Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Πολυκατοικία Γαρίδων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52912)

rtolis 20-05-11 15:08

Πολυκατοικία Γαρίδων
 
4 Συνημμένο(α)
Υλικά:
-2 κομμάτια επιδαπέδιου καναλιού
-2 tire-ups
-Σιδηροπρίονο

Το επιδαπέδιο κανάλι είναι το πλαστικό που χρησιμοποιούμε για να περάσουμε καλώδια στο πάτωμα, συνήθως κάτω από χαλιά και μοκέτες, αν δεν είναι γνώστης κάποιος. Υπάρχει σε όλα τα χρωματοπωλεία-σιδηρικά και στα καταστήματα ηλεκτρολογικού εξοπλισμού. Το κόστος του είναι ελάχιστο. 7-9 Ευρώ τα 2 μέτρα. Έχω χρησιμοποιήσει το μεγάλο μέγεθος. Υπάρχουν σίγουρα 2 μεγέθη, δεν γνωρίζω αν υπάρχουν κι άλλα.
Κόβουμε από το κανάλι 2 κομμάτια στο μέγεθος που θέλουμε. Στις φωτό το έχω κόψει γύρω στα 15 εκατοστά. Δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη μέτρηση. Απλώς κόψτε το πρώτο κομμάτι στο μέγεθος που σας ικανοποιεί και χρησιμοποιήστε το σαν οδηγό για να σημειώσετε που θα κόψετε το δεύτερο. Σαν υλικό κόβεται πανεύκολα με σιδηροπρίονο, κάθε κοπή δεν μου πήρε πάνω από 2 λεπτά. Το καθαρίζουμε λίγο από τα γρέζια που θα έχει αφήσει στις άκρες το πριόνι και το μόνο που απομένει είναι να δέσουμε τα δυο μέρη με tire-ups, (ή δεματικά επί του ελληνικότερου) πλάτη με πλάτη. Στις φωτό έχω αφήσει ότι περισσεύει μετά τον θύλακα για να καταλάβετε την λογική, μετά το κόβουμε με έναν κόφτη. Και είναι έτοιμο να το βάλουμε στο ενυδρείο μας.
Σκεπτόμενος να το βάλω με την κόψη στο ενυδρείο για να πιάσει χαλίκι από το υπόστρωμα στο κάτω μέρος για να στηριχθεί και να το κρατήσει κάτω, με περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη: Βυθίζεται! Οπότε το τοποθέτησα ακουμπισμένο με την πλατιά πλευρά, για να είναι ακόμη πιο δύσκολο να ενοχληθούν οι γαρίδες.
Απλό και φθηνό στην κατασκευή…

ΥΓ. Ρίξτε και κανένα βρασιματάκι πριν το βάλατε στο ενυδρείο…

giannisaek 20-05-11 15:17

Καλή κατασκευή αλλά σε τι χρησιμεύει αυτό;

golf4470 20-05-11 15:29

Μαλλον κατι σαν Motel γαριδων.Ωραια κατασκευη αλλα δεν θα ηταν καλυτερο να κραταμε το περιβαλλον τους οσο πιο φυσικο γινεται?

ARIS1983 20-05-11 15:42

Aπλα τους αρεσει να κρυβονται σε τετοια μεροι οταν ειναι να αλλαξουν εξωσκελετο!

delta66 20-05-11 15:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από golf4470 (Μήνυμα 591571)
Μαλλον κατι σαν Motel γαριδων.Ωραια κατασκευη αλλα δεν θα ηταν καλυτερο να κραταμε το περιβαλλον τους οσο πιο φυσικο γινεται?

Μια χαρα ειναι.
Με λιγη moss δεμενη επανω του θα γινουν εξοχικα bungalows απο πολυκατοικια. :D

lingistis 20-05-11 16:20

Πολύ έξυπνο!

με το βράσιμο δεν ‘‘χαλάει‘‘ το πλαστικό?

mikrosaquaristas 20-05-11 16:36

πως είμαστε σίγουροι ότι το pvc δεν αφήνει ουσίες στο νερό?

κανονικά το pvc- και ειδικα στην μαλακιά μορφή του-είναι περασμένο με κάτι που περιέχει μόλυβδο..
πάντως το βλέπω σε όλες τις σωληνώσεις φίλτρων
εκτός κι αν δεν είναι PVC και κάνω λάθος

netblues 20-05-11 16:44

Υδροδιαλυτο pvc πρωτη φορα ακουω....
Σε συνθηκες ενυδρειου η πιθανοτητα να διαρρευσει μολυβδος απο το pvc ειναι τελειως εξωπραγματικη, τουλαχιστον σε ποσοτητες που να γινει το οτιδηποτε.
Ενα καλο ξεπλυμα ειναι αρκετό.

mikrosaquaristas 20-05-11 16:50

έτσι όπως το θέτεις-πέταξα κοτσάνα
ομολογώ ημιμάθεια

rtolis 20-05-11 21:18

Παράθεση:

Aπλα τους αρεσει να κρυβονται σε τετοια μεροι οταν ειναι να αλλαξουν εξωσκελετο!
Αυτό είχα κι εγώ στο μυαλό μου για την κατασκευή. Συν όποια προστασία δίνει στις νεογέννητες γαρίδες.

Παράθεση:

Πολύ έξυπνο!

με το βράσιμο δεν ‘‘χαλάει‘‘ το πλαστικό?
Thanks Γιάννη! Όχι δεν είχα κάποιο πρόβλημα, και μιλάμε για ώρα βρασμού. Το μόνο που θα μπορούσε να θεωρηθεί πρόβλημα είναι ότι στράβωσαν ελάχιστα οι εσωτερικοί οδηγοί, που είναι λεπτοί και μακριοί. Κι αυτό πιστεύω λόγω ανισομερής θέρμανσης των άκρων τους.

Παράθεση:

πως είμαστε σίγουροι ότι το pvc δεν αφήνει ουσίες στο νερό?
Όντως θα είναι απίθανο. Εδώ χρησιμοποιείται στις σωληνώσεις νερού, δεν πιστεύω να υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Παράθεση:

Με λιγη moss δεμενη επανω του θα γινουν εξοχικα bungalows απο πολυκατοικια.
Έννοια σου Σπύρο! Όπως το είπες θα γίνουν! :p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01411 seconds with 11 queries