Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   SOS ΜΑΥΡΗ ΑΛΓΗ SOS ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60733)

rocker70 10-03-12 18:50

SOS ΜΑΥΡΗ ΑΛΓΗ SOS ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ
 
Εδώ και μια εβδομάδα μου παρουσιάστηκε κάτω στο χαλίκι Μαύρη άλγη ...Πως αντιμετωπίζεται?Τα Αυγά που κάνουν το ζευγάρι "αγγελοψαρα;" που έχω όλα ασπρίζουν την δεύτερη μέρα ...Υπάρχει περίπτωση να φύγει ?Αντιμετωπίζεται και ΠΩΣ?Το φως το εχω ανοιχτο 5 ωρες και δυστυχως ταιζα αρκετα επειδη ειχα και αλλα ψαρια,μα τωρα εχω μονο το ζευγαρι αλλα ειναι αργα μιας και επαθα την ζημια που ευχομαι να ειναι αντιμετωπισημη...Ευχομαι να μην χρειαστει να το ξεστησω το ενυδρειο....???ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΥΣΕΙΣ???
Ευχάριστω!!!:confused:

Χρηστος Ζ. 10-03-12 18:54

δεν ξερω να σου πω για την μαυρη αλγη, αλλα για τα αγγελοψαρα οτι μπορει να ειναι και τα δυο θυληκα και να μην γινεται γονιμοποιηση για αυτο και να ασπριζουν τη δευτερη μερα.
κοιτα εδω μεσα καπου εχει ενα υπομνημα με αλγες και την αντιμετωπιση τους.

zweet 10-03-12 18:58

εγω παντως δεν ξερω αν υσχυει οτι η μπαλα αλγης δεν αφηνει τις υπολοιπες αλγες να αναπτυχθουν , ομως εχω μια τετοια μπαλα στο ενυδρειο μου , και ποτε , μα ποτε δεν εχει εμφανηστει αλλο ειδος αλγης, ουτε και η ιδια εχει αναπτυχθει η κομματακια της, οπως ετυχε να διαβασω σε καποια ποστ..
γιατι δεν πετας μεσα 1-2?
ποσα λιτρα ειναι?

Dimis 10-03-12 20:06

Υπερδοσολογια -Oσο βεβαια αντεχουν τα ψαρια- flourish excel,καθημερινα μεχρι να δεις οτι αρχιζει να διαλύεται.
Αφου εξαφανιστει μετα συνεχιζεις για μια εβδομαδα πιο συντηρητικά για να εξαλείψεις και οση δεν φαινεται με το ματι.

Ακομη καλυτερα η προσθηκη εξελ να γινει στοχευμενα πανω στην μαυρη αλγη με μια σύριγγα.

rocker70 11-03-12 14:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 657417)
Υπερδοσολογια -Oσο βεβαια αντεχουν τα ψαρια- flourish excel,καθημερινα μεχρι να δεις οτι αρχιζει να διαλύεται.
Αφου εξαφανιστει μετα συνεχιζεις για μια εβδομαδα πιο συντηρητικά για να εξαλείψεις και οση δεν φαινεται με το ματι.

Ακομη καλυτερα η προσθηκη εξελ να γινει στοχευμενα πανω στην μαυρη αλγη με μια σύριγγα.

Επειδή σε εμενα η μαύρη άλγη εμφανίστηκε στο χαλίκι μιας και μαύρισε ένα μεγάλο κομμάτι αυτού το οξυζενέ να το ρίξω μέσα από το νερό με σύριγγα και πόση ποσότητα ...θέλει αρκετή?

Dimis 11-03-12 15:05

Floyrish excel ανεφερα.
Και με το οξυζενε γινεται ομως.
Εγω φλουρις εριχνα καθε μερα με συριγγα μεσα απο το νερο πανω στην αλγη 20ml - 25ml στα 200 λιτρα μεχρι να δω να καιγεται (4 μερες) η αλγη και συνεχισα αλλες 5-6 μερες με 10 ml για συντηρηση.
Εξαρταται ομως απο την ανοχη που εχουν τα ψαρια σου.
Επισης φροντισε εκεινες της μερες της υπερδοσολογιας να αυξησεις την αναταραξη του νερου.
Ξεκινα με χαμηλες δοσεις και ανεβαίνεις μεχρι να δεις οτι τα ψαρια αρχιζουν να "λαχανιαζουν",αυτο ειναι το καμπανακι οτι υπερβαινεις τα ορια.

rocker70 11-03-12 16:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 657559)
Floyrish excel ανεφερα.
Και με το οξυζενε γινεται ομως.
Εγω φλουρις εριχνα καθε μερα με συριγγα μεσα απο το νερο πανω στην αλγη 20ml - 25ml στα 200 λιτρα μεχρι να δω να καιγεται (4 μερες) η αλγη και συνεχισα αλλες 5-6 μερες με 10 ml για συντηρηση.
Εξαρταται ομως απο την ανοχη που εχουν τα ψαρια σου.
Επισης φροντισε εκεινες της μερες της υπερδοσολογιας να αυξησεις την αναταραξη του νερου.
Ξεκινα με χαμηλες δοσεις και ανεβαίνεις μεχρι να δεις οτι τα ψαρια αρχιζουν να "λαχανιαζουν",αυτο ειναι το καμπανακι οτι υπερβαινεις τα ορια.

Λέγοντας αναταραχή τoυ νερού τι εννοείς?

Dimis 11-03-12 16:49

Βαζεις την εξοδο του φιλτρου ισα με την επιφανεια του νερου ωστε να δημιουργει εντονο κυματισμο στο νερο,εως και μερικο παφλασμο.

bokostas 11-03-12 19:04

Kι εγώ έτσι την πολέμησα, όπως λέει ο dimis1978, πιάνει το κόλπο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01726 seconds with 11 queries