρι λιαν συντομως!

netblues 27-02-09 13:35

Να παραγγειλεις 2 τριακοσαρηδες καλυτερα...
Η ασφαλεια ανθρωπων και εξοπλισμου θα επρεπε παντα να ειναι ΠΡΩΤΗ προτεραιοτητα.

theofilos 27-02-09 13:39

Γιατι 2 300αρηδες? Αν και θα βαλω eliwel εχω περιεργεια.

netblues 27-02-09 13:41

Γιατι ετσι πετυχαινεις καλυτερη μεταφορα θερμοτητας, αμα καει ο ενας (ολα καποτε χαλανε) να δουλεψει ο αλλος, και για να μην κινδυνευει να σπασει κανα τζαμι του sump απο υπερθερμανση....

Kostas G. 27-02-09 13:47

Αυτό το τελευταίο είναι ο λόγος που έχω γυάλινους και μέσα σε heater guards...;)

theofilos 27-02-09 13:48

Μαλιστα! Παντως το σπιτι ειναι αρκετα ζεστο και με ενα 300αρι τα βγαζω ανετα περα. Για την ακριβεια θερμοκρασια σπιτιου δεν εχω ποτε κατω απο 21 αντε 20 την νυχτα οταν πεσω για νανι.

netblues 27-02-09 13:56

2 300ρηδες δεν καταναλωνουν περισσοτερο ρευμα απο εναν, στο ΙΔΙΟ ενυδρειο.
Υπαρχουν ομως και αλλαγες νερου, και γενικοτερα εκτακτες καταστασεις οπου λιγη παραπανω ισχυς βοηθαει. Απο την αλλη, επειδη μπορει κατι να γινει και οι θερμαντηρες να μεινουν μονιμα αναμενοι, δεν θα πρεπει να ειναι τοσο ισχυροι ωστε να γινει ψαροσουπα...

mikele 28-02-09 11:45

προσοχη προσοχη πολυ παιδια με τα σαμπ και τους θερμοστατες και τις ιδιοκατασκευες ....και τα ρευματα

σε εμποριου ενυδρειο που εχω εσπασε ο θερμοστατης που εκαψε το κυκλοφορητη (ολα στο εσωτερικο κουτι) και κυριλε μου εριξε το συστημα ωστε να μη κινδυνευω εγω οταν θα βαλω χερι μεσα

ευτυχως δεν επαθες τιποτα :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02031 seconds with 11 queries