Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Endlers Livebearer ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27738)

xontros 31-10-08 14:34

Endlers Livebearer ?
 
1 Συνημμένο(α)
Καλημέρα..

Σήμερα το πρωί, πέρασα από τα Pet City των Βρηλισσίων, ήθελα να πάρω ένα θερμοστάτη, και στα πολύ βιαστικά (γιατί είχα παρκάρει άσχημα), έριξα μια ματιά και στα ψαράκια που είχε εκεί.. Και το μάτι μου έπεσε πάνω σε ένα ενυδρείο, όπου έγραφε κάτι σαν POECIL EDNL GUPPY (βάζουνε κάτι παράξενες συντομογραφίες στα pet city), δεν το θυμάμαι ακριβώς, και δυστυχώς η φωτογραφία της επιγραφής βγήκε πάρα πολύ θολή (είναι στριμωγμένα πίσω από μία σκάλα, και βιαζόμουν κιόλας, κ.τ.λ.).. Βέβαια δεν υπήρχε κανένας πωλητής εκεί για να ρωτήσω περί τίνος πρόκειται (υπάρχει μία κοπέλα που υποτίθεται ότι εξυπηρετεί για τα ενυδρειακά, αλλά έλειπε εκείνη την ώρα, και δεν είχα χρόνο για να την περιμένω).. Η τιμή τους (πάλι δε θυμάμαι, ήλπιζα στη φωτογραφία, η οποία δυστυχώς δεν..), ήταν χαμηλή, κάτι σαν 2-3 euro..

Και το ερώτημα είναι: παίζει να είναι endlers livebearers? Κυκλοφορούν τέτοια στην αγορά?

Για δείτε και μία από τις θολές φωτογραφίες που έβγαλα, ίσως βοηθήσει..

halvas69 31-10-08 14:38

Eίναι είναι :)

sotos+ramona 31-10-08 14:40

θελω κ γω!!!!!!

xontros 31-10-08 14:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 301501)
Eίναι είναι :)

Παρά τη θολή φωτογραφία, υπάρχει λες καμία περίπτωση να είναι και καθαρά? Τι λέω τώρα, εε? :confused:

Raven 31-10-08 14:48

Αντε, παρτε και κρατηστε τα καθαρα να μην υβριδιστουν με Γκαπυ. Οσοι παρουν να τα αναπαραγουν και να δωσουν και σε αλλους να τα κρατησουμε Ελλαδα γιατι ειναι πολυ σπανια και ακριβοθωρητα σαν εισαγωγη.

george 31-10-08 14:50

Μέλη του ΠΣΦΕ έφεραν πριν το καλοκαίρι με σκοπό την αναπαραγωγή και την διάθεση στα μέλη....αλλά δεν άντεξαν :(:(:(

halvas69 31-10-08 14:52

Προσυπογράφω τα λεγόμενα του Άλεξ.
Όσο για την φωτογραφία, εεε είναι "λίγο" θολή αλλά φαίνεται ότι είναι Endlers.

xontros 31-10-08 14:54

Ήμουν βιαστικός βέβαια, και δεν πρόσεξα για θηλυκά, αλλά κοιτάζοντας τη φωτογραφία, φαίνεται πως όλα αρσενικά είναι (τα θηλυκά είναι εντελώς άχρωμα..) :(

Θα ξαναπεράσω πάντως, να τα ξαναδώ (από περιέργεια περισσότερο, γιατί το δικό μου το ενυδρείο το άλλαξα σε ramirezi), και θα ενημερώσω αν ενδιαφέρεται κανείς..

dinos99 31-10-08 15:20

εχει φερει κ το petcity στην καβαλας για οσους ενδιαφερονται...;);)

chrisx 31-10-08 15:27

Θέλωωωωωωωωωωω,
αν πάει κάποιος βρε παιδιά να αγοράσει, ας μου στείλει ένα pm να πάρει και για μένα κάποια και να μου τα στείλει (εννοείται όλα τα έξοδα δικά μου) γιατί δεν με βλέπω να κατεβαίνω Αθήνα, ούτε νομίζω ότι τα pet city στέλνουν επαρχία.

ΥΓ : Δεν βλέπω και καλά, αλλά μου φαίνονται όλα αρσενικά;

sotos+ramona 31-10-08 15:35

εχει στην καβαλας??σημερα θα παω να δω

PascM 31-10-08 16:39

Εγώ γιατί νομίζω οτι είναι γκαπίδια γερμανικής επιλεκτικής αναπαραγωγής?

sotos+ramona 31-10-08 16:51

θα παω κ γω κ αν ειναι ανεβαζω φωτο

Raven 31-10-08 17:20

@ Pascm:Παιζει κι αυτο..οποιος παει και τα δει απο κοντα να κοιταξει την διαφορα στο γονοποδιο.Αν τσεκαριστει οτι ειναι γνησια endlers ας ενημερωσει. Αν ειναι ολα αρσενικα τοτε..τζιφος,μηπως τα εχει τα θηλυκα ξεχωριστα;

PascM 31-10-08 18:30

Ο λόγος που το λέω είναι διότι στο παρελθόν που είχα τις Υδάτινες Ιστορίες είχαν έρθει τέτοια ψάρια και το είχα ψάξει λίγο.
Μάλιστα μοιάζαν και στα χρώματα με τα endlers που είχα βρει σε φωτό στο Net αλλά τελικά τζίφος!
Ίσως βέβαια να είναι δεν το αποκλείω απόλυτα μια και η φωτό δεν είναι τόσο καθαρή και καμία φωτό δεν θα βγει καθαρή πρέπει να τα δει έμπειρο μάτι. (ΤΟΛΗΗΗΗΗ εν πας μια βόλτα?? :) )

dinos99 31-10-08 20:14

παντως στην καβαλας εγραφε στο ενυδρειο endlers.τωρα αν δεν ειναι αυτα τι να πω....:rolleyes::rolleyes:

chrisx 31-10-08 20:15

Παράθεση:

Ο λόγος που το λέω είναι διότι στο παρελθόν που είχα τις Υδάτινες Ιστορίες είχαν έρθει τέτοια ψάρια και το είχα ψάξει λίγο.
Μάλιστα μοιάζαν και στα χρώματα με τα endlers που είχα βρει σε φωτό στο Net αλλά τελικά τζίφος!
Ίσως βέβαια να είναι δεν το αποκλείω απόλυτα μια και η φωτό δεν είναι τόσο καθαρή και καμία φωτό δεν θα βγει καθαρή πρέπει να τα δει έμπειρο μάτι. (ΤΟΛΗΗΗΗΗ εν πας μια βόλτα?? :smile: )
ΚΑΙ αφού ή photo δεν είναι καλή ΚΑΙ εσύ το είχες ψάξει λίγο ΚΑΙ στον παρελθόν στις "υδάτινες" είχες δει παρόμοια ψάρια, ΓΙΑΤΙ τότε κύριε μου χώνεις τον Τόλη και δεν τραβιέται η αφεντομουτσουνάρα σου μέχρι εκεί, μπας και πάρεις και για τον φίλο σου κανένα ψαράκι, και παρακάμπτεις το post που έκανα, σαν να μην το είδες; Ευτυχώς βρέθηκε ένας πραγματικός φίλος που μου έστειλε κατευθείαν pm για να με εξυπηρετήσει.
Sorry για το off-topic αλλά αγανάκτησα ....:smt003

ΥΓ : ακόμη περιμένω κάτι παλιοανούμπιες που χάριζες...

PascM 31-10-08 20:50

Εκτός από τις ανούμπιες θα σου στείλω και το seachem που έχεις ζητήσει βρεε :D:D απλά πνίγομαι στην δουλειά αυτό το ΣΚ και αδυνατώ.

Από την άλλη νομίζω είχες πάρει από εκείνη την παρτίδα σωστά? (guppy):D

Και επίσης ο Τόλης τα γνωρίζει καλύτερα από εμένα!

sotos+ramona 31-10-08 21:31

παιδια ειναι endlers..τα ειδα,θυληκα δεν εχουν νομιζω..κοστιζουν 2.75
-------------------------
μπορω να εχω κ γω ανουμπιες παρακαλω?

chrisx 31-10-08 21:50

Καλά, καλά δεν σου ξαναφωνάζω!

Παράθεση:

Από την άλλη νομίζω είχες πάρει από εκείνη την παρτίδα σωστά? (guppy):D
Αν είναι σαν εκείνα, τότε είναι "τύπου endlers" :p.

Πάντως από την photo και από ότι λέει ο+η sotos+ramona ίσως είναι όντως endlers, απλά όπως αναρωτήθηκα και πιο πριν δεν βλέπω να παίζουν θηλυκά. Ήδομεν...

sotos+ramona 31-10-08 22:04

πειτε μου τι χαρακτηριστικα εχουν τα "μουφα" εντλερς..στο ενυδρειο παντως γραφει πως ειναι εντλερς..τα συγκεκριμενα εχουν μεγεθος νεον κ λιγακι παραπανω:smt017
-------------------------
θελει ο συλλογος να φερω αυριο 2??

Tolis 31-10-08 22:31

Για καποιον που δεν ειναι εξοικειωμενος με τα ζωοτοκα, ο πιο σιγουρος τροπος ειναι αυτος της παρατηρησης του γονοποδιου, πραγμα οχι και τοσο ευκολο σ ενα μαγαζι και με τοσο αεικινητα ψαρακια:
http://www.viviparos.com/Galeria/Gonopodium%201.htm

Σπύρος Μ 02-11-08 17:16

Λοιπόν θα πάρω με σκοπό την αναπαραγωγή.Με μετρήσεις ph:<7,6
KH:10 GH 14 - DT:14-TH:21 και με μια αρκετά μεγάλη ποσότητα cuba και ενός άλλου φυτού(δεν θυμάμαι ονομασία)παίρνει 1α 3θυλ σε 96λιτρα;

sotos+ramona 02-11-08 17:18

δεν πουλανε θυληκες απ'οτι ξερω...

aaaooll 02-11-08 17:29

παιδιά, εφερε και στην κομοτηνη, σήμερα τα είδα, και είδα και το γονοπόδιο... ειναι πανέμορφα...

sotos+ramona 02-11-08 17:35

αγορασε ενας φιλος μου..ειναι οντως εντλερς??

Σπύρος Μ 02-11-08 17:51

Τωρα στενοχωρίθηκα που δεν έχει θυληκές:(.Μηπως με κοινά γκάπι μπορούσαν να κρατήσουν γονίδια;Αλλα εχω διαβάσει πως αν υπάρχουν μονο αρσενικά τότε αλλάζουν φύλο.

Tolis 02-11-08 19:41

Παράθεση:

Μηπως με κοινά γκάπι μπορούσαν να κρατήσουν γονίδια;
Ουτε να το σκεφτεις

sotos+ramona 02-11-08 19:59

βρειτε θυληκα γιατι χανομαστε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:smt014

PascM 03-11-08 00:30

Είναι σίγουρο οτι είναι αυτά?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02316 seconds with 11 queries