Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ασπονδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21468)

paco 12-12-07 11:09

ασπονδυλα
 
καλημερα σας.εχω γεμιση με κοχυλια βεντουζες και δε ξερω πως να τα αντιμετοπισω. δεν υπαρχει στα pet καποιο φαρμακο ολοι μου λενε οτι εχει σταματησει να βγαινει. βοηθεια ολο το πατωμα περπαταει και το βραδυ γεμιζουν τα τζαμια.παρακαλω ωρολογια για αρχαριους

lucy 12-12-07 11:53

Μάλλον λες για τα melanoides tuberculata.
Δες εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/schnecke.htm
Κάνουν καλό αυτά τα σαλιγκάρια εκτός αν πληθυσμός τους ξεφύγει.

Εγώ βρήκα φάρμακο εδώ στη Δράμα, άρα κυκλοφορεί.

paco 12-12-07 17:18

εχει ξεφυγει πραγματη.θεσσαλονικη το εχω παραγγειλη σε 3 pet και ηαπαντηση ειναι η ιδια δεν βγαινη πια. Melanoidestuberculata πρεπει να ειναι το ειδος ετσι πιστευω απο αυτο που μου εδειξες. ευχαριστω παντος

PascM 12-12-07 17:21

Για ποιο φάρμακο μιλάτε ?

paco 12-12-07 17:28

δεν θυμαμαι ονομα αλλα σκωτονει μονο τα ασπονδυλα

madfdg 12-12-07 17:41

Πρίν χρόνια που αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα το έλυσα με αυτό http://www.waterlife.co.uk/waterlife/molluzin.htm ;)

PascM 12-12-07 17:43

Και το έλυσες με το molluzin ? Γιατί στους περισσότερους που το δοκιμάσαν δεν δούλεψε, εν πάσει περιπτώση τα σαλιγκάρια είναι αναγκαίο κακό κατά κάποιον τρόπο και δεν απαλάσεσε ποτέ από αυτά!
Υπάρχουν και θα υπάρχουν, απλά πρέπει να τα περιορίζουμε.

paco 12-12-07 17:53

ειναι το limnasid της zmf
-------------------------
το γκαστροπετ το γνωριζει κανεις το εχεται δοκιμασει? μου το προτεινουν απο το pet η χαλκο για θαλασσιο ενυδρειο.υπ. στο μικρο το ενυδρειο εχω γεννα απο πλατυ θα πιραξει τα μικρα μηπως

PascM 12-12-07 17:54

Εγώ θα σου πρότεινα να αφαιρέσεις όσα βλέπεις με το χέρι και να μην ανησυχείς!

madfdg 12-12-07 17:56

Θυμάμαι πώς είχαν γίνει αρκετά ενοχλητικά ! Μου είχε κάνει πολύ καλή δουλειά!

paco 12-12-07 18:16

πριν ενα μηνα αλλαξα το μικρο ενυδρειο με ενα λιγο μεγαλυτερο και ειχα περασει το χαλικακι απο τα χερια μου ολο και τα ειχα βγαλει. ενα μηνα κρατησε μονο και ξαναγεμησε

Iann_is 12-12-07 18:41

Στην κρήτη κάνουν κρα!!! για σαλιγκάρια και σεις θέλετε να φύγουν?
Άστα να γίνουν πολλα και μετα σούπα!!

imichal 12-12-07 23:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Iann_is (Μήνυμα 220962)
Στην κρήτη κάνουν κρα!!! για σαλιγκάρια και σεις θέλετε να φύγουν?

Ελα ντε.....:D :D :D

iogi 13-12-07 00:13

IMO η χρήση φαρμάκων για την καταπολέμηση των σαλιγκαριών δεν είναι και ότι καλύτερο... Ακόμα κι αν πιστέψουμε πως δεν πειράζουν κανένα άλλο ζωντανό οργανισμό του ενυδρείου, οι μαζικοί θάνατοί τους θα επιβαρύνουν πολύ το νερό. Υπάρχουν ειδικές παγίδες (πχ. της Sera) για να κάνουμε μαζικές "συλλήψεις", υπάρχει και η συλλογή με το χέρι... Για το τελευταίο, και αφού έχουμε να κάνουμε με Melanoides Tuberculata, θα πρέπει, ύστερα από μερικές ώρες που έχουν σβήσει τα φώτα να τα ξαναανάψουμε γιατί μόνο έτσι θα τα δούμε όλα στην γύρα;)

netblues 13-12-07 08:33

Παντως αν ριξεις δηλητηριο και τα σκοτωσεις ολα μαζι, μιας και ειναι πολλα, θα βγαλουν αμμωνια ολα μαζί αποτομα, το φιλτρο αποκλειεται να το αντεξει και μετα θα χεις αλλα.....

paco 13-12-07 09:40

καλημερα στα 120lt εχω μεσα 1 κλοουν που κανει καλη δουλεια χωρις να ειναι επιθετικος με τα αλλα.στα 30lt ειναι το προβλημα το μεγαλο. οποτε στο επομενο καθαρισμα βυθου καθαριζω τα περισσοτερα και μετα χρηση φαρμακου. πιστευεται οτι υπαρχει περι πτωση να απαλαγω απο αυτα? τα εχω βαρεθει να τα βλεπω. με τη γεννα απο τα πλατυ θα εχω προβλημα?

serifios 14-12-07 16:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paco (Μήνυμα 221044)
καλημερα στα 120lt εχω μεσα 1 κλοουν που κανει καλη δουλεια χωρις να ειναι επιθετικος με τα αλλα.στα 30lt ειναι το προβλημα το μεγαλο. οποτε στο επομενο καθαρισμα βυθου καθαριζω τα περισσοτερα και μετα χρηση φαρμακου. πιστευεται οτι υπαρχει περι πτωση να απαλαγω απο αυτα? τα εχω βαρεθει να τα βλεπω. με τη γεννα απο τα πλατυ θα εχω προβλημα?

καλο θα ειναι να αναζητησεις την αιτια υπερπληθυσμου τους,πχ αρκετα υπολειματα τροφης. επισης περαν της αφαιρεσης με το χερι η παγιδασ,θα προτεινα την προσθηκη στο ενυδρειο σου apple snails,zebra snails τα οποια ειναι λογω μεγεθους τα πρωτα που θα τρεφονται και θα απορροφουν το ασβεστιο απο το ενυδρειο με αποτελεσμα να μειωθουν τα αγρια.

netblues 14-12-07 16:46

Να ανταγωνισθουν την τροφη ισως... Αλλα το ασβεστιο? Χλωμο.

serifios 14-12-07 16:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 221458)
Να ανταγωνισθουν την τροφη ισως... Αλλα το ασβεστιο? Χλωμο.

το εγραψα γιατι παρατηρησα την μειωση τουσ και υποθετω οτι αφου μεγαλωνει ενα απλ και πιο γρηγορα απο τα αλλα θα εχουν προβλημα και στην ανευρεση Ca.

netblues 14-12-07 16:55

Αμα το νερο ειναι σκληρό..... Εχει μπολικο.
Στη τροφη ανταγωνιζονται... (και μπορει να τρωνε και τα αυγα επισης...)

serifios 14-12-07 17:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 221465)
Αμα το νερο ειναι σκληρό..... Εχει μπολικο.
Στη τροφη ανταγωνιζονται... (και μπορει να τρωνε και τα αυγα επισης...)

αν το νερο ειναι σκληρο οντως υπαρχει πολυ. Για τα αυγα δεν το γνωριζα. Να παρατηρησω και κατι αλλο αν γνωριζετε,ενα ειδος παλης που παρατηρηται σε περιπτωσεις υπερπληθυσμου των μαυρων που εχω εγω που οφειλεται?

paco 14-12-07 17:29

τα apple snails τα γνωριζω τα zebra snails οχι αν τα βαλω και στο μεγαλο ενυδρειο με τον κλοουν θα εχουν προβλημα? καλυτερα να βλεπω αυτα παρα τα Melanoidestu berculata

serifios 14-12-07 17:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paco (Μήνυμα 221478)
τα apple snails τα γνωριζω τα zebra snails οχι αν τα βαλω και στο μεγαλο ενυδρειο με τον κλοουν θα εχουν προβλημα? καλυτερα να βλεπω αυτα παρα τα Melanoidestu berculata

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../schnecke2.htm

paco 14-12-07 17:53

κατατοπιστικοτατο ευχαριστω προχωραω σε αγορα παγιδας γιτι πιστευω απο οτι διαβασα ειναι η ποιο ασφαλη παραληλα με την ελατωση τροφης

halvas69 14-12-07 21:46

Οταν είχα apple snail είχα διαπιστώσει και εγώ ότι μειώθηκε δραματικά ο αριθμός τών άλλων μικρότερων σαλιγκαριών.
Το μόνο που μπορούσα να υποθέσω, είναι ότι έτρωγαν τα αυγά των άλλων σαλιγκαριών και μπορεί και τα πολύυυυ μικρά σαλιγκάρια.

paco 15-12-07 09:57

η κατασταση με τα apple snail λειτουργισε απο οτι καταλαβαινω υπαρχουν ακομα τα tuberculata η με τον καιρο εξαφανιστικαν

melli 28-12-07 18:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Iann_is (Μήνυμα 220962)
Στην κρήτη κάνουν κρα!!! για σαλιγκάρια και σεις θέλετε να φύγουν?
Άστα να γίνουν πολλα και μετα σούπα!!

Χοχλιοί ΜΠΟΥΜΠΟΥΡΙΣΤΟΙ!!! :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02173 seconds with 11 queries