Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ερωτήσεις για φίλτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102454)

rottbea 24-04-19 21:59

Υπαρχουν οδηγιες στο κουτι?
Μια φωτο απο τα υλικα και το φιλτρο θα βοηθαγε ωστε να παρεις απαντησεις.

Ελενα 24-04-19 22:07

Oι οδηγιες είναι για τη συναρμολόγηση.εξω απο το κουτί γράφει ενδεικτικά τα υλικά που ανέφερα πιο πάνω.όσο για τη φωτο,πολύ ευχαρίστως αλλά δεν εχω ιδέα πως να το κάνω

tsala 25-04-19 07:21

βαλε τα υλικα που εχει το φιλτρο(βαμβακι σφουγγαρι) να δεχονται πρωτα την βρωμια.... να περναει το νερο πρωτα απο αυτα δλδ
Τον ανθρακα σε κοκκους (αν εχει) δεν τον βαζεις.
Πηγαινε πρακτικερ , να παρεις ελαφροπετρα , αυτην.
συμπληρωνεις τα καλαθια με ελαφροπετρα αφου την ξεπλενεις πολλα χερια, να φυγει η σκονη.

Το σφουγγαρι ανθρακα,αν ειναι ανθρακα καποια στιγμη θα παψει να κανει την λειτουργια του ανθρακα και θα δουλευει ως απλο σφουγγαρι..αρα δεν το πετας.

Ελενα 25-04-19 08:34

Καλημέρα
Δεν έχει κόκκους άνθρακα. Άρα βάζω από πάνω προς τα κάτω πρώτα τα άσπρο το filter wool, μετά το μαύρο σφουγγάρι και μετά ελαφροπετρα;ρωτάω για να μην κάνω λάθος. Ευχαριστω!

Konstantin 25-04-19 15:34

Δεν θυμάμαι να είχε άνθρακα στο κουτί μέσα το φίλτρο αυτό.
Αν θες ανέβασε φωτογραφία.
Βάλε τα σφουγγάρια στο κάτω δισκάκι οπως είπες και στα 2 πάνω ελαφρόπετρα και είσαι κομπλέ.

Αν θες να είσαι πιο ασφαλής στο πάνω πάνω δισκάκι την ελαφρόπετρα βάλε την μέσα σε διχτάκι για να μην φύγει κάνα χαλίκι και πάει στο μοτέρ του φίλτρου.

tsala 25-04-19 16:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin (Μήνυμα 1053287)

Αν θες να είσαι πιο ασφαλής στο πάνω πάνω δισκάκι την ελαφρόπετρα βάλε την μέσα σε διχτάκι για να μην φύγει κάνα χαλίκι και πάει στο μοτέρ του φίλτρου.

Σωστά.
Ή μπορείς να βάλεις ένα κομμάτι ενυδρειακο βαμβάκι από πάνω τους για να μην σηκώνονται

Ελενα 25-04-19 22:27

Ευχαριστω για τις πληροφορίες! Θα το επιχειρήσω- έχω πάρει κ χαλίκι κ υγρά τεστ κ ο Θεός βοηθός!
Ευχομαι καλη Ανάσταση σε όλους με αγάπη στις οικογένειες μας!

Ελενα 30-04-19 12:01

Χριστός Ανέστη!
Το απόγευμα θα έχω το μπόλι. Ποτε βάζω μέσα τα ψάρια; Αμέσως; Πως ξέρω ότι έπιασε το μπόλι;

Γιώργος Κ 30-04-19 15:05

Χρονια πολλα!!! Οι μετρησεις σου θα στο δειξουν ...
Οταν μετρας αμμωνια και νιτρωδη 0 και νιτρικα πανω απο μηδεν - τοτε εχει πιασει το μπολι ...

Δηλαδη:
NH3/4 = 0
NO2 = 0
και
ΝΟ3 > 0

Ελενα 30-04-19 16:12

Προσπαθώ να συναρμολόγηση το φίλτρο. Μου περισσεύουν ένας σωλήνας γύρω στα 40 εκ , ένα μικρό γύρω στα 5 εκ , μια γωνία κ κάτι σαν χωνί. Είναι εφεδρικα ή κάτι έχω κάνει λαθος;

tsala 30-04-19 16:50

Βάλε φωτό να δούμε ποια είναι τα κομμάτια.

Προφανώς είναι για την έξοδο του νερού στο ενυδρείο.. αν κρίνω από το χωνί που λες

Ελενα 30-04-19 18:03

Αχ αυτές οι φωτογραφίες! Ελπιζω κάποια στιγμή να καταφέρω να ανεβάσω καποια.
Νομίζω πάντως πως τα κατάφερα! Το φίλτρο λειτουργεί εδώ κ λίγη ώρα χωρίς απρόοπτα. Τελικά δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου! Η έξοδος του νερού είναι εντελώς έξω από το νερό του ενυδρείου. Να τη βάλω πιο κάτω; Αναμένω το μπόλι.

tsala 30-04-19 18:40

Ναι, δεν χρειάζεται να είναι έξω, βαλτην λίγο πιο κάτω από την στάθμη και να κοιτάει προς τα πάνω ,για να έχει ροή η επιφάνεια.

Ελενα 01-05-19 09:29

Καλημέρα
Μόλις έβαλα το μπόλι. Ποτε θα κάνω τις πρώτες μετρήσεις; Πως θα καταλάβω αν η Ροη του νερού είναι δυνατή ή όχι;

tsala 01-05-19 10:30

ψαρια εβαλες?
θα πρεπει να "ταιστει" το μπολι για να δεις εαν εχει πιασει...
Αν δεν μπηκαν ψαρια, βαζεις λιγη τροφη σε τουλι και την αφηνεις μεσα στο νερο...οχι σε αποχη, γιατι θα λερωσει.
κανε μια μετρηση το βραδακι.
αλλαξε την τροφη με φρεσκια την επομενη μερα.
μεχρι να μπουν ψαρια αλλαζεις την τροφη καθε μερα.
κανεις τεστ νερου 2 φορες την ημερα... περιπου ανα 8ωρο.

Αν ολες οι μετρησεις ειναι οκ, μπορεις να βαλεις τα ψαρια.

Οσο για την ροη , σωστη ροη ειναι οταν δεν ενοχλει τα ψαρια στην κολυμβηση, αλλα και να μην εχεις νεκρες περιοχες , καθως και να μην πιανει πρωτεινικο φιλμ στην επιφανεια.
Μια νορμαλ ροη δηλαδη, ουτε πλυντηριο ,ουτε βαλτος.

Ελενα 01-05-19 20:11

Δεν έχω ψάρια. Θα τα ξεκινήσω όλα αυτά τώρα κ το συνεχίζω όπως είπες. Θα γίνουν κ οι μετρήσεις κ βλέπουμε. Πηρα μαζί με το μπόλι κ κάποιο φυτό κανονικό κ από κάτι κομματάκια που ξέφυγαν , έδειχναν να κυκλοφορούν σε όλη τη γυάλα. Θα δω πως θα πάει. Ξέρω : φωτογραφίες ! Καλό μηνα

Ελενα 02-05-19 23:10

Επιτέλους έγιναν κ οι μετρήσεις:
ΝΟ2 =0
ΝΗ4-ΝΗ3=0
ΝΟ3=0
Είναι εντάξει; Βάζω αυτά τα έρημα τα ψάρια μέσα ή περιμένω κ για άλλη μέτρηση;
-------------------------
Μόνο που από την τροφή που άφησα μέσα εχθές έχει μείνει μια μυρωδιά Το αφήνω ή κάνω κάτι;

SweepingFish 02-05-19 23:31

Καλησπερα!

Δοκίμασε να βαζεις περισσότερη τροφη. Το φιλτρο σου ειναι άστρωτο... Για την ακριβεια δεν νομίζω να εχει ξεκινήσει ο κυκλος του αζωτου... Πρεπει να εχεις 0 αμμωνια κ νιτρωδη και μετρήσιμα νιτρικα.

EDIT: Τωρα είδα οτι εβαλες μπολι... Δεν εχει πιασει. Δοκιμασε να ξαναβαλεις μεγαλύτερη ποσότητα αυτή την φορα

Ελενα 03-05-19 09:13

Τι μπορεί να φταίει κ να μην έπιασε το μπόλι; Στο φίλτρο μου τα σφουγγάρια είναι στο κάτω μέρος κ η ελαφροπετρα πάνω. Είναι λαθος; Από το γνωστό που πηρα το μπόλι μπορώ να του συμπληρώσω αυτά τα « μακαρόνια» που μου έδωσε γιατί ο ίδιος έχει μικρό φίλτρο. Αν του πάρω κ άλλο θα του δημιουργηθεί πρόβλημα;
-------------------------
Αν βάλω τα ψαράκια τώρα μέσα δε θα είναι καλύτερα από τη γυάλα;

tsala 03-05-19 09:28

μην βιαζομαστε, δεν ξερουμε αν επιασε το μπολι.
εννοειτε αν εχεις ψαρια σε γυαλα, οτι τα βαζεις αμεσως... δεν περιμενεις καν το μπολι.

ποσο μπολι εβαλες και ποση τροφη εβαλες στο τουλι?

τα τεστ κουνησε τα καλα πριν την μετρηση.

tsala 03-05-19 12:05

ριξε μια ματια κι εδω...
να δεις πως θα ανεβασεις φωτο

Ελενα 03-05-19 19:25

Μπόλι έβαλα γύρω στα 10-12 μακαρόνια κ νερό από το φίλτρο του. Τροφή έβαλα μισό κουταλάκι του γλυκού περίπου. Θα ξανακάνω μέτρηση το βράδυ. Να τα βάλω δηλ τα ψάρια;

tsala 03-05-19 20:46

Αν είναι σε γυάλα χωρίς φίλτρο, εννοείται ότι τα βάζεις άμεσα!

Ελενα 03-05-19 21:25

Τα ψαράκια είναι επιτέλους στο ενυδρείο! Οι μετρήσεις που εκανα πριν τα βάλω ήταν πάλι όλες μηδενικές. Πως προχωράω από εδώ κ πέρα; Τα ψαράκια κολυμπάνε σε όλο το ενυδρείο. Τι όμορφα που είναι!
Καλέ μου άνθρωπε να’σαι καλα που ανέβασες αυτό το βίντεο με τις οδηγίες για τις φωτογραφίες μπας κ κάνουμε δουλειά!

tsala 03-05-19 21:56

Τώρα συνεχίζεις και μετράς 2 φορές την ημέρα με όλα τα τεστ.
Ταιζεις ελάχιστα 1 φορά την ημέρα...
Όσο δεν βλέπεις αμμωνία και νιτρώδη, είμαστε οκ..
Αν εμφανιστούν , κάνεις άμεσα αλλαγή νερού..

Έχε το νου σου γενικά
συχνά τεστ - λίγο τάισμα

ΔημήτρηςΤ 03-05-19 22:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ελενα (Μήνυμα 1053443)
Μπόλι έβαλα γύρω στα 10-12 μακαρόνια κ νερό από το φίλτρο του. Τροφή έβαλα μισό κουταλάκι του γλυκού περίπου. Θα ξανακάνω μέτρηση το βράδυ. Να τα βάλω δηλ τα ψάρια;

βρε κοπελια καταρχην καλη αρχη,μηπως θες να σ δωσω μπολι κανα λιτρο να κανεις δουλεια????

Ελενα 03-05-19 22:46

Δεν ήξερα πόσο να πάρω. Μου είπε ότι τόσο που μου έδωσε φτάνει. Πολύ ευχαρίστως αν εσυ μπορείς !
-------------------------
Ευχαριστω για όλες τις συμβουλές κ συνεχίζω....

ΔημήτρηςΤ 03-05-19 22:57

Μενω ζωγραφου οποτε θες μου λες.

tsala 03-05-19 23:08

Ότι δεν φτάνει, δεν φτάνει... Αλλά από το τίποτα,θα κάνει δουλειά σιγά σιγά.
Αν μπορεί ο Δημήτρης να σου δώσει ,πάρε.

Ελενα 03-05-19 23:08

Εντάξει λοιπόν θα κανονίσουμε ευχαριστω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02217 seconds with 11 queries