Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Προσπάθεια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24770)

anasios 04-05-08 23:01

Προσπάθεια
 
3 Συνημμένο(α)
Αφού το εν λόγω ενυδρείο δοκιμάστηκε σαν γεννήστρα δίσκων με παταγώδη αποτυχία ,αποφάσισα να προχωρήσω σε ένα μικρό θαλασσινό περισσότερο για απόκτηση εμπειρίας.
Το ενυδρείο είναι περίπου 110 λίτρα , τρέχει 2 μήνες με τιμές ΡΗ 8, ΝΟ2 0 , ΝΟ3 0, αλατότητα 1023 και ΚΗ 11,2 .
Έχω βάλει περίπου 10 κιλά ζωντανό βράχο, και 3-4 ψαράκια, 2 κλόυν, 1 κίτρινο Ντάμσελ και ένα ...δίχρωμο δε ξέρω πως το λένε. Α και μια γαριδούλα.

Οι φωτό δεν είναι και τόσο καλές γιατί το μπλε της λάμπας ξεγελούσε το φακό.

PascM 05-05-08 00:00

Τι έχεις μέσα στό φίλτρο? (άνθρακα αντιφώς κλπ)
Λάμπες υποθέτω μια ακτινική και μια λευκή?
Για δώσε λίγες ακόμη πληροφορίες, αν και οι μαιτρ θα σε ενημερώσουν τολμώ να πω οτι έχεις φορτώσει γρήγορα με λίγο βράχο και πολλά ψάρια.

accnt 05-05-08 07:30

Με την πρώτη ματιά φαίνεται ότι χρειάζεσαι λίγο βράχο ακόμη για να φτιάξεις σωστά το aquascaping. Πρέπει να δημιουργηθούν κρυψώνες για τα ψάρια σου, έτσι ώστε να μην υπάρχει στρες.

anasios 05-05-08 22:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 259058)
Τι έχεις μέσα στό φίλτρο? (άνθρακα αντιφώς κλπ)
Λάμπες υποθέτω μια ακτινική και μια λευκή?
Για δώσε λίγες ακόμη πληροφορίες, αν και οι μαιτρ θα σε ενημερώσουν τολμώ να πω οτι έχεις φορτώσει γρήγορα με λίγο βράχο και πολλά ψάρια.

Το ενυδρείο έχει 2 φίλτρα.Ένα εξωτερικό το 2215 με βιολογικό υλικό, και ένα εσωτερικό (πατέντα) δύναμης 750 λίτρων ,το οποίο τραβάει νερό μόνο από το πάνω μέρος , και έχει μέσα σφουγγάρια και άνθρακα.Το εξωτερικό τραβάει και αυτό το νερό μέσα από το εσωτερικό.

Οι λάμπες είναι όπως λες.Όσο για τα ψαράκια 4 μόνο πιστεύεις ότι είναι πολλά;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 259079)
Με την πρώτη ματιά φαίνεται ότι χρειάζεσαι λίγο βράχο ακόμη για να φτιάξεις σωστά το aquascaping. Πρέπει να δημιουργηθούν κρυψώνες για τα ψάρια σου, έτσι ώστε να μην υπάρχει στρες.

Είναι στο πρόγραμμα να μπει και άλλος βράχος, αλλά στην Πάτρα δεν βρίσκεις εύκολα .Μόνο όταν κάνει εισαγωγή το Ιγκουάνα , που είναι και το μοναδικό με θαλασσινά,και τύχει και βρεις ωραία κομμάτια.

anasios 27-05-08 22:56

Ο παρακάτω κάβουρας ήρθε λαθρεπιβάτης.Είναι περίπου 6 εκ. και έγινε μάχη για να πιαστεί.Τώρα τον έχω σε ένα μικρό δοχείο.Να τον ξαναβάλω ή.....zw

nikman 28-05-08 00:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από anasios (Μήνυμα 267299)
Τώρα τον έχω σε ένα μικρό δοχείο.Να τον ξαναβάλω ή.....zw

Δε πιστεύω να σκέφτεσαι να ξαναβάλεις στο ενυδρείο σου το κατά τα άλλα συμπαθέστατο τριχωτό καβουράκι. :cool:
Δε ξέρω αν θα επιβιώσει στη Μεσόγειο.
Ένα παρόμοιο που είχα βρει κι εγώ αφού τον κράτησα για αρκετό διάστημα μέσα σε ένα φελιζολένιο ψυγειάκι με λίγο νερό κι ένα μικρό βραχάκι για να κρύβεται τον αμόλησα πέρυσι το καλοκαίρι στη θάλασσα κοντά στα βράχια.
Νομίζω καλύτερα από το να τον σκοτώσεις αφού τον έπιασες ζωντανό.

netblues 28-05-08 06:49

Ποσες φορες εχουμε πει οτι ΔΕΝ αφηνουμε στο περιβαλλον ειδη που δεν ανηκουν σε αυτό?
Αρκετα προβληματα εχει απο μονο του...

accnt 28-05-08 07:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 267346)
Ποσες φορες εχουμε πει οτι ΔΕΝ αφηνουμε στο περιβαλλον ειδη που δεν ανηκουν σε αυτό?
Αρκετα προβληματα εχει απο μονο του...

Σωστό!

Τώρα σχετικά με το καβουράκι υπάρχει περίπτωση να μην πειράξει κοράλλια. Δεν είναι σίγουρο όμως.
Αν θες μπορείς να ψάξεις να του βρεις ένα σπιτικό, ένα fish only ενυδρείο π.χ., ενός φίλου ή ακόμη και σε κάποιο sump.

nikman 29-05-08 03:24

ok sorry :(
Το μήνυμα ελήφθη.

anasios 05-06-08 18:18

Μετά από πρόσθεση βράχου και ζωντανών.

anasios 05-06-08 18:37

H σημερινή του μορφή και ελπίζω ... τελική. Μετά από αλλαγές στη σύνθεση έχω 2 κλόουν ,το κίτρινο ντάμσελ, ένα μανδαρίνο και το τάνγκ.
....Ξέρω το τανγκ θέλει χώρο , αλλά προς το παρόν είναι μικρό .Όταν ... μεγαλώσει θα μετακομίσει.

Obelix(Reifen) 05-06-08 20:14

Το 2 και το τρίτο κακός μπήκαν , το ενυδρείο σου δεν είναι ακόμα έτοιμο να συντηρήσει τέτοια ζωντανά

accnt 06-06-08 07:00

To aquascaping προσωπικά δεν μου αρέσει. Έχεις σηκώσει ψηλά κάποια βράχια και το αποτέλεσμα δεν φαίνεται φυσικό.

Το damsel είναι αρκετά επιθετικό ψάρι.
Ο μανδαρίνος δεν θα βρει τροφή σε ένα τόσο φρέσκο ενυδρείο (από το κατάστημα δεν σε ρώτησαν για το ενυδρείο σου πριν το πάρεις?).

Και ήδη έχεις βάλει πάρα πολλά ψάρια... Στο θαλασσινό δεν βάζουμε τις αναλογίες όπως στο γλυκό. Να φανταστείς ότι το tang χρειάζεται 200 λίτρα!...

anasios 06-06-08 09:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 270091)
Ο μανδαρίνος δεν θα βρει τροφή σε ένα τόσο φρέσκο ενυδρείο (από το κατάστημα δεν σε ρώτησαν για το ενυδρείο σου πριν το πάρεις?).

Mου έχουν πει ότι τρώει και αρτέμια.Μιά φορά τον είδα να τρώει κι εγώ.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Obelix(Reifen) (Μήνυμα 269958)
Το 2 και το τρίτο κακός μπήκαν , το ενυδρείο σου δεν είναι ακόμα έτοιμο να συντηρήσει τέτοια ζωντανά

Το ενυδρείο τρέχει τώρα 3 μήνες , από αρχές Μάρτη.
Είναι λίγο οι 3 μήνες;

accnt 06-06-08 10:40

Εγώ είχα έναν μανδαρίνο που έτρωγε και flakes. Μπορεί να φάει λοιπόν. Απλά στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν τρώνε και γι΄ αυτό αυτές οι "συμβουλές".

Θαλασσινό ενυδρείο τριων μηνών θεωρείται πολύ φρέσκο....

anasios 06-06-08 23:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 270091)
. Έχεις σηκώσει ψηλά κάποια βράχια και το αποτέλεσμα δεν φαίνεται φυσικό.

Προσπάθησα να φτιάξω δυο νησάκια.
Έτσι μου φαίνεται και μένα πιο καλό, και με πιο πολύ άδειο χώρο

accnt 09-06-08 08:06

Πολύ καλύτερο!

mikele 09-06-08 15:19

εγω το δικο μου το εχω τοσους μηνες και ακομα το ψιλοαλλαζω.......:p:p:p

πολυ ωραιο γινεται ανασιε καλη συνεχεια...........
-------------------------
το κιτρινο τα νταμσελακι το ειχα και εγω ...ηταν παρα πολυ ησυχο ισως και στρεσσαρισμενο .....
ετρωγε πολυ αλλα δεν ηταν φυσιολογικο στις κινησεις του .......
..οποτε το εδωσα σε ενα φιλο οπου εχει νταμσελ και ειδα οτι αρχισε να φερεται πιο φυσικα

anasios 09-06-08 20:21

Λοιπόν ,παιδιά , εκεί που το άλλαζα και με στένευε ο χώρος , αποφάσισα να το αλλάξω μια και καλή.
Αγόρασα ένα κινέζικο elite 200 λίτρων ,και η μεταφορά γίνεται σιγά-σιγά.
Το πρόβλημα μου είναι το φωτιστικό, γιατί οι Κινέζοι έχουν λάμπες 60 εκατοστά μεν , αλλά όχι ακριβώς 60 εκ. δε .
Αποτέλεσμα οι sera που είχω να μην χωράνε ακριβώς, οπότε σκέφτομαι τι μπορώ να κάνω.Το ότι είναι 20 w ενώ της sera 18 w δε νομίζω να δημιουργεί πρόβλημα.Σωστά;
Φωτό μόλις έτοιμαστεί.
Καμιά συμβουλή για τη μεταφορά ;

anasios 11-06-08 16:37

Οι νέες φωτό.

γαυρος 11-06-08 20:29

βραχο βραχο τον καυμο μου...θελει θελει ακομη...:D
να κρυψει και αυτα τα τσουτσουνια απο πισω :smt120

glazar 16-06-08 19:23

Στο 1ο ποστ η τελευταια φωτο που εχεις ειναι ιδια με την 4η φωτο στο τελευταιο σου ποστ?
Αν ναι, μηπως ειναι απταισιες ολες αυτες που εχουν φυτρωσει στον βραχο?

anasios 16-06-08 23:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από glazar (Μήνυμα 273322)
Στο 1ο ποστ η τελευταια φωτο που εχεις ειναι ιδια με την 4η φωτο στο τελευταιο σου ποστ?
Αν ναι, μηπως ειναι απταισιες ολες αυτες που εχουν φυτρωσει στον βραχο?


Ήταν μαζί με το βράχο,αλλά τώρα τελευταία σα να γίναν περισσότερες.

glazar 17-06-08 08:20

Αν ειναι σε ενα βραχο ολες αυτες τοτε θα σου προτεινα να τον βγαλεις και ή να τον πεταξεις ή να τον ξυσεις πολυ καλα ή με ξυδι σε μια συριγγα να δοκιμασεις να τις καρφωσεις (αλλα προτεινω να κανεις κατι γρηγορα γιατι παρα εγιναν πολλες).
Βεβαια για πιο σιγουρα ας σου πουν και τα παιδια που με βοηθησαν και εμενα να απαλλαγω απο αυτες ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος.

accnt 17-06-08 09:34

Το σίγουρο είναι οτι πρέπει να φύγουν....

Είναι διάσπαρτες στο ενυδρείο ή σε ένα μόνο σημείο?

anasios 17-06-08 23:11

Ξεκ'ινησαν από ένα βράχο αλλά τώρα τελευταία έχουν εξαπλωθεί και σε άλλα βράχια,όχι υπερβολικά,από ένα δύο σε κάθε βράχο.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από glazar (Μήνυμα 273474)
Βεβαια για πιο σιγουρα ας σου πουν και τα παιδια που με βοηθησαν και εμενα να απαλλαγω απο αυτες ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος.

Γιατί πρέπει να απαλλαγώ από αυτές;

accnt 18-06-08 07:07

Ο κυριότερος λόγος είναι ότι ενοχλούν άλλα κοράλλια.

Σπύρος Μ 18-06-08 07:36

Συγνώμη που σου χαλάω το ποστ αλλά πόσο σου στοίχησαν όλα.Γιατί σκέφτομαι και εγώ για κανένα 120λιτρο με 1-2 νέμο

anasios 18-06-08 18:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 273723)
Συγνώμη που σου χαλάω το ποστ αλλά πόσο σου στοίχησαν όλα.Γιατί σκέφτομαι και εγώ για κανένα 120λιτρο με 1-2 νέμο

Υπολόγισε 15 κιλά βράχο επί 13 €
17 κιλά αραγωνίτης επί 3,30 €
Από μηχανισμό εξαρτάται τι θα χρησιμοποιήσεις.
Εγώ είχα ένα φίλτρο 2217 ( δεν θυμάμαι πόσο κάνει)που το έχω σαν βιολογικό, Και ένα αυτοσχέδιο σκίμερ που είναι σαν ένα εσωτερικό φίλτρο ( περίπου 30 €) που τραβάει μόνο από πάνω με μια αντλία ( 30€) 2000 λίτρων την ώρα.
Μέσα υπάρχει ακόμα ένας κυκλοφορητής 1000 (20€) λίτρων .
0ι κλόουν από 6 €, το τανγκ 30 € ,το ντάμσελ 6 € ,ο μανδαρίνος 12 €, και η γαρίδα 15 €.

Πάντως πρέπει να υπολογίσεις και Α/Ο που έχω λόγω δίσκων και ένα καλό φωτιστικό που ψάχνω να βρω.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

Κάποιος που θέλει να προτείνει φωτιστικό;;

anasios 30-07-08 16:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από anasios (Μήνυμα 273951)
Κάποιος που θέλει να προτείνει φωτιστικό;;

Κάποιο φωτιστικό ρε παιδιά...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,05137 seconds with 11 queries