Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Που ειναι το ψαρι? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25701)

antigoni 16-06-08 23:49

Που ειναι το ψαρι?
 
Καλησπερα!Ειμαι καινουρια κι εγω στο χομπι και θα ηθελα καποιος αν μπορει να με βοηθησει...εχω ενα ενυδρειο 100lt και μεσα σ'αυτο εχω 2 αγγελοψαρα, 2 δολλαρια και εναν πλεκο. σημερα παρατηρησα οτι το ενα απο τα δολλαρια λειπει απο το ενυδρειο. το ξεσηκωσα ολο,αδειασα τα παντα και τα ξαναστησα και δεν το βρισκω πουθενα.Σε περιπτωση που εχει ψοφησει καπου, περα απο αλλαγη νερου, τι αλλο μπορω να κανω για να μην εχω επιπτωσεις στις συνθηκες του νερου η στα υπολοιπα ψαρια; εχω διαβασει πως πρεπει οπωσδηποτε να απομακρυνουμε τα νεκρα ψαρια απο το ενυδρειο:confused:

panagiotis265 17-06-08 00:09

Μήπως είναι μέσα στο φίλτρο σου?Ετσι την είχα πατήσει εγώ με ένα νέον.Το βρήκα μετά απο 1 μήνα.

antigoni 17-06-08 00:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis265 (Μήνυμα 273443)
Μήπως είναι μέσα στο φίλτρο σου?Ετσι την είχα πατήσει εγώ με ένα νέον.Το βρήκα μετά απο 1 μήνα.

σ΄ευχαριστω για την απαντηση, κοιταξα ομως στο φιλτρο και δεν βρηκα κατι. Ειχες καθολου επιπτωσεις με τις συνθηκες του νερου;

Tolis 17-06-08 00:32

Λιγη αμμωνια μπορει να τη σηκωσει, κανε μια αλλαγη νερου 50% καλου κακου (αν δεν εχεις τεστ αμμωνιας).
Και κυττα και τριγυρω απο το ενυδρειο, μπορει ναχει πηδηξει εξω.

Fotis 17-06-08 10:27

Εγώ πάντως την έχω πατήσει έτσι.

Stathis.k 17-06-08 11:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 273449)
Λιγη αμμωνια μπορει να τη σηκωσει, κανε μια αλλαγη νερου 50% καλου κακου (αν δεν εχεις τεστ αμμωνιας).
Και κυττα και τριγυρω απο το ενυδρειο, μπορει ναχει πηδηξει εξω.


Καταρχήν σας χαιρετώ για πρώτη φορά μιας και που είμαι νέο μέλος. Μια ερώτηση πάνω σε αυτό με την αλλαγή του νερού… Όταν πεθαίνει ένα ψάρι πάντα κάνουμε αλλαγή στο 50%; Γενικά ποια είναι η διαδικασία όταν δούμε ένα νεκρό ψάρι; :confused:

Επίσης τι γίνεται αν πριν αυτό το ψάρι το είχαμε σε θεραπεία μέσα στο ενυδρείο του; Αλλάζουμε όλο το νερό; Διάβασα κάτι για άνθρακα σε άλλα posts.

alexinio 17-06-08 11:09

Η αλλαγή νερού μπορεί να διαφέρει από ενυδρείο σε ενυδρείο.
Εξαρτάται από το μέγεθος του ψαριού από την ιχθιοφόρτιση του ενυδρείου,από τις αποικιές βακτηριδίων από το αν υπάρχουν φυτά κτλ κτλ...
Για παράδειγμα αν σε ένα καλά φυτεμένο ενυδρείο που έχει καλό φίλτρο (για περισότερα λίτρα) είναι στρωμένο και έχει πολύ βιολογικό υλικό και πεθάνει ένα ψάρι από ένα κοπάδι που διατηρείται μέσα είναι πολυ΄πιθανό να μην σηκωθεί καθόλου αμμωνία.
Αν θα πρέπει να κάνουμε αλλαγή νερού θα μας το πουν οι μετρήσεις.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01334 seconds with 11 queries