Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Εστρωσε η οχι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=98111)

Roulamidi 03-09-17 19:17

Εστρωσε η οχι
 
Εχω ενα ενυδρείο 120 λίτρα αν το υπολογθζω σωστα 80χ45χ35 με οβάλ τζαμί. Εξωτερικο φίλτρο fluval 205. Πιο παλιά είχα ζωοτόκα. Στρώσιμο είχα κανει με μπολι. Κάποια στιγμη το ξεστησα και τώρα μετα απο τοσα χρόνια είπα να το ξαναστησω απο την αρχή αυτή την φορά με χρυσόψαρα. Πέταξαν όλο το βιολογικό που είχα μακαρόνια σφουγγάρια χαλίκι όλα. Στο Πετ ΣΟΠ μου δώσανε για το φίλτρο σφουγγάρια κάτι φακελακια fluval clear Max που αποτι μου είπαμε εδώ είναι ρητίνη μακαρόνια και άνθρακα. Για στρώσιμο μου δώσανε βακτήρια special blend και μου είπανε να βάζω για 10 μέρες 30ml.Αν κι αρχικα είχα τις αμφιβολίες μου είδα οτι αρχισε να δουλεύει. Αρχικα ανεβηκε η αμμωνία μετα ανέβηκαν τα νιτρώδη στο φουλ και μηδενίστηκε η αμμωνία και μετα απο λιγες μέρες μηδενισαν και τα νιτρώδη. Τα νιτρικά όμως δεν τα είδα να ανεβαίνουν ποτε κι υπέθεσα οτι ο κυκλος του αζώτου δεν ολοκληρώθηκε ποτε κι έτσι είπα να κάνω στρώσιμο με αμμωνία η με τροφή. Πριν καν ξεκίνησε όμως καθως πήγαιναν στο σουπερ μάρκετ είδα τυχαία σε ενα μαγαζί καλικο Βέιλ τειλ που τα ψάχνω εδώ και δυο μηνες. Της είπα να τα πληρωσω να μου τα κρατήσει μέχρι να στρωσω το ενυδρείο αλλά μετα σκέφτηκα οτι δεν θα ζούσαν για πολύ εκεί αφού είχε καμια τριανταρια σε ενα μικρο ενυδρείο. Κι έτσι είπα να ρισκαρω και να τα πάρω μπας και καταφέρω να τα σώσω με καθημερινές αλλαγές και με προσθήκη βακτηρίων.. Πήρα δυο τα έβαλα μέσα και μετα απο ενα εικοσιτετράωρο εκανα την πρωτη μέτρηση περιμένοντας η αμμωνία να έχει φτασει στα ύψη. Ως προ εκπλήξεως όμως οι τιμες ηταν φυσιολογικές. Μηδέν αμμωνία μηδέν νιτρώδη 10 νιτρικά. Δεν μπορω να καταλάβω τελικά έχει στρώσει η όχι?

Κλεόβουλος 03-09-17 19:37

Πόσες μέρες συνολικά λειτουργεί το ενυδρείο? πόσες με ψάρια?
Με τι τεστ μετράτε?
το clear max υποτίθεται ότι δεσμεύει νιτρικά και νιτρώδη οπότε εμποδίζει την ανάπτυξη των ωφέλιμων βακτηρίων.

Roulamidi 03-09-17 19:38

Συνολικά τρεις εβδομαδες. Με ψάρια 2 μερες

Κλεόβουλος 03-09-17 20:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1020124)
Με τι τεστ μετράτε?

.....

Roulamidi 04-09-17 11:17

Της σερα
-------------------------
Και σαν να μην έφτανε αυτό έχω υποψίες οτι το ενα ψαράκι είναι άρρωστο. Υποψιαζομαι μύκητες. Αν είναι όντως τι θα κανω ? Πως θα ρίξω φάρμακα που χαλάνε αποτι μου χουν πει την βιολογία που δεν είμαι καν σίγουρη οτι την έχω? Αλλό ενυδρείο μικρο για καραντίνα δεν έχω... Δεν ξέρω τι να κάνω.
-------------------------
Τριτη ημερα με τα ψαράκια μέσα. Μηδέν αμμωνία μηδέν νιτρώδη 10 νιτρικά. Δεν θα έπρεπε να έχουν ανέβει? Πολύ περιεργο

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 04-09-17 11:49

Δεν είναι απαραίτητο να ανέβουν τα νιτρικά τόσο γρήγορα,
μια χαρά είναι :)

Roulamidi 05-09-17 13:25

Ουπς! Σήμερα ανεβηκε λίγο η αμμωνία στο 0,5. Νιτρώδη νιτρικά οκ. Θα κάνω αλλαγή νερου αλλά γιατί ανεβηκε?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 05-09-17 13:44

Μείωσε τα ταισμα
ή για κανα 2 ημέρες μη ταίσεις ,
αλλαγή εννοείτε πως θα πρέπει να κάνεις

Roulamidi 05-09-17 13:47

Ναι εννοείται αλλά γιατί μπορεί να ανεβηκε?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 05-09-17 13:49

δεν είχε στρώσει ακόμα πολύ καλά

Roulamidi 05-09-17 13:49

Και τώρα τι κάνω που πρεπει να ρίξω και φάρμακο?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 05-09-17 14:04

θα σου πρότεινα να βάλεις μόνο αλάτι,
και οι αλλαγές να είναι με την ίδια περιεκτικότητα σε αλάτι,
αν βάλεις φάρμακο και χρειαστεί να κάνεις αλλαγή θα χάσεις το φάρμακο

Roulamidi 05-09-17 14:07

Κι εγώ αυτό φοβάμαι αλλά έχω πανικοβληθει λίγο έτσι όπως βλέπω το ψαράκι και νομιζω οτι χρειαζομαι δραστική λυση. Μπάνιο με αλάτι να κάνω? Πως γίνεται?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 05-09-17 14:59

δεν θα κάνει κάτι το μπάνιο,
είναι αποτελεσματικό μόνο όταν υπάρχουν επιβεβαιωμένα παράσιτα στο δέρμα του ψαριού

Roulamidi 05-09-17 18:18

Σε παρακαλώ δώσε μου λίγο τα φώτα σου γιατί κοντευω να τρελαθω εδώ πέρα. Το πρωι όπως σου είπα μου είχε ανέβει λίγο η αμμωνία. Χωρίς να τα έχω ταισει. Τα τάισα κι είπα να κάνω αλλαγή τώρα το απόγευμα. Ξαναμετρησα πριν κάνω αλλαγή κι η αμμωνία τώρα μηδενικη. Τι κάνω τώρα?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Roulamidi (Μήνυμα 1020311)
Σε παρακαλώ δώσε μου λίγο τα φώτα σου γιατί κοντευω να τρελαθω εδώ πέρα. Το πρωι όπως σου είπα μου είχε ανέβει λίγο η αμμωνία. Χωρίς να τα έχω ταισει. Τα τάισα κι είπα να κάνω αλλαγή τώρα το απόγευμα. Ξαναμετρησα πριν κάνω αλλαγή κι η αμμωνία τώρα μηδενικη. Τι κάνω τώρα?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δες κι εσυhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...dbafe878e3.jpg

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01786 seconds with 11 queries