Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Νέο τροπικό ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5531)

Vlachos Stamatis 07-03-04 19:21

Νέο τροπικό ενυδρείο
 
Γεια σας παιδιά,
Είμαι καινούργιο μέλος στην παρέα σας από τον Βόλο και θα χρειαστώ άμεσα την βοήθεια σας.
Έχω φτιάξει ένα τροπικό ενυδρείο 80 lit με τον παρακάτω εξοπλισμό.
• Ενυδρείο 80Χ35Χ40
• Φίλτρο εξωτερικό hdor Prime 10 με 300 lit/h.
• Φίλτρο βυθού με μία έξοδο όπου έχω κυκλοφορητή νερού HYDEA K20 με 150lit/h.
• Θερμοστάτη VISIT HERM, VTH 300 300W.
• Αντλία αέρα President EK-8000, με έξοδο μια πέτρα 60cm πίσω και μερικές φυσαλίδες στο κέντρο.
• Φωτισμό 2 λάμπες 18W gro-lux 14h/day.
• Decor έτοιμο εμπορίου με απεικόνιση φυτά βράχια.
• Βυθός πέτρα χαλαζία και 20% λάβα.
• Ένα κορμό, πλαστικά φυτά και δύο διακοσμητικά καράβια.
Τα υλικά του φίλτρου είναι υαλοβάμβακας, ενεργός άνθρακας, και 5 πωρόλιθοι για τα βακτηρίδια.
Δούλεψα για 48 ώρες ρητίνες για να κατεβάσω την σκληρότητα.
Στο νερό έχω προσθέσει βακτηρίδια stress zymes της aquarium pharmaceuticals και Flora Pride της Tetra.
Έχω προς το παρόν δυο αγγελόψαρα, ένα ζευγάρι ξιφοφόρους και δύο αρσενικά γκάπι. Επίσης 5-6 φυτά αληθινά.
Στο άμεσο μέλλον θέλω να βάλω μια μικρή ομάδα 10-15 tetra neon και να αντικαταστήσω τα πλαστικά φυτά με αληθινά.
Επίσης προσπαθώ να λύσω το πρόβλημα της αντικατάστασης του νερού και σκέφτομαι για τον σκοπό αυτό να προετοιμάζω νερό σε δοχείο με χρήση εξωτερικού φίλτρου με ρητίνες για 48 ώρες (Το νερό του Βόλου φημίζεται για την σκληρότητα του). Καθώς και να βάλω CO2 από μικρή μπουκάλα. Μάλλον από μπουκάλα CO2 από πυροσβεστήρες ή από χρωματοσφαίριση, εκτός αν βρω κάποια ποιο κατάλληλη.

Η χτεσινή ανάλυση του νερού χρησιμοποιώντας το aqua test box της sera μου έδωσε τις παρακάτω μετρήσεις:

PH = 8
GH = 0
ΚΗ = 11
ΝΗ3/ΝΗ4 = 0,5mg/lit
NO2 = 0,3mg/lit
NO3 = 120 mg/lit
PO4 = 0,5mg/lit
Fe = 0,25mg/lit
Cu = 0,3 mg/lit

Τα συμπεράσματα που έβγαλα είναι ότι θα πρέπει να προσθέσω CO2 τεχνητά, να προχωρήσω άμεσα σε αλλαγή του 30% του νερού και να προσθέσω βακτηρίδια και λίπασμα.
Εδώ θα ήθελα και την γνώμη σας!

Οι ερωτήσεις μου τώρα είναι οι παρακάτω:
• Καταρχήν θέλω να μάθω αν το να βάζω αέρα στο ενυδρείο μου, δηλαδή οξυγόνο, διώχνω το CO2 από το νερό μου. Επίσης πόσες ώρες πρέπει να εργάζεται η αντλία αέρα;
• Ο υπάρχων φωτισμός κρίνεται ικανοποιητικός ή πρέπει να προστεθούν λάμπες και ποίου τύπου; (υπάρχων χώρος: για μία ακόμα λάμπα.)
• Αν προσθέσω και άλλα ψάρια θα μου παρέχουν αυτά το απαραίτητο CO2 για τα φυτά μου;
• Το να τοποθετώ τακτικά ταμπλέτες CO2 (CO2-tabs plus της sera) στο φίλτρο νερού κρίνεται ικανή πρόσθεση CO2;
Επίσης και για τον λόγο ότι με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο να αναπτύξω φυτά από τα ψάρια υπάρχει κάτι που παρέλειψα να κάνω; Προς το παρών, αν και νωρίς, δεν βλέπω να τα πηγαίνουν και τόσο καλά τα λίγα φυτά μου! Εγώ υποψιάζομαι την έλλειψη CO2 για αυτό. Έχω δίκιο;

Αυτά προς το παρών, χαιρετίσματα από τον Βόλο, και σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας.
Φιλικά Σταμάτης Βλάχος
e-mail: stamatis_vlachos@hotmail.com

chris 07-03-04 22:19

το ποιο σημαντικό είναι ότι έχεις τα ψάρια σου σε ιδιαίτερα τοξικό περιβάλλον.Το στρώσιμο του ενυδρείου είναι ακόμα σε εξέλιξη.
Τα φυτά είναι πολύ νωρίς για να δεις αν πάνε καλά.Θέλουν μια αρχική περίοδο προσαρμογής.Οι λάμπες ,για μένα ,φτάνουν.Το co2 σε ταμπλέτες δεν νομίζω ότι θα έχει αποτέλεσμα.Οσο για την αεραντλία είναι γεγονός ότι διώχνει το co2 και ούτως ή άλλως είναι άχρηστη.Αν επιβάλλεται η χρήση της μόνο τις νυχτερινές ώρες.
Τι αληθινά φυτά έχεις ;
Γιατί έχεις βάλλει άνθρακα;

Υ.Γ.
Τα neon είναι τροφή για τα αγγελόψαρα :shock: :shock:

George-A 07-03-04 23:48

Παράθεση:

Θερμοστάτη VISIT HERM, VTH 300 300W.
300W ειναι πάρα πολλά για 80Λ νερού. 100 - 150W είναι αρκετά.

μετρήσεις:
Παράθεση:

GH = 0
Για να υπάρχει ζωή πρέπει το νερό σου να έχει κάποια minerals. Τιμές GH κάτω απο 3-4 δεν επιτρέπονται.

Το νερό σου απιο την βρύση πόσο GH εχει;

Παράθεση:

NO3 = 120 mg/lit
Απο όσο γνωρίζω no3 πάνω απο 40 είναι επικύνδηνο.....
Αλλαγή νερού!!!!!

Με την αεραντλία δεν βάζεις οξυγόνο, δημιουργεις ανάδευση στην επιφάνεια που με την σειρά της οξυγονόνει το νερά. Μπορεις να το κάνεις κανονίζοντας την επιστροφή της αντλιάς να διμιουργεί καπιον καταράκτη ή ανάδευση. Αν έχεις αρκετά φυτά και CO2 η ανάδευση διόχνει το CO2.

Αυτά πρόσεξα με μια γρήγορη ματιά, συν την απάντηση του chris.

asteris 08-03-04 00:14

GH = 0 το βλέπω αδύνατον, μήπως ήθελες να γράψεις 10 και σου ξεφυγε ο άσος ?

Vlachos Stamatis 08-03-04 00:50

Το GH του νερού της βρύσης είναι 15. Του ενυδρείου μετά από 55 h με χρήση ρητινών στο φίλτρο δίνει GH = 0. Τα ξανά μέτρησα μόλις τώρα για σιγουριά.
Επίσης ξανά μέτρησα το NO3 και το βρήκα να είναι στα 100 (εκατό) mg/lit. Βέβαια πρέπει να τονίσω ότι πρέπει να ταιριάξω το χρώμα από το αντιδραστήριο με τον πίνακα που έχει 5 χρώματα και τις εξής βαθμονομήσεις 0, 50, 100, 200, 400 και φυσικά ταιριάζει αρκετά με το 100. Στην χτεσινή μέτρηση ήταν με άλλη συγκέντρωση όπου μου έδωσε το 120.

chris 08-03-04 04:57

επαναλαμβάνω ότι κακώς υπάρχουν αυτά τα ψάρια σε αυτό το περιβάλλον.
και η αμμωνία και ο νιτρίτης και ο νιτράτης είναι πολύ υψηλα.
Το GH=0 το βλέπω και εγώ χλωμό.

Tolis 08-03-04 05:07

Μαλλον οι διαβαθμισεις εννοουν ΝΟ3 0, 5, 10, κλπ. Ποιας μαρκας ειναι?

Το GH δεν πρεπει να ειναι 0 με τιποτα - κοβε το νερο απο τις ρητινες σου με νερο βρυσης.

Vlachos Stamatis 08-03-04 11:15

Καλημέρα
Χρησιμοποιώ το aqua test box της sera που έχει 9 τεστ. Το έχω δει καλά και λέει 0,50,100,200 σε mg/lit. Πάντως και μένα μου φαίνετε παράξενο να είναι τόσο πολλά.
Τι μου προτείνετε να κάνω για να στρώσει το νερό μου;
Να αλλάξω άμεσα 25% νερό από την βρύση για να ανέβει λίγο και το GH;
Θα χρειαστεί να βάλω πρόσθετα; Σαν βακτηρίδια ή και κάτι άλλο;
Τον αέρα να τον κόψω τελείως; Για CO2 τι προτείνετε; Που μπορώ να αγοράσω μια μπουκάλα και πόσο πάει αν ξέρεται; Και τέλος ποιος είναι ο σωστός τρόπος προετοιμασίας νερού σε εξωτερικό πλαστικό δοχείο;

chris 08-03-04 16:21

αγόρασε και το tetratest 5in 1 που είναι φτηνό για διασταύρωση.
Μην σκας για το co2 .Προς το παρόν είναι δευτερεύον.Μια κατασκευή DIY που θα βρεις στο board είναι ότι πρέπει για τα λίτρα σου και ουσιαστικά ανέξοδο

yiobi 08-03-04 16:47

Επίσης καλό (αν όχι επιβεβλημένο) θα ήταν
να βγάλεις το φίλτρο βυθού,
αν όπως λές σε ενδιαφέρουν πρωτίστως τα φυτά
Ξέρω δεν ακούγεται ωραίο αυτό που
σου λέω αλλά περισσότερα προβλήματα
προκαλεί παρά λύνει... :? :?

Vlachos Stamatis 09-03-04 01:29

Μετά από μια αλλαγή νερού από τη βρύση της τάξεως του 30% και βάζοντας δύο φορές από 3 ταμπλέτες ταυτόχρονα CO2 (CO2-tabs plus της sera) στο φίλτρο νερού κατάφερα να στρεσάρω αρκετά τα ψάρια (απορώ πως ζουν ακόμη) :shock: και να επιτύχω τα παρακάτω αποτελέσματα:

PH = 7
GH = 5
ΚΗ = 11
ΝΗ3/ΝΗ4 = 0mg/lit
NO2 = 3,3mg/lit
NO3 = 100 mg/lit
Fe = 0,5mg/lit

Από τον πίνακα του PH/ΚΗ προκύπτει ότι το CO2 είναι πλέον σε ικανοποιητικά επίπεδα. Πιστεύω να παραμείνει σε καλά επίπεδα έως ότου εγκαταστήσω τη φιάλη CO2.
Το GH μετά την αλλαγή με νερό βρύσης απέκτησε φυσιολογική τιμή.
Επειδή βρήκα ανεβασμένο αρκετά το NO2 πρόσθεσα βακτηρίδια και στις επόμενες μέρες θα προσθέσω και λίπασμα διότι ο Fe έχει περιθώρια να ανέβει και άλλο.
Αύριο ελπίζω να βρω κανένα αξιόλογο φυτό για να το προσθέσω.

George-A 09-03-04 02:36

Σταμάτη, πρός το παρόν αυτό που πρέπει επιγόντως να ξεκαθαρίσει και είναι πρώτη προτεραιότητα είναι το NO3=100.
Θα πρώτηνα σε πρώτη φάση καθημερινές αλλαγές νερού, λίγο τάισμα, σε δεύτερη να πάρεις ακόμα ένα τεστ με διαφάθμηση 0-5-10-20 κλπ να ξεκαθαρίσεις τι γίνεται.
Τα ΝΟ3 μειώνοναι μόνο με αλλαγές νερού. (και με πολλά φυτά, το αφήνω για μετά)
Τα λιπάσματα και CO2 άφησε τα για αργότερα, τα νιτρικά είναι το πρόβλημα σου τώρα. (fe 0.5 είναι αρκετά...)

Η ρητίνη τι ακριβώς είναι;

ASCCO1 09-03-04 21:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από George-A
Σταμάτη, πρός το παρόν αυτό που πρέπει επιγόντως να ξεκαθαρίσει και είναι πρώτη προτεραιότητα είναι το NO3=100.
Θα πρώτηνα σε πρώτη φάση καθημερινές αλλαγές νερού, λίγο τάισμα, σε δεύτερη να πάρεις ακόμα ένα τεστ με διαφάθμηση 0-5-10-20 κλπ να ξεκαθαρίσεις τι γίνεται.
Τα ΝΟ3 μειώνοναι μόνο με αλλαγές νερού. (και με πολλά φυτά, το αφήνω για μετά)
Τα λιπάσματα και CO2 άφησε τα για αργότερα, τα νιτρικά είναι το πρόβλημα σου τώρα. (fe 0.5 είναι αρκετά...)

Η ρητίνη τι ακριβώς είναι;


ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ..!!!!

Vlachos Stamatis 10-03-04 01:23

Η ρητίνη είναι ένα σακουλάκι που έχει μέσα ρητίνες ιοντοανταλλαγής και υποψιάζομαι και λίγο ενεργό άνθρακα. Μπαίνει στο φίλτρο νερού και κατεβάζει την ολική σκληρότητα. Το πρόβλημα είναι ότι την κατεβάζει πολύ. Εμένα μου την έφτασε στο 0 μετά από 50 ώρες μέσα στο φίλτρο και αναγκάστηκα να προσθέσω νερό βρύσης στην αλλαγή νερού που έκανα.
Όσο αφορά τώρα το ΝΟ3 είναι 100 περίπου και μάλλον οφείλεται στα χάπια λιπάσματος πού πρόσθεσα στις ρίζες των φυτών. Αυτό τουλάχιστον μου είπανε. Δυστυχώς πέταξα τις συσκευασίες και δεν μπορώ να σας δώσω περισσότερες λεπτομέρειες για τα δυο αυτά προϊόντα.

Σήμερα πρόσθεσα επιτέλους το CO2 καθώς και μερικά φυτά ακόμα. Μόλις είδα και τα πρώτα δυο σαλιγκαράκια. Το PH πρέπει να είναι 7.5, το τεστ δεν φαίνετε ικανό να δώσει ακρίβεια στις μετρήσεις. Προσανατολίζομε να αγοράσω ηλεκτρονικό πεχάμετρο του εμπορίου ή κάποιο από τις εταιρείες του χώ-ρου με έξοδο για ηλεκτροβαλβίδα στο CO2.
Μήπως ξέρετε κάποιο; Επίσης ψάχνοντας στο internet βρήκα ένα σωρό εταιρείες, και εκτός του χώρου με διάφορα τεστ νερού. Θα τα δω ποιο αναλυτικά αργότερα αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ καλύτερα από αυτά, τα απλοϊκά και χωρίς μεγάλη ακρίβεια στις μετρήσεις, των γνωστών εταιρειών για ενυδρεία.

Το ενυδρείο μου ομορφαίνει πολύ, μένει μόνο να αρχίσει να δουλεύει πλήρως ο κύκλος του βιό-τοπου.
Φιλιά από τον βόλο.
Σταμάτης

George-A 10-03-04 09:03

Η ρητίνη σου είναι κάτι σαν το Water Softener Pillow της aquarium pharmaceuticals; http://209.15.53.70/techsheet.asp?product_id=36

ΑΝ ΝΑΙ, δεν κατεβάζει την ολική σκληρότητα, ανταλάσει κάποια ιόντα με κάποια άλλα, το τεστ GH σου μετράει μόνο Ca & Mg, η ολική σκληρότητα παραμένει η ίδια. Λεπτομέριες κάποιος που ξέρει καλύτερη χημεία :)

Αυτά τα 'χάπια' που πήρες προοριζόταν για γλάστρες;
Πρέπει πάντα να ξέρεις τι ακριβώς ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο σου.

Όπως έγραψα και ποιό πάνω, βρες τι γίνεται με τα νιτρικά σου!!!!
Προς το παρόν δεν χριάζεται να ρίχνεις τίποτα άλλο εκτός απο το αντιχλωριακό.
Τα λιπάσματα μπορουν να περιμένουν..... αλλαγές νερού.


Για εξοπλισμό ποιό ακριβώς βρήκες; Δύο εταιρίες που είναι αρκετά διαδεδομένες στους aquarίστες είναι η hanna και η milwakee. H πρώτη έχει αρκετά αξιόπιστα τεστ, η δεύτερη σχετικά φθηνό controller http://www.miltestersusa.com/product...rs/SMS122.html , σίγουρα υπάρχουν και άλλες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01803 seconds with 11 queries