Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   125 λιτρα φυτεμενο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68096)

johnpecn` 11-01-13 19:02

125 λιτρα φυτεμενο
 
4 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:80x36x50
Όγκος:125lt
Κατηγορία:
Φυτά: Alteranthera Reineckii Pink ,Bacopa Caroliniana, Hygrophila Carymbosa,
Vesicularia Dubyana,echinodorus bleheri,eleocharis acicularis,Rotala Green,christmas moss(την εκανα μπανιο σε οξυζενε και χαλασε αλλα περιμενω μην ανακαμψει)hygrophila corymbosa,lemna minor,cabomba caroliniana.
Ψάρια / Άλλα είδη:1 betta plakat ,20 cardinal tetra 1 red cherry (δεν ξερω που βρεθηκε μαλλον με καποιο κλαδεμα μπορει να ειναι και 2)
Διακοσμητικά υλικά:2 ριζες mangrove,χαλικi jbl manado
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:
Φωτισμός:2x28w(daylight,nature) t5. 1x20w (proflora)t8
Διάρκεια φωτισμού:1x20w 8 ωρες και 2χ28w 4ωρες
Φιλτράρισμα:jbl crystal profi e900
Θερμοστάτης:jbl 125w
Λίπανση:
Παροχή CO2:1φυσαλιδα το δευτερολεπτο (χτες μπηκε),περιμενω γυαλινο δυαχητη και drop checker.

Παράμετροι:

pH:6,5
Γενική σκληρότητα (GH):5
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):>10
Αλλαγές νερού:??? δεν μετραω νιτρικα με τιποτα, και δεν ξερω ακομα τι ρουτινα.
Θερμοκρασία:26,5

το βαζω για να μου πειτε καμμια γνωμη για aquascape(επισης βοηθαει η φορμα να εχεις ενα αρχειο του ενυδρειου μιας και συνεχεια ξεχναω τα ονοματα των φυτων κλπ:D),τι θα μπορουσα να κανω να βελτιωθει και γενικα ολες η γνωμες δεχτες.:) τα φυτα που επιπλεουν ειναι κατι κλαδεματα που θα ρθουν να τα παρουν, το ενυδρειο τρεχει κανα διμηνο εκανα διαφορες αλλαγες στα φυτα λογω οτι ειχα βαλει ενα υδροφυλο που μου πουλησαν για υδροβιο απο pet city:mad:

nazgul 11-01-13 19:09

Παρα πολυ ομορφο!
Εμενα προσωπικα μου αρεσει οπως ειναι. Βαλε ενα σκουρο φοντο πισω, ομως, θα δειξει καλυτερα. Αν δεις οτι ο μονομαχος σου δεν πολυπηγαινει πισω με το φοντο, βαλε λιγο πιο ανοιχτο. Μερικες φορες φοβουνται πολυ σκουρο φοντο.

stelios816 11-01-13 19:10

πολυ καλο εγινε john μπραβο ρε φιλε ζουγκλα θα γινει σε λιγο .:smt023:smt023:smt023

αλλαγες νομιζω καθε 15 τουλαχιστον θα πρεπει να κανεις ανεξαρτητως νιτρικων που δεν βλεπεις λογο φυτων.

δουλευεις οσμωση γιαννη σε αυτο?

johnpecn` 11-01-13 19:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 725376)
Παρα πολυ ομορφο!
Εμενα προσωπικα μου αρεσει οπως ειναι. Βαλε ενα σκουρο φοντο πισω, ομως, θα δειξει καλυτερα. Αν δεις οτι ο μονομαχος σου δεν πολυπηγαινει πισω με το φοντο, βαλε λιγο πιο ανοιχτο. Μερικες φορες φοβουνται πολυ σκουρο φοντο.

ευχαριστω:D το φοντο με χαρτονι το δοκιμασα παλιοτερα σε αλλα ενυδρεια και δεν μου πολυαρεσει ασε που ο μονομαχος καθρεφτιζεται και τρελενεται+-8 σκεφτομαι μολις παρει μπρος η moss να κανω μια πλατη με πλεγμα.

Anna10 11-01-13 19:16

Κι εμένα μου αρέσει όπως είναι.Ωραίο γρασιδάκι.

johnpecn` 11-01-13 19:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 725377)
πολυ καλο εγινε john μπραβο ρε φιλε ζουγκλα θα γινει σε λιγο .:smt023:smt023:smt023
:D ευχαριστω στελιο και για της συμβουλες και τα κλαδεματα

αλλαγες νομιζω καθε 15 τουλαχιστον θα πρεπει να κανεις ανεξαρτητως νιτρικων που δεν βλεπεις λογο φυτων.ναι κανω με βαρια καρδια θελω νιτρικα και δεν εχω δεν ξαναγινε:rolleyes:

δουλευεις οσμωση γιαννη σε αυτο?

οχι μονο τυρφη και ελαχιστο καταπα που θα τα αυξυσω σιγα σιγα,πρεπει να βοηθαει και το manado το χαλικι.

nazgul 11-01-13 19:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn`
ευχαριστω:grin: το φοντο με χαρτονι το δοκιμασα παλιοτερα σε αλλα ενυδρεια και δεν μου πολυαρεσει ασε που ο μονομαχος καθρεφτιζεται και τρελενεται+-8 σκεφτομαι μολις παρει μπρος η moss να κανω μια πλατη με πλεγμα.

Και σε εμενα δεν το ειχε εκτιμησει, ειπα μηπως του αρεσε κατα τυχη, για δοκιμη.

Dimis 11-01-13 19:29

Πολυ ομορφο,πολυ ατμοσφαιρικο,πολυ σωστο!

ChocolatePuma 11-01-13 19:46

Πολύ ωραίο το ενυδρείο...και ιδιαίτερα όμορφο το γρασίδι!

chrisvari 11-01-13 19:49

Κι εμένα μου αρέσςι πολύ!Φίλε μου το φύτο που έχεις βάλει σα γρασίδι μπροστά πιο είναι?(4η φωτο)

panos_auk 11-01-13 20:50

μπραβο να το χαιρεσαι!πολυ καλη προσπαθεια!;)

johnpecn` 11-01-13 21:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chrisvari (Μήνυμα 725408)
Κι εμένα μου αρέσςι πολύ!Φίλε μου το φύτο που έχεις βάλει σα γρασίδι μπροστά πιο είναι?(4η φωτο)

eleocharis acicularis (dwarf grass)πηγε πολυ καλα μεχρι τωρα και χωρις co2 το co2 μπηκε χτες και ακομα δεν εχω καθολου καλη διαχυση.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 725394)
Πολυ ομορφο,πολυ ατμοσφαιρικο,πολυ σωστο!

ετσι νομιζα και εγω μεχρι που ειδα το δικο σου με τα macropodus και παρα τριχα να ξεστησω. νομιζω οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα ενυδρεια που εχω δει και εχω δει πολλα:D:D

mpoumpoula 11-01-13 22:04

Πολύ όμορφο! Μπράβο σου!

ΣΤΕΛΙΟΣ 34 12-01-13 20:13

Σουπερ ειναι , μπραβο

Stivv27 12-01-13 21:01

Πολυ ωραιο,μπραβο σου καλη προσπαθεια!

johnpecn` 18-01-13 16:09

Εχω κατι θεματακια και θα ηθελα τα φωτα σας :D
1) το πρωι μετραω ph6.3 και το βραδυ με σβηστα φωτα και χωρις να διακοπτω το co2 6.7 :confused::confused::confused:
2)επειδη σκεφτομαι να φτιαξω ενα μονοπατακι απο λευκη αμμο εχει χρησιμοποιειση κανεις την συγκεκριμενη τεχνικη http://www.youtube.com/watch?v=d-XB0bwtZh8 και με τι αποτελεσματα;;
3)επειδη το ph και τις σκληροτητες τις ειχα ριξει με τυρφη και ως εκ τουτου δεν ισχυει ο πινακας ph kh το drop checker θα δινει σωστα αποτελεσματα;

Stefs 19-01-13 13:04

ειναι ομορφο μαρεσει +-8
-------------------------
αλλα μηπως θελει λιγο πιο πολυ φως :rolleyes: δες το λιγο !!!

johnpecn` 19-01-13 13:34

σαν watt το λες οτι θα χρειαστω παραπανω;, η σχετικα με την αποχρωση που ειναι λιγο σκοτεινο;

kingrim 19-01-13 14:01

δοκιμασε και ενα ριζοχαρτο με μια λαμπα απο πισω (δεν ειναι δικια μου ιδεα ειναι του raven to ειχα δοκιμασει και ηταν πολυ ομορφο) πολυ ωραιο πρεπει να φουντοσει το γρασιδακι

johnpecn` 19-01-13 14:11

ευχαριστω! θα το δοκιμασω το ριζοχαρτο:) τα φυτα εχουν παρει τα πανω τους ομως για το συγκεκριμενο γρασιδι εχω αρχισει και το ξανασκεφτομαι λογω του υψους του θα θελει συχνα κουρεμα,προς το παρον θα παω leroy merlin να βρω πετρες για να φτιαξω ενα μονοπατι με αμμο κλπ και εχω μετανιωσει και το οτι δεν εδωσα μεγαλυτερη κλιση στο βυθο:(

ignatios 19-01-13 14:15

Πανέμορφο. Μπράβο Γιάννη.
Drop cheker δεν σου είχα βάλει μαζί με το co2?

johnpecn` 19-01-13 14:28

http://www.ebay.com/itm/250764267095...84.m1497.l2649

http://www.ebay.com/itm/250399587995...84.m1497.l2648

http://www.ebay.com/itm/250589779896...84.m1497.l2648

ιγνατιε ευχαριστω φιλε :D:D:D Ναι μου τα εστειλες ολα κομπλε αλλα πηρα τα πιο πανω τα γυαλινα για καλυτερο οπτικο αποτελεσμα εχω παρει και τα lilly pipes και ειναι σαν να μην εχω φιλτρα δεν φανεται τιποτα:D:D:D

johnpecn` 13-02-13 14:21

2 Συνημμένο(α)
update:D:D
τα φυτα δεν εχουν μεγαλωσει ακομα για να δωσω το καταληλο σχημα...
και η moss συνηλθε:D

nazgul 13-02-13 14:29

Κουκλι εχει γινει! :p

johnpecn` 13-02-13 15:07

ευχαριστω φιλε μου:D:D αλλα δεν μπορω να βγαλω φωτο καλη με τιποτα μαλλον θα παρω τριποδο:D

nazgul 13-02-13 20:22

Ασε, πονεμενη ιστορια η φωτογραφιση. Κυριως οταν θελεις να βγαλεις μικροσκοπικα ψαρακια που δεν καθονται ακινητα ποτε :D

Ενας γενικος κανονας για φωτογραφια ολου του ενυδρειου ειναι να ξερεις, κλειστα ολα τα φωτα, τηλεοραση κλπ στο δωματιο και ανοιχτο μονο το φως του ενυδρειου. Η φωτογραφια παντα χωρις φλας.

johnpecn` 13-02-13 20:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 736083)
Ασε, πονεμενη ιστορια η φωτογραφιση. Κυριως οταν θελεις να βγαλεις μικροσκοπικα ψαρακια που δεν καθονται ακινητα ποτε :D

Ενας γενικος κανονας για φωτογραφια ολου του ενυδρειου ειναι να ξερεις, κλειστα ολα τα φωτα, τηλεοραση κλπ στο δωματιο και ανοιχτο μονο το φως του ενυδρειου. Η φωτογραφια παντα χωρις φλας.

:smt023:smt023:smt023 οκ θα δοκιμασω αν και το μεγαλυτερο θεμα το εχω με την καθαροτητα τις εικονας μου βγαινει θολλη:D

nazgul 13-02-13 20:53

Προσπαθησε να εχεις σταθερη καπου τη μηχανη μιας και λιγοι εχουν τριποδα, εγω δεν εχω. Βαλε καμια καρεκλα, κανενα βιβλιο, κατι που θα ειναι στο σωστο υψος και βαλε να βγει η φωτογραφια με χρονοκαθυστερηση, ωστε να μην κουνηθει πιεζοντας το κουμπι.

Απο εκει και περα, υπομονη. Κυριως για να βγαλεις μικρα ψαρακια, απο προσωπικη μου εμπειρια, βγαζεις 100 φωτογραφιες για να εχεις 5-6 καλες :D

kingrim 14-02-13 16:06

εγω εχω 3 τριποδες αλλα ειμαι μακρια ......

οσο για την θολουρα επελεξε μεγαλυτερο ISO ή αυξησε φωτισμο στο ενυδρειο επισης φωτομετρηση να κανεις χειροκινητη στο ποιο φωτινο σημειο του ενυδρειου

επρεπε να εισαι κοντα να σου δωσω να κανεις την δουλεια σου και τριποδα και προβολεα

ααααα το συμαντηκοτερο ειναι οταν βγαζεις φωτο να βαζεις το συστημα της καθηστερησης (αυτο που το βαζεις και τρεχεις σαν τρελος να πας να βγεις φωτο με τους φιλους) ενα τεραστιο ποσοστο της θολουρας ειναι λογο του οτι κουνας την μηχανη οταν πατας το κλικ

johnpecn` 14-02-13 16:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 736494)
εγω εχω 3 τριποδες αλλα ειμαι μακρια ......

οσο για την θολουρα επελεξε μεγαλυτερο ISO ή αυξησε φωτισμο στο ενυδρειο επισης φωτομετρηση να κανεις χειροκινητη στο ποιο φωτινο σημειο του ενυδρειου

επρεπε να εισαι κοντα να σου δωσω να κανεις την δουλεια σου και τριποδα και προβολεα

ααααα το συμαντηκοτερο ειναι οταν βγαζεις φωτο να βαζεις το συστημα της καθηστερησης (αυτο που το βαζεις και τρεχεις σαν τρελος να πας να βγεις φωτο με τους φιλους) ενα τεραστιο ποσοστο της θολουρας ειναι λογο του οτι κουνας την μηχανη οταν πατας το κλικ

:smt023:smt023:smt023

αμα ησουν κοντα μαλλον θα σε εχωνα να το φωτογραφισεις εσυ:D:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02308 seconds with 11 queries