Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Ρύθμιση co2 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=103334)

koron21 16-12-19 19:04

Ρύθμιση co2
 
1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα, έχω ένα πρόβλημα με τη ρύθμιση του co2. Ξαναειχα παλαιότερα χωρίς κανένα πρόβλημα όμως άλλαξα τον ρυθμιστή με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ρυθμίσω τη ροή που βγαίνει από το difuser. Ανοίγω τη βαλβίδα σε μια σταθερή ροή και μετά από λίγο όταν πηγαίνω να δω πως πάει η ροή του difuser έχει πέσει και αναγκάζομαι να ανοίξω περισσότερο τη βαλβίδα. Έπειτα ξανά τα ίδια και τα ίδια. Ξέρει κανείς να μου πει τι γίνεται; Επίσης να πω ότι αν δεν ανεβάσω τη ροή από τη βαλβίδα το co2 σταματάει να βγαίνει από το difuser. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

sarpijk 16-12-19 19:44

Εαν δεν κανω λαθος δεν εχεις μικρομετρικη βαλβιδα. Μηπως πριν ειχες?

koron21 16-12-19 20:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1056841)
Εαν δεν κανω λαθος δεν εχεις μικρομετρικη βαλβιδα. Μηπως πριν ειχες?

Όχι φίλε μου, δεν είχα πριν.

sarpijk 16-12-19 20:10

Η μπουκαλα ειναι γεματη γιατι βλεπω το μια ενδειξη μηδενικη. Με τι κανεις διαχυση? Ετυχε να εχω diffuser βουλωμένο και δεν εβγαζε σωστα.

koron21 16-12-19 20:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1056843)
Η μπουκαλα ειναι γεματη γιατι βλεπω το μια ενδειξη μηδενικη. Με τι κανεις διαχυση? Ετυχε να εχω diffuser βουλωμένο και δεν εβγαζε σωστα.

Σήμερα τη γέμισα έπειτα από 3 χρόνια και άλλαξα και το ρυθμιστή. Το diffuser είναι καθαρό. Το παράξενο είναι ότι βγάζει και έπειτα από λίγο πέφτει η ροή και πρέπει να του δώσω κι άλλη πίεση από το διακόπτη.Η ένδειξη που είναι μηδενική είναι η πίεση που φεύγει από τη μπουκάλα προς το ενυδρείο.

sarpijk 16-12-19 20:26

Η βανα της μπουκαλας ειναι ανοιχτη τερμα?

koron21 16-12-19 20:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1056845)
Η βανα της μπουκαλας ειναι ανοιχτη τερμα?

Ναι τέρμα, όπως και παλιά.

Γιώργος Κ 17-12-19 05:22

Εχεις ανεπιστροφη βαλβιδα? Γενικα μπορει απο καπου να χανει? η παει το σωληνακι κατευθειαν στο ενυδρειο?


Κανε ενα πειραμα ... βαλε το σωληνακι στο νερο χωρις να το βαλεις τον διαχυτη και παρατηρησε αν παλι μειωνεται η ροη του CO2 ...

Χρηστος Ζ. 17-12-19 06:48

χρειαζεσαι μικρομετρικη βαλβιδα. με σκετα τα μανομετρα ποτε δεν θα ρυθμισεις τη ροη του διοξειδιου.

koron21 17-12-19 07:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. (Μήνυμα 1056850)
χρειαζεσαι μικρομετρικη βαλβιδα. με σκετα τα μανομετρα ποτε δεν θα ρυθμισεις τη ροη του διοξειδιου.

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρεις μήπως πως να την προσαρμοσω πάνω σε αυτό το ρυθμιστή; Θα ταιριάξει ή πάει για πέταμα; Διότι αυτό το ρυθμιστή μου τον έβαλαν σε μαγαζί με πυροσβεστικά είδη όπου και μου γέμιζαν και παλαιότερα τη μπουκάλα.

Χρηστος Ζ. 18-12-19 01:59

η μικρομετρικη βιδωνει πανω στα μανομετρα και μετα μπορεις ευκολα να ρυθμισεις το διοξειδιο ποσες φυσαλιδες το δευτερολεπτο θελεις.
τα μανομετρα ειναι μια χαρα δεν χρειαζεται να πεταξεις τιποτα.
το δικο μου συστημα (οταν ειχα) ηταν μπουκαλα-μανομετρα-μικρομετρικη βαλβιδα, diy μετρηση φυσ./δευτ., και diy διαχυση διοξειδιου με ενα μικρο εσωτερικο φιλτρακι με μονιμη παροχη διοξειδιου στο ενυδρειο και ημουν απολυτα ευχαριστημενος για χρονια. δεν ειχα ηλεκτρομαγνητικη και ανεπιστροφη βαλβιδα και ποτε δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα.

οταν δοκιμασα και εγω στην αρχη να ρυθμισω το διοξειδιο με σκετα τα μανομετρα, παραλιγο να χασω τα ψαρια μου, αφου απο εκει που εβγαζε 2 φυσ./δευτ. μετα απο αρκετες ωρες αρχισε να βγαζει φουλ διοξειδιο μεσα στο νερο.

koron21 18-12-19 14:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. (Μήνυμα 1056860)
η μικρομετρικη βιδωνει πανω στα μανομετρα και μετα μπορεις ευκολα να ρυθμισεις το διοξειδιο ποσες φυσαλιδες το δευτερολεπτο θελεις.
τα μανομετρα ειναι μια χαρα δεν χρειαζεται να πεταξεις τιποτα.
το δικο μου συστημα (οταν ειχα) ηταν μπουκαλα-μανομετρα-μικρομετρικη βαλβιδα, diy μετρηση φυσ./δευτ., και diy διαχυση διοξειδιου με ενα μικρο εσωτερικο φιλτρακι με μονιμη παροχη διοξειδιου στο ενυδρειο και ημουν απολυτα ευχαριστημενος για χρονια. δεν ειχα ηλεκτρομαγνητικη και ανεπιστροφη βαλβιδα και ποτε δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα.

οταν δοκιμασα και εγω στην αρχη να ρυθμισω το διοξειδιο με σκετα τα μανομετρα, παραλιγο να χασω τα ψαρια μου, αφου απο εκει που εβγαζε 2 φυσ./δευτ. μετα απο αρκετες ωρες αρχισε να βγαζει φουλ διοξειδιο μεσα στο νερο.

OK σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01619 seconds with 11 queries