Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   180 lit. χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91552)

manos3 22-02-16 14:20

180 lit. χρυσόψαρα
 
10 Συνημμένο(α)
Είδος ενυδρείου: Κρύου Νερού
Διαστάσεις:
Juwel Rio 180, 100x40x50cm
Όγκος:
180 λίτρα
Ποικιλίες χρυσόψαρων:
2 common, 1 comet και 1 shubunkin
Άλλοι συγκάτοικοι: -
Φυτά:
anubia nana, anubias barteri caladiifolia, anubias barteri big, vallisneria americana natans, vallisneria gigantea, microsorum pteropus mini, microsorum pteropus windelov, echinodorus barthii και echinodorus bleheri
Διακοσμητικά υλικά:
μαύρες πέτρες λάβας
Βυθός:
μπεζ χαλαζιακή άμμος
Φόντο:
σκούρο γκρι χαρτόνι
Εξοπλισμος Φωτισμού/watt: οι
εργοστασιακές λάμπες Τ5 2x45W
Διάρκεια φωτισμού: 6 ώρες 18:00 - 24:00
Μέσα Φιλτράρισματος/αποδόσεις:
JUWEL Bioflow Filter με κυκλοφορητή 600l/h, έγινε προσθήκη βιολογικού υλικού
Διατροφή: Sera goldy σε νιφάδες και Sera bloodworms, δύο φορές ημερησίως
Μέσα Θερμανσης: -
Μέσα Ψύξης: -
Λίπανση: Tropica nutrition capsules, Seachem flourish, Seachem Potassium
Παροχή CO2: -

pH: 7,6
Γενική σκληρότητα (GH): >16
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 20
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού (% και συχνότητα): 60 lit κάθε βδομάδα, περίπου 33%. Προετοιμασία με τοποθέτηση του νερού σε βαρέλι 1 μέρα και εισαγωγή Seachem prime πριν την εισαγωγή
Θερμοκρασία (μέση τιμή):
δωματίου

Άλλες πληροφορίες: Ξεκίνησα με το γνωστό Jumbo ενυδρείο 15 lit., τα δύο πορτοκαλί χρυσόψαρα (common και comet) και μετά από λίγο διάστημα πήγα στο Rio 180. Το ενυδρείο τρέχει 8 μήνες περίπου και σταδιακά προστέθηκαν ένα shubunkin και ένα ακόμα common, το μαύρο. Σε ότι αφορά τα φυτά, ξεκίνησα με anubias και συμπλήρωσα vallisneria, echinodorus και microsorum pteropous. Επειδή τα ψάρια μου τρώνε τα νέα φύλλα από τους echinodorus, εδώ και λίγο διάστημα έστησα το 15 lit. και το χρησιμοποιώ σαν φυτώριο, μέχρι να μεγαλώσουν και να τα μεταφυτέψω στο κυρίως ενυδρείο.

Φωτογραφίες:
Συνημμένο Αρχείο 77049 Συνημμένο Αρχείο 77050 Συνημμένο Αρχείο 77051 Συνημμένο Αρχείο 77058 Συνημμένο Αρχείο 77052 Συνημμένο Αρχείο 77053 Συνημμένο Αρχείο 77054 Συνημμένο Αρχείο 77055 Συνημμένο Αρχείο 77056 Συνημμένο Αρχείο 77057

Βίντεο:
BORKED

Τάκης 22-02-16 14:48

Ωραίο το ενυδρείο σου Μάνο, όμορφο και καθαρό

σε αυτό το ψάρι

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....4&d=1456142957

βλέπω κάτι σημαδάκια, πρόσεξε το να δεις τι είναι .
Τα νιτρικά σου για χρυσόψαρα και με 33% αλλαγές είναι πολύ καλά, αλλά να κάνεις περιοδικά ελέγχους γιατί όσο θα μεγαλώνουν τα ψάρια θα αυξάνονται και τα νιτρικά, και να ξέρεις πως αν προσέξεις λίγο τα ψαράκια σου θα μεγαλώσουν, και μάλιστα σύντομα, και τότε θα αυξηθούν και τα νιτρικά. Αυτό όμως νομίζω πως είναι και το ζητούμενο, να περνάνε καλά και να μεγαλώνουν :)
Κάποια στιγμή θα πρέπει να πας σε λίγο μακρύτερο ενυδρείο, το 1 μέτρο που είναι τώρα θα είναι κοντό κάποια στιγμή, και όσο αν σου ακούγεται άσχημα σου εύχομαι να φανεί κοντό, γιατί αυτό σημαίνει πως τα ψάρια σου ευημερούν :)

manos3 22-02-16 14:54

Για το μέγεθος του ενυδρείου το ξέρω, έχουν γνώση οι φύλακες και κάτι θα κάνουν όταν έρθει η ώρα ;)...

Για το ψάρι τώρα, για ποια σημαδάκια μιλάμε? Τί πρέπει να προσέξω?

Τάκης 22-02-16 14:57

Μήπως είναι κανα χτύπημα ή μύκητας, δεν είναι απαραίτητο να είναι κάτι κακό, απλά το πρόσεξα και στο είπα :)

manos3 22-02-16 16:14

Η αλήθεια είναι ότι, εκτός και αν είναι κάτι τραβηγμένο, δεν ξέρω να διακρίνω αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι. Αυτό που κάνω μέχρι τώρα είναι να ταΐζω σωστά, να πραγματοποιώ προσεκτικά τις ρουτίνες του ενυδρείου και να προσπαθώ να έχω ένα ήρεμο περιβάλλον στο ενυδρείο. Από πλευράς πρόληψης δε μπορώ να πω ότι έχω κάνει κάτι. Για να βελτιώσω τη διαβίωση των ψαριών αποφάσισα να προσθέσω και να προσπαθήσω να διατηρήσω τα φυτά τα οποία βοηθούν στην ποιότητα του νερού, αλλά δίνουν και ένα περισσότερο φυσικό περιβάλλον.

Παρακάτω έχω ένα βίντεο που είχα τραβήξει όταν είχα όλα τα φυτά στο ενυδρείο. Το είχα πάρει το ίδιο χρονικό διάστημα στο οποίο είναι και η φωτογραφία με το comet. Αν μπορεί κάποιος να παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα ή να συμβουλεύσει σε κάτι σχετικά με τα ψάρια, ευπρόσδεκτο. Τα φυτά είχαν έλλειψη σε κάλιο καθώς και κάποια άλγη, έχω προσπαθήσει να αντιμετωπίσω τα προβλήματα αυτά.


BORKED

Τάκης 22-02-16 16:33

Στο βίντεο δεν παρατήρησα τίποτα, ίσως στη φωτο να είναι και σκιές, για αυτό σου είπα να το δεις εσύ από κοντά.
Τώρα για φυτά και χρυσόψαρα μη περιμένεις και πολλά, και αυτό γιατί στα χρυσοψαράδικα, εκτός ότι τα ψάρια είναι "χλοοκοπτικές" μηχανές και "εκσκαφείς" του βυθού με αποτέλεσμα τα φυτά να μη βρίσκουν το χρόνο να αναπτυχθούν, συνήθως δεν έχουμε και τον κατάλληλο φωτισμό που θέλουν τα φυτά, με αποτέλεσμα να μην είναι εύκολη η ανάπτυξη τους, και μαζί με τα παραπάνω έρχεται και η άλγη και τα αποτελειώνει.

Lth1 22-02-16 18:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos3 (Μήνυμα 923983)

Για το ψάρι τώρα, για ποια σημαδάκια μιλάμε? Τί πρέπει να προσέξω?

Αν δεις στην φωτο αυτο που θελει να πει ο κ.τακης ειναι κατι σημαδακια προς το ασπρο...μπορει να ειναι δερματικο εκ γενετης...
Και εγω τα βλεπω κ.Τακη...

Οσο για τα ψαρια και το ενυδρειο...
1ον Παρα πολυ ωραια ψαρια με χρωματα και ωραιες ουρες..
2ον Ευχομαι να αντεξουν τα φυτα και να μεγαλωσουν και να το δεις οπως πραγματικα θελεις...
3ον Για το ενυδρειο τα ξερεις/τα ειπε και ο κ.τακης οποτε δεν χρειαζεται να πω κατι αλλο εγω...
4ον Τα καλυτερα ευχομαι να τα χαιρεσαι και να μεγαλωσουν τοσο και περισσοτερο απ'οτι περιμενεις...

:D :D :D :D :D

manos3 22-02-16 19:25

Αυτό που μπορώ να δω στο comet είναι οτι κάποια λέπια είναι προς το άσπρο και γι' αυτό κάνει διαφορετικό σε ορισμένα σημεία. Δεν παρατηρώ κάτι άλλο.

Τα ψάρια δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ή σπάνιο αλλά έχουν τύπο ;). Τα πορτοκαλί με τα οποία ξεκίνησα, τα κέρδισα σε ένα πανηγύρι... Το shubunkin το πήρα από τοπικό pet shop που δεν έχει κάποια ιδιαίτερη ποικιλία, το μαύρο common το αγόρασα από ιντερνετικό κατάστημα από Αθήνα, το πλήρωσα βαπορίσιο, αλλά άξιζε τα λεφτά του. Λόγω χώρου σταματάω εδώ, αν/όταν πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο βλέπουμε για νέους κατοίκους.

Σε ότι αφορά τα φυτά τώρα, νομίζω κάποια θα καταφέρουν να μείνουν. Πρόβλημα έχω μόνο σε αυτά που τρώνε τα χρυσόψαρα, προς το παρόν δε σκάβουν για να τα βγάλουν από την άμμο.

delta66 22-02-16 23:42

Μπραβο.
Πολυ καλυτερο απο το προηγουμενο.
Και το επομενο σιγουρα θα ειναι ακομα καλυτερο.

tsala 23-02-16 01:06

Ωραιος!
Να τα χαιρεσαι!

manos3 23-02-16 10:12

2 Συνημμένο(α)
Ευχαριστώ παιδιά, δεν είχα άλλο ενυδρείο όμως... το πρώτο μου είναι.

Παρακάτω βάζω 2 φωτογραφίες που έβγαλα χθες το βράδυ έχοντας σβήσει τα φώτα στο ενυδρείο και με το φως από το φυτώριο να πέφτει στο βυθό. Οπτικά κάνει σα να είναι απόγευμα και να ετοιμάζεται να δύσει ο ήλιος δημιουργώντας σκιές…

Συνημμένο Αρχείο 77104 Συνημμένο Αρχείο 77105

delta66 23-02-16 15:00

Ομορφο σαν θεαμα, αλλα αφυσικη γωνια φωτος για τα ψαρια.
Μη παραξενευτεις απο τη συμπεριφορα τους, αν τα δεις να να κολυμπανε στραβα, με την "πλατη" στο φως.

Τάκης 04-03-16 11:07

Δύσκολο να ξεχωρίσεις το φύλο.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos3 (Μήνυμα 927422)
Άλλα που θα μπορούσα να βάλω για να ψάξω που μπορώ να τα βρω?

Τι εννοείς ; που να βάλεις τί ;

manos3 04-03-16 12:46

Άλλο είδος σαλιγκαριού από αυτά που έχει το aquavivere. Αν υπάρχουν άλλα είδη που θα μπορούσα να βάλω, να ψάξω για κατάστημα που τα έχει...

tsala 04-03-16 12:53

ramshorns snails , apple snails , melanoides tuberculata

Lth1 04-03-16 12:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 927467)
ramshorns snails , apple snails , melanoides tuberculata

απο αυτα τα 3 ειδη ποιο δεν ειναι επιφοβο να φαει το χρυσοψαρο?

tsala 04-03-16 13:04

ολα τα ειχα με χρυσοψαρα..
το apple ειναι πιο εντυπωσιακο και γινεται πολυ μεγαλυτερο απο τα υπολλοιπα.
ενδεχεται καποια χρυσοψαρα να του πειραζουν τις κεραιες..
προσωπικα αυτην τη στιγμη εχω 1 apple με 13 χρυσοψαρα και δεν το ενοχλει κανενα.
τα ενηλικα ramshorns δεν τα πειραζουν ... τα μικρα θα τα φανε.. καποια θα γλυτωσουν και θα μεγαλωσουν..
το ιδιο ισχυει και για τα m. tuberculata , απλα αυτα περνανε το μεγαλυτερο διαστημα της ημερας χωμενα στην αμμο και επιζουν αρκετα μικρα..

manos3 17-03-16 19:32

3 Συνημμένο(α)
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κο Τάκη για τα σαλιγκάρια και τα φυτά που μου έστειλε. Ότι και να πω είναι λίγο.

Συνημμένο Αρχείο 77788 Συνημμένο Αρχείο 77789 Συνημμένο Αρχείο 77790

Προς το παρόν τα φυτά (εκτός από την anubia) και τα σαλιγκαράκια μπήκαν στο 15λιτρο για 2-3 μέρες και το Σαββατοκύριακο θα τα μεταφέρω στο μεγάλο με τα χρυσόψαρα. Πλημμυρήσαμε φυτά :).

tsala 17-03-16 20:25

Ωραιος!:smt023
Μπραβο Τακη!

manos3 18-03-16 22:10

1 Συνημμένο(α)
Πριν λίγο παρατήρησα ένα μικρό σκίσιμο στην ουρά ενός από τα common. Είναι ανησυχητικό αυτό, μπορεί να εκδηλώσει κάποιο πρόβλημα?

Συνημμένο Αρχείο 77804

Τάκης 18-03-16 22:20

Μην ανησυχείς, κάποια στιγμή θα φτιάξει μόνο του

manos3 26-03-16 20:15

1 Συνημμένο(α)
Νωρίτερα σήμερα κόλλησα μία γυάλα για να βάλω φυτά που έχω περίσσευμα και σαλιγκάρια σε πρώτη φάση. Οι διαστάσεις είναι 47x30x30 και χρησιμοποίησα 4mm τζάμι στο πάτο-μπροστά-πίσω και 5mm στα πλαϊνά (4mm ζήτησα και εκεί αλλά δεν είχε κομμάτι να το βγάλει ο τζαμάς). Δυο ερωτήσεις πάνω σε αυτό:
  • Πόσες μέρες πρέπει να αφήσω τη σιλικόνη να πιάσει πριν κάνω δοκιμαστικό γέμισμα?
  • Πως και πότε βγαίνει η σιλικόνη από τα τζάμια? Παρόλο που έβαλα χαρτοταινία κατάφερα να πασαλείψω σημεία που δεν έπρεπε :(:(:(.

Τάκης 26-03-16 20:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos3 (Μήνυμα 932830)
  • Πόσες μέρες πρέπει να αφήσω τη σιλικόνη να πιάσει πριν κάνω δοκιμαστικό γέμισμα?.

  • Αφησε το 2-3 ημέρες, και μετά κανα 2 ημέρες γεμάτο με νερό
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos3 (Μήνυμα 932830)
  • Πως και πότε βγαίνει η σιλικόνη από τα τζάμια? Παρόλο που έβαλα χαρτοταινία κατάφερα να πασαλείψω σημεία που δεν έπρεπε :sad::sad::sad:.

Με μία φαλτσέτα σιγά σιγά και με διαλυτικό νίτρου καθαρίζεις τη σιλικόνη

tsala 26-03-16 21:59

Αστο μια - δυο μερες να στεγνωσει..
Η σιλικονη τωρα που ειναι ακομα υγρη , με βαμβακι και οινοπνευμα φευγει..
Αλλαζε τακτικα το κομματι απ το βαμβακι ,γιατι θα πασαλειψει το τζαμι με την σιλικονη που μαζεψε.

manos3 26-03-16 22:21

Φοβάμαι να βάλω χέρι σήμερα που δεν έχει στεγνώσει μην τα κάνω χειρότερα. Αύριο ή τη Δευτέρα θα το προσπαθήσω με οινόπνευμα και αν δε βγει θα το δω και με διαλυτικό όπως είπε ο Τάκης.

tsala 26-03-16 22:35

Αυριο θα ναι αργα για οινοπνευμα , θα θελει φαλτσετα πρωτα.

Lth1 26-03-16 22:36

Παράθεση:

Πόσες μέρες πρέπει να αφήσω τη σιλικόνη να πιάσει πριν κάνω δοκιμαστικό γέμισμα?
Πως και πότε βγαίνει η σιλικόνη από τα τζάμια? Παρόλο που έβαλα χαρτοταινία κατάφερα να πασαλείψω σημεία που δεν έπρεπε .
Συνημμένα Thumbnails
1) Καμια εβδομαδα θα ελεγα εγω...
2)Οπως ειπε ο κ.Τακης κομματακι απο φαλτσετα και διαλυτικο...

tsala 26-03-16 22:41

Λουκα μην μπερδευεσαι με το θηριο σου..
Τα μικρουλια, ειδικα με 4αρακι τζαμι , στεγνωνουν αμεσως..
Αν ηταν δικο μου , αυριο το μεσημερι θα το γεμιζα για τεστ ;)

manos3 26-03-16 22:45

Η φαλτσέτα δεν υπάρχει κίνδυνος να χαράξει το τζάμι;

Τάκης 26-03-16 22:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos3 (Μήνυμα 932857)
Η φαλτσέτα δεν υπάρχει κίνδυνος να χαράξει το τζάμι;

θέλει λίγη προσοχή, και το κάνεις με τη μπροστινή πλευρά , όχι με τη κοφτερή, τη χρησιμοποιείς σαν ξύστρα ή σαν σπάτουλα, αν ακουμπάει όλη η πλευρα επάνω στο τζάμι δεν το χαραζει


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02863 seconds with 11 queries