Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Καλοκαιρινές διακοπές (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25810)

υδροχόος 22-06-08 19:54

Καλοκαιρινές διακοπές
 
Σε λίγες μέρες θα πάω διακοπές 20 ημερών. Έχω 2 αυτόματες ταίστρες για τα δύο ενυδρεία μου. Τι χρειάζεται να κάνω για να πάνε όλα καλά;Τι πρέπει να προσέξω ή να προετοιμάσω ;Ποιότητα νερού,θερμοκρασία,εξάτμιση κλπ;:confused::confused::confused:

george 22-06-08 20:44

Προσέχεις αν οι ταίστρες σου ρίχνουν όση τροφή χρειάζεται.
Μια αλλαγή νερού πριν φύγεις ... και καλές διακοπές.

υδροχόος 22-06-08 20:52

τόσο απλό;

george 22-06-08 21:19

Ε τι άλλο ;
Αν όλα δουλεύουν ρολόι και το ενυδρείο σου "τρέχει" καιρό τι άλλο να κάνεις ;

kalagio 22-06-08 21:38

H εξατμιση απο τα ανεμιστηρακια πως αντιμετωπιζεται?Ή δε τα βάζουμε να λειτουργουν.Κι αμα βαρεσει τιποτα 40αρια?

george 22-06-08 21:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalagio (Μήνυμα 275216)
H εξατμιση απο τα ανεμιστηρακια πως αντιμετωπιζεται?Ή δε τα βάζουμε να λειτουργουν.Κι αμα βαρεσει τιποτα 40αρια?

Αυτόματη αναπλήρωση

υδροχόος 22-06-08 21:59

Το ενυδρείο ''τρέχει'' από τον Δεκέμβριο και είναι το πρώτο καλοκαίρι και...αγχώθηκα.
Ανεμιστηράκια δεν έχω.Την ζέστη την αντιμετωπίζω με το κλιματιστικό.

PascM 22-06-08 22:09

Το κλιματιστικό θα μείνει ανοιχτό όταν θα φύγεις?
Πιθανόν όχι επομένως πρέπει να σκεφτείς την λύση των ανεμιστήρων και της αναπλήρωσης.

george 22-06-08 22:09

Χωρίς να θέλω να σε παρασύρω και χωρίς να είναι ο κανόνας αυτό που λέω στα ενυδρεία μου τόσα χρόνια δεν έχω βάλει ανεμιστηράκια και δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα.

PascM 22-06-08 22:10

Όπως και άλλοι Γιώργο αλλά έχει να κάνει και με την θερμοκρασία του σπιτιού! Στο προηγούμενο σπίτι δεν την έβγαζα με τίποτα χωρίς ανεμιστήρες (χτύπαγα άνετα 35αρες) τώρα δεν έχω βάλει (στου γλυκού).

υδροχόος 22-06-08 22:33

Εμείς στο σπίτι πιάνουμε 28-29 και όντως δεν σκέπτομαι να αφήσω το κλιματιστικό ανοιχτό.Όσο για ανεμιστηράκια και αναπλήρωση δεν προλαβαίνω και μάλλον θα το αφήσω έτσι. Απλά έλεγα μήπως πρέπει να αγγαρέψω κανέναν για καμιά αλλαγή νερού ή συμπλήρωμα ή οτιδήποτε.

george 22-06-08 22:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από υδροχόος (Μήνυμα 275252)
Απλά έλεγα μήπως πρέπει να αγγαρέψω κανέναν για καμιά αλλαγή νερού ή συμπλήρωμα ή οτιδήποτε.

Αν δεν έχει ιδέα για το θέμα...άστο καλύτερα

υδροχόος 22-06-08 22:42

Έγινε παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια.:):):)

Apollwnas 22-06-08 23:06

Να κανω και γω μια ερωτηση,αν τα αφηναμε τα ψαρακια 20 μερες χωρις φαι θα υπηρχε προβλημα???

kalagio 22-06-08 23:34

Πολλες δεν είναι?

steady 23-06-08 00:32

αν ειναι ενηλικα δεν εχουν προβλημα χωρις φαι με λιγο περισσοτερο πριν φυγεις


εγω χωρις ανεμηστηρακια δεν θα το αφηνα παντως τι θερμοκρασιες εχεις τωρα?

εχε στο νου σου με την εξατμιση να μην ξενερισει κανα φιλτρο

ισως δηλαδη να χρειαστει να βαλεις ποιο χαμηλα κανενα εσωτερικο αν εχεις

george τι θερμοκρασιες εχεις πιασει maximum?

Kostas G. 23-06-08 17:06

Κάτι που βοηθάει με τη θερμοκρασία ώστε το ενυδρείο να μην ξεπεράσει τουλάχιστον την θερμοκρασία του περιβάλλοντα χώρου είναι η μείωση της φωτοπεριόδου σε λίγες ώρες ή και να μην ανάβουν καθόλου τα φώτα...Αυτό βέβαια εξαρτάται και από το τι ψάρια έχεις και από το αν υπάρχει φυσικός φωτισμός στον χώρο που βρίσκεται το ενυδρείο...Π.χ. αν δεν υπάρχει καθόλου φως και έχεις ημερόβια ψάρια,δεν γίνεται να τα αφήσεις 2 βδομάδες στο σκοτάδι...Αν όμως ηταν π.χ. γατόψαρα,θα μπορούσες άνετα...
Η μεώση της φωτοπεριόδου δεν ενοχλεί ότι ψάρια και να έχεις,όπως και το να μην ανάβουν τα φώτα καθόλου,με φυσικό φωτισμό όμως στον χώρο το ενυδρείου...

steady 23-06-08 17:44

εγω κανω και το αλλο βαζω τα φωτα να αναβουν αργοτερα δηλαδη αντι στις 4 που αναβαν αναβουν στις 9 το βραδυ πχ και ειναι τη νυχτα που εχει πεσει η θερμοκρασια


βεβαια αυτο το κανω σταδιακα για να συνηθιζουν λιγο τα ψαρια πχ 15 λεπτα καθε μερα παω ποιο μπροστα τη φωτοπεριοδο

mikele 23-06-08 17:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 275233)
Χωρίς να θέλω να σε παρασύρω και χωρίς να είναι ο κανόνας αυτό που λέω στα ενυδρεία μου τόσα χρόνια δεν έχω βάλει ανεμιστηράκια και δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα.



και εγω επισης κανενα προβλημα χωρις ανεμιστηρακια μεχρι στιγμη και με το θαλασσινο........αλλα μη παρασυρεσαι ειναι προσωπικες εκτιμησεις.....
ακομα και να βαλεις δεν νομιζω να τα αφησεις ανοιχτα για 20 μερες.....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01700 seconds with 11 queries