Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Γνώμες για ψαροσύνθεση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76350)

Undertaker 14-12-13 20:37

Γνώμες για ψαροσύνθεση
 
Πρόσφατα διέλυσα το 110άρι φυτεμένο κοινωνικό μου και αποφάσισα να το ρίξω προς Αφρική μεριά. Αγόρασα έτσι ένα νέο ενυδρείο με διαστάσεις 1,20x47x60. Θα ήθελα να μου πείτε γνώμες για την ψαροσύνθεση. Σκέφτομαι για 3 χαρεμάκια από ήρεμα ψάρια, για να την παλέψουν εκεί μέσα και να μην έχω θέματα και άγχος.
Αυτό που θέλω στο ενυδρείο μου είναι να βλέπω υγιή ψάρια και ΧΡΩΜΑΤΑ.

lingistis 14-12-13 20:49

Ίσως με 2 χαρεμάκια να είσαι πιο καλά... αλλά πρώτα πες μας εσένα ποια ψάρια σου αρέσουν;

rottbea 14-12-13 21:04

Θα συμφωνησω με τον Γιαννη για 2 χαρεμια γιατι μην ξεχνας οτι σε ενα ενυδρειο με κιχλιδες θα υπαρξουν γεννες.
Αρα αυξηση ψαριων.
Αγαπημενο ειδος για εμενα ειναι το Cynotilapia Afra "White top" μαζι με Labidochromiscaeruleus.

Undertaker 14-12-13 21:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis (Μήνυμα 806806)
Ίσως με 2 χαρεμάκια να είσαι πιο καλά... αλλά πρώτα πες μας εσένα ποια ψάρια σου αρέσουν;

Iodotropheus sprengera Labidochromis caeruleus
Labidochromis mbamba
Ps. Acei
Maingano
Socolofi
Saulosi
Demansoni
.......τα τρία τελευταία ψάρια περισσότερο για αρένα κάνουν αλλα με ρωτησες ποια μου αρέσουν :) . Το μήκος του ενυδρειου έχω την εντύπωση ότι ειναι καλο για 3 χαρεμάκια ηρεμων ψαριών.

_tm_ 15-12-13 11:33

καλημερα!
προσωπικα, αν ειχα τα λιτρα σου, θα το γεμιζα με demasoni

Undertaker 15-12-13 12:08

Το σκέφτηκα φίλε κι αυτο αλλα μου φαίνεται κάπως μονότονο το ολο σκηνικό. Ήθελα διαφορετικά είδη για ποικιλία.

Κλεόβουλος 15-12-13 12:19

Με το καλό στα σκληρά (νερά) :p
Ένας όμορφος συνδυασμός,αν αποφασίσεις να βάλεις 3 είδη, θα μπορούσε να είναι:
L.caeruleus (ή L.mbamba ή L."hongi")
Ps."maingano"
Iodotropheus
Τα caeruleus και τα ιώδια είναι ήσυχα ψάρια και με 3 σωστά χαρέμια (με τα maingano θα δυσκολευτείς λίγο μέχρι να ξεχωρίσεις το χαρέμι) πιστεύω θα τα καταφέρεις.
[το ξέρω ότι δεν θα κρατιέσαι και γι αυτό δεν στάθηκα στην (πιο σωστή) επιλογή για 2 είδη :cool:]

Undertaker 15-12-13 13:24

Στο μυαλο μου είσαι. Αυτο το συνδυασμό σκέφτηκα κι εγω. Μάλλον προς τα κει κλείνω. Ευχαριστω.

Παναγιώτης Κ 15-12-13 15:15

Καλώς ήρθες στην αφρική!
Ήρεμα και αφρικάνες δεν συμβαδίζουν;)
Πολύ ωραίος συνδιασμός είναι κατ εμέ:
labidochromis caeruleus(χαρεμάκι)
pseudotropheus demasoni(αυτά απο 10 και πάνω)

Αλλά τα παιδιά πιο πάνω σου πρότειναν πολλά.
Ότι και να διαλέξεις θα σου αρέσει, μόνο προσοχή στις οικογένειες μην έχεις τυχόν υβριδισμούς.

Undertaker 15-12-13 20:14

Πίστευα ότι τα demasoni ειναι ιδιαίτερα επιθετικά και γι' αυτο δε σκέφτηκα καθόλου να τα βάλω. Άλλωστε πολλοι τα βάζουν μόνα τους στο ενυδρειο....και μάλιστα πανω απο 10; Σε αυτο το νούμερο πόσα θυληκά και πόσα αρσενικά;

Κλεόβουλος 15-12-13 20:22

Τα demasoni είναι κατά τη γνώμη μου, "δύσκολα" ψάρια και στη συμπεριφορά και στο να ξεχωρίσεις το φύλο και στο να ισορροπήσεις την ομάδα. Πρέπει να ξεκινήσεις με καμιά 20αριά+ μικρά και να καταλήξεις σε μια 12άδα με 1-2 αρσενικά (στο μεταξύ πρέπει να προλαβαίνεις να απομακρύνεις τα υπεράριθμα αρσ. πριν καταλήξουν).

Παναγιώτης Κ 15-12-13 23:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 807013)
Τα demasoni είναι κατά τη γνώμη μου, "δύσκολα" ψάρια και στη συμπεριφορά και στο να ξεχωρίσεις το φύλο και στο να ισορροπήσεις την ομάδα. Πρέπει να ξεκινήσεις με καμιά 20αριά+ μικρά και να καταλήξεις σε μια 12άδα με 1-2 αρσενικά (στο μεταξύ πρέπει να προλαβαίνεις να απομακρύνεις τα υπεράριθμα αρσ. πριν καταλήξουν).

+1:smt023

sx21 17-12-13 16:32

Η ψαροσυνθεση ειναι δυσκολο θεμα,εγω στα ιδια λιτρα και μηκος με σενα φιλε εχω 2 socolofi,2 labido,2 maingano kai 2 acei.Τα εχω δυομιση χρονια ετσι και δεν ειχα κανεναν θανατο...φυσικα εχω αρκετη πετρα.Ομως δεν χαιρεσε συμπεριφορες και λεω κ εγω πλεον να κρατησω 3 απο αυτα τα ειδη σε χαρεμια...και λεω να καταληξω στα acei,labido,maingano αλλα θα ηθελα και κατι σε κοκκινο....

Παναγιώτης Κ 17-12-13 16:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sx21 (Μήνυμα 807410)
Η ψαροσυνθεση ειναι δυσκολο θεμα,εγω στα ιδια λιτρα και μηκος με σενα φιλε εχω 2 socolofi,2 labido,2 maingano kai 2 acei.Τα εχω δυομιση χρονια ετσι και δεν ειχα κανεναν θανατο...φυσικα εχω αρκετη πετρα.Ομως δεν χαιρεσε συμπεριφορες και λεω κ εγω πλεον να κρατησω 3 απο αυτα τα ειδη σε χαρεμια...και λεω να καταληξω στα acei,labido,maingano αλλα θα ηθελα και κατι σε κοκκινο....

Δύσκολο.
Μόνο σε aulonacara κόκκινο σε τέτοια περίπου μεγέθη(λίγο μεγαλύτερες) αλλά είναι hap και ίσως να αντιμετωπίσεις πρόβλημα σε αυτά τα λίτρα.

Undertaker 17-12-13 17:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sx21 (Μήνυμα 807410)
Η ψαροσυνθεση ειναι δυσκολο θεμα,εγω στα ιδια λιτρα και μηκος με σενα φιλε εχω 2 socolofi,2 labido,2 maingano kai 2 acei.Τα εχω δυομιση χρονια ετσι και δεν ειχα κανεναν θανατο...φυσικα εχω αρκετη πετρα.Ομως δεν χαιρεσε συμπεριφορες και λεω κ εγω πλεον να κρατησω 3 απο αυτα τα ειδη σε χαρεμια...και λεω να καταληξω στα acei,labido,maingano αλλα θα ηθελα και κατι σε κοκκινο....

Ακριβώς εδώ κατέληξα εγώ φιλαράκι! ;)......θα μπορούσες σε παρακαλώ να βάλεις μια φωτογραφία του ενυδρείου σου;

sx21 17-12-13 18:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 807415)
Ακριβώς εδώ κατέληξα εγώ φιλαράκι! ;)......θα μπορούσες σε παρακαλώ να βάλεις μια φωτογραφία του ενυδρείου σου;

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72803
Το 17ο,αλλα εχω κανει καποιες αλλαγες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01699 seconds with 11 queries