Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=111)
-   -   Black moor κολυμπάει ανάποδα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91762)

tsala 29-04-17 20:37

πολυ λυπαμαι Τακη..........:(:(:(

christoschor 29-04-17 20:44

Κριμα ρε συ Τακη το κερατο μου μεσα δλδ. Να χασεις και τα δυο black moor.....Μηπως την επαθε λογω νυκτικης κυστης?

Μπάμπης 29-04-17 20:58

Κρίμα Τάκη. Λυπάμαι πολύ.

Τάκης 29-04-17 21:11

Λουκά έτσι ξαφνικό, μπαμ και κάτω.
Χρήστο κάποια μικροβιακή εσωτερική μόλυνση μάλλον,
δεν άντεχα να ανοίξω και αυτό.
Είναι δύσκολη η κατάσταση να έχεις στα χέρια σου ένα τεράστιο ψάρι νεκρό που το είχες 5 χρόνια, και αυτές τις ημέρες έκλεισε 5 χρόνια στα χέρια μου, όσο και η ενασχόληση μου με τα ενυδρεία :(

christoschor 29-04-17 21:23

Ρε συ Τακη να σου κατι σιλικρινα? Ξενερωνω πολυ οταν παιδια σαν εσας που προσεχουν απιστευτα πολυ τα ψαρια τους χανουν ψαρια για οποιοδηποτε λογο και αλλοι που ειναι τελειως αδιαφοροι και τα εχουν σε ελεινες συνθηκες διαβιωσης τα ψαρια ζουν επτα οχτω χρονια (οπως αυτο που τωρα φιλοξενω και εχουμε πει απο το τηλεφωνο τι ειχε περασει...

Τάκης 29-04-17 21:29

συμβαίνουν αυτά Χρήστο,
και τα δικά μου δεν ξεκίνησαν και με τις καλύτερες προϋποθέσεις,
άσχετα ότι μετά έμαθα , έμαθα πάνω σε αυτά όμως

GN_AZ 29-04-17 21:42

πολύ κρίμα ... :(

christoschor 29-04-17 21:57

Τάκη πιστεύεις ότι επηρεάζεται τόσο πολύ το προσδόκιμο ζωής τους? Πόσο καιρό τα είχες στα 55 λίτρα?

Undertaker 29-04-17 22:03

Ω ρε Τακη, τώρα το είδα. Κρίμα ρε φίλε!!!

Τάκης 29-04-17 22:03

2 χρονια, και στις αρχές με πολύ άσχημες συνθήκες, ούτε φίλτρο δεν είχα, ασε που δεν ήξερα τι σημαίνει βιολογία

Τάκης 04-09-17 13:41

2 Συνημμένο(α)
Και το φετινό καλοκαίρι πάλι δεν πήγε καλά,
εκτός από ένα σωρό τρεξίματα μου έτυχε και αυτό
Ο "Μάγκας" , το αρσενικό Veiltail άρχισε να δείχνει πως έχει πρόβλημα,
ξαφνικά έμεινε στο πάτο και στράβωσε,
το έβαλα αμέσως σε καραντίνα ,
αρχικά θεραπεία με Epsom Salt, Flagyl & Baktopur,
μετά με augmentin,
καμία βελτίωση,
άρχισε να πέφτει και η ουρά του,
κομμάτια ολόκληρα έφευγαν

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1504525118

και έτσι πήρα την απόφαση να μη το αφήσω να παιδεύεται και να μη καταλήξει σαν τον "Πάγκαλο".
Χθες ήρθε ο φίλος μου και μου έφερε οδοντιατρικό Γαρυφαλέλαιο και του έκανα ευθανασία :(

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1504525118

fouskas 04-09-17 14:19

Aχ κύριε Τάκη... 🙁

delta66 04-09-17 15:53

Μονο μακρουλα χρυσοψαρα Τακη.

Τάκης 04-09-17 15:57

Σπύρο αυτό θα ήταν το μοναδικό που θα κράταγα,
γιατί το είχε διαλέξει η γυναίκα μου και ήταν από τα πρώτα μου ψάρια,
όλα τα υπόλοιπα Funcy έχω ξεκινήσει και τα δίνω,
αφού έφυγε και αυτό , τέρμα τα Fucny για εμένα :(

Themis_aqua 04-09-17 19:20

Tακη λυπαμαι..:(
ποσο καιρο το ειχες;
Γιατι τα funcy ειναι πιο ευαισθητα;;

Τάκης 04-09-17 19:54

5 χρόνια ακριβώς το είχα Θέμη.
Όπως έχει φανεί τα Funcy εμφανίζουν εύκολα προβλήματα νηκτικής κύστης,
ίσως από τις επανειλημμένες επιλεκτικές αναπαραγωγές.
Μη ξεχνάμε πως αυτό το είδος χρυσόψαρων δεν υπάρχει στη φύση

janickrules 04-09-17 20:23

κριμα τακη...
σε νιωθω...

παροτι εχω κι εγω veiltail και black moor,συμφωνω με σπυρο: μονο μακρουλά...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 1020209)
Γιατι τα funcy ειναι πιο ευαισθητα;;

απιστευτα πιο ευαισθητα.
σαν να ειναι αλλα ψαρια

tsala 04-09-17 20:33

Κρίμα Τακη, λυπάμαι....

delta66 05-09-17 01:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1020200)
Σπύρο αυτό θα ήταν το μοναδικό που θα κράταγα,

Φυσικα και τα κραταμε για παντα, αφου τα εχουμε ηδη.
Απλα δεν ξαναπαιρνουμε αλλα.

Giannhs_29 05-09-17 01:49

Δεν ειμαι αι τοσο εμπειρος ειδικα στα χρυσοψαρα αλλα γιατι δε δοκιμαζεται να κανετε γενικευμενη θεραπεια στο ενυδρειο?μπρορει τα fuscy να ειναι ευαισθητα αλλα δε μπορει ξαφνικα το ενα μετα το αλλο εμφανιζοντας τα ιδια συμπτςματα να πεθαινουν.. αυτο δειχνει παρασιτο στο ενυδρειο..και συνυθως τα παρασιτα κανουν κυκλο ωης στο νερο που σημενει πως ακομη και να απομονωσουμε σε καραντινα καποιο ψαρι το παρασιτο για παραδειγμα στελεχη τριχομοναδων ειναι αυτα που προκαλουν εντερικες παρασιτωσεις στα ψαρια κανουν κυκλο ζωης στο νερο αναπαραγονται ακομη κ αν δεν βρισκονται εντος του οργανισμου ετοιμα να προσβαλουν καποιον καινουριο..απλως συνηθως δε θελουμε να δεχθουμε πως υπαρχει ασθενεια στο ενυδρειο μας και επιπλεον φοβομαστε μηπως επιβαρυνουμε με φαρμακα τα ψαρια μας ομως τα ψαρια δε νομιζω να υποφερουν τοσο απο καποιο φαρμακο οσο απο τα παρασιτα τα οποια τα οδηγουν κ στο θανατο..

Τάκης 05-09-17 07:37

Γιάννη δεν είναι θέμα γενικής επιδημίας, και παρεμπιπτόντως πέρσι είχα ξεκινήσει τη θεραπεία στον "Πάγκαλο" μέσα στο ενυδρείο,
το πρόβλημα έχει παρατηρηθεί πως το παρουσιάζουν τα Funcy γιατί όντως είναι πιο επιρρεπή σε τέτοιου είδους ασθένειες
Σπύρο αυτά που έδωσα είχαν προκύψει στο ενυδρείο , είχε γίνει σαν "άσυλο αδέσποτων χρυσόψαρων", και θα έφευγαν κάποια στιγμή,
εκτός από αυτό που έχασα, ήθελα να μείνει για πάντα, αλλά τέλος αυτό, δεν ξαναπαίρνω άλλα, ειδικά Funcy

christoschor 05-09-17 09:21

Τάκη φίλε συλλυπητήρια τι να άλλο να πω. Τα είχαμε πει και από κοντά για τα funcy γενικά άλλα και για αυτό με τη δυσκολία που είχε να κολυμπήσει. Κρίμα γιατί είναι ιδιαίτερα ψάρια αλλά παρουσιάζουν όντως πολλά θεματάκια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02227 seconds with 11 queries