Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   αλλαγές νερού (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34235)

karxarini 22-09-09 10:44

αλλαγές νερού
 
Αν απο άποψη ph και σκληρότητας το νερό βρύσης είναι οκ , μπορώ να το βαζω και απο θερμοσίφωνα
για να είναι σε κατάλληλη θερμοκρασία?

επίσης με συχνες τις αλλαγές νερού γλυτώνω την ανάγκη για λιπάσματα σε φυτεμένο με φυτά μετριων απαιτήσεων?




Kotsos 22-09-09 11:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karxarini (Μήνυμα 376389)
Αν απο άποψη ph και σκληρότητας το νερό βρύσης είναι οκ , μπορώ να το βαζω και απο θερμοσίφωνα
για να είναι σε κατάλληλη θερμοκρασία?

επίσης με συχνες τις αλλαγές νερού γλυτώνω την ανάγκη για λιπάσματα σε φυτεμένο με φυτά μετριων απαιτήσεων?




http://www.aquatek.gr/vb/showthread....DF%F6%F9%ED%E1

Τα φυτά μέτριων απαιτήσεων που θες να βάλεις χρειάζονται ελάχιστα λιπάσματα... Νομίζω είναι πιο εύκολο να ρίχνεις λίπασμα απο το να κάνεις αλλαγή..;)

aquaman 22-09-09 11:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karxarini (Μήνυμα 376389)
Αν απο άποψη ph και σκληρότητας το νερό βρύσης είναι οκ , μπορώ να το βαζω και απο θερμοσίφωνα
για να είναι σε κατάλληλη θερμοκρασία?

επίσης με συχνες τις αλλαγές νερού γλυτώνω την ανάγκη για λιπάσματα σε φυτεμένο με φυτά μετριων απαιτήσεων?

Για το θερμοσίφωνα νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα - πολλοί το χρησιμοποιούν αυτό το "σύστημα" (κι εγώ μαζί τους). Απλά να ρυθμίζεις τη θερμοκρασία ώστε να είναι ίδια με αυτή του ενυδρείου, μετρώντας με ένα θερμόμετρο.

Για το αν οι αλλαγές νερού σε απαλλάσουν από τη χρήση λιπασμάτων δεν είμαι σίγουρος, αλλά εξαρτάται από τα φυτά; Το νερό της βρύσης σου δεν έχει μακρο-στοιχεία όπως Ν,P,K. Αν έχεις φυτά που τρέφονται από τη ρίζα κυρίως μπορεί να κάνεις δουλειά μόνο με ταμπλέτες (ή υπόστρωμα αν έχεις).

Γράψε τι φυτά έχεις, μήπως κάποιος πιό έμπειρος μπορεί να σου πει συγκεκριμένα.

karxarini 22-09-09 12:10

ευχαριστώ παιδιά
η αλήθεια ειναι οτι δεν εχω στήσει το ςνυδρείο ακόμα:rolleyes::rolleyes::smt020:smt020
αλλα.... όσο αυτο είναι στη διαδρομη και έρχεται εγω ψήνομαι και ψαχνομαι να δω που θα το βάλω και πως ;)
(παει η εξεταστική :()

πάντως θα βαλω σίγουρα ανούμπιες, κερατόφυλο
και αν βρω Echinodorus 'Ozelot' και Egeria densa

aquaman 22-09-09 12:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karxarini (Μήνυμα 376400)
ευχαριστώ παιδιά
η αλήθεια ειναι οτι δεν εχω στήσει το ςνυδρείο ακόμα:rolleyes::rolleyes::smt020:smt020
αλλα.... όσο αυτο είναι στη διαδρομη και έρχεται εγω ψήνομαι και ψαχνομαι να δω που θα το βάλω και πως ;)
(παει η εξεταστική :()

πάντως θα βαλω σίγουρα ανούμπιες, κερατόφυλο
και αν βρω Echinodorus 'Ozelot' και Egeria densa

Καλά κάνεις και τα σκέφτεσαι από την αρχή. Τα φυτά που λες είναι όντως εύκολα, με αυτά ξεκίνησα κι εγώ. Να ξέρεις ότι το κερατόφυλο παίρνει τα πάνω του όταν έχεις αρκετά νιτρικά (το σκέτο νερό χωρίς λίπασμα μάλλον δε θα σε καλύπτει). Επίσης ο ozelot μεγαλώνει αρκετά (εμένα έφτασε 50εκ ύψος) αν τον αφήσεις, και θα βοηθηθεί πολύ με καμμιά ταμπλέτα λιπάσματος από κάτω.

karxarini 22-09-09 13:13

κατι ψιλοάσχετο με το Post... αφου τα φυτά χρειάζονται νιτρικά για να παρουν τα πάνω τους... τα οποία νιτρικά εχουν και τα λιπάσματα αποτι κατάλαβα ...
γιατί γίνεται τετοιος καβγάς με το φίλτρο και το στρώσιμο;

george 22-09-09 13:17

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655

gangster95 22-09-09 13:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karxarini (Μήνυμα 376400)
ευχαριστώ παιδιά
η αλήθεια ειναι οτι δεν εχω στήσει το ςνυδρείο ακόμα:rolleyes::rolleyes::smt020:smt020
αλλα.... όσο αυτο είναι στη διαδρομη και έρχεται εγω ψήνομαι και ψαχνομαι να δω που θα το βάλω και πως ;)
(παει η εξεταστική :()

πάντως θα βαλω σίγουρα ανούμπιες, κερατόφυλο
και αν βρω Echinodorus 'Ozelot' και Egeria densa

ρε συ γιατι δεν βαζεις εναν θερμοστατη να εισαι οκ?;)

karxarini 22-09-09 15:35

ευχαριστώ πολυ παιδιά
ο θερμοστάτης θελει δικό του κουβά και υπομονή να ζεστανει το νερό (που δεν εχω ;))
τυχαινει το ενυδρειο να ειναι εξω απο πόρτα τουαλέτας ... οπότε το ζεστο νεράκι του θερμοσίφωνα βολεύει πολύ ,μιας και θα το ριχνω απευθείας απο τη βρύση

Κλεόβουλος 22-09-09 16:55

Χωρίς να ξεχνάς το αντιχλώριο βέβαια ε?;)
Άντε καλή αρχή.

karxarini 22-09-09 17:20

μμμ ? αντιχλώριο? έιναι απαραίτητο? νομίζω οτι το νερό εδω στο νησί δεν εχει αισθητές ποσότητες χλωρίου μέσα (απτη γευση δηλαδη :grin: )... αν και οι περισσότεροι δεν το πινουν λογω σκληρότητας.

harris samos 22-09-09 17:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karxarini (Μήνυμα 376446)
μμμ ? αντιχλώριο? έιναι απαραίτητο? νομίζω οτι το νερό εδω στο νησί δεν εχει αισθητές ποσότητες χλωρίου μέσα (απτη γευση δηλαδη :grin: )... αν και οι περισσότεροι δεν το πινουν λογω σκληρότητας.

κανεις μεγαλο λαθος σε αυτο που λες το νερο του καρλοβασου εχει μεγαλες ποσοτητες χλωριου οσο για τη γευση ενοειτε οτι δε το καταλαβαινεις

Κλεόβουλος 22-09-09 17:48

Το αντιχλώριο είναι απαραίτητο(εκτός απο το χλώριο εξουδετερώνει χλωραμίνη και διάφορα άλλα τοξικά,σκουριές κλπ,μερικά έχουν και ουσίες που προστατεύουν τα βράγχια απο ερεθισμούς).Αναζήτησε το Prime που είναι απο τα καλύτερα και φθηνότερα;)
Όταν θα κάνεις αλλαγές νερού πρέπει να προετοιμάζεις το νερό πρώτα σε ένα δοχείο πριν το βάλεις στο ενυδρείο με τα ζωντανά.

harris samos 22-09-09 17:51

επισεις χρειαζεσε θερμοστατη μεσα στο ενυδρειο η θερμοκρασια επεσε εμενα εχουν αρχησει και δουλευουν παλι οσο αφορα τα φυτα δε θεσ πολλα ενα γενικο λιπασμα μια φορα την εβδομαδα και μια σταθερη φωτο περιοδο ειναι ευκολα τα φυτα που θες μην ανχονεσε
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 376454)
Το αντιχλώριο είναι απαραίτητο(εκτός απο το χλώριο εξουδετερώνει χλωραμίνη και διάφορα άλλα τοξικά,σκουριές κλπ,μερικά έχουν και ουσίες που προστατεύουν τα βράγχια απο ερεθισμούς).Αναζήτησε το Prime που είναι απο τα καλύτερα και φθηνότερα;)
Όταν θα κάνεις αλλαγές νερού πρέπει να προετοιμάζεις το νερό πρώτα σε ένα δοχείο πριν το βάλεις στο ενυδρείο με τα ζωντανά.

:smt023

Κλεόβουλος 22-09-09 17:53

Έχεις και συντοπίτη που μπορείς να αξιοποιήσεις για συμβουλές απο κοντά:)

karxarini 22-09-09 17:58

Γειά σου Χάρη !!! - τον εχω αξιοποιήσει ήδη ;)
πάντως τη βλέπω τη παραγγελία απο το aquaristic να ρχεται

harris samos 22-09-09 18:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karxarini (Μήνυμα 376459)
Γειά σου Χάρη !!! - τον εχω αξιοποιήσει ήδη ;)
πάντως τη βλέπω τη παραγγελία απο το aquaristic να ρχεται

κατα τη γνωμη μου το νησι εχει πολλες φυσικες πηγες νερου το νερο ειναι σε ολη τη σαμο πολυ σκληρο εκτος του κοκκαριου
αμα ειναι να βαλεις γκαπι ειναι το καλυτερο για αυτα βρες μια πηγη η στο ποταμι το νερο ειναι πεντακαθαρο δεν ειναι κοπος να γεμιζεις ενα μπετονι σε καθε αλλαγη .

εγω ετσι εκανα
μη βαζεις απο τη βρηση
απλα θα παρεις ενα μπετονι και ενα θερμοστατη ακομα για να προετημαζεις το νερο
οσο για φυτα μολις βρω χρονο και κλαδεψω θα σου στειλω πμ
εχω τα περισοτερα που ζητας

karxarini 22-09-09 18:24

να σαι καλα
πηγή έχει στους Τσουρλέους ... θα παρω ενα δείγμα νερού να μετρήσω τη σκληρότητα του ... αλλα το ενυδρειο θα ειναι 210 λίτρα αν αλλαζω 30% καθε βδομάδα ειναι 60 λίτρα , λίγο δύσκολο να τα μεταφέρω κάθε βδομάδα.:(

harris samos 22-09-09 19:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karxarini (Μήνυμα 376462)
να σαι καλα
πηγή έχει στους Τσουρλέους ... θα παρω ενα δείγμα νερού να μετρήσω τη σκληρότητα του ... αλλα το ενυδρειο θα ειναι 210 λίτρα αν αλλαζω 30% καθε βδομάδα ειναι 60 λίτρα , λίγο δύσκολο να τα μεταφέρω κάθε βδομάδα.:(

αμαξι εχεις ενα μπετονι θελεις και ενα θερμοστατη μια χαρα ειναι δε παθενεις τιποτα νεο πεδι κανεισ και γυμναστηκη :grin::grin::grin::grin:

karxarini 22-09-09 21:18

βαριεμαι :smt034:smt034:smt034

harris samos 22-09-09 22:29

αμα βαριεσε μη κανεις τιποτα

karxarini 22-09-09 23:58

Με βλέπω να ψάχνω για όσμοση... αλλά μετά θα ξεφύγει πολύ απο τον προυπολογισμό μου... θα δω τι σκληρότητα εχει η πηγη και αν ειναι χαμηλη θα βαζω απο κει αλλιως θα δοκιμάσω απιονισμένο... και νερο της βροχής :)
θα δω και ενα καλό απο τις βροχες εδω στη Σάμο :D:D
θα με περάσουν για τρελό οι γείτονες :D:grin:

harris samos 23-09-09 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karxarini (Μήνυμα 376545)
Με βλέπω να ψάχνω για όσμοση... αλλά μετά θα ξεφύγει πολύ απο τον προυπολογισμό μου... θα δω τι σκληρότητα εχει η πηγη και αν ειναι χαμηλη θα βαζω απο κει αλλιως θα δοκιμάσω απιονισμένο... και νερο της βροχής :)
θα δω και ενα καλό απο τις βροχες εδω στη Σάμο :D:D
θα με περάσουν για τρελό οι γείτονες :D:grin:

το απιονιζμενο δεν εχει αλατα το νερο τησ βροχης δεν εχει αλατα τα γκαπι θελουν σκλιρο νερο και λιγο αλατι δε τα χαλαει αν δεν εχεισ φυτα το νερο τησ σαμου ειναι το καλητερο για γκαπι μη κσεφτεσε πατεντες

karxarini 23-09-09 00:08

Τα εύκολα φυτά δεν θα αντέξουν στο σκληρό νερό ;
πάντως ήθελα να το ρίξω λίγο ωστε να βάλω και κανενα γατόψαρο μέσα

ps τη βλέπω τη φάπα να ρχεται:smt064:smt065

harris samos 23-09-09 00:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karxarini (Μήνυμα 376549)
Τα εύκολα φυτά δεν θα αντέξουν στο σκληρό νερό ;
πάντως ήθελα να το ρίξω λίγο ωστε να βάλω και κανενα γατόψαρο μέσα

τα φυτα μια χαρα θα ειναι με το νερο
τρεφοντε και απο τα αλατα του νερου αμα θες να το ριξεις ξεχνα τα γκαπι περιμενε λιγο καιρο να παραγκιλω μια μεγαλη οσμοση να σου δωσο τη μικρη
αλλα να ρωτησω γιατι θεσ γατοψαρα μεσα ?

karxarini 23-09-09 00:22

για ομορφιά ;) corys δηλαδη
αλλά προτιμώ τα guppy

αλλα αφου λένε οτι τα guppy KH 10-30, pH 5.5-8.0
και τα cory είναι KH 2-12, pH 5.8-7.0
ισως να μπορούσα να τα βολέψω ... αλλά δε θελω τα ψαράκια μου στενοχωρημένα :rolleyes:

harris samos 23-09-09 00:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karxarini (Μήνυμα 376551)
για ομορφιά ;) corys δηλαδη
αλλά προτιμώ τα guppy

αλλα αφου λένε οτι τα guppy KH 10-30, pH 5.5-8.0
και τα cory είναι KH 2-12, pH 5.8-7.0
ισως να μπορούσα να τα βολέψω ... αλλά δε θελω τα ψαράκια μου στενοχωρημένα :rolleyes:

και επιδι λεει 5,5 παει να πει οτι μπορεις να τα βαλεις με πεχα 7 7,5 εισαι αρχηγος και αμα θεσ ομορφια βαλε 5 6 μηλοσαλιγκαρα και καμια 20 ρεντ τσερι γαριδεσ και εισαι αρχοντας τιποτα αλλο μεσα πλεκο κορι και τετεια ξεχασετα αντε και κανενα πλατυ αλλα για μενα το καλυτερο ειναι τα γκαπι μονα τους

karxarini 23-09-09 00:36

γαρίδες ήθελα επίσης να βαλω αλλα λεει οτι θελουν KH 3-10, pH 6.6-7.0
τι σκληρότητες εχουμε στη Σάμο;

harris samos 23-09-09 01:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karxarini (Μήνυμα 376554)
γαρίδες ήθελα επίσης να βαλω αλλα λεει οτι θελουν KH 3-10, pH 6.6-7.0
τι σκληρότητες εχουμε στη Σάμο;

διαβασε καλα και τα λεμε αυριο
δε τα διαβαζεισ καλα
καθε περιοχη εχει διαφορετικο νερο

delta66 23-09-09 03:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karxarini (Μήνυμα 376433)
ευχαριστώ πολυ παιδιά
ο θερμοστάτης θελει δικό του κουβά και υπομονή να ζεστανει το νερό (που δεν εχω ;))
τυχαινει το ενυδρειο να ειναι εξω απο πόρτα τουαλέτας ... οπότε το ζεστο νεράκι του θερμοσίφωνα βολεύει πολύ ,μιας και θα το ριχνω απευθείας απο τη βρύση

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karxarini (Μήνυμα 376446)
μμμ ? αντιχλώριο? έιναι απαραίτητο? νομίζω οτι το νερό εδω στο νησί δεν εχει αισθητές ποσότητες χλωρίου μέσα (απτη γευση δηλαδη :grin: )... αν και οι περισσότεροι δεν το πινουν λογω σκληρότητας.

Η υπομονη ειναι το πιο βασικο προσον που πρεπει να εχεις ενας φιλος του ενυδρειου.
Το νερο πρεπει να μενει μερικες ωρες σε δοχειο καλυτερα.
Το Αντιχλωριο (το καλο, πχ prime ) εχει και αλλες χρησιμες ιδιοτητες (προστασια και αναγεννηση μεμβρανης ψαριου, δεσμευει βαρεα μεταλλα, αμμωνια, νιτρωδη).
Ελπιζω να εχεις ψαρια που ζουν σε παραμετρους του νερου της βρυσης σου πχ αφρικρικανες ή ζωοτοκα.


Σε βλεπω με την αποχη στο χερι :D

υγ Ο θερμοσιφωνας οταν περασουν 3-4 χρονια αρχιζει και βγαζει διαφορα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02639 seconds with 11 queries