Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αμμος για κυχλιδες! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54146)

@1926 28-06-11 00:32

Αμμος για κυχλιδες!
 
Ρε παιδια,αν βαλω αμμο για ενυδρειο 800λ.θα υπαρχει προβλημα στις κυχλιδες?συγκεκριμενα θα ανακατευεται η αμμος με αποτελεσμα να δημιουργείτε θολουρα στο ενυδρειο?σας παρακαλω θα ηθελα τις γνωμες σας!

giannisqq 28-06-11 03:08

τι κιχλιδες εχεις?

lans 28-06-11 08:23

Μια απο της καλύτερες λύσεις και τσαμπα ειναι η αμμο θαλασσης (που πρεπει να την καθαρίσεις).
Για τι μην ξεχναμε τα ψαρια θελουν να τρωνε αμμο για να καθαριζουν τα βραγχια τους και οχι μονο (θα την τρωνε και θα την βγαζουν απο τα βραγχια ή θα σέρνονται προς τα πλαγια) και θα σκαβουν για κρυψώνες.
...Ειδικα το τελευταιο τους αρεσει πααααρα πολυ.

Μην κανεις λαθος και παρεις χοντροτερο απο αμμο.

Και αυτο ισχυει για ολες της κιχλιδες...

ΜΙΜΗΣ 28-06-11 08:42

κανενα προβλημα
καθολου θολουρα
με την προυποθεση να την πλυνεις παρα πολυ καλα.

delta66 28-06-11 09:25

Δεν υπαρχουν δλδ αμμοι που οσο και να τις πλυνεις αν γινει αναταραξη τους, θολωνουν το νερο?

@1926 28-06-11 10:05

Σ
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lans (Μήνυμα 604175)
Μια απο της καλύτερες λύσεις και τσαμπα ειναι η αμμο θαλασσης (που πρεπει να την καθαρίσεις).
Για τι μην ξεχναμε τα ψαρια θελουν να τρωνε αμμο για να καθαριζουν τα βραγχια τους και οχι μονο (θα την τρωνε και θα την βγαζουν απο τα βραγχια ή θα σέρνονται προς τα πλαγια) και θα σκαβουν για κρυψώνες.
...Ειδικα το τελευταιο τους αρεσει πααααρα πολυ.

Μην κανεις λαθος και παρεις χοντροτερο απο αμμο.

Και αυτο ισχυει για ολες της κιχλιδες...

Σιγουρα ρε παιδια?γιατι τα παλικαρια απτο petshop με λενε αλλα.οτι θα σκαβουν και θα φαινεται το τζαμι του πατου σε καποια σημεια,θα ρουφαει αμμο το φιλτρο και τελος η θολουρα.εγω ειχα στο μυαλο μου σιγουρα αμμο και τωρα εχω ψιλομπλοκαρει να πουμε:)

lans 28-06-11 11:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από @1926 (Μήνυμα 604204)
Σ

Σιγουρα ρε παιδια?γιατι τα παλικαρια απτο petshop με λενε αλλα.οτι θα σκαβουν και θα φαινεται το τζαμι του πατου σε καποια σημεια,θα ρουφαει αμμο το φιλτρο και τελος η θολουρα.εγω ειχα στο μυαλο μου σιγουρα αμμο και τωρα εχω ψιλομπλοκαρει να πουμε:)

Ακριβως ετσι...αλλα που ειναι το κακο?
Και λιγο αμμο να παρει το φιλτρο τι θα παθει?
Και οντως σκαβουν πολυ....τους αρεσει...θα τους παρεισ αυτην την χαρα?

Γι αυτο θα βαλεις πολυ χωμα....να εχουν να σκαβουν και οταν φτασουν πατο....απλα θα κάθονται εκει γιατι θα τους αρεσει...και ολα ΤΕΛΕΙΑ...!!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 604197)
Δεν υπαρχουν δλδ αμμοι που οσο και να τις πλυνεις αν γινει αναταραξη τους, θολωνουν το νερο?

Αμα δουλευει πολυ η αμμος, ακομα και αναταραξη να εχει, πεφτει γρηγορα στον πατο, αλλα να δουλευει αρκετο καιρο (για πανω απο 2 μηνες).


ΥΓ. Το λεω με 2 ειδη αμμου που εχω βαλει.

delta66 28-06-11 11:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lans (Μήνυμα 604227)
ΥΓ. Το λεω με 2 ειδη αμμου που εχω βαλει.

Διευκρινισε το αυτο, οτι το λες μονο για τα δυο ειδη που εχεις χρησιμοποιησει, γιατι θα σου "την πει" κανεις αν παρει καποια απο αυτες που βγαζουν θολουρα ή το πιο σημαντικο να πετρωνει. ;)

lans 28-06-11 12:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 604230)
Διευκρινισε το αυτο, οτι το λες μονο για τα δυο ειδη που εχεις χρησιμοποιησει, γιατι θα σου "την πει" κανεις αν παρει καποια απο αυτες που βγαζουν θολουρα ή το πιο σημαντικο να πετρωνει. ;)

Υπαρχει αμμος για ενυδρεια που αμα δουλευει κανα δίμηνο και πανω μπορει να προκαλέσει θολούρα :confused::confused::confused:

@1926 28-06-11 12:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lans (Μήνυμα 604254)
Υπαρχει αμμος για ενυδρεια που αμα δουλευει κανα δίμηνο και πανω μπορει να προκαλέσει θολούρα :confused::confused::confused:

Να πετρωνει?δηλαδη?τι ειδος αμμου εχεις εσυ?
Ευχαριστω!

MakChem 28-06-11 13:13

Εγώ χρησιμοποιώ την carat 6, δεν πετρώνει και δεν κάνει θολούρα παρόλο το συνεχές ανακάτεμά της από τις αφρικάνες. Τα φίλτρα δεν τη ρουφάνε άν υπάρχει προφίλτρο στην είσοδο. Όταν οι κιχλίδες θέλουν να αναπαραχθούν, προφανώς και θα φανεί τζάμι, στα επιλεγμένα από τα ψάρια σημεία του πυθμένα.

lans 28-06-11 13:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από @1926 (Μήνυμα 604256)
Να πετρωνει?δηλαδη?τι ειδος αμμου εχεις εσυ?
Ευχαριστω!

Αν ρωτας εμενα, σου ειπα για κιχλιδες ειναι η θαλασσης μια παρα πολη καλη λυσει.

@1926 28-06-11 14:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lans (Μήνυμα 604261)
Αν ρωτας εμενα, σου ειπα για κιχλιδες ειναι η θαλασσης μια παρα πολη καλη λυσει.

Στην αμμο μπορει να φυτευτει τιποτα?

lans 28-06-11 15:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από @1926 (Μήνυμα 604291)
Στην αμμο μπορει να φυτευτει τιποτα?

Ναι.
Αν θα βαλεις MALAWI καλα ειναι να βαλεις ανουμπιες και βελισνεριες...
για της ανουμπιες μπορω να σου πω ακριβως ποια απ ολα ειναι ωραια για αφρικάνικες κιχλιδες.

@1926 28-06-11 15:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lans (Μήνυμα 604303)
Ναι.
Αν θα βαλεις MALAWI καλα ειναι να βαλεις ανουμπιες και βελισνεριες...
για της ανουμπιες μπορω να σου πω ακριβως ποια απ ολα ειναι ωραια για αφρικάνικες κιχλιδες.

Tαγκανικες θα μπουν.
ξερεις τι?θα βαλω αμμο με χοντρο κοκκο!!

lans 28-06-11 15:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από @1926 (Μήνυμα 604309)
Tαγκανικες θα μπουν.
ξερεις τι?θα βαλω αμμο με χοντρο κοκκο!!

Να βαλεις οτι σου αρεσει....αλλα να σκεφτεις και τα ψαρια τι θελουν. ;)

Πολυ κανουμε αυτο το λαθος...δεν σκεφτομαστε τα ψαρια αλλα εμας.
Οχι οτι δεν θα ειναι καλα...αλλα γιατι να μην τους εχουμε οσο καλυτερα μπορουμε...αμα μπορουμε. ;)

Και η αμμος θαλασσης ειναι ομορφη (και τσαμπα, ειδηκα εκει που βρίσκεσαι :D) και με συνδυασμό ομορφης πετρες θα δέσει...


...Μια ιδεα εδωσα. :p

ΜΙΜΗΣ 28-06-11 17:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 604230)
Διευκρινισε το αυτο, οτι το λες μονο για τα δυο ειδη που εχεις χρησιμοποιησει, γιατι θα σου "την πει" κανεις αν παρει καποια απο αυτες που βγαζουν θολουρα ή το πιο σημαντικο να πετρωνει. ;)




φιλε μου για το αν πετρωνει η αμμος αυτο ειναι ενας μυθος που ολοι
τον εχουν ακουσει αλλα κανενας δεν τον εχει δει ποτε με τα ματια
του.
αν βαλει αμμο απο ποταμι η θαλασσα δεν θα εχει προβλημα
αν βαλει απο πουθενα αλλου δεν ξερω τι θα γινει:rolleyes:.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από @1926 (Μήνυμα 604309)
Tαγκανικες θα μπουν.
ξερεις τι?θα βαλω αμμο με χοντρο κοκκο!!


και πολυ καλα θα κανεις

lans 28-06-11 17:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 604338)
και πολυ καλα θα κανεις

ως προ τι?:rolleyes:

@1926 28-06-11 22:07

Τελικα πηρα αραγωνιτη,με τρομαξαν μαυτα που με ειπαν και ειπα να μην το διακινδυνεψω.

delta66 28-06-11 22:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 604338)
φιλε μου για το αν πετρωνει η αμμος αυτο ειναι ενας μυθος που ολοι
τον εχουν ακουσει αλλα κανενας δεν τον εχει δει ποτε με τα ματια
του.
αν βαλει αμμο απο ποταμι η θαλασσα δεν θα εχει προβλημα
αν βαλει απο πουθενα αλλου δεν ξερω τι θα γινει:rolleyes:.

Η λεξη "πετρωνει" δεν ειναι απολυτα σωστη. Το "πετρωμα" μπορει να εχει βαθμιδες.

Εχω δει πολυ καλη και ακριβη αμμο να δημιουργει λογω κακης κυκλοφοριας νερου πανω της, ενα στρωμα που οταν το τρυπαγες με ενα ξυλο, ξεκολλαγανε κομματια και δεν σηκωνοταν "συνεφακι" οπως επρεπε σαν αμμος πουδρα που ηταν.
Αυτο δεν το λες "πετρωμα" αλλα οπως και να το πεις το συμπερασμα ειναι οτι δεν κανει καλο στο ενυδρειο.

Εχω δει αμμο απο μαντρα οικοδομικων υλικων να γινεται σαν τουβλο και να μη τρυπιεται χωρις να βαλεις πραγματικα δυναμη.
Αυτο δεν ειναι μακρυα απο το να πεις μεταφορικα οτι "πετρωσε", και σιγουρα δεν ειναι και παλι καλο για το ενυδρειο.

Για το θολωμα:
Εχω δει αμμο παλια "στρωμενη" να σηκωνεται και να δημιουργει θολωμα για αρκετη ωρα στο νερο,
οπως και αντιθετα εχω δει αμμο να τη βαζω απλυτη στο ενυδρειο και να καθεται αμεσως στο βυθο χωρις το παραμικρο θολωμα οσο και να την ανακατευω ακομα και φρεσκοβαλμενη. (αυτη ηταν ομως που λογω κακης κυκλοφοριας εκανε τα σκληρα κομματια στο πανω στρωμα της, το ελυσα με κυκλοφορητες που βελτιωσαν την κυΚλοφορια νερου πανω στο βυθο)


Θαλασσινη αμμο δεν εχω δοκιμασει γιατι το πιο πιθανο ειναι οτι σκληραινει το νερο και για τις δικες μου κιχλιδες δεν ειναι επιθυμητο.

@1926 29-06-11 00:58

φιλτρο?
 
Τι γνωμη εχετε για αλλο ενα κινεζικο προιον?
Dophin 1600!

ΜΙΜΗΣ 29-06-11 08:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lans (Μήνυμα 604343)
ως προ τι?:rolleyes:

συμφωνησα με το να παρει αμμο με χοντρη κοκκομετρια
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 604389)


Θαλασσινη αμμο δεν εχω δοκιμασει γιατι το πιο πιθανο ειναι οτι σκληραινει το νερο και για τις δικες μου κιχλιδες δεν ειναι επιθυμητο.


Μηπως η αμμος που ειδες στην μαντρα ειχε και λιγο τσιμεντακι μεσα?
χε χε πλακα κανω.
Ναι οντος καποιες φορες μπορει να πετρωσει κατω απο συγκεκριμενες
συνθηκες πχ ηλιος,βροχινο νερο,βρομικο νερο,αερας και αλλα.
αλλα δυσκολα μεσα στο νερο με τις κιχλιδες να σκαβουν και να ανακατευουν συνεχεια τον βυθο και ακομα πιο δυσκολο σε θαλασσινη αμμο

εγω οσους ξερω που εχουν αμμο απο θαλασσα κανενας οπως και εγω
δεν εχει προβλημα:cool:.

delta66 29-06-11 08:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 604457)
Μηπως η αμμος που ειδες στην μαντρα ειχε και λιγο τσιμεντακι μεσα?
χε χε πλακα κανω.
Ναι οντος καποιες φορες μπορει να πετρωσει κατω απο συγκεκριμενες
συνθηκες πχ ηλιος,βροχινο νερο,βρομικο νερο,αερας και αλλα.
αλλα δυσκολα μεσα στο νερο με τις κιχλιδες να σκαβουν και να ανακατευουν συνεχεια τον βυθο και ακομα πιο δυσκολο σε θαλασσινη αμμο

Δεν την ειδα στην μαντρα.
Στο ενυδρειο την ειδα πετρωμενη.
Απο μαντρα ηταν αγορασμενη.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 604389)
...Εχω δει αμμο απο μαντρα οικοδομικων υλικων να γινεται σαν τουβλο..


lans 29-06-11 09:22

Μιμη και Σπυρο, εχετε και οι δυο δικιο, γιατι και τα δυο μου εχουν τύχει.

Δηλαδη κατω απο περιεργες συνθήκες συμβαινει να "πετρωσει" το χωμα...αλλα κατω απο πολυ περιεργες συνθήκες...

...και εννοειτε αμα εχεις malawi και γενικώς κιχλιδες ειναι λιγο αδυνατον να σου συμβεί και των λογο των γνωριζουμε οσοι εχουμε τετοια ψαρια. :grin::grin::grin:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 604457)
συμφωνησα με το να παρει αμμο με χοντρη κοκκομετρια

Δεν συμφωνώ ΚΑΘΟΛΟΥ με χοντροκοκο...;)

almost 29-06-11 09:34

Και όμως, η άμμος μπορεί να γίνει πέτρα, όπως πολύ σωστά λέει ο Σπύρος, αν αντιδράσει με διάφορα μέταλλα που έχουν τα συμπληρώματα νερού (το Ca μπορεί να την "δέσει").

Και αυτό το έπαθα εγώ στο δικό μου ενυδρείο και μετά έμαθα την αιτία..
(θαλασσινή άμμος 0,5 κοκκομετρία)

ΜΙΜΗΣ 29-06-11 14:12

που πατε βρε και την βρισκετε αυτην την αμμο που πετρωνει?
σε ποιες παλιοθαλασσες?
αντε ελατε στην χαλκιδικη μπας και παρετε καλη αμμο
χα χα χα...

@1926 29-06-11 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 604549)
που πατε βρε και την βρισκετε αυτην την αμμο που πετρωνει?
σε ποιες παλιοθαλασσες?
αντε ελατε στην χαλκιδικη μπας και παρετε καλη αμμο
χα χα χα...


Γεια σου ρε πατριδα!!!

kgf12345 29-06-11 21:43

δεν γνωριζω αν ειναι καταληλη για κιχλιδες οπποτε μπορει ναμαι offtopic-αλλα,στο μεγαλο εβαλα σημερα αμμο ερμης ποταμισια την οποια επλυνα και σταγγιξα μεσα σε μαξιλαροθηκη και εκατσε μεσα τζαμι! περιμενα να θολωσει αλλα τιποτα.ειχα πολυ περισσοτερα προβληματα με την αμμο που ειχα παρει απτο πετσοπ.aquatica(κιας την ειχα πλυνει κιεκεινη σχολαστικα.)με 3.80 πηρα 25 κιλα και καθαρισα και νομιζω φαινεται πολυ ομορφη και φυσικη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02459 seconds with 11 queries