Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Hair algae στο cuba (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53424)

el.stel 03-06-11 22:12

Hair algae στο cuba
 
Έχω τρομερό πρόβλημα με hair algae στο cuba μου. Έχω δοκιμάσει αλλαγές νερού, μείωση σιδήρου και αύξηση co2 αλλά τίποτα. Τα άλλα φυτά δεν έχουν πρόβλημα. Έχω προσπαθήσει να την βγάλω με τσιμπίδες και οδοντόβουρτσες αλλά δεν μπορώ να την αφαιρέσω όλη γιατί ξεπατώνω και το φυτό καθώς την τραβαω.
Έχει δοκιμάσει κανείς να χτυπήσει ένα τέτοιο πρόβλημα με H2O2? Το ενυδρείο είναι 70 λίτρα μόνο φυτά και μερικά nerite snails.
Please help!!:(

nicpapa 03-06-11 22:24

Μετρήσεις εχεις κάνει? βάλε καμια φωτο και δώσε μας περισότερα στοιχεία οπως φωτισμός,διαρκεια ,φίλτρανση χροόνος που τρέχει..και λίπανση.Τα έχει ολα σε αυτο .. συμπλήρωσε το http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42408

golf4470 04-06-11 12:18

Πολυ φοβαμαι οτι θα χρειαστει να το ξεστησεις.Σε παρομοια εμπειρια κ αφου ειχα κανει τα παντα ξεστησα ολο το ενυδρειο κ ξανα απο την αρχη.Τωρα ειμαι πολυ μετρημενος στα λιπασματα μου.Βαλε καμια φοτο να δουμε

el.stel 04-06-11 15:19

Όγκος:70 lt
Κατηγορία: φυτεμένο
Φυτά: lobelia cardinalis, marsilea hirsuta, hemianthus callitrichoides, staurogyne repens,
moss, anubias barteri, anubias nana, cryptocoryne wendtii
Ψάρια / Άλλα είδη: 2 nerite snails, μερικα malaysian trumpet snail
s
Διακοσμητικά υλικά:
2 μικρά ξύλα, μαύρο χαλίκι
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: -
Φωτισμός: 2
plantgrowth 24 watt
Διάρκεια φωτισμού: 10 ωρες
Φιλτράρισμα: εσωτερικο φιλτρο εργοστασιακο και ένα
haileaRP-200 πανω από τον διαχυτηρα co2
Θερμοστάτης: 150
watt
Λίπανση:
flourishexcel, tetraplantamin, tetraplantcryptoταμπλέτες, flourishpotassium
Παροχή CO2: 2 κιλη μπουκάλα

Παράμετροι:

pH: 7,2
Γενική σκληρότητα (GH): 9
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8
Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0 (
striptests)
Νιτρικά (ΝΟ3): 0 (striptests)
Αλλαγές νερού: εβδομαδιαία 20%
Θερμοκρασία: 25

Το ενυδρείο τρέχει 7 μήνες τώρα και τα φυτά αναπτύσσονται χωρίς κανένα πρόβλημα. Το μόνο πρόβλημα είναι η hair algae η οποία δεν αφήνει το cuba να αναπτυχθει αφού αναγκάζομαι να ξεπατώνω κομμάτια του συνεχώς.
Ξέρει κάποιος αν θα αντέξει το cuba σε μια ήπια δόση H2O2? Μήπως να το δοκίμαζα τοπικά σε ένα σημείο μόνο και ανάλογα με το πώς θα πάει αυτο, συνεχίζω?

el.stel 04-06-11 15:27

2 Συνημμένο(α)
και μερικες φωτο

klipitiklopos 04-06-11 17:07

Επειδη δεν αναφερεσαι καθολου στο υποστρωμα, παρα μονο οτι εχεις βαλει μαυρο χαλικι, αλλα βλεπω στις φωτο, ασπρα πετραδακια, μηπως εχεις ανεβασει με κανενα ξεριζωμα κοματια απο το υποστρωμα;
Γιατι σε αυτην την περιπτωση ενδεχεται να εχεις ανεβασμενα φωσφορικα, και αλλα συστατικα που περιεχονται στο υποστρωμα, και επειδη οι αλγες τα απορροφουν ταχυτερα απο τα φυτα, για αυτο κανουν παρτυ.
Αυτο βεβαια ειναι μια υποθεση.
Επισης με το Η2Ο2 δεν νομιζω οτι ενδεικνυται για την GBA.
Kυριως ειναι για την BBA.
Τωρα προκειμενου να ξεστησεις, δεν δοκιμαζεις και τα παρακατω;
Κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου, χαμηλωσε λιγο φως, αν εχεις την δυνατοτητα, και για να μην πειραζεις την cuba, δεν ριχνεις 2-3 SAE, να κανουν αυτοι σιγα σιγα την δουλεια για σενα;:D
Κοψε λιπασματα τελειως, μεχρι να βρει την ισορροπια του το ενυδρειο, αυξησε διοξειδιο, και βλεπεις πως θα παει.
Αν δειξει σημαδια βελτιωσης, κανεις ενα βημα μπροστα καθε φορα, (σε λιπασματα-φως) μεχρι να ισορροπησει.
Τα παραπανω ξαναλεω, ειναι απλα μια προταση που εχει δουλεψει μεν στο δικο μου συστημα, αλλα καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.

el.stel 04-06-11 17:20

Ευχαριστώ για τη συμβουλή.
Τα άσπρα πετραδάκια είναι από το άλλο μου ενυδρείο και έχουν ξεμείνει μερικά μόνο στο σημείο που βλέπεις. Υπόστρωμα δεν έχω βάλει καθώς το ενυδρείο το είχα αγοράσει από φίλο και έτρεχε ήδη μερικούς μήνες με ανουμπιες και κρυπτοκορινες.

klipitiklopos 04-06-11 17:41

Μηπως μπορεις να ανεβασεις μια πιο γενικη φωτο του ενυδρειου, να φαινονται και τα αλλα φυτα;

el.stel 04-06-11 17:59

3 Συνημμένο(α)
Sorry για την ποιοτητα αλλα μονο κινητο εχω διαθεσιμο:(

klipitiklopos 04-06-11 18:19

Ενταξει ειναι, ηθελα να δω ποσο φορτωμενο ειναι.
Πιστευω, πως καποια στιγμη επεσαν περισσοτερα συστατικα απο οσα μπορουσαν να απορροφησουν τα φυτα, με αποτελεσμα την δημιουργια αλγης.
Η μπηκαν τα "σπορια" της αλγης μαζι με καποιο φυτο.
Επειδη ειναι αρκετη, και ειναι πανω σε φυτο που χρειαζεται πολυ φως, θα ειναι δυσκολο να την ξεφορτωθεις κατα την γνωμη μου χωρις απωλειες.
Συμμαχος σου παντως ειναι το διοξειδιο, που τα φυτα το απορροφουν πολυ καλυτερα

N4505 04-06-11 21:46

Ο καλός φωτισμός που έχεις, εκτός απ'το οτι είναι απαραίτητος για τα "ωραία" φυτά όπως το cuba, ωθεί τα φυτά σε ανάπτυξη..
Γι αυτό πρέπει να συνοδεύεται από σταθερό co2 (που επίσης έχεις) και καλή λίπανση (που δεν έχεις :D).. Διαφορετικά "εξαντλούνται" και παίρνουν το πάνω χέρι οι άλγες..

Ρίξε μια καλή ματιά σε αυτό το άρθρο.

Μπορεί να βλέπεις κάποια ανάπτυξη αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι είναι όλα οκ..
Όταν πετύχεις σωστή ανάπτυξη σε όλα τα φυτά θα το καταλάβεις και θα δεις τις άλγες να εξαφανίζονται. Για να γίνει αυτό, κατα την γνώμη μου πάντα, θα πρέπει να προσθέτεις απ'όλα τα καλά, δεδομένου οτι δεν έχεις και ψάρια (νιτρικά).
Κάνε και μία αναζήτηση περί estimative index.. Ίσως φαίνεται περίπλοκο αλλά πρακτικά είναι ο πιο εύκολος τυφλοσούρτης για να βρεθεί η ισορροπία.. ;)

Raven 05-06-11 01:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos (Μήνυμα 596541)
Τωρα προκειμενου να ξεστησεις, δεν δοκιμαζεις και τα παρακατω;
Κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου, χαμηλωσε λιγο φως, αν εχεις την δυνατοτητα, και για να μην πειραζεις την cuba, δεν ριχνεις 2-3 SAE, να κανουν αυτοι σιγα σιγα την δουλεια για σενα;:D
Κοψε λιπασματα τελειως, μεχρι να βρει την ισορροπια του το ενυδρειο, αυξησε διοξειδιο, και βλεπεις πως θα παει.
Αν δειξει σημαδια βελτιωσης, κανεις ενα βημα μπροστα καθε φορα, (σε λιπασματα-φως) μεχρι να ισορροπησει.
Τα παραπανω ξαναλεω, ειναι απλα μια προταση που εχει δουλεψει μεν στο δικο μου συστημα, αλλα καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.

Θα συμπληρωσω την πολυ σωστη σκεψη του φιλου παραπανω...
-κανε μια 3ημερη συσκοτιση
-Αλλαγη νερου 80%
Επειτα μειωσε την φωτοπεριοδο στις 6-7 ωρες.
Κοψε εντελως την λιπανση για ενα διαστημα γιατι εχεις χαμηλη φυτομαζα.
Τα μονα στοιχεια που μπορεις να ριχνεις εβδομαδιαια μετα απο αλλαγη νερου (προς το παρον) ειναι το Καλιο και τα Ιχνοστοιχεια.
Κρατα σταθερο το CO2 , αρα και το ΡΗ.

Μετα απο ενα διαστημα αν δεις βελτιωση, ανεβαζεις σταδιακα την φωτοπεριοδο στις 7-8 ωρες (δεν χρειαζεται παραπανω) και αν εμφανιστουν ελλειψεις στα φυτα ή σημαδια χλωρωσης κλπ, προχωρας με συμπληρωση λιπασματων εως οτου φτασεις σε πληρη και σωστη λιπανση.
Το κλειδι ειναι η υπομονη και η παρατηρηση.
Βοηθα λιγο και με το χερι απομακρυνοντας οσες αλγες μπορεις.

el.stel 05-06-11 01:52

Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές παιδιά.

PanosP 23-06-11 16:51

Ποοο φίλε και γω στην ίδια μοίρα είμαι με σένα. Ξέστισα ολόκληρη java moss και ειμαι στην ίδια φάση με την cuba. Αλλά εγώ έκανα την βλακεία και έριχνα φώσφορο νομίζοντας ότι πρέπει να είμαι στο 0.5 πάντα. Τώρα έχω βάλει μέσα στο φίλτρο κάτι μπιλάκια για την απορρόφηση του φωσφόρου ..και κλαδεύω συνέχεια..την hair συνήθως. και full co2 βέβαια.

καλή υπομονή.

el.stel 23-06-11 19:36

Καλή δύναμη και σε σένα. Εγώ πάντως έκανα δουλειά αν και αναγκάστηκα να ξεπατώσω σχεδόν το μισό μου cuba. Ψέκαζα με υπεροξείδιο με μια σύριγγα σιγά σιγά στις περιοχές με την περισσότερη άλγη και έκανα αλλαγές νερού 20% κάθε 3 μέρες ακλουθώντας τις συμβουλές των παιδιών από εδώ. Το έκανα αυτό για 2 εβδομάδες περίπου. Τώρα δεν έχω σχεδόν καθόλου!!!:):D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02002 seconds with 11 queries