Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Τριχοειδής άλγη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46849)

magman 11-12-10 08:27

Τριχοειδής άλγη
 
Έχει παρουσιαστεί στο ενυδρείο μου τριχοειδής. Το aquascape είναι πολύ πρόσφατο, έχουν φύγει τα γκάπυ που είχα μέσα και έχει αλλαχθεί ο βυθός.

Όγκος νερού: 98lt μικτά
Φωτισμός: 102watt
Φωτοπερίοδος: 16:00- 22:30 (6,5h)
Λίπανση ανα μία μέρα: 1ml seachem flourish, 2.5ml potasium, 0.5ml iron
Φυτά: Sesilliflora, Cyperus helferi, vallineria tiger, sagittaria subulata, φτέρη, λευκοκεφάλα, java moss.

Το ενυδρείο φυλοξενεί Neon Tetra, Red Cherry, Amano και προσεχώς Ramirezi.

Ξέρω οτι έχω επιλογές όσων αφορά την αυξομείωση λιπάσματος και φωτισμού. Τί κινήσεις πρέπει να κάνω;

aiptek 11-12-10 09:33

θα χρειαστουν και καπιες μετρησεις για να βγει κατα καπιω τροπο ασφαλη συμπερασμα...
οπως Νο3-Po3-ΝΗ3/ΝΗ4-Νο2...
ποσα watt ειναι η λαμπες σου?
και καμια φωτο καλα θα ηταν για ανγνωρησει.
για να μπορεσουν τα παιδια να σε βοηθησουν.

rottbea 11-12-10 10:33

Επειδη εχεις ευκολα φυτα δοκιμασε να τους κοψεις το σιδηρο και βλεπεις.Συχνες αλλαγες νερου 40-50%

Churu 11-12-10 11:36

Περα του οτι ειναι φρεσκο το ενυδρειο σου και στην αρχη ειναι ψιλοστανταρ οτι θα βγαλει αλγες αλλα περα τουτου εισαι περιπου στο 1 βατ ανα λιτρο!!! Πραγμα το οποιο σημαινει οτι αν δεν εχεις την αναλογη φυτομαζα και σε ποσοτητα και σε απαιτησεις νομιζω οτι λογικα εχεις εξαρση αφου μαλλον δεν υπαρχει ισορροπια φως-λιπασμα-φυτα.

Raven 11-12-10 15:40

Να συμπληρωσω οτι δεν αναφερεις το CO2 που ειναι πολυ σημαντικο με αυτο το φωτισμο.
Τα λιπασματα δεν χρειαζονται στην φαση που εισαι και με τα ευκολα φυτα που εχεις. Μονο καλιο και ιχνοστοιχεια για 1-2 μηνες ακομη και οταν αυξηθει η φυτομαζα, ή δεις ελλειψη στα φυτα, αρχιζεις πιο πληρη λιπανση.

προς το παρον, αφαιρεις οσο περισσοτερη τριχοειδη μπορεις με ενα καλαμακι απο σουβλακια ή μια οδοντοβουρτσα, κρατας το διοξειδιο σταθερα σε 28-33ppm, κανεις μετρησεις να δεις που βρισκεσαι και κρατας ρουτινα με αλλγες νερου καθε 6-7 μερες 40%.

kingrim 11-12-10 22:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 520218)
Να συμπληρωσω οτι δεν αναφερεις το CO2 που ειναι πολυ σημαντικο με αυτο το φωτισμο.
Τα λιπασματα δεν χρειαζονται στην φαση που εισαι και με τα ευκολα φυτα που εχεις. Μονο καλιο και ιχνοστοιχεια για 1-2 μηνες ακομη και οταν αυξηθει η φυτομαζα, ή δεις ελλειψη στα φυτα, αρχιζεις πιο πληρη λιπανση.

προς το παρον, αφαιρεις οσο περισσοτερη τριχοειδη μπορεις με ενα καλαμακι απο σουβλακια ή μια οδοντοβουρτσα, κρατας το διοξειδιο σταθερα σε 28-33ppm, κανεις μετρησεις να δεις που βρισκεσαι και κρατας ρουτινα με αλλγες νερου καθε 6-7 μερες 40%.


στα ειπαν τα παιδια εγω να σου πω να διαβασεις και το υπομνημα του georgarasκ για τις αλγες

magman 12-12-10 02:39

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχω CO2 μπουκάλα, δεν έχω μετρητή CO2, βγάζει ~60φυσαλίδες το λεπτό. ΝΟ2/ΝΗ3/ΝΗ4 έχω 0, NO3 είναι περίπου στο 20 στις αλλαγές. Επειδή έχω ένα GLO 2X39 και ένα 2Χ24 αλλά ανάβω μόνο τη μία 39watt (πρίνα έκανα λάθος υπολογισμό :smt120) έχω σύνολο 87Watt. Θα βγάλω και την μία 24watt και θα βάζω Flourish μία φορά την εβδομάδα 1ml και θα σταματήσω το σίδηρο. Πάντως να σας πώ οτι η Cyperus Helferi είναι νεοεισαχθείσα στο ενυδρείο και έχει κάνει σαπίσματα! Φταίει η αλλαγή περιβάλλοντως; Απο Δευτέρα θα βάλω και 3 οτόκυκλους στο ενυδρείο, ούτως η άλλως μου αρέσουν πολύ!

Raven 12-12-10 02:44

Δωσε λιγο χρονο στο φυτο να προσαρμοστει και αν μπορεις αφαιρεσε τα σαπια σημεια.

blackghost7 12-12-10 18:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από magman (Μήνυμα 520013)
Έχει παρουσιαστεί στο ενυδρείο μου τριχοειδής. Το aquascape είναι πολύ πρόσφατο, έχουν φύγει τα γκάπυ που είχα μέσα και έχει αλλαχθεί ο βυθός.

Όγκος νερού: 98lt μικτά
Φωτισμός: 102watt
Φωτοπερίοδος: 16:00- 22:30 (6,5h)
Λίπανση ανα μία μέρα: 1ml seachem flourish, 2.5ml potasium, 0.5ml iron
Φυτά: Sesilliflora, Cyperus helferi, vallineria tiger, sagittaria subulata, φτέρη, λευκοκεφάλα, java moss.

Το ενυδρείο φυλοξενεί Neon Tetra, Red Cherry, Amano και προσεχώς Ramirezi.

Ξέρω οτι έχω επιλογές όσων αφορά την αυξομείωση λιπάσματος και φωτισμού. Τί κινήσεις πρέπει να κάνω;


Εχω παρατηρησα αυτο καθως διαβαζα το ποστ σου.

Οι αμανο ισως την παλεψουν αλλα δυσκολα οι πρωτες ομως με τιποτα με τα ραμιρεζι. Απλα να το εχεις υποψιν....

magman 12-12-10 21:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από blackghost7 (Μήνυμα 520682)
Εχω παρατηρησα αυτο καθως διαβαζα το ποστ σου.

Οι αμανο ισως την παλεψουν αλλα δυσκολα οι πρωτες ομως με τιποτα με τα ραμιρεζι. Απλα να το εχεις υποψιν....

:roll::roll::roll::roll::roll: Διασταυρομένο αυτό; Επειδή είδα οτι τα ραμιρέζι είναι σχετικά μικρά...

myronlas 13-12-10 11:56

Να την παλέψουν όσο αφορά ποιο πράγμα?

Raven 13-12-10 12:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από myronlas (Μήνυμα 520980)
Να την παλέψουν όσο αφορά ποιο πράγμα?

Ολες σχεδον οι νανοκιχλιδες ειναι θηρευτες γαριδων. Δυσκολα επιβιωνουν μικροσωμες γαριδες μαζι τους. Αυτο εννοουσε ο φιλος blackghost.

magman 13-12-10 14:50

Να τις βγάλω δηλαδή τις τσέρυ; Ετοιμάζω ενα ενυδρειάκι για γαρίδες αλλά δεν έχει στρώσει ακόμη! Τί λέτε να κάνω;

blackghost7 13-12-10 15:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από magman (Μήνυμα 521059)
Να τις βγάλω δηλαδή τις τσέρυ; Ετοιμάζω ενα ενυδρειάκι για γαρίδες αλλά δεν έχει στρώσει ακόμη! Τί λέτε να κάνω;


Εγω προτεινω να το αφησεις ως ειναι να δεις τι τρεχει με την αλγη ωστε να βρει την ισοροπια του το ενυδρειο.
Και υστερα βγαζεις βαζεις αναλογα τα ψαρια που θες.
Προς στο παρον επικεντρωσου στο αμεσο προβλημα που εχεις και μην προσθετεις και αλλα αθελα σου;)

delta66 13-12-10 17:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από magman (Μήνυμα 521059)
Να τις βγάλω δηλαδή τις τσέρυ; Ετοιμάζω ενα ενυδρειάκι για γαρίδες αλλά δεν έχει στρώσει ακόμη! Τί λέτε να κάνω;

Νομιζω πως οι cherry ειναι πιο συμβατες με φυτεμενα ενυδρεια (δλδ λιπασματα διοξειδια κλπ) απο οτι τα ραμ.

myronlas 14-12-10 11:38

Πάντως είναι σχεδόν αδύνατο να φύγει η τριχοειδής με την οδοντόβουρτσα. Δε ξέρω τι να κάνω.

magman 14-12-10 13:22

Έβαλα 3 οτόκυκλους και το έριξαν στην δουλειά. Το πρώτο μέρος που πήγαν και κάθίσαν ήταν η τριχοειδής :D Σκέφτομαι να κάνω τακτικά τα τζάμια για να στρέφονται εκεί για άλγη!

magman 23-12-10 22:08

1 Συνημμένο(α)
Διστυχώς η άλγη δεν αντιμετωπίστηκε. Αυτή τη στιγμή έχω σε ανοιχτό 98lt Aquael

Φωτισμός: 63w 6.5ώρες
CO2: 70 φυσαλίδες/λεπτό (Δεν μπορώ να μετρησω αλλιώς λόγω τύρφης)
Λιπάσματα: Seachem Flourish 1.5ml/εβδομάδα, Potasium 2,5ml/2 μέρες
pH:6.5
Θερμοκρασία: 25,5C

Απο αλγοφάγα έχω οτόκυκλους, applesnails και zebra nerite.

Προτάσεις; :(
-------------------------
ίσως να είναι και Spirogyra algae!!!! Θα ποστάρω στο επόμενο φωτογραφίες αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με την αναγνώριση!

Ύδωρ 24-12-10 15:12

Για stanghorn μου μοιάζει εμένα. Θα βοηθούσε όμως αν είχαμε περισσότερες φωτογραφίες.

syphon 24-12-10 15:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ (Μήνυμα 526552)
Για stanghorn μου μοιάζει εμένα. Θα βοηθούσε όμως αν είχαμε περισσότερες φωτογραφίες.

+++
Αμμωνία έχεις μετρήσει πρόσφατα?

magman 24-12-10 16:24

Τελευταία μέτρηση αμμωνίας έγινε το Σαββάτο (και τελείωσε το τέστ :smt073). Αυτή τη στιγμή έχω ένα Fluval 205 και ένα Elite 20 να τρέχουν. Στο Elite έχω στο ένα πιατάκι τύρφη και στο άλλο βιολογικό, ενώ στο Fluval στα πιατάκια έχω βιολογικό και μία λεπτή στρώση υαλοβάμβακα. Νομίζω οτι έχω ισχυρή βιολογία :confused:...

syphon 24-12-10 18:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από magman (Μήνυμα 526594)
Τελευταία μέτρηση αμμωνίας έγινε το Σαββάτο (και τελείωσε το τέστ :smt073). Αυτή τη στιγμή έχω ένα Fluval 205 και ένα Elite 20 να τρέχουν. Στο Elite έχω στο ένα πιατάκι τύρφη και στο άλλο βιολογικό, ενώ στο Fluval στα πιατάκια έχω βιολογικό και μία λεπτή στρώση υαλοβάμβακα. Νομίζω οτι έχω ισχυρή βιολογία :confused:...

Αν είναι staghorn όμως είναι πολύ πιθανό να έχεις αμμωνία π.χ. από κάποια διαταραχή του υποστρώματος
Πολύ χρήσιμο blog http://www.aquariumalgae.blogspot.com/

magman 24-12-10 19:39

Σκέφτομαι να μειώσω το φωτσιμό στα 48watt. Περισσότερο γιατί ταιριάζει καλύτερα με το προφίλ των ψαριών μου. Μήπως γίνει χυρότερα η άλγη;

bokostas 24-12-10 20:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από magman (Μήνυμα 526665)
Σκέφτομαι να μειώσω το φωτσιμό στα 48watt. Περισσότερο γιατί ταιριάζει καλύτερα με το προφίλ των ψαριών μου. Μήπως γίνει χυρότερα η άλγη;

Aν μειώσεις ταυτόχρονα και τα λιπάσματα, μπορεί να είναι και καλύτερα.

magman 24-12-10 23:57

Από αύριο 48watt. Πόσο θα πάρει για να δώ διαφορά; Παρεπιπτόντως απο το αρχικό πόστ έχει αυξηθεί η φυτόμαζα!

magman 29-12-10 07:46

Τελικά είδα διαφορά άμεσα! Μειώθηκε πάρα πολύ η άλγη. Υποθέτω οτι κυρίως έφταιγε ο φωτισμός. Μάλιστα δεν το είχα γράψει άλλα είχα και αρκετά "φουντάκια" απο μια άλλη άλγη που σχεδών εξαφανίστηκαν. Και τα φυτά πάνε σφαίρα :smt041


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02157 seconds with 11 queries