Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   LED STRIP (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35342)

kokos125 10-11-09 20:14

LED STRIP
 
Γεια χαρα.σκεφτομαι να τοποθετησω μια ταινια led μπλε χροματος στο ενυδρειο για moonlight effect!!Αυτο το ειδος φωτος θα μου επηρεασει την αναπτυξη των φυτων?(δεν θα αλλαχτει η λαμπα απλα θα μπει κολλητο στο καπακι:confused:)Και αν καποις το εχει τοποθετησει θα ηταν καλα να μασ πει αν οντως ριναι ομορφο σαν moonlight ή πεταμα των χρηματων???

Lsourtzo 11-11-09 00:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kokos125 (Μήνυμα 388307)
Γεια χαρα.σκεφτομαι να τοποθετησω μια ταινια led μπλε χροματος στο ενυδρειο για moonlight effect!!Αυτο το ειδος φωτος θα μου επηρεασει την αναπτυξη των φυτων?(δεν θα αλλαχτει η λαμπα απλα θα μπει κολλητο στο καπακι:confused:)Και αν καποις το εχει τοποθετησει θα ηταν καλα να μασ πει αν οντως ριναι ομορφο σαν moonlight ή πεταμα των χρηματων???

προχώρα το ... είναι μια χαρά ...

bokostas 11-11-09 01:42

Εγώ έβαλα 2 αυτοκόλλητες ταινίες των 50 εκατοστών, μια με μπλε λεντάκια και μια με άσπρα (λόγω μεγάλου ύψους του ενυδρείου)
και δείχνει πραγματικά πανέμορφο όταν σβήνουν τα κανονικά φώτα και μένει το moonlight, προχώρα και δεν θα μετανιώσεις.

Δημητρης89 11-11-09 03:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 388429)
Εγώ έβαλα 2 αυτοκόλλητες ταινίες των 50 εκατοστών, μια με μπλε λεντάκια και μια με άσπρα (λόγω μεγάλου ύψους του ενυδρείου)
και δείχνει πραγματικά πανέμορφο όταν σβήνουν τα κανονικά φώτα και μένει το moonlight, προχώρα και δεν θα μετανιώσεις.

απο που μπορω να παρω και εγω?

ζηλεψα:rolleyes:

aquaman 11-11-09 08:02

Μαγαζιά με ηλεκτρολογικό υλικό, ή - φτηνότερα - απο΄ebay.

kokos125 11-11-09 17:14

Σε αξεσουαρ αυτοκινητου θα πατε και θα τα βρειτε αλλιως σε ηλεκτρολογικο υλικο!Αυτα στο τελος χουν δυο καλωδια αναμονες...Θα κοψετε εναν παλιο φορτιστη κινητου, και δουλευει μια χαρα ...απλα προσεξτε μην ειναι ας πουμε 1watt το strip και 1 watt ο φορτιστης για να μη ζοριζεται(Δεν το εχω φτιαξει ακομα αλλα θα σας ανεβασω συντομa photo).:p

xontros 11-11-09 19:15

Πολύ ωραίο αποτέλεσμα μπορείτε να πετύχετε και με blue cathode, από το e-shop, αυτές που βάζουνε στα cases των υπολογιστών.. Πολύ φθηνό, και εύκολο.. Θέλει μόνο ένα τροφοδοτικό (είτε φορτιστή κινητού, ή ένα απλό ρυθμιζόμενης τάσης, για να μπορείτε να παίξετε και με την ένταση του moonlight).. Κάντε ένα search, υπάρχουν διάφορα σχετικά topics.. ;)

panospkk 13-11-09 10:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 388572)
Πολύ ωραίο αποτέλεσμα μπορείτε να πετύχετε και με blue cathode, από το e-shop, αυτές που βάζουνε στα cases των υπολογιστών.. Πολύ φθηνό, και εύκολο.. Θέλει μόνο ένα τροφοδοτικό (είτε φορτιστή κινητού, ή ένα απλό ρυθμιζόμενης τάσης, για να μπορείτε να παίξετε και με την ένταση του moonlight).. Κάντε ένα search, υπάρχουν διάφορα σχετικά topics.. ;)


Αυτό έχω εγώ και απλά είναι πανέμορφο. Απαραίτηατα τροφοδοτικό πολλαπλής τάσης για να αυξομιώνεται το φως

kokos125 18-11-09 11:03

Και οριστε το αποτελεσμα κυριοι....!!!!!:)


http://s913.photobucket.com/albums/a...9_00500001.jpg

Τι λετε λοιπον?

Lsourtzo 18-11-09 11:13

1. που ακριβός έχεις τοποθετήσει τα led και φαίνονται σαν να επιπλέουν??
2. γιατί άσπρα ???
3. γιατί τόσα πολλά ?

γενικά ο νυχτερινός φωτισμός πρέπει να είναι διακριτικός ... για να μπορούν και τα ψάρια να καταλαβαίνουν ότι είναι βράδυ.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 388572)
Πολύ ωραίο αποτέλεσμα μπορείτε να πετύχετε και με blue cathode, από το e-shop, αυτές που βάζουνε στα cases των υπολογιστών.. Πολύ φθηνό, και εύκολο.. Θέλει μόνο ένα τροφοδοτικό (είτε φορτιστή κινητού, ή ένα απλό ρυθμιζόμενης τάσης, για να μπορείτε να παίξετε και με την ένταση του moonlight).. Κάντε ένα search, υπάρχουν διάφορα σχετικά topics.. ;)

όχι ...
παιδιά τις έχω δοκιμάσει ..
καίγονται σχετικά γρήγορα ενώ τα led σχετικά ποτέ ...

Γιώργος Κ 18-11-09 11:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo (Μήνυμα 390090)
όχι ...
παιδιά τις έχω δοκιμάσει ..
καίγονται σχετικά γρήγορα ενώ τα led σχετικά ποτέ ...

και σε εμενα καηκαν!!!και με αφησαν με μικρα δισκακια που μολις ειχαν κολλησει στους γονεις! Παλι καλα ειχα λεντακια ...

kokos125 18-11-09 12:11

Εχουμε και λεμε...Κολληθηκαν στο καπακι και ειναι 50 ποντους η ledoταινια φενεται να επιπλουν γιατι δεν ειναι γεματο με νερο το ενυδρειο μου και εχω κατεβει χαμηλα για την φωτογραφια...Και γιατι μπλε και οχι ασπρη?

Lsourtzo 18-11-09 12:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kokos125 (Μήνυμα 388307)
Γεια χαρα.σκεφτομαι να τοποθετησω μια ταινια led μπλε χροματος στο ενυδρειο για moonlight effect!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kokos125 (Μήνυμα 390098)
Εχουμε και λεμε...Κολληθηκαν στο καπακι και ειναι 50 ποντους η ledoταινια φενεται να επιπλουν γιατι δεν ειναι γεματο με νερο το ενυδρειο μου και εχω κατεβει χαμηλα για την φωτογραφια...Και γιατι μπλε και οχι ασπρη?

Έχουμε και λέμε ...
moonlight = moon+light ==> φως φεγγαριού !
και το φεγγάρι έχει μπλε φως ...
για να δείξει καλύτερα θα πρέπει να προσθέσεις νερό στο ενυδρείο σου ...
50 εκ. είναι παααααααρα πολύ μεγάλη για το ενυδρείο σου ...
15 με 20 θα ήταν ένα λογικό μέγεθος ...

kokos125 18-11-09 12:47

Εγω δεν εχω δει κανενα φεγγαρι μπλε οπως υσχιριζεσαι.;)
Και επειτα το moonlight δεν ειναι απλα το φως που αναβεις για να ειναι ομορφο ειναι ενα ολοκληρο προγραμμα που προσομειωνει το φεγγαρι της φυσης στα ενυδρεια μας οσο αυτο ειναι εφικτο βεβαια...!Οπως εχω διαβασει το φεγγαρι καθε βραδυ δεν εχει την ιδια διαρκεια.Και προφανως κατι τετοιο κανει και τ αντιστοιχο προγραμματακι.Αν κανω λαθος διορθωστε με.Οντως ειναι μεγαλη ρε γμτ...Θα κοψω μαλλον λιγουλακι!Και επισης θα ηταν καλυτερο αν ειχα και λιγο μπλε...


ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ:):):)

Lsourtzo 18-11-09 12:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kokos125 (Μήνυμα 390106)
Εγω δεν εχω δει κανενα φεγγαρι μπλε οπως υσχιριζεσαι.;)

δεν θα μπω στην διαδικασία να σου αλλάξω γνώμη ...
ζήτησες την άποψη μας ...
τώρα δεν μπα να βάλεις και κόκκινα led ... βάλε ... δικό σου είναι το ενυδρείο ...

kokos125 18-11-09 13:02

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35150
-------------------------
Ενοειτε οτι θα βαλω οτι θελω απλα διαβασε και λιγο το αρθρακι γιατι μιλαει για κοκκινο moonlight και για κυκλους 28 ημερων αν θυμαμαι καλα...

xontros 18-11-09 17:52

Πέραν του μπλέ-άσπρου-πρασινοκιτρινομπορδοροδοκόκκινου, το βασικότερο νομίζω είναι αυτό:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo (Μήνυμα 390090)
γενικά ο νυχτερινός φωτισμός πρέπει να είναι διακριτικός ... για να μπορούν και τα ψάρια να καταλαβαίνουν ότι είναι βράδυ.

..σίγουρα λοιπόν θα πρέπει να μειώσεις σημαντικά τον αριθμό των led.. ;)

xontros 18-11-09 17:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo (Μήνυμα 390090)
όχι ...
παιδιά τις έχω δοκιμάσει ..
καίγονται σχετικά γρήγορα ενώ τα led σχετικά ποτέ ...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 390094)
και σε εμενα καηκαν!!!και με αφησαν με μικρα δισκακια που μολις ειχαν κολλησει στους γονεις! Παλι καλα ειχα λεντακια ...

Δε θυμάμαι νούμερα, πάει καιρός από τότε που το έφτιαξα.. Αλλά θυμάμαι ότι το cathode ήταν πολύ πιο οικονομικό από τα led.. Και είναι και δύο μαζί, οπότε, και να καεί το ένα, υπάρχει άλλο ένα στην καβάτζα! ;)

kokos125 19-11-09 09:29

Δηλαδη ας πουμε για 60 λιτρα τι cathode πρεπει να παρω και αυτο συνδεεται εξισου ευκολα με τον μετασχηματιστη?

xontros 19-11-09 13:48

Για δες εδώ:
http://www.e-shop.gr/search_per.phtm...egory2=CATHODE

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει περίπου σαν αυτές εδώ:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804239
σε 10cm και σε μπλε χρώμα (δεν τις βρίσκω τώρα), και έχει και και σε 20cm και σε 30cm..

Είναι 2 μαζί (για 60λτ πάρε των 30cm και βάλε μόνο τη μία από τις δύο), και συνδέονται με ένα μικρό καλωδιάκι με ένα inverter (περιέχεται στη συσκευασία).. Αυτό το καλωδιάκι δεν το κόβεις, γιατί δε θα δουλεύουνε με μεγαλύτερο.. Μετά το inverter έχει ένα καλώδιο ρεύματος, μαζί με διακόπτη.. Κόβεις λοιπόν μετά το διακόπτη (εκεί που έχει το βύσμα για να συνδεθεί με το τροφοδοτικό του υπολογιστή), και συνδέεις ένα τροφοδοτικό.. Τώρα, θέλει θυμάμαι λίγο πειραματισμό με τα χρωματάκια των καλωδίων (παίζει ρόλο νομίζω η πολικότητα, αλλά δε θυμάμαι να σου πώ τι συγκεκριμένα πάει πού).. Με τροφοδοτικό που μπορείς να επιλέξεις την τάση, μπορείς να ρυθμίσεις και την ένταση του φωτισμού! :p

Υ.Γ. Ρίξε μια ματιά κι εδώ, έχω βάλει κάποιες φωτογραφίες από το καπάκι μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29590

panospkk 19-11-09 14:45

Στα 50λίτρα που έχω, χρησιμοποιώ την μία από τις 2 λάμπες.
Δεν υποστηρίζω ότι οι λάμπες αυτές είναι ανθεκτικές, δηλώνω όμως ότι την χρησιμοποιώ με χρονοδιακόπτη 1,5 χρόνο τώρα (3 ώρες το πρωί και 3 ώρες το βράδυ) και δουλεύει ακόμα. Και όπως προαναφέρθηκε έχω και την 2η καβάτζα

crazyio 19-11-09 20:37

koko βάλε μπλέ που σου λένε όλοι πάρα πάνω και όταν το δείς θα καταλάβεις :
α) γιατί όλοι επιμένουν για μπλέ
β) πώς προσομοιώνεται το φως του φεγγαριού ...

Εσύ αυτή τη στιγμή δεν έχεις προσομοιώσει το φεγγάρι ούτε τον Δία ούτε τον Κρόνο ... απλά έχεις χαμηλώσει τον φωτισμό στο ενυδρείο σου ..
αν σε καλύπτει πάω πάσο ...

kokos125 19-11-09 20:59

ΟΚ θα το δοκιμασω μολις καει η ταινια και θα σας ξανα ενοχλησω.εγω δεν εχω προβλημα με της αποψεις απλα με στραβωσε που ρωτησα γιατι το χρωμα και ξεκινησε μια αναλυση ασχετου θεματος με ειρωνικο καθαρα τροπο(ετσι τουλαχιστον καταλαβα).(αν μιλας για τα πρωτα μηνυματα).Φοβηθηκα μηπως μου δημιουργησει καποιο προβλημα το μπλε στα φυτα μου γι αυτο.αλλα για να το λετε εσεις...

crazyio 19-11-09 21:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kokos125 (Μήνυμα 390462)
ΟΚ θα το δοκιμασω μολις καει η ταινια

Μετά απο χρόνια δεν θα έχει νόημα .... :grin::grin::grin:


Μάλλον λάθος κατάλαβες για το ύφος των πόστ ......
Άς κάνουμε την πίπα της Ειρήνης .....
χοντρός, Χαλβάς ... ελάτε .... :grin::grin::grin::grin::grin:

kokos125 19-11-09 21:07

Μαζευτειτε γυρω μου....Τα ποστ δεν σβηνονται.

xontros 20-11-09 16:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kokos125 (Μήνυμα 390462)
με στραβωσε που ρωτησα γιατι το χρωμα και ξεκινησε μια αναλυση ασχετου θεματος με ειρωνικο καθαρα τροπο(ετσι τουλαχιστον καταλαβα).(αν μιλας για τα πρωτα μηνυματα).

Καμία ειρωνία δεν υπάρχει, και τίποτα προσωπικό.. Απλά διάθεση για χιούμορ, που καμιά φορά με το γραπτό λόγο δίνει λάθος εντύπωση.. :p

Από την άλλη, βέβαια.. μεταξύ μας.. ίσως κρύβονται και διάφορα "περίεργα" υπονοούμενα.. Βλέπω τον κ. crazyio να ψάχνει παρέα για να απολαύσει το φως του φεγγαριού, τα αστέρια, το Δία, τον Κρόνο.. :D:D:D

και...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 390466)
Άς κάνουμε την πίπα της Ειρήνης .....
χοντρός, Χαλβάς ... ελάτε .... :grin::grin::grin::grin::grin:

..κάτι μου λέει ότι το moonlight στο ενυδρείο του πρέπει να το έχει κάνει ροζ.. :D:D:D

xontros 20-11-09 16:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kokos125 (Μήνυμα 390468)
Μαζευτειτε γυρω μου....

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! :D:D:D:D

kokos125 20-11-09 17:32

Σταματα να γκρινιαζεις να χαρεις να πετας συσκευασιες moonlight ελα να βαλουμε στην πριζα τον φορτιστη και το χρωμα παψε να παραξηγεις.....Τρελη παρωδια!!!!

crazyio 20-11-09 18:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 390656)
..κάτι μου λέει ότι το moonlight στο ενυδρείο του πρέπει να το έχει κάνει ροζ.. :D:D:D

όχι ροζ μαρή, φούξια !!! :grin::grin::grin::grin:;)

xontros 20-11-09 18:37

(ξαν-) Αρχίσαμεεεεεεεε... :D:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02564 seconds with 11 queries