Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   ελληνικο φυλλαδιο φροντιδας για μονομαχους-ιδεες και συζητηση. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76930)

gordon 12-03-14 15:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 826888)
Θα συμφωνήσω και εγώ πως και οι 2 είναι εξίσου καλές, αλλά, αφού το φυλλάδιο απευθύνεται και σε άπειρους και ελαφρώς άσχετους με το χόμπι, θα πρότεινα τη 2η που το ψάρι έχει πιο φανταχτερά και έντονα χρώματα από ότι στη 1η, θεωρώ πως πρέπει να παίξουμε και λίγο με τους κανόνες του marketing.
Αυτή είναι μια καθαρά υποκειμενική και προσωπική άποψη

ναι απο αυτή την άποψη έχεις απόλυτο δίκιο ..
-------------------------
στο φυλλάδιο θα αναγράφεται ενδεικτικά το κόστος του ενυδρείου ?

stratigos24 12-03-14 17:25

Και εγω την δευτερη θεωρω καλυτερη για τον σκοπο του φυλλαδιου.

Τελικα ως minimum λιτρα τι θα αναγραφει?

kgf12345 12-03-14 18:24

ελαχιστα λιτρα τα 30.δε θυμαμαι διαστασεις απεξω τωρα κ δεν ειμαι στο pc.

για τη φωτο,τακη εχεις ενα δικιο οσον αφορα το "μαρκετινγκ" που λες,αλλα μην ξεχναμε οτι το φυλλαδιο δεν εχει σκοπο την πωληση,αλλα την ενημερωση.
νομιζω πως η πρωτη φωτο ειναι πιο "κοντα" σαυτο το πνευμα και στο πνευμα του φορουμ.

φυσικα και η δευτερη φωτο μαρεσει πολυ,αλλα νομιζω πως το πρωτο,ειναι πιο σωστα στημενο ενυδρειο.και οσον αφορα τις διαστασεις,κ το χρωμα του νερου,και της "ατμοσφαιρας" που εχει.

και φυσικα και η φωτο ειναι πολυ πιο καθαρη και σε χρωματα κ σε εστιαση και σε αναλυση.

αυτη ειναι η γνωμη μου τουλαχιστον,και γιαυτο τη διαλεξα.
φυσικα ειναι προς συζητηση το θεμα,δεν εχω αντιρρηση.
θαθελα νακουσω κιαλλες γνωμες ομως που μεχρι στιγμης δεν εχουν ακουστει;)

kgf12345 12-03-14 18:29

3 Συνημμένο(α)
ανεβαζω και τις φωτογραφιες διορθωμενες:D
η μια απο imageshack γιατι δεν την παιρνει παλι!
http://imagizer.imageshack.us/v2/128...90/24/wul1.jpg

stratigos24 12-03-14 18:32

Συνεχιζω να πιστευω την δευτερη ως καλυτερη για τους εξης λογους:

1) Η πρωτη δειχνει ενα ανοιχτο ενυδρειο (εστω και με καποια φυτα επιφανειας και πιο χαμηλα τη σταθμη, αλλα και παλι εχουμε πει σε αλλο θεμα οτι μπορει να πηδηξουν πολυ πιο ψηλα απο οσο εχει κατεβει η σταθμη του ενυδρειου που βλεπουμε). Φανταζομαι στο φυλλαδιο θα λεει να μπαινουν παντα οι μονομαχοι σε ενυδρειο με καπακι γιατι ειναι ''αλτες''.

2) Ειναι πιο ομορφο οπτικα για τους περισσοτερους που θελουν ή θα θελησουν να ασχοληθουν με ενα μονομαχο σε ενυδρειο πιστευω (και δεν φαινεται αν ειναι ανοιχτο ή κλειστο ενυδρειο ωστε να αντιφασκει οπως ειπα πιο πανω, με το οτι το ψαρι πολλες φορες πηδαει εξω που θα γραφει το φυλλαδιο).

kgf12345 12-03-14 18:38

1 Συνημμένο(α)
σωστο;)
το σκεφτηκα κιεγω για το καπακι.μονο αυτο λειπει απο αυτη τη φωτο.
αλλα....
δεσ'τη και ετσι...(συννημενη στο τελος)

εκτος αυτου,ο στελιος μου εστειλε αλλη μια του raven,που παιζει και αυτη σαν υποψηφια.
και μην ξεχναμε οτι μπορει να μπει πανω απο μια.εξαρταται απτο πως θα γινει τελικα...

η φωτο του Raven ειναι αυτη
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...dsc_0006-2.jpg

konstantinos-z 12-03-14 19:44

..αν προτεινουμε στον αρχαριο τα παραπανω ...σαν τυπικα μονομαχοενυδρεια....ο "αρχαριος " θα "κοψει λασπη"............ και αφου εκτος απο αρχαριος ειναι και πελατης....τα φυλλαδια θα βρεθουν εκει που σωστα προεβλεψε ο Σπυρος (delta).

kgf12345 12-03-14 19:52

κωσταντινε ετσι ειναι,αλλα το οτι απευθυνομαστε σε αρχαριους (κυριως) δεν σημαινει οτι πρεπει να δειξουμε και κατι "μετριο" μονο και μονο επειδη ειναι "ευκολο" να στηθει.

ετσι κιαλλιως,το φυλλαδιο δεν θα το δουνε μονο αρχαριοι,θα το δουνε και εμπειροι.
πχ.μπορει το φυλλαδιο να καταληξει να μπει και στο αρχικο του φορουμ bettas4all για να υπαρχει και σε δευτερη γλωσσα.(λεω εγω τωρα,δεν ξερω...)

γιατι να μη φαινεται κατι ωραιο?

Τάκης 12-03-14 21:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 826929)
για τη φωτο,τακη εχεις ενα δικιο οσον αφορα το "μαρκετινγκ" που λες,αλλα μην ξεχναμε οτι το φυλλαδιο δεν εχει σκοπο την πωληση,αλλα την ενημερωση.

Γιώργο δεν είναι μόνο η πώληση, είναι και η προσέγγιση , να προκαλέσεις καλή εντύπωση από τη 1η στιγμή, σίγουρα δεν θέλουμε να πουλήσουμε, αλλά καλό είναι μόλις το δει κάποιος να τον προκαλέσουμε για να το διαβάσει, και πάντα το καλό "περιτύλιγμα" δίνει άλλα έμφαση, χρησιμοποιούμε το ίδιο μέσο (marketing) αλλά για άλλο σκοπό

stratigos24 12-03-14 22:04

Συμφωνω με τον Τακη!

Αυτο ειναι το θεμα. Να τον κανουμε να θελει να το το διαβασει. Ναι, οκ.... Εμας μπορει τα βιοτοπικα να μας αρεσουν (και οχι παντα οπτικα) αλλα και σε μενα για παραδειγμα, αν μου εδειχνες ενα βιοτοπικο ενυδρειο αμαζωνιου το 2011 που αποφασισα να ασχοληθω με τα ενυδρεια, μαλλον θα ελεγα.... ''τι ειναι αυτος ο βουρκος?''

delta66 12-03-14 23:36

Θα ελεγα κανενα πιο απλο ενυδρειο με ευκολα και αργης/μετριας αναπτυξης φυτα, να μη θελουν διοξειδια κλπ, και να .... φαινεται και το ψαρι :)
πχ σε τετοιο υφος, http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72340 αλλα με μπεζ ή μαυρο αμμοχαλικο, χωρις πετρες, πιο ζωντανα ξυλα, και με 2-3 ξερα φυλλα ακομα.
-------------------------
Δεν στηνεις ενα τσακα τσακα? :D

kgf12345 12-03-14 23:47

χαχαχα!:Dναι αμε:D

παιδια οκ,καταλαβαινω το σκεπτικο που περιγραφετε.δεν εχω καμια αντιρρηση.το θεμα ειναι πως πρεπει να βρουμε φωτογραφιες δικες μας,γιατι αν μπλεξω με αδειες κλπ,θα κανω κανα μηνα ακομα να το τελειωσω.
δεν ξερω κανεναν που θα μου απαντησει στανταρ,εκτος απο τα μελη εδω μεσα.

οι φωτογραφιες που εβαλα πιο πανω,(τουλαχιστον η πρωτη του γιωργου) και του Raven, ειναι απο ατομα που μπορουμε να επικοινωνησουμε μαζι τους.

φυσικα υπαρχει και η λυση να μη μπει καμια αν δεν βρεθει τελικα κατι.

delta66 12-03-14 23:50

Η 2η στο ποστ 27 αν ειχε σε πιο καλη κατασταση τα φυτα θα ηταν καλη

kgf12345 12-03-14 23:54

οκ,
τι λες για αυτη?βεβαια ειναι δικια μου και δεν δινω αδεια:D αλλα τεσπα:D
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....2&d=1352131891

delta66 12-03-14 23:57

Πρεπει να ειναι πανοραμικη του ενυδρειου και να ειναι και ιδανικου σχηματος για μονομαχο (ο κυβος δεν ειναι)

kgf12345 12-03-14 23:58

για απαντηστε και σε κατι αλλο που εχω κολλησει εδω τωρα...
τη λεξη "longfinned"
μπορουμε να τη μεταφρασουμε "μακρυπτερυγο" στα ελληνικα,η ειναι ακυρο?

πως να το γραψω?:D

"μακροπτερυγιοι" μου το βγαζει το Google...

delta66 12-03-14 23:59

"με μακρυα πτερυγια" :smt031

kgf12345 13-03-14 00:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 827026)
Πρεπει να ειναι πανοραμικη του ενυδρειου και να ειναι και ιδανικου σχηματος για μονομαχο (ο κυβος δεν ειναι)

ναι,η "ιδεα" ητανε ακριβως το οτι δεν φαινεται το ενυδρειο:D
θα μου πεις τετοιες υπαρχουνε εκατονταδες...
τεσπα:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 827028)
"με μακρυα πτερυγια" :smt031

ναι μαλον αυτο βλεπω κιεγω...

tsoui 13-03-14 00:20

Πιστευω οτι ή πρεπει να μπουν 2 φωτογραφιες μια με ενα ενυδρειο καρεκλαδικο bob σφουγγαρακης και παει λεγοντας :D και διπλα μια με ενα βιοτοπικο ή καμμια και εξηγω το σκεπτικο μου.
Οταν υπαρχουν δυο εικονες με το ιδιο θεμα (Betta) αλλα αλλη αισθητικη σε βαζει να σκεφτεις τή διαφορετικο βλεπεις απ το να περασεις γρηγορα μια εικονα απο τα ματια σου.Και ενα παραδειγμα οταν ξαναπηρα ενυδρειο μετα απο χρονια εννοειτε οτι ηταν αθλιο αισθητικα χαλικι οτι να ναι πλαστικα φυτα κοραλια και δε συμαζευετε ,οταν βρηκα το forum και εβλεπα τα ενυδρεια των παιδιων με φυτα ξυλα κτλπ πλεον μου φαινοταν ασχημο και αντιαισθητικο το δικο μου μιας και δεν ειχα καποιο μετρο συγκρισης πριν απο αυτο και αρα δεν εμπαινα και στη λογικη να αλλαξω κατι.

delta66 13-03-14 00:35

Εννοεις κατι πανω στη φιλοσοφια των δυο ενυδρειων που στηθηκαν διπλα διπλα στη θεσαλλονικη
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....783#post733783
http://i1274.photobucket.com/albums/...ps51cd68b4.jpg

tsoui 13-03-14 00:45

Σωστα :smt023 χωρις ομως σωστο λαθος αφηστε τον να επιλεξει

kgf12345 13-03-14 00:45

ναι δεν ειναι κακη ιδεα νομιζω...

καλα οι μοντερατορες και τα λοιπα μελη που εχουν εξαφανιστει?αλλες φορες ειναι λαλιστατοι:D

καμια γνωμη θα δωσετε ρε παλικαρια?
εκτος απο Maverick και γιωργοκ.αυτους τους εχω ζαλισει στα πμ:D

delta66 13-03-14 00:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 827063)
Σωστα :smt023 χωρις ομως σωστο λαθος αφηστε τον να επιλεξει

Ααα αν ειναι να επιλεξει μονος του, εχουμε στανταρακι βατραχανθρωπο και ναυαγιο :D

kgf12345 13-03-14 00:50

χαχαχαχα:D
πραγματι πεστο ψεματα!:D

delta66 13-03-14 00:51

Μπορει να μπει και στο κουπονι του στοιχηματος

Παράθεση:

Στοιχημα : Αφηνουμε ενα αρχαριο να επιλεξει τη διακοσμηση του μονομαχοενυδρειου
Το στηνει με : Βατραχανθρωπο.....
Χρωματιστους βολους στο βυθο.......Ναυαγιο.......Ψευτικα φυτα..... Αληθινα φυτα...........Βιοτοπικο...
Αποδοση ..............1.03................................ .1.05...............................1.08.......... .......4.5.....................98.5............... .....186.5.....


tsoui 13-03-14 00:51

Λες να γυρισει μπουμερανγκ και να ρθουν παλι στη μοδα :D

kgf12345 13-03-14 00:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 827069)
Λες να γυρισει μπουμερανγκ και να ρθουν παλι στη μοδα :D

μα δεν εφυγαν ποτε,
κιεμενα εξακολουθουνε να μου αρεσουνε,απλα δεν βαζω:D
και μαλιστα οχι οι μοντερνοι βατραχανθρωποι,αλλα οι παλιακοι με τα σκαφανδρα και το σεντουκι με το θησαυρο:D

tsoui 13-03-14 00:59

:D Το θυμαμαι αυτο αλλα ηταν πανακριβο νομιζω

Κλεόβουλος 13-03-14 08:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 827064)
καλα οι μοντερατορες ............ που εχουν εξαφανιστει?αλλες φορες ειναι λαλιστατοι:D

καμια γνωμη θα δωσετε ρε παλικαρια?
εκτος απο Maverick και γιωργοκ.αυτους τους εχω ζαλισει στα πμ:D

να πω κι εγώ γνώμη για μονομάχους?!!? μπααα :D:p:rolleyes:

kgf12345 13-03-14 08:49

1 Συνημμένο(α)
ναι βρε κλεοβουλε!:D
εδω βγηκατε και μποσταναδες οι αφρικανοι και σαυτο κολλησαμε?:D

αντε πεσμου γνωμη γιαυτο τουλαχιστον;)
(δεν εχω τελειωσει,μενουν μερικες λεπτομερειες-δοκιμαστικο ειναι)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03179 seconds with 11 queries