Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Πείεργη συμπεριφορά platy (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61809)

ΠΕΤΡΟΣ Κ. 25-04-12 08:38

Πείεργη συμπεριφορά platy
 
Καλημέρα.
εδώ και μερικές μέρες το θηλυκό platy που έχω, όταν πλησιάζω το ενυδρείο (πχ για να τα ταϊσω) , κάνει σαν τρομαγμένο απότομες κινήσεις, σε σημείο που τρακάρει στο τζάμι του ενυδρείου. Δεν ήταν έτσι πρώτα. Το έχω 4~5 μήνες.
Τι μπορεί να συμβαίνει?

janickrules 25-04-12 13:23

μετρησεις.

Χρηστος Ζ. 25-04-12 13:29

οπως λεει και ο φιλος απο πανω κανε μετρησεις, εχω την εντυπωση για ανεβασμενες τιμες νιτρικων.

janickrules 25-04-12 13:35

ακριβως αυτο!
και νιτρωδη δικαιολογουν αυτη την συμπεριφορα!

ΠΕΤΡΟΣ Κ. 25-04-12 14:32

Για να δούμε!

genecr 25-04-12 14:45

μήπως είναι στρεσαρισμένο από το πολύ κυνηγητό από το αρσενικό;

ΠΕΤΡΟΣ Κ. 26-04-12 08:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από genecr (Μήνυμα 665712)
μήπως είναι στρεσαρισμένο από το πολύ κυνηγητό από το αρσενικό;

Μάλλον το αρσενικό μας βγήκε γκέι. Εδώ και 4~5 μήνες, ούτε μικρά, ούτε τίποτε και φυσικά δεν βλέπω κανένα κυνηγητό. Το πιο πιθανό να φταίει η "στέρηση". Να του έδινα σοκολάτα :D
Τα νιτρικά είναι στο 50 περίπου, άλλωστε γενικώς οι τιμές κινούνται μεταξύ 25 και 50. Εκανα την καθιερωμένη αλλαγή νερού και να δούμε.
Θα πάρω υγρό τεστ για να νιτρικά, διότι με τα stick δεν έχω ακριβή μέτρηση, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει σοβαρή απόκλιση.

Χρηστος Ζ. 26-04-12 08:28

κανε μετρησεις με υγρα τεστ και αν βρεις τα νιτρικα παλι 50, ειναι υπερβολικα πολλα. το ασφαλες οριο ειναι 25, οποτε να προσπαθεις να κρατας μια τιμη 10-15.
κανε συχνοτερες αλλαγες νερου και αν θελεις πες μας τι ενυδρειο εχεις και τι πληθυσμο.

genecr 26-04-12 08:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. (Μήνυμα 665826)
Μάλλον το αρσενικό μας βγήκε γκέι. Εδώ και 4~5 μήνες, ούτε μικρά, ούτε τίποτε και φυσικά δεν βλέπω κανένα κυνηγητό. Το πιο πιθανό να φταίει η "στέρηση". Να του έδινα σοκολάτα :D

μήπως το θυληκό είναι.... μπάζο:D
σε 2 από τα δικά μου θυληκά δεν δίνουν καμία σημασία τα αρσενικά

janickrules 26-04-12 20:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. (Μήνυμα 665826)
Μάλλον το αρσενικό μας βγήκε γκέι. Εδώ και 4~5 μήνες, ούτε μικρά, ούτε τίποτε και φυσικά δεν βλέπω κανένα κυνηγητό. Το πιο πιθανό να φταίει η "στέρηση". Να του έδινα σοκολάτα :D
Τα νιτρικά είναι στο 50 περίπου, άλλωστε γενικώς οι τιμές κινούνται μεταξύ 25 και 50. Εκανα την καθιερωμένη αλλαγή νερού και να δούμε.
Θα πάρω υγρό τεστ για να νιτρικά, διότι με τα stick δεν έχω ακριβή μέτρηση, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει σοβαρή απόκλιση.

50;;;
και το θεωρεις φυσιολογικο;;

ακομα και πριν την αλλαγη νερου,σε φυτεμενο ενυδρειο καλο ειναι να μην μετρας πανω απο 15-20!
χωρις φυτα,ακομη πιο χαμηλα!

μαλλον εδω ειναι το προβλημα!

ποσα λιτρα βγαζεις εβδομαδιαίως;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01515 seconds with 11 queries