Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Παρακαλώ την συμβουλή σας για αλλαγή λαμπτήρων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17925)

Παπαδόπουλος Κώστας 08-06-07 12:29

Παρακαλώ την συμβουλή σας για αλλαγή λαμπτήρων
 
Καλησπέρα σε όλους
Σκοπεύω να αντικαταστήσω τους εργοστασιακούς λαμπτήρες του Rio240, το ενυδρείο είναι αυτό:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17567

Θα ήθελα την γνώμη σας για να καταλήξω σε κάτι σωστό.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

klaz 08-06-07 12:48

flora gro-sylvania grolux..μερικες απο τις επιλογες σου για φυτα και φωτοσυνθεση..εκπομπη σε κοκκινο φασμα(ροζ χρωμα λαμπες....)

Παπαδόπουλος Κώστας 08-06-07 12:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 181308)
flora gro-sylvania grolux..μερικες απο τις επιλογες σου για φυτα και φωτοσυνθεση..εκπομπη σε κοκκινο φασμα(ροζ χρωμα λαμπες....)

Εννοείς klaz ρόζ απόχρωση και οι δύο, ή μια και μία;
Μιας και έχεις επαφή και με τέτοιου είδους προϊόντα (λάμπες για ενυδρειακή χρήση), μήπως θα μπορούσες να μου προτείνεις κάτι πιο συγκεκριμένο;

klaz 08-06-07 13:00

εχεις πμ.

Παπαδόπουλος Κώστας 08-06-07 13:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 181313)
εχεις πμ.

Thanks Klaz:smt041

thanosatha 08-06-07 16:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 181308)
flora gro-

Glo, Κωστα, glo... (χιχιχιχι)

Genirous 08-06-07 17:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παπαδόπουλος Κώστας (Μήνυμα 176620)
Να και το δικό μου
--------------------------------------------------------------------------------
Πληροφορίες
Διαστάσεις:121 Χ 41 Χ 55 juwel Rio 240
...
Κατηγορία:Κοινωνικό, (τολμώ να πώ) φυτεμένο.
Φυτά: microsorum pteropus, Hygrophila corymbosa siamensis, echinodorus Rose,anubias diverse, cryptocoryne x willisii, cryptocoryne beckettii,Crinum thaianum, και ένα με κόκκινα φύλλα νομίζω είναι telanthera lilacina:smt120 ?.
...
...Φωτισμός:εργοστασιακός 2 Χ 36/40W
Διάρκεια φωτισμού:12 ώρες, μέσω χρονοδιακόπτη
...

Καλησπέρα Κώστα!
Από την παρουσίασή σου, στο Juwel Rio 240 δίνεις λανθασμένα φωτισμό 2x36/40W ενώ είναι 2x38W...:rolleyes:
Νομίζω πως είναι πολύ χαμηλός φωτισμός για φυτεμένο ενυδρείο...
Θα πρότεινα να πρόσθετες ένα φωτιστικό ακόμα σε συνδιασμό με τα καπάκια του και μετά βλέπεις για λάμπες...;)

Παπαδόπουλος Κώστας 09-06-07 09:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από genirous (Μήνυμα 181396)
Καλησπέρα Κώστα!
Από την παρουσίασή σου, στο Juwel Rio 240 δίνεις λανθασμένα φωτισμό 2x36/40W ενώ είναι 2x38W...:rolleyes:
Νομίζω πως είναι πολύ χαμηλός φωτισμός για φυτεμένο ενυδρείο...
Θα πρότεινα να πρόσθετες ένα φωτιστικό ακόμα σε συνδιασμό με τα καπάκια του και μετά βλέπεις για λάμπες...;)

Πολύ σωστή η παρατήρηση σου. Τελικά είναι 2Χ38W:confused: .Το γνωρίζω οτι είναι μικρή ισχύς, αλλά νομίζω ότι για φυτά χαμηλών απαιτήσεων είναι καλή(ή μήπως κάνω λάθος;:smt120 ) Thanks genirous.
Η λύση με το δεύτερο φωτιστικό είναι πολύ καλή,αλλά λίγο δύσκολο να εφαρμοστεί στην δική μου περίπτωση γιατί με τους ανακλαστήρες που έχω(juwell)+το φόντο το οποίο είναι αρκετά παχύ ,δεν έχω περιθώριο για την εγκατάσταση γιατί ο χώρος που έχει μείνει δεν είναι αρκετός.:(

Θάνο σε ευχαριστώ για την διόρθωση;)

klaz 09-06-07 09:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παπαδόπουλος Κώστας (Μήνυμα 181503)
αλλά λίγο δύσκολο να εφαρμοστεί στην δική μου περίπτωση γιατί με τους ανακλαστήρες που έχω(juwell)+το φόντο το οποίο είναι αρκετά παχύ ,δεν έχω περιθώριο για την εγκατάσταση γιατί ο χώρος που έχει μείνει δεν είναι αρκετός.:(

μην ξεχνας οτι εχεις για συμμαχο σου και τις πλαστικες κοντρες των juwel......:rolleyes:εκει μπορεις να προσαρμοσεις καμμια λαμπιτσα ακομη......
(εγω που εχω juwel,πως νομιζεις οτι εχω 6 λαμπες......?):rolleyes::p:p:p

Παπαδόπουλος Κώστας 09-06-07 09:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 181510)
μην ξεχνας οτι εχεις για συμμαχο σου και τις πλαστικες κοντρες των juwel......:rolleyes:εκει μπορεις να προσαρμοσεις καμμια λαμπιτσα ακομη......
(εγω που εχω juwel,πως νομιζεις οτι εχω 6 λαμπες......?):rolleyes::p:p:p

Hi klaz, δεν ανεβάζεις καμιά φωτό να δούμε και εμείς οι αρχάριοι πως χωρέσαν 6 λάμπες εκεί μέσα;:smt041

klaz 09-06-07 09:54

οι 4 ειναι στην ουσια 2 μανισια φωτιστικα της jewel,μαζι με το σετ των στενοτερων καπακιων τους....
απο εκει και μετα μπηκανε απο μια λαμπα,μπρος,και αλλη μια πισω που πατανε πανω στις κοντρες,και ειναι πιασμενες με ταιραπ,για να μην φευγουν...πολυ απλο...
τα δε μπαλλαστ τους,απλα τα εχω στειλει με προεκτασεις χαμηλα στο επιπλο για να μη ζεσταινουν εξτρα το καπακι.....ολα αυτα τα παραπανω ειναι με λαμπες τ8,αλλα νομιζω και ειδικα και για τις 2 πατενταρισμενες λαμπες ,οτι θα ηταν ευκολοτερο με λαμπες τ5 που ειναι λεπτοτερες,και με ελαφρυτερα μπαλλαστ κλπ.....

Παπαδόπουλος Κώστας 09-06-07 10:08

Έχεις δίκιο Κώστα, με Τ8 θα είναι καλύτερα και θα αφήνουν και πιο πολύ χώρο για τις καθημερινές εργασίες(τάϊσμα κ.λ.π.)
΄
Θα το σκεφτώ ;)

PascM 09-06-07 10:14

Τ5 θες να πεις! γιατί και ο Κώστας από ότι λεει θα ήταν καλύτερα με Τ5 λόγω του οτι είναι λεπτότερες.

klaz 09-06-07 10:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 181519)
Τ5 θες να πεις! γιατί και ο Κώστας από ότι λεει θα ήταν καλύτερα με Τ5 λόγω του οτι είναι λεπτότερες.

χεχεχεχε...ο αγαπητος κωστας θα ζαλιστηκε χθες απο την ομορφια μου φιλε μανο.....:p :p :D

Παπαδόπουλος Κώστας 09-06-07 10:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 181519)
Τ5 θες να πεις! γιατί και ο Κώστας από ότι λεει θα ήταν καλύτερα με Τ5 λόγω του οτι είναι λεπτότερες.


Σωστά Τ5 εννοώ ( O άτιμος ο πρωινός καφές μάλλον ήταν λίγος :smt062)

Thanks PascM ;)

netblues 09-06-07 10:31

Ναι αλλα καθοτι οι Τ5 ειναι λεπτοτερες, αν δεν εχουν φωτιστικο να τις προστατευει, σχετικα γρηγορα θα γινουν κομματακια..

PascM 09-06-07 10:36

Εδώ χρειάζεται σίγουρα πολύυυυ προσοχή μια και τα κομματάκια θα είναι οδυνρή εμπειρία!

Παπαδόπουλος Κώστας 09-06-07 10:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 181527)
Ναι αλλα καθοτι οι Τ5 ειναι λεπτοτερες, αν δεν εχουν φωτιστικο να τις προστατευει, σχετικα γρηγορα θα γινουν κομματακια..

Εννοείς οτι θα πρέπει να βρίσκονται εντός κάποιας κατασκευής που θα τις προστατεύει; Συχγωρείστε με , αλλά δεν κατάλαβα πως θα σπάσουν.:roll:

PascM 09-06-07 10:45

Είναι ποιο λεπτές και ποιο εύθραυστες! Ναι αυτό εννοεί ο Sir.

Παπαδόπουλος Κώστας 09-06-07 10:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 181530)
Είναι ποιο λεπτές και ποιο εύθραυστες! Ναι αυτό εννοεί ο Sir.


O.K. :smt041

Βαγγέλης (Dearangelo) 15-06-07 20:17

για προσθήκη Τ5 που βρίσκουμε ντουί και τα παρελκόμενα?

Genirous 15-06-07 23:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παπαδόπουλος Κώστας (Μήνυμα 181503)
Πολύ σωστή η παρατήρηση σου. Τελικά είναι 2Χ38W:confused: .Το γνωρίζω οτι είναι μικρή ισχύς, αλλά νομίζω ότι για φυτά χαμηλών απαιτήσεων είναι καλή(ή μήπως κάνω λάθος;:smt120 ) Thanks genirous.
Η λύση με το δεύτερο φωτιστικό είναι πολύ καλή,αλλά λίγο δύσκολο να εφαρμοστεί στην δική μου περίπτωση γιατί με τους ανακλαστήρες που έχω(juwell)+το φόντο το οποίο είναι αρκετά παχύ ,δεν έχω περιθώριο για την εγκατάσταση γιατί ο χώρος που έχει μείνει δεν είναι αρκετός.:(

Οι Τ8-38W αν και είναι μεγαλύτερης ισχύος από τις 36W, φωτίζουν λιγότερο από τις δεύτερες... Αν υπολογίζεις το φωτισμό σου με την κλίμακα W/litre είσαι αρκετά χαμηλότερα από 0,32W/litre...
Πάντως για να μην σε πανικοβάλω, για φυτά χαμηλών απαιτήσεων και ΜΟΝΟ, μιας και έχεις ανακλαστήρες πρέπει οριακά να καλύπτεσαι!;) (...αλλά δεν έχεις μόνο χαμηλών στη δεξαμενή σου...:( )
Από εκεί και πέρα θες upgrade...όσο για το χώρο που έχεις, με μια απλή και λειτουργικότατη κίνηση θα σου αρκέσει μια χαρά για 2ο φωτιστικό, ΑΝ το αποφασίσεις!!!:D
Χάρηκα που φάνηκα χρήσιμος!!!:p

Παπαδόπουλος Κώστας 17-06-07 10:02

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές Genirous :p.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02214 seconds with 11 queries