Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Ξεκινημα Reef 300 Λιτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97706)

Sakisdraminos 26-09-17 16:36

Πάρε το παλικάρι που στο πούλησε θα σε βοηθήσει.
Είναι χόμπιστας ριφας με μεγάλο ενυδρείο.

Rayden 26-09-17 18:21

5 Συνημμένο(α)
Καλησπερα σε ολους. Οκ με την αναπληρωση ολα καλα. Βασικα το εγραψε ο Σακης και πιο πριν. Πρεπει να οπλισουν ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ για να δουλεψει. Δικια μου Μ%#@ια.

Εκανα και μετρησεις παλι σημερα. Εχουμε και λεμε:
ΝΗ3/ΝΗ4 0,5. ΝΟ2: 1. ΝΟ3: 50. Παμε καλα?

Και οπως παντα κανα δυο ερωτησουλες: Εχω βαλει σε ενα τουλι μια κουταλια τις σουπας τροφη, την οποια και αλλαζω καθε δυο μερες. Το συνεχιζω μεχρι τελους αυτο σωστα?

Σκεφτομαι να κανω μια αλλαγη νερου μεσα στην εβδομαδα, να την κανω η' οχι?

Η αλγη εν το μεταξυ κανει παρτι....

Sakisdraminos 26-09-17 19:06

Κάνε κράτη θα πέσουν όλα!
Κανονικά οι ρουτηνες!

voas 26-09-17 21:30

Μια χαρά Μιχάλη εξελίσσεται ο κύκλος....

Άλλαζε ανα μερα το τούλι με νεα τροφή κατα το ήμισυ....

Μαρεσει ολο και περισσότερο το scape όσο το βλέπω...αρκετές θέσης για κοραλλακια.....

Αλλαγές εβδομαδιαίες εαν ξεκίνησες ετσι το στρώσιμο και βακτήρια, βάση οδηγιών εταιρίας....

Rayden 01-10-17 16:35

8 Συνημμένο(α)
Καλησπερα σε ολους. Μου φαινεται οτι παει λιγο καλητερα η διατομικη.... Η' ετσι θελω να ελπιζω :smt020.... Παντως σε πολλα σημεια εχει πρασινησει ο βραχος, ειναι φυσιολογικο αυτο?

Αλλαξα και νερο χθες καμια 50αρια λιτρα.

Σημερινες Μετρησεις: SG 1,.025
NO3/NO4: 0,5
NO2: 0,1
NO3: 25

Καμια προταση (και ποσοτητα καλο θα ηταν) για "συνεργειο καθαρισμου"? Να ετοιμαζομαι σιγα σιγα

leonardos 01-10-17 21:35

μπραβο πολυ καλη και σωστη αρχη βλεπω με φουλ εξοπλησμο! νομιζω οτι εισαι καταδυκασμενος να πας τραινο!!! χαχαχαχαχα

Sakisdraminos 02-10-17 19:59

Η επόμενη άλγη μετά την καφέ είναι η πράσινη οπότε είναι καλό σημάδι!

Οπότε πάμε καλά!

Rayden 02-10-17 21:51

2 Συνημμένο(α)
Α, θα εχουμε παρελαση απο χρωματα δηλαδη :rolleyes: Και εγω πιστευα οτι η καφε και τελος...:confused: Παντως δειλα δειλα βλεπω και κατι κοκκινα ( το οποιο δεν ξερω αν ειναι η συνεχεια πχ η' κατι αλλο κακο) Αυτο με τπ photobucket εκανε ζημια, πολλες φωτο δεν ειναι πια διαθεσιμεςzw
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....3&d=1506974184
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....4&d=1506974184

voas 02-10-17 22:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rayden (Μήνυμα 1023064)
Αυτο με τπ photobucket εκανε ζημια, πολλες φωτο δεν ειναι πια διαθεσιμεςzw


για κανε εδώ ένα κατέβασμα.........έχουμε επιληφθεί του θέματος και θα επιλυθεί σύντομα!

voas 02-10-17 22:39

Για να τροποποιήσεις τις φωτο σου, με τον τροπο που στις εκανα........ανοίγεις την φωτο,κανεις δεξί κλικ/ αντιγραφή διεύθ. εικόνας, μετα πας στο edit και κανεις επικόλληση στο κίτρινο εικονίδιο!

Rayden 03-10-17 21:57

Μια ερωτησουλα, γιατι εχω την εντυπωση οτι κατι δεν παει και τοσο καλα..:confused:

Σημερινες μετρησεις ΝΟ3/ΝΟ4 0,5 ΝΟ2:0 ΝΟ3:0:confused::confused:

Δεν θα επρεπε σιγα σιγα να πεφτει το ΝΟ2 και να ανεβαινει το ΝΟ3???

28/09 τα ΝΟ3 ηταν 25 με 50, την Κυριακη 25

Ειναι φυσιολογικο τωρα να μετραω μηδεν?.(ΝΟ3) Τροφη εξακολουθω και βαζω σε ενα τουλι 2 κουταλιες τροφη

voas 03-10-17 22:41

Μιχάλη υπάρχει ανισορροπία με μεταβολές στις τιμές, οι Αλγες ρουφάνε νιτρικά και με μη ρύπανση μηδενισες, εχει ακόμα μέλλον υπομονη...

Rayden 03-10-17 23:01

Αφου ειμαστε οκ, κανενα προβλημα. Ευχαριστω Νικο

Ναι, δεν θελει βιασυνες τωρα. Καλητερα αργα και σωστα

Rayden 04-10-17 22:55

5 Συνημμένο(α)
Καλησπερα σε ολους. Μπορει ενα πιο εμπειρο ματι να μου πει αν αυτη ειναι Byropsis pennata? Η' ειναι φυσιολογικη αλγη κατα το στρωσημο και θα φυγει?
Εχω ψιλοχλωμιασει παντως απο την ωρα που την παρατηρησα:smt120

voas 05-10-17 21:44

Χαχαχαχα .....Μιχάλη ολα οκ φιλαρακι, ειναι επεκτατική ναι, με θηρευτές ομως ειναι και Ωραιος μεζές, υπομονη και θα φύγει οταν ολοκληρωθούν ο κύκλος αζώτου/φωσφόρου!

Στην επόμενη προγραμματισμένη σου αλλαγή, συφωναριζε βράχο χωρις να πιέζεις καταστάσεις!

Rayden 08-10-17 13:42

5 Συνημμένο(α)
Καλησπερα σε ολους

Εικοστη μερα σημερα. Εν αναμονη.....Βακτηρια συμφωνα με τις οδηγειες για special blend

Σημερινες μετρησεις: ΝΗ3/ΝΗ4: 0, ΝΟ2: 0, ΝΟ3: 0, PH: 8,0 (εχω και κατι μετρησιμο:D), SG:1,025

Τροφη εξακολουθω και βαζω 2 κουταλιες τις σουπας σε ενα τουλι και την αλλαζω καθε 2 μερες. Λεω να την σταματησω απο αυριο. Η' την συνεχιζω ακομα?

Εκανα και αλλαγη σημερα καμια 50αρια λιτρα και σιφοναρισμα του βραχου (light), οπως με συμβουλεψε ο Νικος.

Και παμε στις ερωτησεις τωρα:D:D
- Τι περημενουμε τωρα? Ποιο ειναι το επομενο βημα? Μετρησημα Νιτρικα?
- Καμια προταση σε ειδος και ποσοτητα για "συνεργειο καθαρισμου"? Να ετοιμαζομαι
σιγα σιγα...
- Νικο, γραφεις οτι ειναι και καλος μεζες(η αλγη), αλλα οσο και να εψαξα στο δικτυο δεν βρηκα
κατι. Μπορεις να στειλεις καποιο link? Η' αν θυμασαι να μου πεις τι ακριβως πρεπει να ψαχνω.
- Διαβαζω οτι αν προσθεσω ξυσματα απο κοραλινη θα βοηθησει την διαδικασια. Αληθευει? Αν ναι, που μπορω να βρω? Αν μπορει καποιος φιλος να δωσει ευπροσδεκτη

kostas82 09-10-17 00:55

Τι αγχώνεσαι με την κοράλλινη ; Σκοπός είναι να μεγαλώσεις Κοραλλια , θα έρθει και η κοράλλινη , τώρα σαλιγκάρια κτλ ναι μεν χρειάζονται άλλα καλύτερα να περιμένεις κάνα δυο μήνες να ισορροπήσει το ενυδρείο, σε καμία δεκαριά μέρες βάλε κάνα δυο ψάρια

kostas82 09-10-17 00:57

Άνθρακας και αντιφωσφορος δεν είδα , τρέχει κανονικά ε;

Rayden 09-10-17 01:10

Καλησπερα Κωστα, ευχαριστω για της απαντησεις.
Ναι, και ανθρακας και αντιφωσφορος απο αρχη μεσα στα ριακτορακια

Rayden 10-10-17 22:45

Καλησπερα σε ολους,
Ξερει κανενας φιλος που μπορω να βρω στην Ελλαδα το Kent Marine Tech M?
Διαβαζα ολο το απογευμα σημερα για αυτη την παλιοαλγη, byropsis pennata, και βρηκα σε ενα φορουμ στην Αμερικη, οτι πολλοι χομπιστες καταφεραν και την ξεφορτωθηκαν με την ανοδο του Μαγνησιου ( Με το συγκεκριμενο προιον) σε επιπεδα πανω απο 1500-1600.

Το εχει ξανακουσει κανενας? Ειχε κανενα παλικαρι προβλημα με αυτη την αλγη απο το φορουμ? Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη:smt120

alan boy 11-10-17 09:10

Ναι ξέρω ένα παιδί που γράφει σε άλλο φόρουμ ότι με αυτό το σκεύασμα έδιωξε την βρυοψις.με άνοδο του mg
Το θέμα είναι που την βρήκες αυτή την άλγη; με νεκρό βράχο δεν ξεκίνησες;

Rayden 11-10-17 09:40

Καλημερα.
Ναι, με νεκρο. Τι να σου πω, δεν ξερω που βρεθηκε. Παιζει παντα να εχω κανει λαθος στην αναγνωρηση. Θα βγαλω καμια πιο καθαρη φωτο αν μπορεσω οταν αναψουν τα φωτα.
Ειναι φορες που ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι αυτη, ειναι φορες που ειμαι πεπεισμενος οτι ειναι:smt120:smt120

Rayden 11-10-17 09:54

2 Συνημμένο(α)
Τι λετε? Ειναι bryopsis?

Rayden 15-10-17 22:11

4 Συνημμένο(α)
Μετα απο τετραημερη μαχη με την παλιοαλγη μπορω να πω οτι κερδισα!!!

Το Kent Τech M κανει οντως δουλεια. Βοηθησε και ενας foxface που πηρα παρα πολυ. Πολυ καλο ψαρακι, πολυ πεσιμο στην αλγη. Μπηκαν και δυο κλοουνακια. Μετρησεις ολα φυσιολογικα.

Το foxface θα τον δωσω, γιατι διαβαζω οτι θελει ενυδριο 700 λιτρων....:confused:

Sakisdraminos 16-10-17 21:26

Όντως απαλαχθηκες από αυτό;
Πολύ εύκολα δεν ήταν;

Rayden 16-10-17 22:10

Σακη καλησπερα. Διαβασα στο reefcentral οτι εχει κατι μεσα το Kent Marine Tech M το οποιο σκοτωνει την bryopsis. Αναλογια απο οτι διαβασα ριχναν ολοι 2ml per gallon ( Για μια εβδομαδα και μετα για μια εβδομαδα 1ml/gallon) Το ιδιο εκανα και εγω. Καθημερινα 184 ml. Απο την δευτερη κιολας μερα την εβλεπες οτι ειχε χασει το χρωμα της και ειχε γινει καφετια. Την τριτη ειχε ξεραθει τελειως. Βοηθησε παρα πολυ και ο foxface. Αν και σε οποια αναφορα διαβασα για την bryopsis δεν αναφερεται σαν φυσικος θηρεύτης της οπου ειχε μεινει την ετρωγε μετα μανιας. Τωρα εχει πιασει την τριχοειδη. Σχεδον την καθαρησε και αυτη, εξαιρετικος αλγοφαγος. Το κακο ειναι οτι θελει 700 λιτρα νερο απο οτι διαβαζω , οποτε θα τον δωσω για να μην ταλαιπορηται.

Το Μαγνησιο βεβαια στο θεο, πανω απο 1600... Αλλα απο αναφορες χομπιστων που βρηκα, τοσο πρεπει να ειναι ( για να σκοτωσει την αλγη). Το παραξενο ειναι οτι αν και υπηρχαν χομπιστες που ανεβασαν το Μαγνησιο σε αυτα τα επιπεδα, μονο οσοι ειχαν χρησιμοποιησει το Kent απαλαχτηκαν. Αν θες να σου στειλω το link για περαιτερο ενημερωση.

Τι να σου πω, θα το παρακολουθω, αλλα για την ωρα δεν υπαρχει ουτε ιχνος της. Εχεις καμια συμβουλη?

alan boy 18-10-17 07:59

Εμένα αυτό που μου φαίνεται τρελό είναι ότι το παιδί ξεκηνηνισε το ενυδρείο με νεκρό βράχο. Πως είναι δυνατόν να βγήκε η βρυοψις; αν νεκρώσει ο βράχος δεν πεθενει και η άλγη;

kostas82 18-10-17 10:12

Νομίζω η ποίο απλή λύση είναι να κρατήσεις χαμηλά τα φωσφορικα σου

Rayden 18-10-17 10:49

Καλημερα σε ολους.
Καταρχην ευχαριστω ολους για της απαντησεις σας.

Κωστα τα φωσφορικα μου ειναι σταθερα μηδεν συμφωνα με το τεστ της salifert. Ειχα μιλησει με το Νικο και μου ειπε οτι αυτο μπορει να οφειλεται σις αλγες, οι οποιες τραβανε φωσφορικα.

Alanboy, ακομα και τωρα δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι ηταν bryopsis. Δεν εχω και την εμπειρια για να ξεχωρησω. Ο Νικος παντως μου ειπε οτι ειναι, και φταιει που τον βραχο τον εβαλα στο νερο η' κατι τετοιο ( Οταν μου το ελεγε ημασταν μπροστα στο ενυδρειο του και ειναι δυσκολο να συγκεντρωθεις μπροστα σε τετοιο θεαμα:D). Τον βραχο τον ειχα παρει για ζωντανο( φαντασου ασχετοσυνη:smt120) αλλα συμφωνα με Voa kai Golf ηταν πιο νεκρος και απο τα ζομπι του walking dead!!

alan boy 18-10-17 13:13

Από εκεί που τον πήρες ήταν μεσα σε νερό; γιατι αν ήταν μέσα σε νερό ή είχε λίγες μέρες εκτός νερού τότε εντάξει όλο και θα επέζησε η παλιό άλγη.

Πολλά παιδιά που παίρνουν νεκρό βράχο τον ψήνουν κιόλας στο φούρνο. Ε δεν πιστεύω μετά από τέτοια διαδικασία να ζήσει άλγη. Τι να πω;

Απ την άλλη το καλό είναι που ξεμπλεξες


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02583 seconds with 11 queries