Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ph Minus (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44063)

Aquablue 24-09-10 19:47

Ph Minus
 
Παιδιά γνωρίζει κάποιος να μου πεί αν το προϊόν Ph Minus το ρίχνουμε κατευθείαν στο ενυδρείο με τα ψάρια μέσα ή ακολουθούμε κάποια άλλη διαδικασία?

Ευχαρστώ,

Χρήστος

in the pond 24-09-10 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Aquablue (Μήνυμα 484948)
Παιδιά γνωρίζει κάποιος να μου πεί αν το προϊόν Ph Minus το ρίχνουμε κατευθείαν στο ενυδρείο με τα ψάρια μέσα ή ακολουθούμε κάποια άλλη διαδικασία?

Ευχαρστώ,

Χρήστος

Χρήστο, το RH buffer δίνει μια τιμή στο ενυδρείο σου, αλλά τίποτε δε σου λέει ότι θα μείνει σταθερή. Πρέπει να δεις αν υπάρχει οτιδήποτε άλλο που σου επηρεάζει τις σκληρότητες και είναι καλύτερα να βρεθή μια λύση που να σου παρέχει πιο αξιόπιστες και σταθερές τιμές.
1. Γνωρίζεις τι είναι οι συσκευές αντίστροφης όσμωσης?
2. Λες ότι έχεις ΡΗ 8.0 αν δεν κάνω λάθος. Έχεις αγοράσει ήδη τύρφη, που με λίγη υπομονή θα μπορούσες να κατεβάσεις τις τιμές σου εκεί που ήθελες.

Να συμπεράνω ότι ακόμα να βάλεις τα ψάρια σου στο μεγάλο ενυδρείο?
Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει παρόμοιο σκευάσμα ποτέ, οπότε αν θέλεις μπορείς να περιμένεις απάντηση από μέλοςπου το χρησιμοποιεί.;)

Μόνο μη μου αγχώνεσαι...το χόμπυ θέλει υπομονή.

Aquablue 24-09-10 21:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 484990)
Χρήστο, το RH buffer δίνει μια τιμή στο ενυδρείο σου, αλλά τίποτε δε σου λέει ότι θα μείνει σταθερή. Πρέπει να δεις αν υπάρχει οτιδήποτε άλλο που σου επηρεάζει τις σκληρότητες και είναι καλύτερα να βρεθή μια λύση που να σου παρέχει πιο αξιόπιστες και σταθερές τιμές.
1. Γνωρίζεις τι είναι οι συσκευές αντίστροφης όσμωσης?
2. Λες ότι έχεις ΡΗ 8.0 αν δεν κάνω λάθος. Έχεις αγοράσει ήδη τύρφη, που με λίγη υπομονή θα μπορούσες να κατεβάσεις τις τιμές σου εκεί που ήθελες.

Να συμπεράνω ότι ακόμα να βάλεις τα ψάρια σου στο μεγάλο ενυδρείο?
Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει παρόμοιο σκευάσμα ποτέ, οπότε αν θέλεις μπορείς να περιμένεις απάντηση από μέλοςπου το χρησιμοποιεί.;)

Μόνο μη μου αγχώνεσαι...το χόμπυ θέλει υπομονή.

'Εχεις δίκαιο, πρέπει να περιμένω!

Giorgos 25-09-10 00:42

Γενικα ειμαι κατα την χρηση τετοιων χημικων σκευασματων αφου υπαρχουν φυσικοι τροποι να πας τις τιμες του νερου εκει που τις θελεις. Απλα απαιτουν λιγο παραπανω υπομονη. Εξαλλου οι αποτομες μεταβολες (ειδικα στην οξυτητα και σκληροτητα) του νερου ειναι ο,τι χειροτερο για τα ψαρια.
Τα συγκεκριμενα σκευασματα σε χερια αρχαριων ειναι μια βομβα ετοιμη να εκραγει.

Επελεξε καλυτερα τους πιο φυσικους τροπους να μεταβαλλεις την οξυτητα και σκληροτητα. ;)

Γιώργος Κ 25-09-10 00:45

Τα πιο πολλα χρησιμοποιουν φωσφορικα για να ριξουν το ph κατι που σε μεγαλες συγκεντρωσεις κανει κακο στα ψαρια μας! Δε το ξερω το συγκεκριμενο ... αλλα κοιτα τι περιεχει ...
Μακροπροθεσμα δε συμφερει οικονομικα και εχει πολλα ρισκα και σκαμπανευασματα! Προτιμησε μια αντιστροφη οσμωση! :wink:

in the pond 25-09-10 06:42

Xρήστο, για να σε κατατοπίσω καλύτερα, αφού ξέχασα να το αναφέρω στην χθεσινή μου τοποθέτηση, με τη χρήση της τύρφης (υπομονή είπαμε) το νερό σου θα πάρει μια πιο σκουρόχρωμη απόχρωση. Δεν είναι κακό!

Aquablue 25-09-10 08:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 485096)
Xρήστο, για να σε κατατοπίσω καλύτερα, αφού ξέχασα να το αναφέρω στην χθεσινή μου τοποθέτηση, με τη χρήση της τύρφης (υπομονή είπαμε) το νερό σου θα πάρει μια πιο σκουρόχρωμη απόχρωση. Δεν είναι κακό!

΄Ηδη βλέπω το νερό να παίρνει ένα πιο σκούρο χρώμα (ειδικά μετά που πρόσθεσα κι άλλη τύρφη). Βασίλη, τα ψάρια είναι μέσα και φαίνονται ΟΚ! Θα ξανακάνω Ph test αύριο.

Aquablue 27-09-10 09:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Aquablue (Μήνυμα 485107)
΄Ηδη βλέπω το νερό να παίρνει ένα πιο σκούρο χρώμα (ειδικά μετά που πρόσθεσα κι άλλη τύρφη). Βασίλη, τα ψάρια είναι μέσα και φαίνονται ΟΚ! Θα ξανακάνω Ph test αύριο.

Μετά από την τρίτη μέρα που έχω την τύρφη στο φίλτρο άρχισε να πέφτει το Ph. Σε σημερινό τεστ που έκανα το βρήκα 7.6 από 8 που ήταν προχθές.

in the pond 27-09-10 09:48

Kαλημέρα Χρήστο.
Θα ήταν καλύτερα να μην υπήρχαν καθόλου ψάρια ωσότου πέσουν οι σκληρότητες στα επιθυμητά επίπεδα. :p Το μπόλι δούλεψε? Έχεις πρόσφατες μετρήσεις?

Aquablue 27-09-10 09:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 485938)
Kαλημέρα Χρήστο.
Θα ήταν καλύτερα να μην υπήρχαν καθόλου ψάρια ωσότου πέσουν οι σκληρότητες στα επιθυμητά επίπεδα. :p Το μπόλι δούλεψε? Έχεις πρόσφατες μετρήσεις?

Καλημέρα, Θα κάνω σήμερα τα υπόλοιπα tests.

dimitrios 27-09-10 12:15

εγω σου προτεινω να αγορασεις συσκευη Α\Ο γιατι η τυρφη κανει σκαμπανευασματα και μπορει να βρεις ενα ωραιο πρωι τα ψαρια σου στον αφρο!

netblues 27-09-10 13:21

Με τυρφη να βρεις τα ψαρια στον αφρο λιγακι δυσκολο..
Με μπουκαλα co2 ομως...... ανετα

Aquablue 27-09-10 13:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios (Μήνυμα 485972)
εγω σου προτεινω να αγορασεις συσκευη Α\Ο γιατι η τυρφη κανει σκαμπανευασματα και μπορει να βρεις ενα ωραιο πρωι τα ψαρια σου στον αφρο!

Θα δοκιμάσω με τύρφη γιατί όπως φαίνεται το Ph μειώνεται σιγά σιγά. Δεν μπορώ τώρα να πάρω συσκευή Α/Ο έτσι κι αλλιώς.

Κωστας13 27-09-10 13:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios (Μήνυμα 485972)
εγω σου προτεινω να αγορασεις συσκευη Α\Ο γιατι η τυρφη κανει σκαμπανευασματα και μπορει να βρεις ενα ωραιο πρωι τα ψαρια σου στον αφρο!

Παιδια μην λεμε οτι θελουμε μονο για εντυπωσιασμο η για να ποσταρουμε.:smt018
Η τυρφη δεν κανει σκαμπανεβασματα και ειναι ακινδυνη για τα ψαρια μας,
οταν δε την χρησιμοποιουμε σε βαρελι προετοιμασιας ακομα καλυτερα.
Υπαρχουν χομπιστες που χρησιμοποιουν τυρφη δεκαετιες τωρα και δεν εχουν το παραμικρο προβλημα.;)

dimitrios 27-09-10 13:50

η συσκευη α\ο πιστευω οτι ειναι πιο ευκολη, και το προβλημα της αποτομης πτωσης ph με τη χρηση τυρφης το εχω ακουσει απο καποιον που την πατησε, αν μου ειπε ψεματα τοτε και εγω το ιδιο σας λεω

Κωστας13 27-09-10 16:06

Φιλε μου μπορει να ειναι πιο ευκολη,που δεν το νομιζω,αλλα κοστιζει και αρκετα χρηματα + οτι αν χρησιμοποιεις Α/Ο εχεις κι αλλα εξοδα,οπως ιχνοστοιχεια και αλλα πολλα ζουμακια,και το σημαντικοτερο απο ολα πεταμε
και καποιες εκατονταδες λιτρα νερου.Με τα λεφτα των ζουμιων λοιπον
παιρνεις τυρφη,την χρησιμοποιεις σωστα και εισαι μια χαρα.:)

Υ.Γ:Αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμμη,αλλα ειναι καλο να μην λεμε
κατι που δεν το εχουμε βιωσει και δινουμε λαθος εντυπωσεις σε αυτους
που διαβαζουν.

in the pond 27-09-10 16:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κωστας13 (Μήνυμα 486105)
...παιρνεις τυρφη,την χρησιμοποιεις σωστα και εισαι μια χαρα.:)

Υ.Γ:Αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμμη,αλλα ειναι καλο να μην λεμε
κατι που δεν το εχουμε βιωσει και δινουμε λαθος εντυπωσεις σε αυτους
που διαβαζουν.

:smt023

Εγγυημένο και φυσικότατο προϊόν!!!

Aquablue 27-09-10 17:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 486109)
:smt023

Εγγυημένο και φυσικότατο προϊόν!!!

Παιδιά καλησπέρα,

Μετά από 4 μέρες που έβαλα τύρφη, έκανα τωρα water test με υγρά tests και βρήκα:

PH : 7.5
GH : 7
KH : 4
NH4: 5 mg/l - NH3 : 0.09 mg/l
ΝΟ2 : 0
NO3 : 0

Τί δεν πάει καλά με την αμμωνία (NH4/NH3)?

Το Ph έπεσε στο 7,5 από το 8 αλλά το ΚΗ μου ήταν 7 κι έπεσε στο 4!

Κάποια άποψη/γνώμη?

Ευχαριστώ,

Χρήστος

in the pond 27-09-10 17:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Aquablue (Μήνυμα 486132)
Παιδιά καλησπέρα,

Μετά από 4 μέρες που έβαλα τύρφη, έκανα τωρα water test με υγρά tests και βρήκα:

PH : 7.5
GH : 7
KH : 4
NH4: 5 mg/l - NH3 : 0.09 mg/l
ΝΟ2 : 0
NO3 : 0

Τί δεν πάει καλά με την αμμωνία (NH4/NH3)?

Το Ph έπεσε στο 7,5 από το 8 αλλά το ΚΗ μου ήταν 7 κι έπεσε στο 4!

Κάποια άποψη/γνώμη?

Ευχαριστώ,

Χρήστος

Ποιά ήταν η τιμή της αμμωνίας σου την τελευταία φορά?

Χρήστο, το μακαρόνι που σου έχω δώσει το έχεις βάλει σε αυτό το ενυδρείο?

Aquablue 27-09-10 18:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 486137)
Ποιά ήταν η τιμή της αμμωνίας σου την τελευταία φορά?

Χρήστο, το μακαρόνι που σου έχω δώσει το έχεις βάλει σε αυτό το ενυδρείο?

Ναί Βασίλη το έβαλα. Την τελευταία φορά που έκανα τεστ ήταν πριν ακόμα βάλω το μακαρόνι και είχα ΝΗ4: 1 mg/l και NH3: 0.15 mg/l, ΝΟ2: 0 και ΝΟ3: 0.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02299 seconds with 11 queries