Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   θέλω να ξαναπροσπαθήσω. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88379)

batman_gardiki 18-10-15 20:01

θέλω να ξαναπροσπαθήσω.
 
Μετά από 6,5 χρόνια που ξαναγράφω κάτι νιώθω!!!
Χαιρετώ ξανά το forum!!! :smt041:smt041:smt041

Λοιπόν...

εδώ και τρεις μέρες ξαναστήνω το RIO180!!!
καθάρισα άλγες, βυθό, φίλτρο, τζάμια κτλ που είχα μήνες να κάνω και άλλαξα 80% νερού καθώς πριν από αρκετές ημέρες είχα 2 απώλειες pleco & amano τα οποία ζήσανε 7 χρόνια!!! :(:(:(
επίκειται να κάνω άλλη μία αλλαγή 50% και αρχίζω να ψάχνω τους κατοίκους.

Ψάρι έχει χρόνια να μπει αφού ότι και να κάνω ξεκινάνε οι απώλειες!!
Έχω δοκιμάσει με πλάτυ και γκάπυ πολλές φορές και πάντα τα έχανα όλα!!! πάντα έμεναν πίσω ο pleco με τις amano.
Και να πεις ότι δεν ασχολούμουν;
τεστ νερού API, αλλαγές νερού, αντιβιώσεις, αλλαγές υλικών φίλτρου, μπουκάλα CO2 για τα φυτά, λιπάσματα, τύρφη κτλ κτλ

Πλέον έχει μείνει μία amano ολομόναχη να κρύβεται πίσω από τα mopani και τις ανούμπιες και θέλω να ξανακάνω μια προσπάθεια αλλά δεν είμαι για πολλά!!!
Θέλω ένα απλό ενυδρείο με ψάρια και καθόλου απαιτητικό.
να αλλάζω το νεράκι και να καθαρίζω το φίλτρο τους.
μου το ζητάνε και τα παιδάκια μου που μεγάλωσαν και δεν βλέπουνε τίποτα μέσα στο νερό.

θα ήθελα κάτι άλλο από πλάτυ-γκάπυ και καινούρια παρέα για την amano.
κάνω και τρελές σκέψεις με πολλές γαρίδες και ένα-δυο ψάρια ή μικρόσωμους pleco ή να το χωρίσω στη μέση και να βάλω μονομάχους κτλ κτλ

μπορώ;;
εσείς τι λέτε να κάνω;

ευχαριστώ!!!

Lth1 18-10-15 20:06

γτ δεν βαζεις ενα ομορφο ζευγαρι μονομαχων? και γαριδες και σαλιγκαρια και φυτα...και να το κανεις πανεμορφο?

Bill-Samos 18-10-15 20:16

Τα ζωοτοκα ειναι γενικα 'σκληρα' ψαρια..Ειναι περιεργο πως τα εχανες ολα και εμενε ο πλεκο που μαλλον εχει περισσοτερες απαιτησεις...Πριν διαλεξεις το ειδος που θα βαλεις να πεις καλυτερα τις ρουτινες ακριβως που ακολουθουσες ,τις μετρησεις του νερου και το λοιπο εξοπλισμο που εχεις ,να βρουμε τι εφταιγε ωστε να το αποφυγεις ξανα?Και καμια φωτο του ενυδρειου να δουμε πως ειναι τωρα θα βοηθησει σε προτασεις αν δε θελεις να το ξεστησεις τελειως...

batman_gardiki 18-10-15 20:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 902819)
γτ δεν βαζεις ενα ομορφο ζευγαρι μονομαχων? και γαριδες και σαλιγκαρια και φυτα...και να το κανεις πανεμορφο?

ναι κάτι τέτοιο λέω!!!
αλλά οι μονομάχοι δεν είναι λίγο επικίνδυνο μαζί;

Lth1 18-10-15 21:00

Οχι δεν πιστευω οτι θα εχεις προβλημα.. :-)

Demetra 18-10-15 21:12

Αρχικά πρέπει να βρεθεί η αιτία που υπήρχαν απώλειες ώστε να αποτραπούν περαιτέρω ατυχίες όπως προαναφέρθηκε. Χωρίς μετρήσεις δεν μπορούμε να ξέρουμε τι γίνεται μέχρι στιγμής με την βιολογία αλλά το λογικό είναι να είναι ανεπαρκής αφού "ψάρι έχει χρόνια να μπει". Μια καλή ιδέα θα ήταν να βάλεις έναν μονομάχο και μερικές μονομαχίνες παρέα με μερικές amono. Σε καμία περίπτωση βέβαια όλα μαζί αλλά σταδιακά ώστε να μπορέσει να ανακάμψει η βιολογία (σε περίπτωση που είναι όντος ανεπαρκής)

Πρόβλημα δεν θα έχεις αρκι να εισάγεις τα ψάρια σωστά στο ενυδρείο ώστε να μην έχεις προβλήματα επιθετικότητας εγώ δεν είχα κανένα 5 μήνες τώρα

johnpecn` 18-10-15 21:24

καλως ήρθες, καλο ειναι μιας και δεν υπαρχει τιποτα αλλο μεσα παρα μια γαρίδα να μην βιαστείς για να γινει κατι σωστο αυτη την φορά, αλλαγές νερου αφου εκανες 80% δεν χρεγαρίδες να κάνεις αλλες αφου εχεις μονο μια γαριδα μεσα.
Το καλυτερο που εχεις να κάνεις ειναι μια παρουσίαση πληρης του ενυδρειου με ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ωστε να σου προταθουν κατοικοι κ λοιπα.
Εν τω μεταξύ καλο ειναι να βάζεις μια αποχη με λιγο τροφή μεσα ωστε να διατηρηθει η βιολογία του φιλτρου , αν υπαρχει ακομα βεβαια, πριν ποσο καιρο πεθαναν τα ψαρια κ οι γαριδες;

batman_gardiki 18-10-15 21:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 902822)
Τα ζωοτοκα ειναι γενικα 'σκληρα' ψαρια..Ειναι περιεργο πως τα εχανες ολα και εμενε ο πλεκο που μαλλον εχει περισσοτερες απαιτησεις...Πριν διαλεξεις το ειδος που θα βαλεις να πεις καλυτερα τις ρουτινες ακριβως που ακολουθουσες ,τις μετρησεις του νερου και το λοιπο εξοπλισμο που εχεις ,να βρουμε τι εφταιγε ωστε να το αποφυγεις ξανα?Και καμια φωτο του ενυδρειου να δουμε πως ειναι τωρα θα βοηθησει σε προτασεις αν δε θελεις να το ξεστησεις τελειως...

Ενυδρείο: JUWEL RIO180
Λίτρα: ~150 καθαρά
Φίλτρο: μανάτο ( compact h με pump juwel 600l/h )
Θερμαντήρας: Jager 150watt
Αεραντλία: sera air 275R (275l/h), presure >120mbar (σπάνια δουλεύει)
Φωτισμός: 1 x juwel daylight 30watt, 1 x sera plantcolor 4900Kelvin 30watt
Διακόσμηση: ξύλο mopani, πλάτη βράχος juwel από φενιζόλ
Βυθός: χαλίκι ψιλό από πετ σοπ
Φυτά: anubia
Ψάρια κ.α: 1 γαρίδα amano που τρώει 1 ταμπλέτα βυθού κάθε 2η μέρα
Ρουτίνες: αλλαγές νερού και καθαρισμός βυθού 1/3 (50lt) ανά μήνα με σκούπα βυθού , καθαρισμός φίλτρου ανά 2-3 μήνες, κλάδεμα όταν μεγαλώνει το φυτό
Συνθήκες νερού:
ΝΗ3/ΝΗ4.....0,25
ΝΟ3.....0
ΝΟ2.....0
GH.......15
KH.......6
PH.......7,6
oC.......27

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...pswpjkpncn.jpg

Κωστας Malawi 18-10-15 21:33

καλως ξανα ηρθες:)
το προβλημα που βλεπω ειναι οτι το ενυδρειο ειναι αστρωτο.εχεις αμωνια αν ειναι σωστες οι μετρησεις.

Bill-Samos 18-10-15 21:38

Αυτη τη στιγμη το φιλτρο σου δεν ειναι στρωμενο..Τι υλικα εχει μεσα?
Το στησιμο θα το αλλαξεις ή θα αφησεις το ιδιο?Παραπανω λες οτι θελεις απλα να αλλαζεις νερο..οποτε τα ειδη που θα επιλεξεις δε θα εχουν απαιτησεις να το επεξεργαζεσαι..η μονομαχοι εχουν...

batman_gardiki 18-10-15 22:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 902835)
καλως ήρθες, καλο ειναι μιας και δεν υπαρχει τιποτα αλλο μεσα παρα μια γαρίδα να μην βιαστείς για να γινει κατι σωστο αυτη την φορά, αλλαγές νερου αφου εκανες 80% δεν χρεγαρίδες να κάνεις αλλες αφου εχεις μονο μια γαριδα μεσα.
Το καλυτερο που εχεις να κάνεις ειναι μια παρουσίαση πληρης του ενυδρειου με ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ωστε να σου προταθουν κατοικοι κ λοιπα.
Εν τω μεταξύ καλο ειναι να βάζεις μια αποχη με λιγο τροφή μεσα ωστε να διατηρηθει η βιολογία του φιλτρου , αν υπαρχει ακομα βεβαια, πριν ποσο καιρο πεθαναν τα ψαρια κ οι γαριδες;

έριχνα ταμπλέτες βυθού ανά 2 ημέρες.
επειδή ήταν πάντα κρυμμένος ο pleco δεν πήρα χαμπάρι εγκαίρως ότι ''έφυγε''.
πρέπει να έχει κάνα μήνα που τον είδα τελευταία φορά και άλλο τοσο η amano!!!
τα τελευταία ψάρια ''εκτός του pleco'' ήταν μέσα πριν 2-3 χρόνια!!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 902844)
Αυτη τη στιγμη το φιλτρο σου δεν ειναι στρωμενο..Τι υλικα εχει μεσα?
Το στησιμο θα το αλλαξεις ή θα αφησεις το ιδιο?Παραπανω λες οτι θελεις απλα να αλλαζεις νερο..οποτε τα ειδη που θα επιλεξεις δε θα εχουν απαιτησεις να το επεξεργαζεσαι..η μονομαχοι εχουν...

δεν αλλάζω τίποτα!!
μόνο αν θα τοποθετήσω τα ξύλα αλλιώς.
ναι το νερό δεν το επεξεργάζομαι.
το φίλτρο έχει απο κάτω προς τα πάνω τα μαμίσια σφουγγάρια, 1ο σετ: πράσινο 4εκ με χονδρές τρύπες,θαλασσί 2εκ με λεπτές τρύπες, μπλέ 2εκ με χονδρές,θαλασσί 2εκ με λεπτές τρύπες 2ο σετ: θαλασσί 2εκ με λεπτές τρύπες, μπλέ 2εκ με χονδρές, θαλασσί 2εκ με λεπτές τρύπες.
-------------------------
τα σφουγγάρια του φίλτρου με την σειρά που τα έγραψα πριν αφού εκτός του πράσινου τα έχω κόψει στη μέση .....

http://www.aquatek.gr/rimages/albums..._img_3371a.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums..._img_3370a.jpg

Bill-Samos 18-10-15 22:14

Νομιζω οτι η ροη και τα υλικα του φιλτρου οριακα στηριζαν το συστημα..Αφου πρακτικα θα στρωσεις απ την αρχη,θα προτεινα να αφησεις μονο το κατω και το πανω σφουγγαρι και να αντικαταστησεις τα υπολοιπα με καποιο βιολογικο υλικο,ελαφροπετρα ισως..Επισης προσωπικα θα αλλαζα την αντλια με τη 1000αρα και θα κρατουσα την 600ρα για backup..Aφου στρωσει το φιλτρο θα προσανατολιζομουν -συμφωνα με τις προυποθεσεις που θετεις..- ειτε σε δυο φανσυ χρυσοψαρα ειτε σε ενα κοπαδι white cloud και γαριδες red cherry..Μεχρι να στρωσει εχεις χρονο να ακουσεις και αλλες προτασεις..:)

batman_gardiki 18-10-15 23:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 902867)
Νομιζω οτι η ροη και τα υλικα του φιλτρου οριακα στηριζαν το συστημα..Αφου πρακτικα θα στρωσεις απ την αρχη,θα προτεινα να αφησεις μονο το κατω και το πανω σφουγγαρι και να αντικαταστησεις τα υπολοιπα με καποιο βιολογικο υλικο,ελαφροπετρα ισως..Επισης προσωπικα θα αλλαζα την αντλια με τη 1000αρα και θα κρατουσα την 600ρα για backup..Aφου στρωσει το φιλτρο θα προσανατολιζομουν -συμφωνα με τις προυποθεσεις που θετεις..- ειτε σε δυο φανσυ χρυσοψαρα ειτε σε ενα κοπαδι white cloud και γαριδες red cherry..Μεχρι να στρωσει εχεις χρονο να ακουσεις και αλλες προτασεις..:)


δηλαδή μου λες πράσινο χοντρό σφουγγάρι κάτω, ελαφρόπετρα μέχρι πάνω και θαλασσί λεπτό σφουγγάρι πάνω-πάνω;
η ελαφρόπετρα να υποθέσω είναι η ίδια με αυτή των οικοδομικών υλικών;

πόσες μέρες να ρίχνω τροφή και πόσο με την γαρίδα μέσα για στρώσιμο;

πριν από λίγο έβγαλα να δω τα σφουγγάρια και τα είδα πάλι μαύρα απο την άλγη που είχα αφήσει να αιωρείται παντού και από την πολύ ανατάραξη του βυθού που δημιούργησα.

έχω και αυτό το φίλτρο αν βοηθάει απο παλιό 60λιτρο

Bill-Samos 18-10-15 23:12

Τα χρωματα αν θυμαμαι καλα εχουν να κανουν στο Ριο με τη δουλεια που υποτιθεται οτι εκαναν..καααααποτε..Οποτε διαλεξε δυο με μετριες τρυπες και οκ..Ναι η ελαφροπετρα αυτη ειναι..καλο πλυσιμο,πολλα χερια,βρασιμο αν θες και μεσα..Κανονικα η γαριδα στο στρωσιμο δεν εχει θεση μεσα..Το ποσες μερες θα στο πουν οι μετρησεις,ισως να μην εχει χαθει εντελως η βιολογια αφου μεχρι πριν μερικες μερες ειχε ψαρι μεσα..απλα να ειναι πολυ λιγη αν και τοτε θα ειχες και νιτρικα (μετρας 0 πιο πανω..)...Αν μπορεις να βρεις μπολι ακομα καλυτερα,επισπευδεις τη διαδικασια κατα πολυ..
Το ειδα στη φωτο το φιλτρακι αλλα δεν το ανεφερες και δεν το σχολιασα..Προσωπικα εχω τη συνηθεια -το αναφερουν σε πολυ παλια ενυδρειακη σελιδα καποιοι απ τους πολυ παλιους ενυδρειοφιλους..-να βαζω ενα μικρο εσωτερικο φιλτρακι σε ολα τα ενυδρεια μου,ψηλα σε μια γωνια,και πολλες φορες μαλιστα αναποδα..καθαριζει την επιφανεια,βοηθαει στην οξυγονωση και την κυκλοφορια και καμια φορα μπορει να φανει και σωτηριο..

batman_gardiki 18-10-15 23:25

στη φωτο που εβαλα δεν υπάρχει αυτο το φίλτρο!!!
εκτος αν είδες παλιές που το είχα μέσα.
τώρα δεν το έχω.

ποια τεστ πρέπει να έχω οπωσδήποτε γιατί έληξαν αυτά που είχα;
δεν μπορώ να τα ξαναπάρω όλα λόγο οικονομικών προτεραιοτήτων!!
με τα στικ θα κάνω δουλειά

Bill-Samos 18-10-15 23:32

http://s274.photobucket.com/user/bat...5f9c3.jpg.html
Εδω το ειδα..στρωσε το κι αυτο..θα χρειαστει..
Τα στικ δεν θεωρουνται αξιοπιστα..τεστ για αμμωνια και νιτρικα ειναι βασικα...

batman_gardiki 18-10-15 23:37

καλα σε καταλαβα ;):p

nitrate ~18€, ammonia 18€, ελαφροπετρα 2-3€ = 40€ ετσι απλά για αρχή!!

Bill-Samos 18-10-15 23:43

:D:DΠεριεργος...
Παντως με τα λιγα πλατυ στις φωτο περιεργο που ειχες απωλιες..Κατι λες στην αρχη για αντιβιωσεις..για ποιο λογο?

batman_gardiki 18-10-15 23:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 902893)
:D:DΠεριεργος...
Παντως με τα λιγα πλατυ στις φωτο περιεργο που ειχες απωλιες..Κατι λες στην αρχη για αντιβιωσεις..για ποιο λογο?

στην πολύ-πολύ αρχή από συμβουλές του πετσοπά για χρυσόψαρα!!!
η πρώτη επαφή τότε με χρυσόψαρα για στρώσιμο...

Bill-Samos 18-10-15 23:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από batman_gardiki (Μήνυμα 902892)
καλα σε καταλαβα ;):p

nitrate ~18€, ammonia 18€, ελαφροπετρα 2-3€ = 40€ ετσι απλά για αρχή!!

:smt120:smt120 18 ευρω πηγαν τα τεστ??!! Πολυ καιρο εχω να παρω..:rolleyes:Παντως αν το επιλεξεις μπορει να ειναι και τα τελευταια εξοδα σχεδον..

moradin 19-10-15 12:34

just sayin
 
Αμμωνία

starter kit στην τιμή που είπες για τα 2 παίρνεις 5!!!

batman_gardiki 19-10-15 14:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από moradin (Μήνυμα 902930)
Αμμωνία

starter kit στην τιμή που είπες για τα 2 παίρνεις 5!!!

τυχαια το goοgleαρα και η πρωτη σελίδα είχε αυτές τις τιμές με το pH στα 8,46οŸ‚!!!



λοιπόν...
ελαφρόπετρα δεν υπάρχει στην πόλη μου ουτε στα οικοδομικά ουτε σε pet!
μόνο μακαρονάκι στα pet shop με τιμή 11,50οŸ‚ τα 750gr (της SERA αν θυμαμε καλά)

σε συζήτηση που έπιασα σε 3 μαγαζιά προτείνουν χρυσόψαρα κοινά με 2-3οŸ‚ ή oranda (κογκολέζους όπως τα λένε) με 4-6οŸ‚.
επίσης το νερό μας ταιριάζει μου λένε σε γκουράμι, κυχλίδες & τιγράκια (ή ινδιανάκια) !!!
όλα αυτά με την προϋπόθεση που ζητούσα , εκτός του ακατέργαστου νερού, τα ψαράκια που θα επιλεγούν να μην τρώνε το φυτό που έχω.

οπότε ή πέρνω 2 χρυσόψαρα για να μην εξαφανιστεί η όποια βιολογία έχω ή μπορώ να ρίξω και biotric μου λένε (ή κάπως έτσι) για να βοηθήσω πιο γρήγορα την κατάσταση.
όλα αυτά τα γράφω γνωρίζοντας την κατάσταση των pet shop και γράφω και τις τιμές για να έχετε μια γενικότερη άποψη!!!

αποψή μου να πάρω τα 2 χρυσόψαρα για να μην χάσω την βιολογία και τα επιστρέφω οταν αποφασήσω τι θα κάνω...
σκέφτομαι και το άλλο αξίζει η αγορά ψαριών απο το ίντερνετ;
οκ τα υλικά φίλτρου, τα υγρά τέστ και τις τροφές τα πέρνουμε ιντερνετικά, τα ψάρια αξίζει ή πέρνεις γουμάρι στο σακί;
το σκέφτομαι και για ένα άλλο λόγο....σαλιγγάρια & γαρίδες ουτε για δείγμα στα μαγαζιά.

έχετε να μου προτείνετε κάτι έστω και με προσωπικό μήνυμα;
θα ήθελα και για τα υλικά πρόταση εκτός του ebay και μια γνώμη και για τα είδη ψαριών που είπανε.

ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

Τάκης 19-10-15 15:04

Praktiker δεν υπάρχει κοντα σου ; Πιο φθηνα θα σου έρθει να πας Λάρισα να πάρεις με 2 Ευρω μια σακούλα ελαφρόπετρα παρα να πάρεις κάποιο άλλο βιολογικό υλικό. Αν κάποιος γνωστός σου πηγαιναιοερχεται Λαιρισα πες του να σου πάρει μια σακουλα.
Και αντι για χρυσόψαρα μπορείς να βάζεις τροφή στο ενυδρείο και να σου συντηρεί τη βιολογία μια χαρά χωρίς να ταλαιπωρήσεις τα κακόμοιρα τα χρυσόψαρα, και πριν βάλεις τα ψάρια κάνεις μια αλλαγή 80%+ και να είναι όλα τέλεια, φυσικα θα κάνεις μετρήσεις και αλλαγές κανονικά.
-------------------------
Και κάτι ακόμα , και να στην αγοράσει κάποιος στη Λάρισα και να τη βάλει στο κτελ να σου έρθει πάλι φθηνα θα είναι, ακόμα και απο Αθήνα να σου την στείλουν πάλι πιο φθηνα θα σου έρθει (έστειλα μια σακούλα τύρφη έτσι στη Βέροια με 9 Ευρω μεταφορικά :) )

batman_gardiki 19-10-15 15:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 902947)
Praktiker δεν υπάρχει κοντα σου ; Πιο φθηνα θα σου έρθει να πας Λάρισα να πάρεις με 2 Ευρω μια σακούλα ελαφρόπετρα παρα να πάρεις κάποιο άλλο βιολογικό υλικό. Αν κάποιος γνωστός σου πηγαιναιοερχεται Λαιρισα πες του να σου πάρει μια σακουλα.
Και αντι για χρυσόψαρα μπορείς να βάζεις τροφή στο ενυδρείο και να σου συντηρεί τη βιολογία μια χαρά χωρίς να ταλαιπωρήσεις τα κακόμοιρα τα χρυσόψαρα, και πριν βάλεις τα ψάρια κάνεις μια αλλαγή 80%+ και να είναι όλα τέλεια, φυσικα θα κάνεις μετρήσεις και αλλαγές κανονικά.
-------------------------
Και κάτι ακόμα , και να στην αγοράσει κάποιος στη Λάρισα και να τη βάλει στο κτελ να σου έρθει πάλι φθηνα θα είναι, ακόμα και απο Αθήνα να σου την στείλουν πάλι πιο φθηνα θα σου έρθει (έστειλα μια σακούλα τύρφη έτσι στη Βέροια με 9 Ευρω μεταφορικά :) )

οκ αυτό γίνετε.
δεν σκέφτηκα για praktiker!!!
εδω γενάτε άλλο ερώτημα αν δεν πάρω χρυσόψαρα...τι τροφή να αγοράσω για να ρίχνω; έχω ξεμείνει και σ'αυτό.
πρέπει να αποφασήσω είδος ψαριού/ών για να πάρω και τροφή!!!
έχω κάτι παλιές ταμπλέτες βυθού που έλειξαν το 2014 και νομίζω οτι δεν συνηστάτε!!!

Τάκης 19-10-15 15:17

Τι πιο φθηνή τροφή, τη βάζεις σε ένα τουλι και την έχεις στο ενυδρείο, καθε 2-3 ημέρες την αλλάζεις

batman_gardiki 19-10-15 16:50

6-12mm ή 22-40mm να παρω;

Τάκης 19-10-15 16:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από batman_gardiki (Μήνυμα 902959)
6-12mm ή 22-40mm να παρω;

6-12 mm

αυτή
http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290

Bill-Samos 19-10-15 18:53

Aν το νερο σου ταιριαζει ταυτοχρονα σε κιχλιδες και γκουραμια πρεπει να ναι αγιασμος :D:D:D Μη ρωτας απο δω και απο κει γιατι θα μπλεξεις...

batman_gardiki 20-10-15 19:54

Την ελαφρόπετρα την κανόνισα και την τετάρτη θα είναι μέσα στο φίλτρο για στρώσιμο με τροφή.

Λαμβάνοντας υπόψιν
1ον. την anubia που δεν θέλω να φαγωθεί,
2ον. την περιορισμένη σε είδη αγορά (εκτός αν μου προτείνετε διαδικτυακά μαγαζιά),
3ον. την ποιότητα του πόσιμου νερού απο την ιστοσελίδα του δήμου την 16/09/2015 :
Ph 7.68 (6,5-9,5)
Αγωγιμότητα 360 (2500 μS/cm)
Υπολ/κό Χλώριο 0.27 (0,2-0,4 mg/l Cl2)
Αμμώνιο 0.05 (0,5 mg/l NH4+)
Νιτρικά 9.50 (50 mg/l NO3-)
E. coli 0 (0 αποικ./100ml)
Εντερόκκοκοι 0 (0 αποικ./100ml)
Αρ. Αποικ.22oC 35 (100 αποικ./ml)
Αρ. Αποικ.37oC 27 (20 αποικ./ml)
*αποδεκτές τιμές και
4ον. την τελευταία μέτρησή που είχα με υγρά ΑΡΙ:
ΝΗ3/ΝΗ4.....0,25
ΝΟ3.....0
ΝΟ2.....0
GH.......15
KH.......6
PH.......7,6
oC.......27

δέχομαι προτάσεις για κατοίκους !!! :rolleyes:
-------------------------
η ελεφροπετρα ηρθε νωριτερα και ηδη την ξεπλινα με καφτο νερο 6-7 φορές και ακομα βγαζει...
δεν νομίζω να σταματήσει να θολώνει το νερό αν συνεχίζω να την ανακατεύω έτσι;
θα ξεπλύνω άλλες 3-4 φορές και θα την βάλω στο φίλτρο.

είπαμε... χοντρό πράσινο κάτω - ελαφρόπετρα χ 2 πουγκιά - πράσινο με λεπτή τρύπα πάνω σωστά;

Bill-Samos 20-10-15 20:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από batman_gardiki (Μήνυμα 903005)
Τ
-------------------------
η ελεφροπετρα ηρθε νωριτερα και ηδη την ξεπλινα με καφτο νερο 6-7 φορές και ακομα βγαζει...
δεν νομίζω να σταματήσει να θολώνει το νερό αν συνεχίζω να την ανακατεύω έτσι;
θα ξεπλύνω άλλες 3-4 φορές και θα την βάλω στο φίλτρο.

είπαμε... χοντρό πράσινο κάτω - ελαφρόπετρα χ 2 πουγκιά - πράσινο με λεπτή τρύπα πάνω σωστά;

Καλα ειναι ..το πολυ κυριε ελεησον....
Ετσι..Πανω πανω ,πισω απο τις γριλιες μπορεις να βαλεις και λιγο ενυδρειακη βατα αν εχεις να καθαρισει πιο γρηγορα και μετα την πετας..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02831 seconds with 11 queries